Προς το περιεχόμενο

Κλασικές ερωτήσεις σε συνέντευξη για δουλεια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε πολλες συνεντευξεις οταν προκειται για επωνυμες εταιριες ρωτανε τις κλασικες ερωτησεις του στυλ τι σε εκανε να στειλεις στην εταιρια μας πως σου φανηκε η εξυπηρετηση οταν ησουν στο μαγαζι μας.Επειδη σαν ατομο ειμαι πιο ''αυθορμητος και λογικος'' μου ερχονται απλες αυτονοητες  απαντησεις η οποιες δν ειναι ''επαγγελματικες'' που συνηθως αυτες θα ειναι και ψεμματα που δεν το εχω καθολου σαν ανθρωπος. Φανταζομαι το ξερουν και οι ιδιοι οτι οταν καποιος τους στελνει βιογραφικο προφανως το στελνει για να εργαστει, γιατι συνεχιζουν και το ρωτανε? Τι απαντηση περιμενουν να τους δωσεις? Θα μετρησει το ΄΄περιτυλιγμα΄΄ του λογου που θα δωσεις για απαντηση?Δεν θα φανει οτι ειναι ψέμα? Ειδικα απο την στιγμη που μιλαμε για εταιριες οι οποιες προσφερουν θεσεις  για τον ''απλο λαο'' για να μην εκθεσω καμια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι δειχνεις και το αν μπορεις να διαχειριστεις την πωληση για να προωθησεις ενα προιον σε ενδεχομενο πελατη. Αν δεν μπορεις να κανεις κατι τοσο απλο, ποσο μαλλον να μπορεις να διαχειριστεις ολοκληρη διαδικασια προωθησης πωλησης σε πελατη. Για οτιδηποτε προιον.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Vigilante1319 είπε

Σε πολλες συνεντευξεις οταν προκειται για επωνυμες εταιριες ρωτανε τις κλασικες ερωτησεις του στυλ τι σε εκανε να στειλεις στην εταιρια μας πως σου φανηκε η εξυπηρετηση οταν ησουν στο μαγαζι μας.Επειδη σαν ατομο ειμαι πιο ''αυθορμητος και λογικος'' μου ερχονται απλες αυτονοητες  απαντησεις η οποιες δν ειναι ''επαγγελματικες'' που συνηθως αυτες θα ειναι και ψεμματα που δεν το εχω καθολου σαν ανθρωπος. Φανταζομαι το ξερουν και οι ιδιοι οτι οταν καποιος τους στελνει βιογραφικο προφανως το στελνει για να εργαστει, γιατι συνεχιζουν και το ρωτανε? Τι απαντηση περιμενουν να τους δωσεις? Θα μετρησει το ΄΄περιτυλιγμα΄΄ του λογου που θα δωσεις για απαντηση?Δεν θα φανει οτι ειναι ψέμα? Ειδικα απο την στιγμη που μιλαμε για εταιριες οι οποιες προσφερουν θεσεις  για τον ''απλο λαο'' για να μην εκθεσω καμια.

Η απάντηση εξαρτάται ποιος ρωτάει.

Είναι δύο κύριες ομάδες από ότι είδα:

Α) Οι τύπισσες/τύποι που δεν ξέρουν που παν τα 4 και απλά θέλουν να το παίξουν ιστορία.
Οι ερωτήσεις δεν έχουν ιδιαίτερη λογική (ίσως τις είδαν πριν λίγες μέρες στα ίντερνετς, ίσως τις είπε η ινφλουένσερ στα λινκεντιν) και έτσι το τι απάντηση περιμένουν δεν μπορεί να απαντηθεί. Η απάντηση σου και κυρίως πως θα το πάρουν είναι 100% με το πως σε πήρε το μάτι τους. Δυστυχώς μεγάλο μέρος των ΕΛ εργοδοτών, οι οποίοι χώνουν άσχετους/ες για το HR είναι έτσι. Προσωπικά δεν βρήκα κάποιο τρόπο "σωστής" αντιμετώπισης. Απλά απαντούσα αυτά που πίστευα ότι ήθελαν να ακούσουν. Κάποιες φορές είχε θετικά αποτελέσματα, άλλες όχι. Σε δύο περιπτώσεις απλά έφυγα πριν το τέλος της συνέντευξης επειδή οι ερωτήσεις ήταν τελείως αλλοπρόσαλλές και δεν είχα χρόνο για μαλακίες (και είχα πολυτέλεια να διαλέξω).

Β) Οι επαγγελματίες που έχουν ένα συγκεκριμένο προφίλ εργαζόμενου και ψάχνουν απαντήσεις/αντιδράσεις σύμφωνα με αυτό. Π.χ. εάν λέει στην ανακοίνωση ότι θέλουν υπάλληλο που παίρνει πρωτοβουλίες σε χαοτικό περιβάλλον, τότε η απάντηση σου σε δύσκολη ερώτηση θα πρέπει να είναι αποφασιστική και με σχέδιο δράσης. Ακόμη και εάν δεν είναι "η σωστή" απάντηση, δείχνει ότι είσαι καλός υποψήφιος για την θέση από την αντίδραση σου. Δηλαδή βγάζουν συμπέρασμα από τα συμφραζόμενα, όχι τις απαντήσεις αυτές καθαυτές για τον χαρακτήρα και τις ικανότητες σου. Βέβαια αυτό είναι αρκετά έως εξαιρετικά σπάνιο εν Ελλάδι. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Vigilante1319 είπε

Τι απαντηση περιμενουν να τους δωσεις? Θα μετρησει το ΄΄περιτυλιγμα΄΄ του λογου που θα δωσεις για απαντηση?

Πολλες θεσεις ηδη πριν την δημοσιευση τους εχει ηδη δωθει οποτε μπορει και η ιδια η συνεντευξη να μην εχει καν νοημα. Τωρα επι της ουσιας εσυ πρεπει να μαθεις να λες ενα ποιημα. Το ποιημα πρεπει να προσαρμοζεται στη θεση που θες να χτυπησεις. Προσοχη πολυ με το ποιημα να βρεις την λεπτη γραμμη στο πως θα πουλησεις τον εαυτο σου. Οχι ψεμματα που ειναι ευκολο να αποκαλυψθουν, οχι μετριοπαθεια και ταπεινοτητα...Ετσι κι αλλιως ολοι πωλητες ειμαστε!

Πριν καθε συνεντευξη καλο θα ηταν να κατσει κανεις μιση ωρα να διαβασει λιγα λογια για την εταιρια, την ιστορια της και το moto της. Κανει καλη εντυπωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

 οχι μετριοπαθεια και ταπεινοτητα.

δυστηχως αυτο το εχω πολυ σαν χαρακτηρας κ δν φευγει καθολου απο πανω μου. 

 

25 λεπτά πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Πριν καθε συνεντευξη καλο θα ηταν να κατσει κανεις μιση ωρα να διαβασει λιγα λογια για την εταιρια, την ιστορια της και το moto της. Κανει καλη εντυπωση.

Τα κοιταγα  παλια μεχρι που ολες την ιδια ψευτικη εικονα εχουνε ειδικα οι τεραστιες αλυσιδες σαν να ειναι κοπι πειστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...