Προς το περιεχόμενο

Ηχομόνωση στο πάτωμα


natalialinard

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελείως φιλικά θεωρώ ότι η αντιμετώπιση σας στο θέμα ειναι λάθος. 

Μένω σε αντίστοιχα παλία πολυκατοικία του 1970. Από πάνω ακούω οτιδήποτε γίνεται στο πάτωμα αλλά όχι ομιλίες (μόνο αν τσακώνονται).

Το ίδιο ακούνε και οι από κάτω μου είμαι σίγουρος. Αυτό συμβάνει σε όλα τα παλία σπίτια και δεν αλλάζει με λογικό κόστος.

Το σπίτι είναι δικό σας εφόσον δεν κάνετε θόρυβο σε ώρες κοινής ησυχίας δεν κάνετε τίποτα λάθος. Αν συνεχίζουν τα παράπονα αγνοήστε τα και αλλάξτε την στάση σας. Ούτως ή αλλως αυτόι είναι που σας ενοχλούν ψυχολογικά.

Δεν θα έδινα ούτε ένα ευρώ επειδή ο γείτονας μου είναι περίεργος. Και να το φτιάξετε όμως (που δεν θα σταματήσει ο ήχος) είμαι σίγουρος ότι θα βρουν κάτι άλλο. 

 

Επεξ/σία από gianakakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα , θα ήθελα τη βοήθεια σας γιατί το προβλημα  που αντιμετωπιζω εγω, ειναι οι δυνατοι ηχοι απο το κατω διαμερισμα. Τα πατωματα εχουν παρκε, και το κοστος που μας εχουν πει για αντικατασταση κυμαινεται απο 2500-4000. Η αλλη λυση που εχω σκεφτει με λιγοτερο κοστος και αναστατωση ειναι να βαλω ενα Πολυαιθυλένιο Αντικραδασμικά Δαπέδων και απο επανω μια μοκετα επαγγελματικου τυπου. Εχει καποιος αποψη/ εμπειρια απο κατι αντιστοιχο και αν ειναι τεχνικα εφικτος ο συνδυασμος. Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια είχα κι εγώ ΟΛΕΣ τις ώρες σε σπίτι που νοίκιαζα κάποια στιγμή, η τύπισσα άκουγε το ντουλάπι της κουζίνας με τα πιάτα, το μπλέντερ της μικρής και μόνιμα ήταν με ένα ξύλο να χτυπάει το πάτωμα του ή να χοροπηδάει.

Χαμπάρι δεν έπαιρνε, ώσπου δεν την άντεξα και σηκώθηκα να φύγω. Τα καλά του ενοικίου. 

Και οι επόμενοι έμαθα ότι έχουν το ίδιο πρόβλημα, οπότε έπεσα σε προβληματικό γείτονα και δη σπαστικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως είναι δικό μου το διαμέρισμα και δεν μπορώ να αποχωρήσω. Σκεφτομουν αν κάτω από τη μοκέτα μπαίνει και κάποιο αλλο υλικό οπως υπόστρωμα με μια επιπλέον ηχομονωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mynam3 είπε

Τα ίδια είχα κι εγώ ΟΛΕΣ τις ώρες σε σπίτι που νοίκιαζα κάποια στιγμή, η τύπισσα άκουγε το ντουλάπι της κουζίνας με τα πιάτα, το μπλέντερ της μικρής και μόνιμα ήταν με ένα ξύλο να χτυπάει το πάτωμα του ή να χοροπηδάει.

Χαμπάρι δεν έπαιρνε, ώσπου δεν την άντεξα και σηκώθηκα να φύγω. Τα καλά του ενοικίου. 

Και οι επόμενοι έμαθα ότι έχουν το ίδιο πρόβλημα, οπότε έπεσα σε προβληματικό γείτονα και δη σπαστικό. 

Το μπλεντερ δηλαδη τι ωρα το εβαζες 2 το βραδυ? Αλλα παλι αφου αυτη χτυπουσε οταν και εσυ εκανες θορυβο γιατι δε ενοχλησε τοσο πολυ που εφυγες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, mitskitsamal είπε

Καλησπέρα , θα ήθελα τη βοήθεια σας γιατί το προβλημα  που αντιμετωπιζω εγω, ειναι οι δυνατοι ηχοι απο το κατω διαμερισμα. Τα πατωματα εχουν παρκε, και το κοστος που μας εχουν πει για αντικατασταση κυμαινεται απο 2500-4000. Η αλλη λυση που εχω σκεφτει με λιγοτερο κοστος και αναστατωση ειναι να βαλω ενα Πολυαιθυλένιο Αντικραδασμικά Δαπέδων και απο επανω μια μοκετα επαγγελματικου τυπου. Εχει καποιος αποψη/ εμπειρια απο κατι αντιστοιχο και αν ειναι τεχνικα εφικτος ο συνδυασμος. Ευχαριστω.

Ναι τόσο είναι, και τα συνεργεία που αξίζουν το 4k-5k € είναι λίγα και εκλεκτά, που θα κάνουν μόνωση σωστή με αντικραδασμικά, πετροβάμβακες κλπ.  Μπορεί να φαίνεται ακριβό, αλλά αν υπολογίσεις τα υπέρ σε μόνωση ζέστη-κρύο, την απόσβεση την κάνεις σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Pokemon640 είπε

Ναι τόσο είναι, και τα συνεργεία που αξίζουν το 4k-5k € είναι λίγα και εκλεκτά, που θα κάνουν μόνωση σωστή με αντικραδασμικά, πετροβάμβακες κλπ.  Μπορεί να φαίνεται ακριβό, αλλά αν υπολογίσεις τα υπέρ σε μόνωση ζέστη-κρύο, την απόσβεση την κάνεις σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα.

Καλημερα εχεις απολυτο δικιο. Στο τελος εκει θα καταληξω, αλλα για προσκαιρη λυση σκεφτομαι τις μοκετες  για καποιο χρονικο διαστημα . Αλλη μια παραμετρος ειναι οτι κανω μετρησεις ραδονιου και τελειωνει το καλοκαιρι η περιοδος και εγω πρπει να εχω τελειωσει μεχρι Ιουλιο, καθως δεν θα βρισκεις μαστορες πουθενα μετα.

Εχεις αποψη αν καποιο απο τα ηχοδιακοπτωμενα πολυαιθυλενια μπορουν να μπουν ως υποστρωμα πριν τη μοκετα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mitskitsamal είπε

Εχεις αποψη αν καποιο απο τα ηχοδιακοπτωμενα πολυαιθυλενια μπορουν να μπουν ως υποστρωμα πριν τη μοκετα;

μπορείς να το κάνεις και έτσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είχα την εντύπωση ότι η ηχομόνωση στο πάτωμα είναι για να μην ενοχλείς εσύ τον από κάτω και όχι το αντίθετο? Μάλλον λάθος πίστευα τόσο καιρό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Nabuko είπε

Γιατί είχα την εντύπωση ότι η ηχομόνωση στο πάτωμα είναι για να μην ενοχλείς εσύ τον από κάτω και όχι το αντίθετο? Μάλλον λάθος πίστευα τόσο καιρό

Δυστυχώς, έχω εξαντλήσει κάθε πιθανή λύση και έχω καταλήξει σε αυτή ειτε λογω κόστους ειτε μη επικοινωνίας με τους απο κάτω ώστε να μειωθεί ο θόρυβος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Εγω θα ελεγα να παιξεις ενα Uno reverse card και να τους πεις να βαλουν ηχομονωση αυτοι στο ταβανι, για να μη χρειαζεται να ξυλωνεις και εσυ πατωματα και τετοια. Και αμα δε θελουν, ας το νοικιασουν σε αλλον και ας φυγουν. Οταν σπουδαζα η απο πανω μου δουλευε ολη τη βδομαδα και εκανε γενικη σαββατο πρωι, που εγω ηθελα να κοιμηθω γιατι γυρνουσα μετα το χαραγμα του ηλιου. Τι θα μποορουσα να της πω σε ωρα που δεν ηταν κοινης ησυχιας ; Μη βαζεις ηλεκτρικη γιατι θελω να ξυπνησω μεσημερι και οχι απο τις 10 ;  

 

Και για να κλεισω, σε αντιστοιχη περιπτωση που γνωριζω, οντως εβαλε ηχομονωση αυτος που ειχε το προβλημα και οχι αυτος που φαινομενικα το προκαλουσε, απλα και μονο επειδη ετυχε να ζει απο πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...