Προς το περιεχόμενο

Μοντέρνα Κουζίνα, σχεδιασμός και χρώματα


LawyerS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, splanis είπε

No description available.

Ναι φίλε. Αυτό εννοώ με το ένα χρώμα τα ντουλάπια και να ξεχωρίζει ο πάγκος. Τέλεια είναι με το ασημί ψυγείο

Όπως και της @gatokoritso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, splanis είπε

Ευχαριστω να σαι καλα, προσθεσα και τον παγκο πανω στην απαντηση, τα πανω ντουλαπια οπως φαινεται στην φωτο ειναι χωρις χερουλια με κατεβασμενο το ξυλο 2-3 ποντους για να τα να ανοιγεις, τα κατω εχουν χερουλια γιατι θα ανεβαινε το κοστος. Αν δεν σας πειραζει αυτο θα προτεινα να μπει συστημα gola, οπως στις φωτο που ποσταρες

Το μαύρο που έχεις επιλέξει είναι καθηλωτικό. Δυστυχώς όμως οι δικοί μου δεν το θέλουν, ήθελαν ανθρακί που είναι πιο ανοιχτό. Συμφωνώ μαζί τους μόνο στο ότι λερώνει εύκολα, τουλάχιστον στις ποιότητες μαύρου που είδαμε οι δαχτυλιές έμεναν και σε μερικά μάλιστα μόλις τις σκούπιζες άπλωναν σαν λίγδα. Εμείς βάλαμε πάνω και κάτω χερούλια αλλά πιο εντελώς μάυρα (αν τα δεις στην φώτο που βάζω) και εκεί άρχισε να μην μου κολλάει το ανθρακί. Φοβάμαι μήπως θα φανεί εντελώς κιτσ.

1 ώρα πριν, gatokoritso είπε

πήγαινε ένα κλικ πιο σκούρο γκρι και ένα-δυο τόνους πιο ανοιχτόχρωμο ξύλο. θα δώσει φως και ωραία αντίθεση.

spacer.png

 

Κι εγώ αυτό ήθελα αλλά δεν θέλουν οι δικοί μου με τπτ. Δεν θέλω να τους επιβάλω κατι. Απλά φοβάμαι μήπως κάνουμε κάτι που δεν θα δένει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βοηθάει αυτό, για μια ιδέα με τις δικές σου επιφάνειες; παίζει τεράστιο ρόλο τι χρώμα τοίχοι-ταβάνι-πάτωμα τα πλαισιώνουν, οπότε μια εκδοχή και με λευκά εστω τα 2/3, δεν είπες τι θα έχετε αν δεν κάνω λάθος.

Untitled-2.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, scullyist είπε

Βοηθάει αυτό, για μια ιδέα με τις δικές σου επιφάνειες; παίζει τεράστιο ρόλο τι χρώμα τοίχοι-ταβάνι-πάτωμα τα πλαισιώνουν, οπότε μια εκδοχή και με λευκά εστω τα 2/3, δεν είπες τι θα έχετε αν δεν κάνω λάθος.

Untitled-2.jpg

Πως το έκανες αυτό ρε τρελέ; 😳

Πολύ ωραίο δείχνει. Λογικά θα την αφήσουν άσπρη όπως στην τελευταία φωτό. Η διαφορά είναι ότι πάγκο προτίμησαν γκιρομπεζ αντί για ξύλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πωπω φιλε την ίδια κουζίνα έχω κάνει. τσέκαρε φώτο https://photos.app.goo.gl/RQaCyPQTkX7gry9JA . έχω και τους κωδικούς από τα πορτάκια. άμα θες μοντέρνα μη βάλεις χερούλια. τις μπάζες επειδή είναι όλες inox τις κάναμε ηλεκτροστατική μαύρες. πάγκος κλασικός βακελιτικός egger και πλάτη πάγκου απ το ίδιο υλικό. πορτάκια egger mdf τα πάνω και kronospan τα κάτω.

Επεξ/σία από gsisr
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, gsisr είπε

πωπω φιλε την ίδια κουζίνα έχω κάνει. τσέκαρε φώτο https://photos.app.goo.gl/RQaCyPQTkX7gry9JA . έχω και τους κωδικούς από τα πορτάκια. άμα θες μοντέρνα μη βάλεις χερούλια. τις μπάζες επειδή είναι όλες inox τις κάναμε ηλεκτροστατική μαύρες. πάγκος κλασικός βακελιτικός egger και πλάτη πάγκου απ το ίδιο υλικό. πορτάκια egger mdf τα πάνω και kronospan τα κάτω.

Πλάκα κάνεις τώρα!!! Εμείς τα χερούλια που έβαλες κάτω τα εχουμε βάλει και πάνω. απλά επιλέξαμε έναν γκριζομπέζ πάγκο ανοιχτό γιατί δεν ήθελαν οι δικοί μου να σκουρίνει πολύ. 

Επεξ/σία από LawyerS
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, gsisr είπε

πωπω φιλε την ίδια κουζίνα έχω κάνει. τσέκαρε φώτο https://photos.app.goo.gl/RQaCyPQTkX7gry9JA . έχω και τους κωδικούς από τα πορτάκια. άμα θες μοντέρνα μη βάλεις χερούλια. τις μπάζες επειδή είναι όλες inox τις κάναμε ηλεκτροστατική μαύρες. πάγκος κλασικός βακελιτικός egger και πλάτη πάγκου απ το ίδιο υλικό. πορτάκια egger mdf τα πάνω και kronospan τα κάτω.

 πολυ ωραία κουζίνα αλλά το μάτι πήγε καρφί στο πάτωμα. καταπληκτική έμπνευση!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, gsisr είπε

πωπω φιλε την ίδια κουζίνα έχω κάνει. τσέκαρε φώτο https://photos.app.goo.gl/RQaCyPQTkX7gry9JA . έχω και τους κωδικούς από τα πορτάκια. άμα θες μοντέρνα μη βάλεις χερούλια. τις μπάζες επειδή είναι όλες inox τις κάναμε ηλεκτροστατική μαύρες. πάγκος κλασικός βακελιτικός egger και πλάτη πάγκου απ το ίδιο υλικό. πορτάκια egger mdf τα πάνω και kronospan τα κάτω.

Πάρα πολύ ωραία. Κάνατε πολύ καλή δουλειά στην αξιοποίηση του χώρου. Πήρα screenshots για έμπνευση οπότε πάμε σε δικό μας σπίτι.😝

Κάτω laminates + vinyl?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Το ίδιο θέμα αντιμετωπίζω κι'εγω. Άπειρο ψάξιμο για να βρω τα υλικά που μου αρέσουν και τους συνδυασμούς που θέλω να κάνω. Ευτυχώς βρήκα πολύ κοντινές ιδέες σε αυτό που θέλω εδώ https://www.centrokitchen.gr/kouzina/ οπότε μάλλον θα καταλήξω σε μία από αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 5/4/2021 στις 10:29 ΜΜ, splanis είπε

 Τον προηγούμενο μήνα έφτιαξα αυτή. Δεν ξέρω τι ποιότητα ξύλου θες να βάλεις, το συγκεκριμένο είναι

https://www.modawood.gr/product/gizir-s040/

https://www.praxitelis-sa.gr/proionta/hpl-pagkos-8021/ παγκος

Ζωντανεύω το θέμα γιατί θέλω βοήθεια.

Βλέπω ότι στους πάγκους αυτούς είναι στανταρ το μήκος στα 4-4.2μ και εσύ διαλέγεις απλά το βάθος.

Ο μάστορας που θα κάνει την εγκατάσταση μετά τον κόβει όσο χρειάζεται? Και ανοίγει τις τρύπες για εστίες, νεροχύτη κλπ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ξυλο ειναι βρε ανθρωπε (οκ μελαμινη) ... ενα ποτηροτρυπανο και μια σεγα/δισκοπριονιο, λιγο ταινια και τελειωσε το θεμα, οτι τρυπες θες σου κανει.

Επεξ/σία από fredd0
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχοντας καταλήξει κι εγω στην δική μου κουζίνα, βάζω φωτο που βρήκα γκουγκλ που είναι τρομερά κοντά σαν αποτέλεσμα χρωματικα. 

-Ντουλάπια από ανώτερης ποιότητας βακελιτη με διπλή σειρά ντουλαπιων πάνω για μέγιστο αποθηκευτικό χωρο (η Centro έχει 3 κατηγορίες- διάλεξα την ανωτερη) 

-Συστημα Gola για άνοιγμα χωρίς χερούλια

-Παγκος γρανίτης που θα πάει και στην πλάτη - πολύ σκούρο γκρι

-Τροφοθηκη με μηχανισμο

-Μαυρο προφίλ ντουλαπιων 

-Δαπεδο θα είναι ένα ανοιχτοχρωμο-ψυχρο ασπρογκρι γρανιτοπλακάκι μεγάλου μεγέθους. 

- Μπαταρία (franke pescara 360) και ηλεκτρικές συσκευές σε inox  - απορροφητηρας τύπου καμινάδα/τζακι

-Τα αλουμίνια θα είναι γκρι οπότε ταιριάζει απολυτα

Βάζω φωτο μήπως κανείς θέλει ιδέα 

epipla-kouzinas-gkri20.jpg


epipla-kouzinas-gri-granitis.jpg


epipla-kouzinas-gri-granitis-2.jpg


epipla-kouzinas-gri-granitis-3.jpg


epipla-kouzinas-gri-granitis-8.jpg


 

Επεξ/σία από margaritagr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...