Προς το περιεχόμενο

Το 5G ήρθε, το 3G φεύγει!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, l337 είπε

Γκρίνια, μίρλα και μιζέρια μαζί με "επιχειρήματα" ανακατεμένα στον κουβά.
Παρεπιπτόντως πιάνω 4G 300+ mbps. Ο μόνος είμαι φαίνεται.

Που είσαι ακριβώς, γιατί στο κέντρο της Αθήνας, πιάνω το πολύ 50 Mbps. Μάλλον είσαι ο μόνος, ή έχεις κεραία δίπλα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Just now, christakos07 said:

Που είσαι ακριβώς, γιατί στο κέντρο της Αθήνας, πιάνω το πολύ 50 Mbps. Μάλλον είσαι ο μόνος, ή έχεις κεραία δίπλα σου.

Αυτή την στιγμή που είμαι Τζιτζιφιές, κοντά στην Θησέως χαμηλά προς θάλασσα, πιάνω (πριν 2 λεπτά) κοντά στα 280 mbps (redmi note 8 plus). Και στο κέντρο όμως αλλά και σε περιοχές πιο κοντά στο σπίτι μου (Αγία Παρασκευή, Χολαργό, Κατεχάκη κλπ), είμαι πάντα πάνω από 250 mbps και συνήθως πάνω από 300 mbps.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, l337 είπε

Αυτή την στιγμή που είμαι Τζιτζιφιές, κοντά στην Θησέως χαμηλά προς θάλασσα, πιάνω (πριν 2 λεπτά) κοντά στα 280 mbps (redmi note 8 plus). Και στο κέντρο όμως αλλά και σε περιοχές πιο κοντά στο σπίτι μου (Αγία Παρασκευή, Χολαργό, Κατεχάκη κλπ), είμαι πάντα πάνω από 250 mbps και συνήθως πάνω από 300 mbps.

Δεν ξέρω αν είναι θέμα συσκευής, αλλά το Samsung Note 10+ ζορίζεται. Δεν έχω δει ποτέ πάνω από 100 Mbps, όσο και αν το προσπάθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, corsair04 είπε

Δεν έχουμε όλοι χρήματα για ευρωπαϊκή version 4G συσκευής που να έχουν τη 800Mhz (b20) και δε μένουμε όλοι σε μεγάλες πόλεις....

 

Έλα,πες την αλήθεια,τρολάρεις έτσι;Δεν τα λες σοβαρά αυτά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, christakos07 said:

Δεν ξέρω αν είναι θέμα συσκευής, αλλά το Samsung Note 10+ ζορίζεται. Δεν έχω δει ποτέ πάνω από 100 Mbps, όσο και αν το προσπάθησα.

Δεν γνωρίζω για να σου απαντήσω αλλά και με την προηγούμενη συσκευή (redmi note 6 pro) πριν 2 χρόνια πολύ καλές ταχύτητες έπιανα και μου κάνει εντύπωση αυτό που λες. Και στα 2 κινητά είχα official rom.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, l337 είπε

Δεν γνωρίζω για να σου απαντήσω αλλά και με την προηγούμενη συσκευή (redmi note 6 pro) πριν 2 χρόνια πολύ καλές ταχύτητες έπιανα και μου κάνει εντύπωση αυτό που λες. Και στα 2 κινητά είχα official rom.

Μακάρι να είναι θέμα συσκευής στην τελική και να έχω λανθασμένη άποψη. Θα δοκιμάσω και προς Θησείο, σε μη πολύσυχναστες ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, christakos07 said:

Μακάρι να είναι θέμα συσκευής στην τελική και να έχω λανθασμένη άποψη. Θα δοκιμάσω και προς Θησείο, σε μη πολύσυχναστες ώρες.

Πιθανόν να είναι συσκευής ή rom/ρυθμίσεων.
Το screenshot αυτό είναι πριν 5 λεπτά και είναι μια "μέτρια" τιμή (όσον αφορά τις συνήθεις τιμές). Άνετα ξεπερνάει τα 300-320 mbps στο σημείο που είμαι τώρα.

 

Screenshot_2021-04-07-17-30-58-347_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Έλα,πες την αλήθεια,τρολάρεις έτσι;Δεν τα λες σοβαρά αυτά.

Πρώτη φορά ακούς (μάλλον διαβάζεις) ότι η chinese version (απουσία b20 800Mhz)  είναι πιο φθηνές από τις Global και σε πολλές περιπτώσεις φτάνουν και 100€ διαφορά...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, corsair04 said:

Πρώτη φορά ακούς (μάλλον διαβάζεις) ότι η chinese version (απουσία b20 800Mhz)  είναι πιο φθηνές από τις Global και σε πολλές περιπτώσεις φτάνουν και 100€ διαφορά...

 

Μπορείς να πάρεις ένα κλικ φθηνότερο μοντέλο με official rom (και 800αρα μπάντα) πάντα. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του (με τα συν και τα πλην τους). Και καλό είναι να τις στηρίζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
42 minutes ago, christakos07 said:

Δεν ξέρω αν είναι θέμα συσκευής, αλλά το Samsung Note 10+ ζορίζεται. Δεν έχω δει ποτέ πάνω από 100 Mbps, όσο και αν το προσπάθησα.

Cosmote?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, corsair04 είπε

Πρώτη φορά ακούς (μάλλον διαβάζεις) ότι η chinese version (απουσία b20 800Mhz)  είναι πιο φθηνές από τις Global και σε πολλές περιπτώσεις φτάνουν και 100€ διαφορά...

 

Σε διαβεβαιώ ότι το ξέρω πολύ καλά.Οπως ξέρω ότι είναι "δικό σου"  ρίσκο που πήρες για να αγοράσεις  πιο φτηνά μια συσκευή που δεν είναι συμβατή με όλα τα δίκτυα της ευρώπης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, christakos07 said:

Yes. 

Μου φαίνεται αδύνατο μιας και το Note10+ υποστηρίζει 7CA στο LTE-A (4G+). Και παραεισαγωγή να είναι εκτός Ευρώπης, δεν νομίζω να έχει τόσο μεγάλη διαφορά.

1 hour ago, corsair04 said:

Πρώτη φορά ακούς (μάλλον διαβάζεις) ότι η chinese version (απουσία b20 800Mhz)  είναι πιο φθηνές από τις Global και σε πολλές περιπτώσεις φτάνουν και 100€ διαφορά...

 

Δεν μπορείς να βρεις Global versions ακόμα και σε Aliexpress/Bangood/κτλπ ή κάνω λάθος και πουλάνε αποκλειστικά chinese version χωρίς Β20?

Πάντως θυμάμαι εδώ και 4-5 χρόνια που ψάχναμε με το ζόρι Β20. Sorry αλλά αν κάποιος προτίμησε την χαμηλότερη τιμή έναντι αυτού, δεν φταίει ο πάροχος, γι' αυτό θέλαμε Β20 από τότε για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Thresh είπε

Δεν μπορείς να βρεις Global versions ακόμα και σε Aliexpress/Bangood/κτλπ ή κάνω λάθος και πουλάνε αποκλειστικά chinese version χωρίς Β20?

Μια χαρά μπορείς. Ψάχνεις απλώς τις global (στα specs γράφουν τις μπάντες που υποστηρίζουν). Οι διαφορά μεταξύ της Chinese version δεν είναι σημαντική για να την προτιμήσει κάποιος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Μου φαίνεται αδύνατο μιας και το Note10+ υποστηρίζει 7CA στο LTE-A (4G+). Και παραεισαγωγή να είναι εκτός Ευρώπης, δεν νομίζω να έχει τόσο μεγάλη διαφορά.

Δεν μπορείς να βρεις Global versions ακόμα και σε Aliexpress/Bangood/κτλπ ή κάνω λάθος και πουλάνε αποκλειστικά chinese version χωρίς Β20?

Πάντως θυμάμαι εδώ και 4-5 χρόνια που ψάχναμε με το ζόρι Β20. Sorry αλλά αν κάποιος προτίμησε την χαμηλότερη τιμή έναντι αυτού, δεν φταίει ο πάροχος, γι' αυτό θέλαμε Β20 από τότε για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

Δεν είναι εισαγωγή. Αγορά από τα public είναι. Σκέφτομαι καιρό ότι έχω πέσει σε ελαττωματικό, αλλά δεν μπορώ κάπως να το αποδείξω, γιατί στις κλήσεις τα πάει μια χαρά.

Αλλά από άποψη ταχύτητας, παρότι 4G+ δεν έχω ξεπεράσει ποτέ τα 100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...