Προς το περιεχόμενο

Το 5G ήρθε, το 3G φεύγει!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
21 minutes ago, christakos07 said:

Δεν είναι εισαγωγή. Αγορά από τα public είναι. Σκέφτομαι καιρό ότι έχω πέσει σε ελαττωματικό, αλλά δεν μπορώ κάπως να το αποδείξω, γιατί στις κλήσεις τα πάει μια χαρά.

Αλλά από άποψη ταχύτητας, παρότι 4G+ δεν έχω ξεπεράσει ποτέ τα 100.

Για το γαμώτο δοκίμασε με άλλη sim γνωστού/φίλου/συγγενή που έχει Cosmote επίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καποιοι εξυπνοι πριν καιρο μου λεγαν «ελα μωρε δεν πειραζει που λειπει η Β20» εμεις εχουμε μερακληδικες κινηταρες με 4gb και 8core κτλ κτλ, δεν ταξιδευουμε, να αυτο δινει και η Quest, και τριχες κατσαρες. Πουντοι τωρα;

ριχτε το στον καδο τωρα, και οσους σας ακουσαν και αγοραζαν χωρις Β20.

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Thresh είπε

Για το γαμώτο δοκίμασε με άλλη sim γνωστού/φίλου/συγγενή που έχει Cosmote επίσης.

Έχω δοκιμάσει και με voda. Η sim δεν έχει θέμα, είναι σχετικά καινούρια.

Απλά θεωρώ ότι σε 4G+ το κινητό, μπάζει. Δεν ξέρω αν είναι θέμα της δικής μου συσκευής, ή γενικότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Καποιοι εξυπνοι πριν καιρο μου λεγαν «ελα μωρε δεν πειραζει που λειπει η Β20» εμεις εχουμε μερακληδικες κινηταρες με 4gb και 8core κτλ κτλ, δεν ταξιδευουμε, και τριχες κατσαρες. Πουντοι;;;

ριχτε το στον καδο τωρα, και οσους σας ακουσαν και αγοραζαν χωρις Β20.

Συμβιβαζόμασταν  3G+.....Eγω ευτυχώς το ξεφορτώθηκα και πάω για Poco f3

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, corsair04 είπε

Συμβιβαζόμασταν  3G+.....Eγω ευτυχώς το ξεφορτώθηκα και πάω για Poco f3

 

Καποιοι πηραν στον λαιμο τους αλλους ομως! Ανοιγαν θεματα προτειναν συσκευες....

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Καποιοι πηραν στον λαιμο τους αλλους ομως! Ανοιγαν θεματα προτειναν συσκευες....

Καμία από τις 3 εταιρίες πλέον δεν χρησιμοποιεί αποκλειστικά την Β20. Οι χρήστες που έχουν συσκευές χωρίς αυτή τη μπάντα, σε ελαχιστα σημεία δεν θα έχουν σήμα 4G. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/4/2021 στις 9:35 ΠΜ, chrisxkar είπε

τελεια αυτο ηταν το προβλημα μας.1ον ας επιανε φουλ σημα 4g και δεν θα ειχαμε αναγκη το 5g δευτερον και κυριοτερο ολων ας βγαλουν κανενα πακετο της προκοπης unlimited που ακομα πουλανε τα προιστορικα αγορασε 1γιγα,αν εχεις τον θεο σου 1γιγα!!!!! που με τις σημερινες αναλυσεις 1 γιγα μπορει να ειναι δυο βιντεο στο youtube

Το πανάκριβο mobile internet και η "λύσσα" με το 5G και κάθε νέο πρότυπο γενικότερα έχουν κοινή αιτία. Τις πατέντες.

https://www.iam-media.com/who-leading-the-5g-patent-race-patent-landscape-analysis-declared-seps-and-standards-contributions

Ενώ θα μπορούσαμε να έχουμε αργό αλλά ασύγκριτα φθηνότερο internet μας σπρώχνουν προς ότι προστατεύεται από πατέντες και πουλιέται σε τιμές πολλαπλάσιες του κόστους παραγωγής.

https://www.quora.com/Why-is-mobile-data-so-much-more-expensive-than-wired-data-Whats-the-real-cost-of-the-mobile-data-service

Αναφορά σε κείμενο

Another cost on technology side is the patents held by Qualcomm. Qualcomm holds major patents in EV-DO, WCDMA, HSPA technology. Any device running them inluding cellphone vendors to network operators have to pay them licencing fees. This is why you see a significant cost difference in tablets with WiFi only and WiFi + cellular facilities.
WiFi on the other hand operates in very narrow and free frequency bands and the specificaions are developed by IEEE, certiied by WiFi alliance for a nominal cost as compared to costs of cellular licences.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
18 minutes ago, kalmik said:

Τι λέτε στο Χαλάνδρι σε κάποια σημεία δεν πιάνει ούτε 3G αν είσαι στο δρόμο. Πρέπει να ανέβεις 2ο όροφο να δεις σήμα (wind να πω την αλήθεια...)

🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Καποιοι εξυπνοι πριν καιρο μου λεγαν «ελα μωρε δεν πειραζει που λειπει η Β20» εμεις εχουμε μερακληδικες κινηταρες με 4gb και 8core κτλ κτλ, δεν ταξιδευουμε, να αυτο δινει και η Quest, και τριχες κατσαρες. Πουντοι τωρα;

ριχτε το στον καδο τωρα, και οσους σας ακουσαν και αγοραζαν χωρις Β20.

Έτσι είναι, μου ακούγεται τραγικό κάποιος να έχει ακόμα συσκευή χωρίς την Β20, πριν λίγα χρόνια και εγώ είχα τέτοια συσκευή, σήμερα τα πράγματα είναι διαφορετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

1) το 3G που θα καταργηθεί, πως θα επηρεάσει τις 2G συσκευές? Θα έχουν πρόσβαση στο internet? Κλήσεις και μηνύματα θα μπορείς να κάνεις κανονικά?

2)το 2G δίκτυο όταν καταργηθεί, πως θα επηρεαστούν οι 2G συσκευές? Θα έχουν πρόσβαση στο internet? Κλήσεις και μηνύματα θα μπορείς να κάνεις κανονικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Candela είπε

1) το 3G που θα καταργηθεί, πως θα επηρεάσει τις 2G συσκευές? Θα έχουν πρόσβαση στο internet? Κλήσεις και μηνύματα θα μπορείς να κάνεις κανονικά?

2)το 2G δίκτυο όταν καταργηθεί, πως θα επηρεαστούν οι 2G συσκευές? Θα έχουν πρόσβαση στο internet? Κλήσεις και μηνύματα θα μπορείς να κάνεις κανονικά?

Οι 2G συσκευές δεν έχουν κανένα πρόβλημα θα δέχονται μηνύματα και κλήσεις όσο και οι συσκευές 3G (κάνοντας χρήση το 2g) .. Απλά με την ποιότητα και την ταχύτητα της τότε τεχνολογίας.... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, corsair04 είπε

Οι 2G συσκευές δεν έχουν κανένα πρόβλημα θα δέχονται μηνύματα και κλήσεις όσο και οι συσκευές 3G (κάνοντας χρήση το 2g) .. Απλά με την ποιότητα και την ταχύτητα της τότε τεχνολογίας.... 

Οκ κατάλαβα. Αν κάποτε καταργηθεί το 2G δίκτυο, οι συσκευές που υποστηρίζουν μόνο 2G θα πάψουν να έχουν internet, εισερχόμενες και εξερχόμενες κλήσεις, μηνύματα. Άρα θα είναι για τον κάδο της ανακύκλωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως το γρηγορο ιντερνετ και τα γρηγορο αυτοκινητο ειναι λιγο ακριβα για τους περισσοτερους ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 minutes ago, Candela said:

Οκ κατάλαβα. Αν κάποτε καταργηθεί το 2G δίκτυο, οι συσκευές που υποστηρίζουν μόνο 2G θα πάψουν να έχουν internet, εισερχόμενες και εξερχόμενες κλήσεις, μηνύματα. Άρα θα είναι για τον κάδο της ανακύκλωσης

Δεν θα γίνει σύντομα πάντως.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...