Προς το περιεχόμενο

Διευκρύνιση για λογαριασμό ΔΕΗ


ippokampos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημεροκαλησπέρα.

Μιας και μετακόμισα σε νέο σπίτι γύρισα οπως ειναι λογικο το ρολόι της Δεη στο όνομα μου.
Ο τελικός λογαριασμός του προηγούμενου έχει εξοφληθεί.
Ήρθε λοιπον ο πρώτος λογαριασμός στο όνομα μου (ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΣ), που όλα είναι οκ , με την κατανάλωση σε λογικά πλαίσια , την εγγύηση που μου είχαν πει οτι θα περιέχεται,
ΑΛΛΑ και ένα κερατιάτικο 105€ με την ένδειξη "Μεταφορά από λογαριασμό" .
Επειδή τα τηλέφωνα δε τα σηκώνουν με την καμία και στα email δεν απαντάνε,
Ξέρει κανείς τι εννοεί ο ποιητής ;;; Έχει τύχει σε καποιον ;;;
Να πω ότι η περίοδος ειναι απο 21/01 μέχρι 18/03 και έχω επιλέξει να έρχεται μηνιαία ο λογαριασμός.
Σκέφτηκα μηπως είναι καποιος έναντι που δεν ήρθε το Φεβρουάριο , αλλά τωρα στον εκκαθαριστικο δεν αναφέρεται κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ο λόγος που έριξα άκυρο στην ΔΕΗ και πήγα σε ιδιωτική εταιρία, καθώς όταν τους κάλεσα για τις διαδικασίες του συμβολαίου

μου είπαν ότι θα μου στείλουν και υπεύθυνη δήλωση ότι αναλαμβάνω προηγούμενα χρέη της παροχής.

Μήπως είναι τέτοια περίπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, piiii είπε

Είναι ο λόγος που έριξα άκυρο στην ΔΕΗ και πήγα σε ιδιωτική εταιρία, καθώς όταν τους κάλεσα για τις διαδικασίες του συμβολαίου

μου είπαν ότι θα μου στείλουν και υπεύθυνη δήλωση ότι αναλαμβάνω προηγούμενα χρέη της παροχής.

Μήπως είναι τέτοια περίπτωση;

Όχι , όπως είπα και στο πρώτο ποστ , έχω εξοφλήσει όλους τους λογαριασμούς του προηγούμενου. Έναν έναντι και τον τελικό λογαριασμό πλήρωσα όσο ήμουν μέσα στο σπίτι μιας και δεν έκανα την αλλαγή κατευθείαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Oχι τοσο σχετικες ερωτησεις με του ts αλλά να μην ανοιγω νέο θέμα.

1. Τα τελευταία 2 έτη η ΔΕΗ στέλνει κάθε τέλος του έτους ένα εκαθαριστικό λογαριασμό. Δε καταλαβαίνω γιατι το κάνει αφου λαμβάνω κανονικά κάθε 2μηνο εκαθαριστικο και έναντι. Ο δικός μου αυτος "τελικος" εκαθαριστικος, έρχεται μηδενικος.

Ομως ενός συγγενή έρχονται κάτι 500άρικα. Ο συγγενης παρατήρησε μάλιστα οτι τον τελευταίο καιρό, οι εργαζομενοι που ερχόντουσαν για να ελεγξουν ανα 4μηνο τον μετρητή του, δεν έρχονται πλέον.

Σε τηλεφωνημα που έκανα στην ΔΕΗ, δεν παραδέχτηκαν κάτι τέτοιο και γενικά δεν έδωσαν καμία απάντηση, εκτός απο ασάφειες. Ξέρουμε τι συμβαίνει; Αποφάσισε ξαφνικά η ΔΕΗ να μη μετράει καθε 4μηνο τους μετρητές;

2. Σε προσφατο λογαριασμό μου, παρατηρησα πως δεν ειχε αφαιρεθεί όλο το ποσό του έναντι, στον εκαθαριστικο λογαριασμό. Σε τηλεφωνημα που έκανα στον γνωστο αριθμό, μου ειπαν πως αφαιρείται μόνο μέρος του έναντι και όχι όλο.....Σοβαρά τωρα; Μηπως κάτι δεν κατάλαβα καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, pontez2 είπε

1. Τα τελευταία 2 έτη η ΔΕΗ στέλνει κάθε τέλος του έτους ένα εκαθαριστικό λογαριασμό. Δε καταλαβαίνω γιατι το κάνει αφου λαμβάνω κανονικά κάθε 2μηνο εκαθαριστικο και έναντι. Ο δικός μου αυτος "τελικος" εκαθαριστικος, έρχεται μηδενικος.

Τελικό στέλνουν σε περίπτωση αίτησης διακοπής ή μεταφορά σε άλλο πάροχο . Περίεργο

17 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Ομως ενός συγγενή έρχονται κάτι 500άρικα. Ο συγγενης παρατήρησε μάλιστα οτι τον τελευταίο καιρό, οι εργαζομενοι που ερχόντουσαν για να ελεγξουν ανα 4μηνο τον μετρητή του, δεν έρχονται πλέον.

εννοείς οτι δεν έρχεται εκκαθαριστικός και στέλνουν μια το χρόνο ? Πάντως η ΔΕΗ δεν έχει καμια σχέση στην καταμέτρηση παίρνεις τηλ ΔΕΔΔΗΕ

19 λεπτά πριν, pontez2 είπε

2. Σε προσφατο λογαριασμό μου, παρατηρησα πως δεν ειχε αφαιρεθεί όλο το ποσό του έναντι, στον εκαθαριστικο λογαριασμό. Σε τηλεφωνημα που έκανα στον γνωστο αριθμό, μου ειπαν πως αφαιρείται μόνο μέρος του έναντι και όχι όλο.....Σοβαρά τωρα; Μηπως κάτι δεν κατάλαβα καλά;

πρώτη φορά το ακούω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Oχι τοσο σχετικες ερωτησεις με του ts αλλά να μην ανοιγω νέο θέμα.

1. Τα τελευταία 2 έτη η ΔΕΗ στέλνει κάθε τέλος του έτους ένα εκαθαριστικό λογαριασμό. Δε καταλαβαίνω γιατι το κάνει αφου λαμβάνω κανονικά κάθε 2μηνο εκαθαριστικο και έναντι. Ο δικός μου αυτος "τελικος" εκαθαριστικος, έρχεται μηδενικος.

Ομως ενός συγγενή έρχονται κάτι 500άρικα. Ο συγγενης παρατήρησε μάλιστα οτι τον τελευταίο καιρό, οι εργαζομενοι που ερχόντουσαν για να ελεγξουν ανα 4μηνο τον μετρητή του, δεν έρχονται πλέον.

Σε τηλεφωνημα που έκανα στην ΔΕΗ, δεν παραδέχτηκαν κάτι τέτοιο και γενικά δεν έδωσαν καμία απάντηση, εκτός απο ασάφειες. Ξέρουμε τι συμβαίνει; Αποφάσισε ξαφνικά η ΔΕΗ να μη μετράει καθε 4μηνο τους μετρητές;

2. Σε προσφατο λογαριασμό μου, παρατηρησα πως δεν ειχε αφαιρεθεί όλο το ποσό του έναντι, στον εκαθαριστικο λογαριασμό. Σε τηλεφωνημα που έκανα στον γνωστο αριθμό, μου ειπαν πως αφαιρείται μόνο μέρος του έναντι και όχι όλο.....Σοβαρά τωρα; Μηπως κάτι δεν κατάλαβα καλά;

ΜΟΝΟ, αν μας στείλεις φωτό μπορούμε να βοηθήσουμε.

Στην δική σου περίπτωση, δεν υπάρχει εξήγηση.

Στου συγγενή σου η εξήγηση είναι είτε δεν πέρασαν είτε δεν είχαν πρόσβαση στο ρολόι και άφησαν ειδοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Στου συγγενή σου η εξήγηση είναι είτε δεν πέρασαν είτε δεν είχαν πρόσβαση στο ρολόι και άφησαν ειδοποίηση.

Το οτι δε πέρασαν ειναι σιγουρο διοτι στέκεται καραουλη και τους περιμένει κάθε φορά με ανοιχτή τη πορτα. Επισης δεν αφηνουν ειδοποιηση. Εκαθαριστικο ομως παιρνει κανονικά κάθε 3μηνο, οπως και εναντι.

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

ΜΟΝΟ, αν μας στείλεις φωτό μπορούμε να βοηθήσουμε.

Θα ανεβάσω αν ειναι συντομα, αλλά ειναι τελείως ασαφές αυτο με το έναντι στον εκαθαριστικο. Μου χει κάνει αρνητικη εντυπωση διοτι δεν το εξηγουν και οι ίδιοι. Ειναι σα να μιλάνε αλαμπουρνέζικα. Δε σου λένε δηλαδη οτι απο το ποσό αυτο, αφαιρεται το ταδε και το τάδε βάσει του νομου τάδε, να ξέρεις τι γινεται.

Τους δειχνω παλαιο λογαριασμο και τους λεω, εδω γιατι εχει αφαιρεθει ολος ο εναντι; Ειλικρινά παιδιά, δεν ηξερε να απαντησει. Μιλαγε ακατανοητα!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Το οτι δε πέρασαν ειναι σιγουρο διοτι στέκεται καραουλη και τους περιμένει κάθε φορά με ανοιχτή τη πορτα. Επισης δεν αφηνουν ειδοποιηση. Εκαθαριστικο ομως παιρνει κανονικά κάθε 3μηνο, οπως και εναντι.

Θα ανεβάσω αν ειναι συντομα, αλλά ειναι τελείως ασαφές αυτο με το έναντι στον εκαθαριστικο. Μου χει κάνει αρνητικη εντυπωση διοτι δεν το εξηγουν και οι ίδιοι. Ειναι σα να μιλάνε αλαμπουρνέζικα. Δε σου λένε δηλαδη οτι απο το ποσό αυτο, αφαιρεται το ταδε και το τάδε βάσει του νομου τάδε, να ξέρεις τι γινεται.

Τους δειχνω παλαιο λογαριασμο και τους λεω, εδω γιατι εχει αφαιρεθει ολος ο εναντι; Ειλικρινά παιδιά, δεν ηξερε να απαντησει. Μιλαγε ακατανοητα!!!!!!!!!!!!!!!!!

Γενικά, ο λογαριασμός της ΔΕΗ είναι ένας γρίφος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pontez2 είπε

Oχι τοσο σχετικες ερωτησεις με του ts αλλά να μην ανοιγω νέο θέμα.

1. Τα τελευταία 2 έτη η ΔΕΗ στέλνει κάθε τέλος του έτους ένα εκαθαριστικό λογαριασμό. Δε καταλαβαίνω γιατι το κάνει αφου λαμβάνω κανονικά κάθε 2μηνο εκαθαριστικο και έναντι. Ο δικός μου αυτος "τελικος" εκαθαριστικος, έρχεται μηδενικος.

Ομως ενός συγγενή έρχονται κάτι 500άρικα. Ο συγγενης παρατήρησε μάλιστα οτι τον τελευταίο καιρό, οι εργαζομενοι που ερχόντουσαν για να ελεγξουν ανα 4μηνο τον μετρητή του, δεν έρχονται πλέον.

Σε τηλεφωνημα που έκανα στην ΔΕΗ, δεν παραδέχτηκαν κάτι τέτοιο και γενικά δεν έδωσαν καμία απάντηση, εκτός απο ασάφειες. Ξέρουμε τι συμβαίνει; Αποφάσισε ξαφνικά η ΔΕΗ να μη μετράει καθε 4μηνο τους μετρητές;

2. Σε προσφατο λογαριασμό μου, παρατηρησα πως δεν ειχε αφαιρεθεί όλο το ποσό του έναντι, στον εκαθαριστικο λογαριασμό. Σε τηλεφωνημα που έκανα στον γνωστο αριθμό, μου ειπαν πως αφαιρείται μόνο μέρος του έναντι και όχι όλο.....Σοβαρά τωρα; Μηπως κάτι δεν κατάλαβα καλά;

1. Αυτό που έγραψες δεν πολυβγάζει νόημα, τι σημαίνει "τελικός", γράφει τελικός πάνω ή έτσι τον αποκαλείς εσύ? Θα πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος ή να μας δείξεις τους λογαριασμούς μήπως και μπορέσουμε να σου λύσουμε την απορία.

Επίσης είναι γνωστό πως εδώ και χρόνια ο ΔΕΔΔΗΕ έχει προβλήματα στην καταμέτρηση, σε μερικές παροχές οι υπάλληλοι κάνουν καταμέτρηση όποτε το θυμούνται.

2. Σοβαρά τώρα, σωστά στα είπαν, καλά κατάλαβες. Αυτό που αφαιρείται από τον εκκαθαριστικό είναι οι χρεώσεις προμήθειας ρεύματος + ρυθμιζόμενες χρεώσεις, όχι τα τέλη υπέρ Δήμου, ΕΡΤ, ΤΑΠ ή ότι άλλο έχει μέσα.

2 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Γενικά, ο λογαριασμός της ΔΕΗ είναι ένας γρίφος.

Ε δεν είναι και πυρηνική φυσική...

Εμένα πάντως δεν με δυσκολεύει καθόλου.

2 ώρες πριν, pontez2 είπε

Τους δειχνω παλαιο λογαριασμο και τους λεω, εδω γιατι εχει αφαιρεθει ολος ο εναντι; Ειλικρινά παιδιά, δεν ηξερε να απαντησει. Μιλαγε ακατανοητα!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εγώ πάντως ξέρω να σου απαντήσω, και ας μην έχω καμία σχέση με ΔΕΔΔΗΕ και παρόχους, αρκεί να μου δείξεις δύο (2) συνεχόμενους λογαριασμούς από τους οποίους ο πρώτος να είναι έναντι και ο επόμενος εκκαθαριστικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

1. Αυτό που έγραψες δεν πολυβγάζει νόημα, τι σημαίνει "τελικός", γράφει τελικός πάνω ή έτσι τον αποκαλείς εσύ? Θα πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος ή να μας δείξεις τους λογαριασμούς μήπως και μπορέσουμε να σου λύσουμε την απορία.

Επίσης είναι γνωστό πως εδώ και χρόνια ο ΔΕΔΔΗΕ έχει προβλήματα στην καταμέτρηση, σε μερικές παροχές οι υπάλληλοι κάνουν καταμέτρηση όποτε το θυμούνται.

Eγω τον χαρακτηρισα "τελικο". Γράφει επανω εκαθαριστικος και αφορά όλο το έτος.

Και καλά σε εμένα ερχεται μηδενικος 2 χρονια τωρα. Στον άλλο ηρθε 500ρικο ομως, προφανως επειδη δεν πάνε οι υπάλληλοι να κάνουν καταμέτρηση.

Αν ομως δεν κάνουν, γιατι στέλνουν εκαθαριστικους κάθε 4μηνο; Μηπως και οι εκαθαριστικοι ειναι κατά προσέγγιση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pontez2 είπε

Eγω τον χαρακτηρισα "τελικο". Γράφει επανω εκαθαριστικος και αφορά όλο το έτος.

Και καλά σε εμένα ερχεται μηδενικος 2 χρονια τωρα. Στον άλλο ηρθε 500ρικο ομως, προφανως επειδη δεν πάνε οι υπάλληλοι να κάνουν καταμέτρηση.

Αν ομως δεν κάνουν, γιατι στέλνουν εκαθαριστικους κάθε 4μηνο; Μηπως και οι εκαθαριστικοι ειναι κατά προσέγγιση;

Χωρίς χαρτιά όλα αυτά είναι εικασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Eγω τον χαρακτηρισα "τελικο". Γράφει επανω εκαθαριστικος και αφορά όλο το έτος.

Και καλά σε εμένα ερχεται μηδενικος 2 χρονια τωρα. Στον άλλο ηρθε 500ρικο ομως, προφανως επειδη δεν πάνε οι υπάλληλοι να κάνουν καταμέτρηση.

Αν ομως δεν κάνουν, γιατι στέλνουν εκαθαριστικους κάθε 4μηνο; Μηπως και οι εκαθαριστικοι ειναι κατά προσέγγιση;

Φωτό το ρολόι και στον ΔΕΔΗΕ για ενημερωση να διορθωθεί.

4 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Να δίνετε ένδειξη κάθε δίμηνο απο το τηλεφωνο ή απο  site ωστε να μην ξεφευγουν οι λογαριασμοί.

και το απο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...