Προς το περιεχόμενο

Δικαιούμαι επίδομα ανεργίας;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας παιδιά, αν φύγω από μια δουλειά με οικειοθελής αποχώρηση ενώ παράλληλα δουλεύω σε μια άλλη δουλειά (στον ιδιωτικό τομέα και οι δύο) στην οποία γίνονται συμβάσεις (εκ περιτροπής) για μια μέρα όταν έχει δουλειά, στην ουσία δηλαδή πρόσληψη και απόλυση, δικαιούμαι να πάρω το επίδομα ανεργίας εφόσον θα έχω την λήξη σύμβασης (πρόσληψη - απόλυση) από την δεύτερη δουλειά και θα έχω σταματήσει προηγουμένως οικειοθελώς από την πρώτη; Το έχει κάνει κάποιος αυτό; Ξέχασα να αναφέρω ότι έχω φυσικά και τα ένσημα που απαιτούνται. 

Επεξ/σία από mpouris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mpouris είπε

Γεια σας παιδιά, αν φύγω από μια δουλειά με οικειοθελής αποχώρηση ενώ παράλληλα δουλεύω σε μια άλλη δουλειά (στον ιδιωτικό τομέα και οι δύο) στην οποία γίνονται συμβάσεις (εκ περιτροπής) για μια μέρα όταν έχει δουλειά, στην ουσία δηλαδή πρόσληψη και απόλυση, δικαιούμαι να πάρω το επίδομα ανεργίας εφόσον θα έχω την λήξη σύμβασης (πρόσληψη - απόλυση) από την δεύτερη δουλειά και θα έχω σταματήσει προηγουμένως οικειοθελώς από την πρώτη; Το έχει κάνει κάποιος αυτό; Ξέχασα να αναφέρω ότι έχω φυσικά και τα ένσημα που απαιτούνται. 

Για αρχή πρέπει να έχεις απόλυση για να μπεις στο ταμείο. Αν μπεις, μπορείς να απασχολείσαι περιστασιακά και μετά να συνεχίζεται το ταμείο. Όρους και προϋποθέσεις δεν γνωρίζω επομένως καλύτερα να απευθυνθείς στον ΟΑΕΔ. Σε κάποιο δελτίο τύπου του ΟΑΕΔ γράφει για 70 ημερομίσθια ανα δωδεκάμηνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, koulkos είπε

Για αρχή πρέπει να έχεις απόλυση για να μπεις στο ταμείο. Αν μπεις, μπορείς να απασχολείσαι περιστασιακά και μετά να συνεχίζεται το ταμείο. Όρους και προϋποθέσεις δεν γνωρίζω επομένως καλύτερα να απευθυνθείς στον ΟΑΕΔ. Σε κάποιο δελτίο τύπου του ΟΑΕΔ γράφει για 70 ημερομίσθια ανα δωδεκάμηνο. 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, λογικά έχω απόλυση αλλά προηγουμένως θα έχω και οικειοθελής αποχώρηση από άλλη δουλειά, παίζει ρόλο αυτό; Δεν νομίζω έτσι; 

3 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

ΟΧΙ!

Γιατί όχι αδερφέ; Θα έχω απόλυση και θα έχω και τα ένσημα, αυτό που δεν ξέρω αν επηρεάζει είναι ότι θα έχω και οικειοθελής αποχώρηση από την άλλη δουλειά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mpouris είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, λογικά έχω απόλυση αλλά προηγουμένως θα έχω και οικειοθελής αποχώρηση από άλλη δουλειά, παίζει ρόλο αυτό; Δεν νομίζω έτσι; 

Γιατί όχι αδερφέ; Θα έχω απόλυση και θα έχω και τα ένσημα, αυτό που δεν ξέρω αν επηρεάζει είναι ότι θα έχω και οικειοθελής αποχώρηση από την άλλη δουλειά 

Αλλά αυτό θα έχει γίνει πιο πριν, οπότε νομίζω δεν επηρεάζει, λογικά το παίρνω κανονικά, τι λέτε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η οικοιοθελης αποχώρηση συμβεί πριν την απόλυση/λήξη σύμβασης ορισμένου χρόνου τότε μια χαρά δικαιούσαι ταμείο ανεργίας (εφόσον έχεις τα ένσημα).

ΥΓ. Με τις συμβάσεις έργου δεν ξέρω τι γίνεται, οπότε αν είσαι σε αυτήν την περίπτωση δεν ξέρω τι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/4/2021 στις 4:24 ΜΜ, zenwalk23 είπε

Δεν επηρεαζει οχι. Δεν ξερω αν θελει απολυση ή κανει και η ληξη συμβολαιου.

Κάνει και η λήξη σύμβασης 

1 ώρα πριν, tsioulak είπε

Αν η οικοιοθελης αποχώρηση συμβεί πριν την απόλυση/λήξη σύμβασης ορισμένου χρόνου τότε μια χαρά δικαιούσαι ταμείο ανεργίας (εφόσον έχεις τα ένσημα).

ΥΓ. Με τις συμβάσεις έργου δεν ξέρω τι γίνεται, οπότε αν είσαι σε αυτήν την περίπτωση δεν ξέρω τι γίνεται.

Από ότι ρώτησα στον ΟΑΕΔ πρέπει να γίνετε, το μόνο που χρειάζεται από ότι κατάλαβα είναι να υπάρχει λήξη σύμβασης ή απόλυση και τα ένσημα φυσικά. Και εγώ δεν είμαι σίγουρος για αυτή την σύμβαση, αλλά λογικά πρέπει να γίνετε 

Στις 7/4/2021 στις 7:21 ΜΜ, kostasbm είπε

γιατι δε πας ΟΑΕΔ και να σου πουν ??? 

Προφανώς και πήγα, αλλά τι περιμένεις να σου πουν στον ΟΑΕΔ, είναι λίγο ιδιαίτερη περίπτωση για αυτό και ρώτησα εδώ πέρα μήπως έχει κάνει κάποιος κάτι παρόμοιο. Από τον ΟΑΕΔ μου είπαν ότι μάλλον γίνετε και ότι πρέπει να ρωτήσω αν υπάρχει απόλυση ή λήξη σύμβασης στην δουλειά για σιγουριά γιατί στην σύμβαση δεν φαίνεται ξεκάθαρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...