Προς το περιεχόμενο

low GPU usage


Matrix7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παίδες!

Πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου ξανά μία 1080 ti.Μπήκε σε δεύτερο σύστημα,έχει πάνω έναν r5 3600 στα 4,5 και 16giga ram στα 3600 πάνω σε μια msi b450 gaming plus.Το πρόβλημα που παρατήρησα είναι οτι σε σε ότι game τη δοκίμασα (dx11 είναι η αλήθεια) το gpu usage κάθεται στα 40-60%,και τα frames είναι αρκετά χαμηλά,μόνο σε 4k ανεβαίνει στο 99%.Οι διαφορές φανταστείτε ανάμεσα σε 1080 και 4k είναι 10 frames!Πριν με μια 1070ti δεν είχα κανένα θέμα...

cpu μπουκάλι αρνούμαι οτι παίζει,η κάρτα σε bench (heaven-firestrike-timespy) σε 1080p δουλεύει κανονικά 99% και τα σκορ της είναι κανονικα,Προσπαθώ να αποφύγω το format απότι καταλαβαίνετε,ότι ιδέες έχετε καλοδεχούμενες!Έχω ξαναπεράσει drivers με ddu,έβαλα bios σε default,max perfomance στο control panel,τίποτα

Επεξ/σία από Matrix7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω,αλλά η οθόνη είναι 144hz.K με vsync off κ με gsync off δεν αλλάζει κάτι.Σε 1080p μπορεί να πέφτει στα 48 fps με gpu usage 40 %.Βάζω 1440p,ίδια fps,ίδιο usage.βάζω 4k πάλι ίδια fps με 99% usage.Κάτι κοκομπλόκο έπαθε με bios η chipset drivers?Σε bench όλα Normal.Θα κάνω ένα reseat τη κάρτα μπας και κ μετά format,αν δεν πιάσει κ αυτό θα κάνω rollback bios κ βλέπουμε.Αν δε πίασει ούτε αυτό πέταμα

Επεξ/σία από Matrix7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...