Προς το περιεχόμενο

Οι Intel Raptor Lake επεξεργαστές θα είναι συμβατοί με το socket των Alder Lake


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

ΓΙα οσους το ψαχνουν ειναι γνωστο εδω και 2 μηνες οτι η 12η 13η 14η γενια θα ειναι σε socket 1700.

To μονο που εχει κρατησει 10 χρονια στην AMD ειναι το ονομα "AMD" 🙃🙃🙃🙃

[email protected] με offset -0.1V. Από αρχές του 2013, είμαστε αισίως στα 8 χρόνια και όλα τα παιχνίδια είναι στα 60+fps με μια RX570. Μου έβγαλε σχολή, simulations που χρειάστηκε να ζοριστεί, data analysis, CAD, gaming, οτιδήποτε του ζητήθηκε, χωρίς να βγάλει "κιχ". Νομίζω άνετα αντέχει άλλο 1-1μιση χρόνο.

🙃

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω περιμενω την μεγαλη επιτυχια που θα κανει η intel με την Bouldozer Lake (δεν υπαρχει καποιο leak γι αυτη την γενια ακομα). Πλακα πλακα μακαρι να υπαρξει συντομα πιο τσουχτερος ανταγωνισμος και καλυτερα προιοντα απο την πλευρα της intel γιατι οι τιμες των επεξεργαστων της AMD σε λιγο θα κοστιζουν πιο πολυ κι απο νεφρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MikeKata είπε

[email protected] με offset -0.1V. Από αρχές του 2013, είμαστε αισίως στα 8 χρόνια και όλα τα παιχνίδια είναι στα 60+fps με μια RX570. Μου έβγαλε σχολή, simulations που χρειάστηκε να ζοριστεί, data analysis, CAD, gaming, οτιδήποτε του ζητήθηκε, χωρίς να βγάλει "κιχ". Νομίζω άνετα αντέχει άλλο 1-1μιση χρόνο.

🙃

Εγω σου γραφω απο ενα 3770 του 2012 που τρεχει 24/7 60-100% load αλλα φαντασου οτι υπαρχουν intel socket 775 15ετιας που σου δινουν και 3 χρονια εγγυηση αν τα αγορασεις :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Εγω σου γραφω απο ενα 3770 του 2012 που τρεχει 24/7 60-100% load αλλα φαντασου οτι υπαρχουν intel socket 775 15ετιας που σου δινουν και 3 χρονια εγγυηση αν τα αγορασεις :P

Καλά, όχι ότι θα αγόραζα κάτι τέτοιο βέβαια. Πριν από τον FX που βγήκε σκυλί μαύρο, ο all-time favorite CPU μου ήταν ο Q6600. Άλλο σκυλί από εκεί που κατάπινε τα overclock σαν καραμέλες. Ακόμα τον δουλεύω πού και πού. Μέχρι κι ένα laptop του 2008 με Centrino P8700 δουλεύω (σχεδόν) καθημερινά με Arch Linux και πάει σφαίρα. Όταν γίνεται σωστή χρήση, όλα αντέχουν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/4/2021 στις 10:12 ΠΜ, Tlykog είπε

Το ίδιο socket δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα είναι συμβατές και οι μητρικές. Παρόλα αυτά, αν θεωρήσουμε ότι θα είναι συμβατοί, οι διαφορές στην απόδοση θα είναι μικρές έως σχεδόν μηδενικές... Εκτός κι αν η Intel θελήσει να γίνει AMD στη θέση της AMD και όντως δούμε πραγματική συμβατότητα με αύξηση επιδόσεων. Πάντως στην μέχρι τώρα ιστορία της (από το 1997 που την παρακολουθώ) δεν έχει κάνει ποτέ κάτι τέτοιο...

1) Πολλαπλές συμπυκνωμένες βλακείες , αφού την παρακολουθείς από το 1997 , θες να μας πεις ότι στο LGA775 δεν ΄"χώρεσε" πολλές γενιές με αλματώδη αύξηση επιδόσεων?

2) Τα τελευταία χρόνια δεν βάζει 1+1 γενιές στο ίδιο σοκετ και είναι συμβατά?

3) Οταν λέγαμε ότι η 5XXXX σειρά δεν θα είναι συμβατή με τις παλιές μητρικές πόσοι έσκιζαν τα ιμάτια τους ότι η AMD δεν κάνει τέτοια? Οταν λέγαμε ότι αν η AMD "προσπεράσει" την ΙΝΤΕΛ θα αυξήσει τιμές δεν το έκανε? (πουλάει χρυσάφι τον 6πυρηνο R5600X?)

 

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/4/2021 στις 12:12 ΜΜ, nemesis89 είπε

πολύ γρήγορα περνάνε τις γενίες χωρίς να ασχολούντε με τις τωρινές 11th gen που μόλις βγήκαν. Τρέχουν και δεν φτάνουν !! Άρα μιλάμε για 2024 για 7nm

να πώ κάτι ταπεινά. Εμάς τους τελικούς χρήστες δεν ενδιαφέρει αν είναι 14  ή 7 ή 5 νανόμετρα. Την δουλειά του να κάνει. Η τεχνολογία φυσικά εξελίσεται για να μπορεί να χωρέσουν περισσότερα σε λιγότερο χώρο. Όμως αυτό δεν καθιστά απαραίτητο στοιχείο επιτυχίας πάντα. 

Η AMD απο την άλλη, έχει πετύχει πολύ περισσότερα απο όσα περίμεναν στην Intel. Βεβαια και πάλι θα πώ οτι η Intel έχει πετύχει να έχει 14 νανόμετρα και βγάζει ακόμα επεξεργαστές που είναι "τοπ οφ δε λαιν". Εμένα τουλάχιστον όσο αφορά την θερμοκρασία δεν μπορώ να την καταλάβω γιατί όλοι που θα αγοράσουν AMD είτε Intel θα πάρουν ανάλογη ψύξη. Αυτό που φαίνεται είναι στην κατανάλωση. 

 

Επεξ/σία από Leonardo_10
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

1) Πολλαπλές συμπυκνωμένες βλακείες , αφού την παρακολουθείς από το 1997 , θες να μας πεις ότι στο LGA775 δεν ΄"χώρεσε" πολλές γενιές με αλματώδη αύξηση επιδόσεων?

2) Τα τελευταία χρόνια δεν βάζει 1+1 γενιές στο ίδιο σοκετ και είναι συμβατά?

3) Οταν λέγαμε ότι η 5XXXX σειρά δεν θα είναι συμβατή με τις παλιές μητρικές πόσοι έσκιζαν τα ιμάτια τους ότι η AMD δεν κάνει τέτοια? Οταν λέγαμε ότι αν η AMD "προσπεράσει" την ΙΝΤΕΛ θα αυξήσει τιμές δεν το έκανε? (πουλάει χρυσάφι τον 6πυρηνο R5600X?)

 

Μικρές διορθώσεις...

α) το 775 που μας συντρόφεψε περίπου 7 χρόνια είχε στάνταρ την συμβατότητα προς τα πίσω ενώ ταυτόχρονα χωριζόταν σε τρεις χονδρικά γενιές, όλες ασύμβατες ουσιαστικά μεταξύ τους μιας και ένας pentium dual core δεν θα μπορούσε να τοποθετηθεί σε μητρική με chipset 915...

β) το ότι το κάνει τα τελευταία χρόνια δεν σημαίνει ότι από το 2009 έχει παρουσιάσει τα LGA1156, 1154, 1366, 2011, 1150, 1151, 2011-v3, 2066 και 1200... δηλαδή σε 12 χρόνια έχει παρουσιάσει 9 socket...

γ) τέσσερεις γενιές επεξεργαστών, συμβατές μεταξύ τους δεν έχω δει κάπου άλλου, αν έχεις δει, γράψε μου για να μάθω...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AtiX είπε

Μικρές διορθώσεις...

α) το 775 που μας συντρόφεψε περίπου 7 χρόνια είχε στάνταρ την συμβατότητα προς τα πίσω ενώ ταυτόχρονα χωριζόταν σε τρεις χονδρικά γενιές, όλες ασύμβατες ουσιαστικά μεταξύ τους μιας και ένας pentium dual core δεν θα μπορούσε να τοποθετηθεί σε μητρική με chipset 915...

β) το ότι το κάνει τα τελευταία χρόνια δεν σημαίνει ότι από το 2009 έχει παρουσιάσει τα LGA1156, 1154, 1366, 2011, 1150, 1151, 2011-v3, 2066 και 1200... δηλαδή σε 12 χρόνια έχει παρουσιάσει 9 socket...

γ) τέσσερεις γενιές επεξεργαστών, συμβατές μεταξύ τους δεν έχω δει κάπου άλλου, αν έχεις δει, γράψε μου για να μάθω...

Ότι μπερδεψες τις επαγγελματικές σειρές με τις mainstream μας αποδεικνύει ότι μια χαρά τα είπα. Αλλιώς δεν θα αναγκάζουν να τα κάνεις όλα σαλάτα.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Ότι μπερδεψες τις επαγγελματικές σειρές με τις mainstream μας αποδεικνύει ότι μια χαρά τα είπα. Αλλιώς δεν θα αναγκάζουν να τα κάνεις όλα σαλάτα.

Χαχα καλό, βέβαια στα 1366 & 2011 κυκλοφορούσαν και desktop μοντέλα i7 & i9 σαν αυτά που λέγατε ότι ήταν τα καλύτερα για παιχνίδια... τι όχι???

Άστο βρε, μ’ αρέσει που πήγα και για σοβαρή συζήτηση, ποιος τα έχει κάνει σαλάτα φαίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...