Προς το περιεχόμενο

Οι Intel Raptor Lake επεξεργαστές θα είναι συμβατοί με το socket των Alder Lake


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, AtiX είπε

Μικρές διορθώσεις...

α) το 775 που μας συντρόφεψε περίπου 7 χρόνια είχε στάνταρ την συμβατότητα προς τα πίσω ενώ ταυτόχρονα χωριζόταν σε τρεις χονδρικά γενιές, όλες ασύμβατες ουσιαστικά μεταξύ τους μιας και ένας pentium dual core δεν θα μπορούσε να τοποθετηθεί σε μητρική με chipset 915...

β) το ότι το κάνει τα τελευταία χρόνια δεν σημαίνει ότι από το 2009 έχει παρουσιάσει τα LGA1156, 1154, 1366, 2011, 1150, 1151, 2011-v3, 2066 και 1200... δηλαδή σε 12 χρόνια έχει παρουσιάσει 9 socket...

γ) τέσσερεις γενιές επεξεργαστών, συμβατές μεταξύ τους δεν έχω δει κάπου άλλου, αν έχεις δει, γράψε μου για να μάθω...

Καλα και η amd δεν υποστηριζει 4 γενιές. Oι 5th gen zen δεν μπαινουν σε 1st gen mobos (x370 / b550). Δηλαδη 3 γενιες υποστηριξε και η amd και η μια απο αυτες ηταν ουσιαστικα refresh (zen+). Δεν κανει κατι ιδιαιτερα διαφορετικο από την intel. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Super Moderators
22 minutes ago, Herald said:

Oι 5th gen zen δεν μπαινουν σε 1st gen mobos (x370 / b550)

Οι Zen 3 δεν είναι η 5η γενιά. 😛

Κατα τα άλλα ο @Πέτρος έβαλε 5600X σε Asrock X370. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Thresh είπε

Οι Zen 3 δεν είναι η 5η γενιά. 😛

Κατα τα άλλα ο @Πέτρος έβαλε 5600X σε Asrock X370. :D

Παρών.

Από ότι φαίνεται το ίδιο έχει γίνει και σε Asus CHIV (αυτή δεν είχε δοθεί στα reviewer samples, με τους 1χχχ?), όχι μόνο σε Asrock mobos (X370 Taichi, X370 gaming, A320 so far).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Καλα και η amd δεν υποστηριζει 4 γενιές. Oι 5th gen zen δεν μπαινουν σε 1st gen mobos (x370 / b550). Δηλαδη 3 γενιες υποστηριξε και η amd και η μια απο αυτες ηταν ουσιαστικα refresh (zen+). Δεν κανει κατι ιδιαιτερα διαφορετικο από την intel. 

Έχεις δίκιο... ουσιαστικά ένα a320 υποστηρίζει 3 γενιές ryzen. Πάντως παραμένει καλύτερο από την πιθανότητα αναβάθμισης μιας intel motherboard...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, Πέτρος said:

Παρών.

Από ότι φαίνεται το ίδιο έχει γίνει και σε Asus CHIV (αυτή δεν είχε δοθεί στα reviewer samples, με τους 1χχχ?), όχι μόνο σε Asrock mobos (X370 Taichi, X370 gaming, A320 so far).

H Crosshair VI είναι με X370.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Thresh είπε

Οι Zen 3 δεν είναι η 5η γενιά. 😛

Κατα τα άλλα ο @Πέτρος έβαλε 5600X σε Asrock X370. :D

Εντάξει δεν μιλάμε για unofficial καταστάσεις. Και σε Intel μπορείς να βάλεις custom bios και να χώσεις 10900k σε Z170 ξερώ γώ.

6 λεπτά πριν, AtiX είπε

Έχεις δίκιο... ουσιαστικά ένα a320 υποστηρίζει 3 γενιές ryzen. Πάντως παραμένει καλύτερο από την πιθανότητα αναβάθμισης μιας intel motherboard...

Και εγώ πίσω στο 2017 όταν έκαναν launch τα πρώτα ρύζια το θεωρούσα προτέρημα. Μετά ήρθαν τα ναι μεν αλλά και ίσως ναι και ίσως και όχι της AMD και άλλαξα γνώμη. Είχε γίνει Ο ΧΑΜΟΣ κάποια στιγμή για να δώσουν υποστήριξη και το κάνανε μετά από κράξιμο σε όλο το διαδίκτυο. Να μου λείπει, τουλάχιστον με Intel ξέρω τι παίρνω, όχι υποσχέσεις που ίσως και ίσως και όχι και μόνο άμα κράξω και σε συγκεκριμένες μητρικές και και και. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, Herald said:

Εντάξει δεν μιλάμε για unofficial καταστάσεις. Και σε Intel μπορείς να βάλεις custom bios και να χώσεις 10900k σε Z170 ξερώ γώ.

Νομίζω ότι είναι beta bios, όχι unofficial, δεν είμαι σίγουρος όμως, ο @Πέτρος μπορεί να απαντήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Thresh είπε

Νομίζω ότι είναι beta bios, όχι unofficial, δεν είμαι σίγουρος όμως, ο @Πέτρος μπορεί να απαντήσει.

E unofficial είναι, αμά πάς στο CPU support list ας πούμε της Taichi δεν υπάρχουν οι 5xxx Ryzen. Τώρα το ότι έκατσε κάποιος κατασκευαστής (αν όντως είναιτης Asrock το bios) και έβγαλε πειραματικό bios τότε μπράβο στην Asrock, όχι στην AMD. Δεν είναι προτέρημα της πλατφόρμας της AMD. 

Όπως και αντίστροφα όταν τα θαλασσώνει ένας κατασκευαστής AM4 δεν φτάιει η AMD, δεν γίνεται να παίρνει τα εύσημα για κάτι που κάνει κάποιος άλλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, Herald said:

E unofficial είναι, αμά πάς στο CPU support list ας πούμε της Taichi δεν υπάρχουν οι 5xxx Ryzen. Τώρα το ότι έκατσε κάποιος κατασκευαστής (αν όντως είναιτης Asrock το bios) και έβγαλε πειραματικό bios τότε μπράβο στην Asrock, όχι στην AMD. Δεν είναι προτέρημα της πλατφόρμας της AMD. 

Όπως και αντίστροφα όταν τα θαλασσώνει ένας κατασκευαστής AM4 δεν φτάιει η AMD, δεν γίνεται να παίρνει τα εύσημα για κάτι που κάνει κάποιος άλλος. 

Όχι δεν είναι unofficial το beta, καθώς σε beta stage θα μείνουν και τα bios για τις B450/X470 αν θυμάμαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Thresh είπε

Όχι δεν είναι unofficial το beta, καθώς σε beta stage θα μείνουν και τα bios για τις B450/X470 αν θυμάμαι καλά.

Official support είναι όταν η AMD (ή η Intel) δίνει bios σε όλες τις εταιρίες για το εκάστοτε chipset και τους καινούργιους της επεξεργαστές. Το ότι πήγε η Asrock (που μάλλον δεν είναι η Asrock αλλά ένας modder, όχι ότι έχει σημασία) και έβγαλε bios δεν το καθίστα ούτε official ούτε θετικό της πλατφόρμας της AMD. 

 

Αυτό που κάνουν αν κατάλαβα καλά είναι να παίρνουν bios από X470 και να το βάζουν σε X370 για να μπούν τα καινούργια CPU. 

Με λίγα λόγια, έχω μια b350 gaming F και μια X370 gaming k5 (true story), μπορώ να μπώ στο site της Asus / Gigabyte και να κατεβάσω bios για να βάλω 5xxx Ryzen? 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Thresh είπε

No idea, δεν έχω κοιτάξει. Το θέμα πάντως είναι ότι γίνεται έστω κι από μια εταιρεία...

Ε και στα Intel γίνεται, απλά χωρίς τις ευλογίες της Intel. Όπως και στις AMD δηλαδή. Βάζεις 9900ks του 2019 σε Z170 του 2015. Υπάρχει και αντίστοιχο νήμα στα θέματα των επεξεργαστών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, Herald said:

Ε και στα Intel γίνεται, απλά χωρίς τις ευλογίες της Intel. Όπως και στις AMD δηλαδή. Βάζεις 9900ks του 2019 σε Z170 του 2015. Υπάρχει και αντίστοιχο νήμα στα θέματα των επεξεργαστών. 

Μια χαρά, άρα 4 γενιές κι εκεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, Herald said:

Aν έχεις άγνοια κινδύνου ή θες να κάνεις Πάσχα με βεγγαλικά ναί, βάζεις φρέσκο 9900ks σε Z170 :P 

Θεωρείς το ίδιο με Χ370 και 5600Χ/5800Χ? 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...