Προς το περιεχόμενο

Απουσια γειωσης σε σπιτι με ενοικιο


jimakos234

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

Προσφατα με την κοπελα μου μετακομισαμε σε νεο σπιτι που ακομα δεν ειχε ρευμα (ηταν κομμενο) με ενοικιο, καναμε αιτηση, ηρθε ΔΕΔΔΗΕ, nrg μας συνεδεσαν ολα καλα.

Παω να συνδεσω το πολυμπριζο, ενα APC, σε μια μπριζα στο σαλονι, αρνιοταν πεισματικα να μπει , αν και νεα η μπριζα, μπορω να πω οτι ειναι τερμα ψευτικη - κοκκαλινη, και προς μεγαλη μου εκπληξη βλεπω να μην αναβει η ενδειξη της γειωσης (ο πινακας ειναι σχετικα νεος να σημειωσουμε, το πιστοποιητικο του 13 περιπου). Ειχα ακομα ενα ιδιο πολυμπριζο, το εβαλα πανω μηπως ειχε προβλημα το πρωτο, τα ιδια.

Ειχα καλεσει εναν ηλεκτρολογο που βρηκα κοντα να μου συνδεσει την κουζινα εκεινη την ημερα, οποτε οταν ηρθε τον εβαλα να τσεκαρει και τις μπριζες. Προς μεγαλη μου εκπληξη οπου υπηρχε παρκε, δεν υπηρχε γειωση. Ρωτησα το κοστος και μου ειπε για να μπει γειωση στις μπριζες αυτες, ηταν περιπου 150-200 ευρω, εξαρταται το σκαψιμο που θα εκανε.

Πηρα την ιδιοκτητρια να της πω τα νεα, για να παρω την απαντηση οτι οι προηγουμενοι τοσα χρονια "μια χαρα ηταν", και κατα ποσο μας ειναι απαραιτητη η γειωση και μετα πολλα ειπε θα στειλει εναν "δικο της" να το κοιταξει.

Και ερωτω:

Σε περιπτωση που ο δικος της μας βγαλει οτι ολα ειναι οκ, και δεν εχουμε καποιο θεμα, τι να κανω? Πως προχωραω? Σκεφτομαι να καλεσω εναν 3ο ηλεκτρολογο δικο μου. Θεωρητικα τα εξοδα ειναι της ιδιοκτητριας, αλλα την ακουσα να ξυνιζει με το κοστος.

Να αναφερω οτι ακουγεται ενας περιεργος θορυβος σαν ψυγειο, χωρις ακομα να εχουμε ψυγειο στον χωρο, και οταν κλεισω την ασφαλεια για το χωλ τοτε σταματαει, τι μπορει να ειναι? 
Επισης οταν κλεινω τον γενικο, βλεπω το φωτακι ακριβως διπλα του να παραμενει αναμενο (ειχα κλεισει ολες τις ασφαλειες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

Να αναφερω οτι ακουγεται ενας περιεργος θορυβος σαν ψυγειο, χωρις ακομα να εχουμε ψυγειο στον χωρο, και οταν κλεισω την ασφαλεια για το χωλ τοτε σταματαει, τι μπορει να ειναι? 

θερμοσίφωνας ??

5 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

Επισης οταν κλεινω τον γενικο, βλεπω το φωτακι ακριβως διπλα του να παραμενει αναμενο (ειχα κλεισει ολες τις ασφαλειες)

βγάλε μια φωτό

6 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

Σε περιπτωση που ο δικος της μας βγαλει οτι ολα ειναι οκ, και δεν εχουμε καποιο θεμα, τι να κανω? Πως προχωραω?

θα τον βάλεις να υπογράψει οτι είναι οκ σαν πρώτο βήμα

8 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

Παω να συνδεσω το πολυμπριζο, ενα APC, σε μια μπριζα στο σαλονι, αρνιοταν πεισματικα να μπει , αν και νεα η μπριζα, μπορω να πω οτι ειναι τερμα ψευτικη - κοκκαλινη

φαντάζομαι δεν ήταν με τις τρεις παράλληλες τρυπούλες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, korakios είπε

1. θερμοσίφωνας ??

2. βγάλε μια φωτό

3. θα τον βάλεις να υπογράψει οτι είναι οκ σαν πρώτο βήμα

4. φαντάζομαι δεν ήταν με τις τρεις παράλληλες τρυπούλες

1. Δεν νομιζω οτι ηταν ο θερμοσιφωνας, το ρελε του ειναι κατεβασμενο και το κανει.

2. Με κοκκινο ειναι το ρελε που οταν κατεβασω σταμαει ο ηχος σαν ψυγειο,
    Με μπλε ειναι το φωτακι που μενει παντα αναμμενο, ειχα κατεβασει οτι ασφαλεια-ρελε υπαρχει στον πινακα και εμεινε ανοιχτο.
 

Spoiler

1617703885539_COPY.jpg.ef162acaa112f4e4d5c3efdfd060da37.jpg

3. οκ, αν και ακομα περιμενω κληση απο χτες (ειχε πει θα παρει)

4. οχι μια σαν αυτη ειναι, απλα ακομα πιο ψευτικη σαν ποιοτητα, βλεπω μεσα απο τις τρυπες κανονικα

Επεξ/σία από jimakos234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

Καλησπερα,

Προσφατα με την κοπελα μου μετακομισαμε σε νεο σπιτι που ακομα δεν ειχε ρευμα (ηταν κομμενο) με ενοικιο, καναμε αιτηση, ηρθε ΔΕΔΔΗΕ, nrg μας συνεδεσαν ολα καλα.

Παω να συνδεσω το πολυμπριζο, ενα APC, σε μια μπριζα στο σαλονι, αρνιοταν πεισματικα να μπει , αν και νεα η μπριζα, μπορω να πω οτι ειναι τερμα ψευτικη - κοκκαλινη, και προς μεγαλη μου εκπληξη βλεπω να μην αναβει η ενδειξη της γειωσης (ο πινακας ειναι σχετικα νεος να σημειωσουμε, το πιστοποιητικο του 13 περιπου). Ειχα ακομα ενα ιδιο πολυμπριζο, το εβαλα πανω μηπως ειχε προβλημα το πρωτο, τα ιδια.

Ειχα καλεσει εναν ηλεκτρολογο που βρηκα κοντα να μου συνδεσει την κουζινα εκεινη την ημερα, οποτε οταν ηρθε τον εβαλα να τσεκαρει και τις μπριζες. Προς μεγαλη μου εκπληξη οπου υπηρχε παρκε, δεν υπηρχε γειωση. Ρωτησα το κοστος και μου ειπε για να μπει γειωση στις μπριζες αυτες, ηταν περιπου 150-200 ευρω, εξαρταται το σκαψιμο που θα εκανε.

Πηρα την ιδιοκτητρια να της πω τα νεα, για να παρω την απαντηση οτι οι προηγουμενοι τοσα χρονια "μια χαρα ηταν", και κατα ποσο μας ειναι απαραιτητη η γειωση και μετα πολλα ειπε θα στειλει εναν "δικο της" να το κοιταξει.

Και ερωτω:

Σε περιπτωση που ο δικος της μας βγαλει οτι ολα ειναι οκ, και δεν εχουμε καποιο θεμα, τι να κανω? Πως προχωραω? Σκεφτομαι να καλεσω εναν 3ο ηλεκτρολογο δικο μου. Θεωρητικα τα εξοδα ειναι της ιδιοκτητριας, αλλα την ακουσα να ξυνιζει με το κοστος.

Να αναφερω οτι ακουγεται ενας περιεργος θορυβος σαν ψυγειο, χωρις ακομα να εχουμε ψυγειο στον χωρο, και οταν κλεισω την ασφαλεια για το χωλ τοτε σταματαει, τι μπορει να ειναι? 
Επισης οταν κλεινω τον γενικο, βλεπω το φωτακι ακριβως διπλα του να παραμενει αναμενο (ειχα κλεισει ολες τις ασφαλειες)

Τι χρονολογίας είναι ;Εγω έκανα ανακαίνιση του δικού μου σπιτιού. Κατασκευή διαμερίσματος 1975 . Είχε γίνει ηδη μια ανακαίνιση σtα ηλεκτρολογικά το 1996. Τότε γείωση έβαζαν μόνο στο θερμοσίφωνο και στη κουζινά . Κιόλας γείωση είχε στούς σωλήνες νερού. 

Μαζί με με κάτι αλλαγές στο πίνακα και τράβηγμα μιάς νέας γραμμής για κλιματιστικό τράβηξα και γείωση στα ήδη υπάρχον κουτιά , δέν χρειάστηκε πολύ σκάψιμο σχετικά . Για το πιστοποιητικό μήν κοροιδευόμαστε , αμφιβάλλω εάν έχουν έρθει να το ελένξουν , όλοι γνωρίζουμε τι γίνεται στην πιάτσα και πώς βγάζουν πιστοποιητικά .

Εάν διακρίνω απο το πίνακα siemens υλικό χρησιμοποιούσαν χρονολογίες 1990-1995 . Τέτοια είχα και εγώ . Πλέον έβαλα Hager και Legrand .

Επεξ/σία από meletis_m
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

Με μπλε ειναι το φωτακι που μενει παντα αναμμενο, ειχα κατεβασει οτι ασφαλεια-ρελε υπαρχει στον πινακα και εμεινε ανοιχτο.

λογικά το σύνδεσε πριν την ασφάλεια το φωτάκι , αλλά κάνε ένα κλασσικό τσεκ όποτε μπορέσεις , κλείστα όλα και δες το ρολόι κάτω αν μετρά

5 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

1. Δεν νομιζω οτι ηταν ο θερμοσιφωνας, το ρελε του ειναι κατεβασμενο και το κανει.

2. Με κοκκινο ειναι το ρελε που οταν κατεβασω σταμαει ο ηχος σαν ψυγειο,

μήπως έχει η κουζίνα ξεχωριστό θερμοσιφωνάκι ?! Ξέρω σκάλωσα , αλλά δε μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο που να κάνει θόρυβο!

τώρα για τις γειώσεις ,δεν παίζουμε με αυτά , πίεσέ την να φέρει ηλεκτρολόγο ...

PC , τηλεοράσεις κτλ δε θα κούμπωνα επίσης

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Τι χρονολογίας είναι ;Εγω έκανα ανακαίνιση του δικού μου σπιτιού. Κατασκευή διαμερίσματος 1975 . Είχε γίνει ηδη μια ανακαίνιση σtα ηλεκτρολογικά το 1996. Τότε γείωση έβαζαν μόνο στο θερμοσίφωνο και στη κουζινά . Κιόλας γείωση είχε στούς σωλήνες νερού. 

Μαζί με με κάτι αλλαγές στο πίνακα και τράβηγμα μιάς νέας γραμμής για κλιματιστικό τράβηξα και γείωση στα ήδη υπάρχον κουτιά , δέν χρειάστηκε πολύ σκάψιμο σχετικά . Για το πιστοποιητικό μήν κοροιδευόμαστε , αμφιβάλλω εάν έχουν έρθει να το ελένξουν , όλοι γνωρίζουμε τι γίνεται στην πιάτσα και πώς βγάζουν πιστοποιητικά .

Και αυτο καπου εκει πρεπει ειναι. Δεν βλεπω του ποτε ειναι στο ενοικιαστηριο, αλλα στο δαπεδο υπαρχει και μωσαικο, και γενικα η πολυκατοικια ειναι παλια. Εχει γινει μια τυπικη ανακαινιση καποια στιγμη, ακριβως δεν ξερω ποτε, αλλα πχ υπαρχει πορτα σφαλειας, σαλονι υπνοδωματιο εχουν κουφωματα αλουμινιου, ενω το υπολοιπο σπιτι οχι, ο φαινομενικα νεος πινακας.

7 λεπτά πριν, korakios είπε

1. λογικά το σύνδεσε πριν την ασφάλεια το φωτάκι , αλλά κάνε ένα κλασσικό τσεκ όποτε μπορέσεις , κλείστα όλα και δες το ρολόι κάτω αν μετρά

2. μήπως έχει η κουζίνα ξεχωριστό θερμοσιφωνάκι ?! Ξέρω σκάλωσα , αλλά δε μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο που να κάνει θόρυβο!

3. τώρα για τις γειώσεις ,δεν παίζουμε με αυτά , πίεσέ την να φέρει ηλεκτρολόγο ...

PC , τηλεοράσεις κτλ δε θα κούμπωνα επίσης

 

1. Θα το κανω καποια στιγμη, αν οχι σημερα μεσα στην εβδομαδα.

2. Δεν ειδα κατι τετοιο. Νιωθω οτι ο θορυβος ερχεται απο το κουδουνι εξω στην πορτα (?) που ειναι αρκετα παλιο.

3. αυτο ειναι το θεμα, δεν εχω βαλει τιποτα  πανω σε αυτες τις μπριζες, εχω γυρισει στο πατρικο μου για να δουλεψω.
Νομικα πανω σε αυτο, μπορω καπως να το δικαιολογησω αν επιμεινει?

Επεξ/σία από jimakos234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

2. Δεν βλεπω κατι. Νιωθω οτι ο θορυβος ερχεται απο το κουδουνι εξω στην πορτα (?) που ειναι αρκετα παλιο.

αααα...παίζει και θυροτηλέφωνο , και το κουτί απο το κουδούνι εσωτερικά (που μάλλον είναι στο χωλ)

7 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

Νομικα πανω σε αυτο, μπορω καπως να το δικαιολογησω αν επιμεινει?

Ρώτα κανα ηλεκτρολόγο τι παίζει με ΥΔΕ και έλλειψη γείωσης

Δες και αν έχει λήξει

https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/#

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να καλέσεις ηλεκτρολόγο της ομοσπονδίας ηλεκτροτεχνητών και να σου φτιάξει μια επίσημη έκθεση που δεν αμφισβητείται ούτε σε δικαστήριο.

https://ohle.gr/contact-us/

Εάν αποφανθεί οτι λείπουν γειώσεις και υπάρχει σοβαρός κίνδυνος (που αυτό θα γίνει) θα την αναγκάσει να το φτιάξει. κοινοποιείς την έκθεση στην ιδιοκτήτρια και αν δε το φτιάξει εντός 15ημερών μπορείς να καλέσεις δικό σου ηλεκτρολόγο και να κρατήσεις τα χρήματα από το ενοίκιο.

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

αααα...παίζει και θυροτηλέφωνο , και το κουτί απο το κουδούνι εσωτερικά (που μάλλον είναι στο χωλ)

Ρώτα κανα ηλεκτρολόγο τι παίζει με ΥΔΕ και έλλειψη γείωσης

Δες και αν έχει λήξει

https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/#

Βλεπω λεει ημ.ληξης 2029

Το θεμα ειναι οτι θυμαμαι κοιτουσε να δει αν εχει ληξει το ενεργειακο πιστοποιητικο πριν υπογραφουν τα χαρτια, γιατι ενδεχεται λεει να εφτανε τα 10χρονια?
Ενδεχεται να ανανεωθηκε μονο του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jimakos234 είπε

Βλεπω λεει ημ.ληξης 2029

Το θεμα ειναι οτι θυμαμαι κοιτουσε να δει αν εχει ληξει το ενεργειακο πιστοποιητικο πριν υπογραφουν τα χαρτια, γιατι ενδεχεται λεει να εφτανε τα 10χρονια?
Ενδεχεται να ανανεωθηκε μονο του?

λογικά το ανανέωσε με "γρηγορόσημο" το 2019. Για να έφυγε ο προηγούμενος στα 2χρόνια ίσως το διαμέρισμα να κρύβει κι άλλα. έχε λίγο το νου σου.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jimakos234 είπε

Ενδεχεται να ανανεωθηκε μονο του?

όχι , αλλά κρατά 14 χρόνια , επομένως το 15 πρέπει να έβγαλε νέο δυστυχώς

κοίτα , αν θες να πιέσεις λες απλά και ευγενικά οτι φεύγεις αν δεν περαστεί γείωση στις μπρίζες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

όχι , αλλά κρατά 14 χρόνια , επομένως το 15 πρέπει να έβγαλε νέο δυστυχώς

κοίτα , αν θες να πιέσεις λες απλά και ευγενικά οτι φεύγεις αν δεν περαστεί γείωση στις μπρίζες

10 χρόνια φίλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, greekfragma είπε

10 χρόνια φίλε.

14 ήξερα , 14 λέει και στο site της ΔΕΔΔΗΕ για την παροχή μου, 14 χρόνια αναφέρουν και τα γραφεία πιστοποίησης

αν είναι 10 πάσο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

14 ήξερα , 14 λέει και στο site της ΔΕΔΔΗΕ για την παροχή μου, 14 χρόνια αναφέρουν και τα γραφεία πιστοποίησης

αν είναι 10 πάσο :)

παλιότερα νομίζω ίσχυε το 14. πλέον είναι κάθε 10. αν δε κάνω λάθος αυτό άλλαξε κάπου στο 2017-2018.

http://www.kenak.gr/FAQ.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εψαξα λιγο και βρηκα για τις γειωσεις την ΦΕΚ Β/1222/5 απο την ΔΕΔΔΗΕ. Πιο συγκεκριμενα βλεπω στο Αρθρο 1 παρ3

3. Για όλες τις παλαιές Ε.Η.Ε. που έχουν κατασκευα−στεί με τον προηγουμένως ισχύοντα Κανονισμό Ε.Η.Ε., ανεξάρτητα από το σύστημα γείωσης του δικτύου από το οποίο τροφοδοτούνται, θα πρέπει να εγκατασταθεί, εφόσον δεν υπάρχει, τουλάχιστον μια διάταξη διαφορικού ρεύματος όπως αναφέρεται στην παραπάνω παράγραφο 1 του παρόντος άρθρου.Η κάλυψη από ηλεκτροπληξία με διάταξη ή διατάξεις διαφορικού ρεύματος θα πρέπει να περιλαμβάνει όλα τα κυκλώματα ισχυρών ρευμάτων της εγκατάστασης. Η εγκατάσταση της διάταξης ή των διατάξεων διαφορικού ρεύματος στις παλαιές εγκαταστάσεις, θα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί εντός τριετίας από την δημοσίευση της παρούσας ρύθμισης.Ιδιαίτερα, σε παλαιές εγκαταστάσεις, στις οποίες εφαρ−μόζεται σύστημα γείωσης του δικτύου ΤΤ (άμεση γείωση μέσω των σωληνώσεων ύδρευσης), θα πρέπει να ελέγ−χεται με μέτρηση όπως ορίζεται στο πρότυπο ΕΛΟΤ HD 384 η αντίσταση της γείωσης πριν από την εγκατάσταση της διάταξης ή των διατάξεων διαφορικού ρεύματος. Αν η τιμή της αντίστασης της γείωσης της ηλεκτρικής εγκατά−στασης που θα μετρηθεί, δεν παρέχει ασφαλή λειτουργία έναντι ηλεκτροπληξίας της Ε.Η.Ε., όπως αναφέρεται στην συνέχεια, θα πρέπει να γίνεται απαραίτητα βελτίωση της γείωσης (π.χ. με πρόσθεση ηλεκτροδίων). Όλα τα μέτρα προστασίας που θα πρέπει να έχουν ληφθεί σε αυτές τις Ε.Η.Ε. συμπεριλαμβανομένων και των διατάξεων διαφορικού ρεύματος, θα πρέπει να διασφα−λίζουν ότι σε περίπτωση σφάλματος προς εκτεθειμένα αγώγιμα μέρη: η τάση επαφής σε αυτά δεν θα ξεπεράσει τα 50V και η τάση τροφοδότησης στο αντίστοιχο τμήμα της Ε.Η.Ε., στο οποίο εμφανίζεται το σφάλμα, θα διακό−πτεται σε λιγότερο από 5 δευτερόλεπτα.

Μπορω να την επικαλεστω σε περιπτωση που επιμένει (ειναι του 2006)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...