Προς το περιεχόμενο

Απουσια γειωσης σε σπιτι με ενοικιο


jimakos234

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nvel είπε

Πώς κατάλαβες τα 25V; Όταν έκανα αυτοματισμούς με 24Vac δούλευα υπό τάση και δεν καταλάβαινα κάτι.

Έβαλα ένα πολυμετρο να μετρήσω επάνω στην βάνα της βρύσης η οποία διαρρεοταν από ρεύμα λόγω παλαιάς γείωσης που είχε πιάσει κάποια διαρροή από μια κουζίνα. Έπιανες την βρύση με βρεγμένο χέρι και αισθανόσουν ένα τρεμοπαιγμα της βρύσης σαν τα dual band χειριστήρια των παλαιών PlayStation. Το πολυμετρο μετρούσε τάση που άλλαζε συνέχεια και ήταν από 10V ως 25 πεορπου. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

35 λεπτά πριν, keysmith είπε

Για ποιο λόγο ακριβώς; Εφόσον υπάρχει και ρελέ βέβαια.

με γείωση θα ενεργοποιηθεί η ασφάλεια ή ο δδε την στιγμή της διαρροής. Χωρίς γείωση θα ενεργοποιηθεί ο δδε την στιγμή που το ρεύμα της διαρροής διαρρεύσει ένα σώμα, η ασφάλεια δεν πρόκειται να ενεργοποιηθεί αφού ένα σώμα δεν δημιουργεί ικανό ρεύμα σφάλματος ως προς γη. Φυσικά με την προϋπόθεση ότι θα λειτουργήσει  το δδε αλλιώς έχασες. Πέρσι σε μια εγκατάσταση μετά από έλεγχο τους έβαλα να αλλάξουν 200 δδε γιατί δεν έπεφταν με τίποτα.

21 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τελικά μετά από τόσες σελίδες, μηχανικούς, ηλεκτρολόγους και άλλες ειδικότητες, βγήκε πόρισμα;

πόσοι νομίζεις ότι είναι οι ηλεκτρολόγοι που απάντησαν;

55 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Έβαλα ένα πολυμετρο να μετρήσω επάνω στην βάνα της βρύσης η οποία διαρρεοταν από ρεύμα λόγω παλαιάς γείωσης που είχε πιάσει κάποια διαρροή από μια κουζίνα. Έπιανες την βρύση με βρεγμένο χέρι και αισθανόσουν ένα τρεμοπαιγμα της βρύσης σαν τα dual band χειριστήρια των παλαιών PlayStation. Το πολυμετρο μετρούσε τάση που άλλαζε συνέχεια και ήταν από 10V ως 25 πεορπου. 

σε υγρό σώμα τα 25V δημιουργούν ρεύμα που είναι πάνω από το αισθητό όριο, αφού και το όριο ασφαλείας μέσα σε μπάνιο είναι 12V ενώ  είναι κανονικά 50V.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/4/2021 στις 1:29 ΜΜ, meletis_m είπε

Τι χρονολογίας είναι ;Εγω έκανα ανακαίνιση του δικού μου σπιτιού. Κατασκευή διαμερίσματος 1975 . Είχε γίνει ηδη μια ανακαίνιση σtα ηλεκτρολογικά το 1996. Τότε γείωση έβαζαν μόνο στο θερμοσίφωνο και στη κουζινά . Κιόλας γείωση είχε στούς σωλήνες νερού. 

Πλάκα κάνεις;;;;

Στο πατρικό μου (στην επαρχία, σε μικρό χωριό) που είναι του 1974, είχαν βάλει μέχρι και ρελέ διαφυγής… το 1974 που δεν ήταν ούτε σαν σκέψη υποχρεωτικό…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δδε υπήρχαν από τότε στην αγορά και αναφέρονταν στο κανονισμό. Δυστυχώς οι περισσότεροι έκαναν μερικές δεκαετίες να τους ανακαλύψουν. Ομοίως στο δικό μου σπίτι υπάρχει δδε από το 1974

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nvel είπε

Τα δδε συνήθως ενεργοποιούνται 22-28mA, ο σκοπός τους δεν είναι να προστατεύουν από ηλεκτροπληξίες γενικά αλλά από αυτές που προκαλούν τουλάχιστον μυϊκές συσπάσεις. Τα 20mA είναι οδυνηρά αλλά δεν σκοτώνουν όμως σε εργασίες σε ύψος σε έχουν πετάξει κάτω οπότε ο θάνατος δεν είναι από ηλεκτροπληξία αλλά από πτώση.

Πώς κατάλαβες τα 25V; Όταν έκανα αυτοματισμούς με 24Vac δούλευα υπό τάση και δεν καταλάβαινα κάτι.

Στο εκκοκιστηριο που δουλευω,η κονσολα (ετσι λεμε τον πινακα απο τον οποιο χειριζεσαι ολο το εργοστασιο),εχει 220V απο μετασχηματιστη,εχει 24 VAC παλι απο μετασχηματιστη και 24 VDC το οποιο το παιρνουμε απο ανορθωση.Τα 24 VAC σε γαργαλανε,τιποτα το τραγικο αλλα το καταλαβαινεις,ειδικα οταν αγγιζεις την γειωση ειναι ενοχλητικο.Τα 220V τα οποια τα εχω αγγιξει τις τελευταιες μερες πανω απο 10 φορες ειναι φοβερα ενοχλητικο συναισθημα.Προχθες που ακουμπησα σε ενα καλωδιο το οποιο δεν ηταν καθαρα υπο ταση (ειχε επιστροφη,ειναι 60 λαμπακια συνδεδεμενα σε ενα αλαρμ ολα σε κοινο αγωγο με διοδους) και επειδη ειχε μια χαλασμενη διοδο,με γαργαλησε καλα.Λεω αυτο 220V δεν ηταν,λιγοτερο ηταν,μετραω με το οργανο και ειχε 150-160V.

Περιττο να σας πω το τι εχω δει σε 4 εργοστασια μεχρι τωρα.Ενας ηλεκτρολογος ο οποιος εκανε την εγκατασταση του ενος εργοστασιου το 1992,αντι to Stop να κοβει το ρευμα που παει στο Start,κοβει μονο την αυτοσυγκρατηση απλα για να ανεργοποιηθει το ρελε.Το Start παιρνει ρευμα μονιμο (απο την ασφαλεια του αυτοματισμου) με αποτελεσμα να εχουμε κλειδωμενο το Stop (εχουν τα κουμπια Stop πανω εναν μηχανισμο που τα κλειδωνεις μονιμα οταν θες να κανεις μια εργασια σε καποιο μηχανημα,για ασφαλεια) και πατωντας το Start να ξεκιναει το μηχανημα.Αφηνωντας το σταματαει αλλα αν το κρατησεις πατημενο δουλευει κανονικα.ΕΓΚΛΗΜΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού ο "ηλεκτρολόγος" το 1992 δεν γνώριζε να συνδέσει ένα κύκλωμα start-stop που οι ηλεκτρολόγοι το διδάσκονται στο 1ο εξάμηνο, γιατί δεν το συνδέεις σωστά τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, nvel είπε

με γείωση θα ενεργοποιηθεί η ασφάλεια ή ο δδε την στιγμή της διαρροής. Χωρίς γείωση θα ενεργοποιηθεί ο δδε την στιγμή που το ρεύμα της διαρροής διαρρεύσει ένα σώμα, η ασφάλεια δεν πρόκειται να ενεργοποιηθεί αφού ένα σώμα δεν δημιουργεί ικανό ρεύμα σφάλματος ως προς γη. Φυσικά με την προϋπόθεση ότι θα λειτουργήσει  το δδε αλλιώς έχασες. Πέρσι σε μια εγκατάσταση μετά από έλεγχο τους έβαλα να αλλάξουν 200 δδε γιατί δεν έπεφταν με τίποτα.

ναι αυτό που γράφεις είναι σωστό και το έχω αναφέρει και εγώ πιο πάνω. Αλλά πιστεύω και έτσι δεν δικαιολογεί τον χαρακτηρισμό σου "χωρίς γείωση είναι κίνδυνος θάνατος" (θανάσιμη παγίδα). Το ρελέ θα σε γλιτώσει από το "θάνατο" (όπως είπα αν λειτουργήσει για αυτό πατάμε που και του το Τ μια φορά το χρόνο). Που και να μην λειτουργήσει δεν είναι τόσο εύκολα "θάνατος" ακόμα και αν πιάσεις "ζεστό" σασί καθώς μην ξεχνάς έχουμε ξύλινο πάτωμα δλδ το σενάριο "γείωσης" με το σώμα σου είναι  πιο δύσκολο λόγω του πατώματος. Τέλος ο συνδυασμός των δύο ενδεχομένων είναι ακόμα πιο μικρός. θεωρώ είναι περίπου "απίθανο" να α) μην λειτουργήσει το ρελέ και β) να κάνεις εσύ γείωση σε δωμάτιο με ξύλινο πάτωμα (πχ να πιάνεις με το άλλο χέρι τον τοίχο?). Που να το πω αλλιώς αν είναι να συμβεί αυτό γιατί να μην συμβεί και το φαινόμενο να είναι προβληματική η γείωση (να μην λειτουργήσει ούτε αυτή για τον α ή β λόγο). Με αυτή τη λογική (να πάνε ΟΛΑ στραβά) να κυκλοφορούμε με λαστιχένια γάντια στο σπίτι κάθε φορά που πιάνουμε συσκευή με ρεύμα... Υπερβολές μάλλον.. 

Για να μην παρεξηγηθώ, ξαναλέω ότι προφανώς είναι καλύτερο να έχουν γείωση όλες οι πρίζες. Απλά δεν είναι ακριβώς και "θανατηφόρα επικίνδυνο" να μην έχει γείωση πρίζα σε δωμάτιο με ξύλινο πάτωμα. Είναι ο λόγος που πριν το 1974 από ότι φαίνεται το θεωρούσαν "reasonably safe" για να μην υλοποιούν γείωση και τότε μάλιστα ΔΕΝ είχανε ανακαλυφθεί τα ρελέ!!! Δλδ χωρίς ρελέ το θεωρούσαν "resonably safe" σκέψου να υπήρχαν τότε.. 

Τες πα.. κουβέντα κάνουμε. 

Επεξ/σία από keysmith
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Πλάκα κάνεις;;;;

Στο πατρικό μου (στην επαρχία, σε μικρό χωριό) που είναι του 1974, είχαν βάλει μέχρι και ρελέ διαφυγής… το 1974 που δεν ήταν ούτε σαν σκέψη υποχρεωτικό…

Δέ ανέφερα εγω κάπου οτι δέν είχε ηδη ρελέ διαφυγής . 

Απλώς είπα οτι έκανα αναβάθμιση , αλλά ανάγκες ρεύματος είχαμε πρίν 25 χρόνια . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nvel είπε

πόσοι νομίζεις ότι είναι οι ηλεκτρολόγοι που απάντησαν;

Που θες να ξέρω.

Αυτό που θα περίμενα είναι να βγει ένας του επαγγέλματος και να πει ότι ισχύει το Χ με τον νόμο / κανονισμό Ψ .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Πλάκα κάνεις;;;;

Στο πατρικό μου (στην επαρχία, σε μικρό χωριό) που είναι του 1974, είχαν βάλει μέχρι και ρελέ διαφυγής… το 1974 που δεν ήταν ούτε σαν σκέψη υποχρεωτικό…

Καθόλου πλάκα. Σε άπειρα ακίνητα οι ηλεκτρολόγοι εξεδιδαν ψεύτικα πιστοποιητικά και μελέτες για να γλιτώνει κόστος ο εργολάβος. Σε σπίτι με άδεια του 88 δεν υπήρχε ρελε πάρα μόνο γείωση, τελικά βάλαμε το 2013 καθ' υπόδειξη του ηλεκτρολόγου επειδή ενοικιαστηκε το ακίνητο. 

3 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Στο εκκοκιστηριο που δουλευω,η κονσολα (ετσι λεμε τον πινακα απο τον οποιο χειριζεσαι ολο το εργοστασιο),εχει 220V απο μετασχηματιστη,εχει 24 VAC παλι απο μετασχηματιστη και 24 VDC το οποιο το παιρνουμε απο ανορθωση.Τα 24 VAC σε γαργαλανε,τιποτα το τραγικο αλλα το καταλαβαινεις,ειδικα οταν αγγιζεις την γειωση ειναι ενοχλητικο.Τα 220V τα οποια τα εχω αγγιξει τις τελευταιες μερες πανω απο 10 φορες ειναι φοβερα ενοχλητικο συναισθημα.Προχθες που ακουμπησα σε ενα καλωδιο το οποιο δεν ηταν καθαρα υπο ταση (ειχε επιστροφη,ειναι 60 λαμπακια συνδεδεμενα σε ενα αλαρμ ολα σε κοινο αγωγο με διοδους) και επειδη ειχε μια χαλασμενη διοδο,με γαργαλησε καλα.Λεω αυτο 220V δεν ηταν,λιγοτερο ηταν,μετραω με το οργανο και ειχε 150-160V.

Περιττο να σας πω το τι εχω δει σε 4 εργοστασια μεχρι τωρα.Ενας ηλεκτρολογος ο οποιος εκανε την εγκατασταση του ενος εργοστασιου το 1992,αντι to Stop να κοβει το ρευμα που παει στο Start,κοβει μονο την αυτοσυγκρατηση απλα για να ανεργοποιηθει το ρελε.Το Start παιρνει ρευμα μονιμο (απο την ασφαλεια του αυτοματισμου) με αποτελεσμα να εχουμε κλειδωμενο το Stop (εχουν τα κουμπια Stop πανω εναν μηχανισμο που τα κλειδωνεις μονιμα οταν θες να κανεις μια εργασια σε καποιο μηχανημα,για ασφαλεια) και πατωντας το Start να ξεκιναει το μηχανημα.Αφηνωντας το σταματαει αλλα αν το κρατησεις πατημενο δουλευει κανονικα.ΕΓΚΛΗΜΑ.

Εννοεις ότι αγγιξες τον ρευματοφορο αγωγό χωρίς γάντι με γυμνό χέρι ή με γάντι; 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η τοποθέτηση ρελέ έγινε υποχρεωτική το 2006. Μέχρι τότε άλλοι βάζανε και άλλοι δεν βάζανε. 

Ακριβώς όπως γίνεται σήμερα με τον μηχανισμό υπέρτασης . Δεν είναι υποχρεωτικός αλλά όποιος θέλει βάζει.

 

http://aepseh.gr/articles/97/Upoxreosi-RCD-rele-ilektropliksias

 

Επεξ/σία από Vasileios-gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Vasileios-gr είπε

Η τοποθέτηση ρελέ έγινε υποχρεωτική το 2006. Μέχρι τότε άλλοι βάζανε και άλλοι δεν βάζανε. 

Ακριβώς όπως γίνεται σήμερα με τον μηχανισμό υπέρτασης . Δεν είναι υποχρεωτικός αλλά όποιος θέλει βάζει.

 

http://aepseh.gr/articles/97/Upoxreosi-RCD-rele-ilektropliksias

 

+1.

Όποιος είναι να φτιάξει πίνακα, καλό είναι διαβάσει και αυτό το θέμα που συζητάγαμε πριν χρόνια και να σκεφτεί να προσθέσει επιτηρητή τάσης

https://www.insomnia.gr/forums/topic/478355-επιτηρητης-τασης-στον-κεντρικο-πινακα-του-σπιτιου/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, liakjim είπε

Που θες να ξέρω.

Αυτό που θα περίμενα είναι να βγει ένας του επαγγέλματος και να πει ότι ισχύει το Χ με τον νόμο / κανονισμό Ψ .

έγραψα ότι από το 1974 η γείωση είναι υποχρεωτική και σε χώρους με μονωτικό δάπεδό, αυτό ισχύει ακόμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...