Προς το περιεχόμενο

Απουσια γειωσης σε σπιτι με ενοικιο


jimakos234

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ σε παρόμοια περίπτωση πέρασα ρελέ και γείωση στο νοικιαζόμενο σπίτι με δικά μου έξοδα. Συνήθως τα σπίτια δεν έχουν παντού ξύλινο πάτωμα, άλλα δωμάτια έχουν άλλα όχι.

Το σπίτι βέβαια  είχε και πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου όταν το παρέλαβα... χωρίς ρελέ και χωρίς γείωση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

30 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

ωραια, ευτυχως ηρθε ο ηλεκτρολογος της και γελασε συμφωνησε και μαζι μου και με τον προηγουμενο ηλεκτρολογο που το ειδε οτι δεν ειναι ασφαλες και σωστο, αλλα προτεινε μια μεση λυση αντι να περασει παντου γειωση, να περασει μια ακομα μπριζα με καναλι σε καθε δωματιο, με γειωση απο το ρελε, με μικροτερο κοστος για την ιδιοκτητρια.

Αυτό με το κανάλι σε κάθε δωμάτιο είναι αντί να ανοίξει κάποια, αρκετά ίσως, κουτιά να περάσει την γείωση; Μετά θέλει στοκάρισμα και βάψιμο αλλά είναι η σωστή δουλειά.

Το αποτέλεσμα όσο καλό και να το κάνει θα είναι άσχημο... Εσύ μπορεί να το δεχθείς, αλλά θα χάσει επόμενους ενοικιαστές σίγουρα στο μέλλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, filarhos είπε

Αυτό με το κανάλι σε κάθε δωμάτιο είναι αντί να ανοίξει κάποια, αρκετά ίσως, κουτιά να περάσει την γείωση; Μετά θέλει στοκάρισμα και βάψιμο αλλά είναι η σωστή δουλειά.

Το αποτέλεσμα όσο καλό και να το κάνει θα είναι άσχημο... Εσύ μπορεί να το δεχθείς, αλλά θα χάσει επόμενους ενοικιαστές σίγουρα στο μέλλον...

αυτο ειχε προτεινει ο πρωτος που ηρθε, ειχε δωσει και μια τιμη στα 150-200, εξαρταται ποσο θα εσκαβε ειπε, αλλα εκει ηταν που ειπε η ιδιοκτητρια θα στειλω δικο μου κλπ.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να διαβάσω όλο το thread, αν η ΥΔΕ είναι κατά HD384 και αναφέρει γείωση, πρέπει να μπει χωρίς μα - μου - σου - του...
Αλλιώς βρίσκει τον μπελά του ο ηλεκτρολόγος που την συνέταξε.
Επίσης, είναι ανοησία ότι η γείωση δεν προστατεύει από υπερτάσεις... Έχετε δει πώς συνδέονται οι απαγωγείς υπερτάσεων, ποτέ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, 3DJIN είπε

λαθος που δεν ρωτησε πριν νοικιαζσει αφου ειναι πρωταρχικης σημασιας.Βεβαια απορω πως ενηλικας να μην ξερει οτι οπου υπαρχει παρκε δε μπαινει γειωση.

Παιρνεις δρομο απο κει αμεσα για τελειωσει και το ψυχολογικο σου.

Εδώ δεν γνωριζουν για το ρελε θα γνωρίζουν για την γείωση στο παρκέ; 

4 ώρες πριν, evkar είπε

αφού γράφτηκαν τόσα πολλά , να προσθέσω και εγώ κάτι

Μέχρι το 1969 τους ελέγχους στα σπίτια τους έκανε η ίδια η ΔΕΗ .Το 1970 σταμάτησαν οι έλεγχοι και αντικαταστάθηκαν από το πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου (για να έχουν και οι συμπαθείς ηλεκτρολόγοι λίγη δουλειά αλλά και για να γλυτώσει μεροκάματα και ευθύνες η ίδια η ΔΕΗ.) . Τον ίδιο χρόνο (1970) έγινε υποχρεωτική η εγκατάσταση και γείωσης αλλά μόνον για τα μεγάλα αστικά κέντρα και για κτίσματα από ένα όγκο και πάνω , δηλ. πολυκατοικίες . Μετά το 1977 και κυρίως μετά το 1980 εμφανίστηκαν οι πρώτες τριφασικές συνδέσεις και επεκτάθηκε η υποχρεωτικότητα της γείωσης σε όλη τη χώρα και για όλα τα κτίσματα .Στις πόλεις , λίγο πολύ τηρήθηκε , στην επαρχία συνέχισαν το ίδιο βιολί για πολλά χρόνια ακόμη .

Οι αρχικές γειώσεις μέχρι το 1980 ήταν όμως υποχρεωτικές μόνο για θερμοσίφωνα και κουζίνα επί του δικτύου ύδρευσης .Το υπόλοιπο δίκτυο στο σπίτι δεν είχε γείωση. 

Μετά την μεγάλη επέκταση των τριφασικών δικτύων (που σε ισχύ δεν έχουν καμία σχέση με τα παλιά απλά μονοφασικά) αρχίσαμε να μιλάμε για τριγωνικές γειώσεις χαλκού επί εδάφους κλπ κλπ.

Τώρα , αν πέσεις σε ιδιοκτήτη μερακλή και νοικοκύρη , που την ψάχνει , ακόμη και σε παλιότερα σπίτια του 70 θα βρεις πλέον γειώσεις , γιατί τα περισσότερα είναι ανακαινισμένα. 

Αν πέσεις , σε τσουρούτι, χύμα τύπο, γερολαδά και κακομοίρη , το σπίτι όχι μόνο γείωση δεν  θα έχει αλλά και ένα σωρό άλλες ελλείψεις , γιαυτό να είστε  σίγουροι.

Το τριφασικό υπήρχε από την δεκαετία του 50, ίσως και πιο παλιά. 

Με τον ΚΕΗΕ του 55 επιβαλοταν γείωση σε ρευματοδοτες στα μη ξύλινα δάπεδα. 

Οι έλεγχοι στα σπίτια για την αρχική σύνδεση και ρευματοδοτηση πριν το 60s γινόντουσαν από υπαλλήλους του υπουργείου βιομηχανίας. 

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Χωρίς να διαβάσω όλο το thread, αν η ΥΔΕ είναι κατά HD384 και αναφέρει γείωση, πρέπει να μπει χωρίς μα - μου - σου - του...
Αλλιώς βρίσκει τον μπελά του ο ηλεκτρολόγος που την συνέταξε.
Επίσης, είναι ανοησία ότι η γείωση δεν προστατεύει από υπερτάσεις... Έχετε δει πώς συνδέονται οι απαγωγείς υπερτάσεων, ποτέ;;;

Προστατεύει με την προϋπόθεση ότι υπάρχει απαγωγος υπέρτασης στην εγκατάσταση, είτε κεντρικός είτε πρίζας. Η πιθανότητα να βρεις απαγωγο κεντρικό είναι χαμηλότερη και από το να βρεις γείωση, συνήθως είναι κάτι έξτρα που το βάζει ο ιδιοκτήτης αν είναι προνοητικός η τα ψάχνει αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Προστατεύει με την προϋπόθεση ότι υπάρχει απαγωγος υπέρτασης στην εγκατάσταση, είτε κεντρικός είτε πρίζας. Η πιθανότητα να βρεις απαγωγο κεντρικό είναι χαμηλότερη και από το να βρεις γείωση, συνήθως είναι κάτι έξτρα που το βάζει ο ιδιοκτήτης αν είναι προνοητικός η τα ψάχνει αυτά. 

Τα καλά ups έχουν κάποιο απαγωγό υπέρτασης μέσα ενσωματωμένο. Οπότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Μπορει να αποβεί επικίνδυνο για συσκευές όπως στερεοφωνικά και σχετικές με τον ήχο. Κατά τα άλλα, για περιπτώσεις κεραυνών κτλ, ναι είναι χρήσιμη εφόσον έχεις εγκαταστήσει surge protections και απαγωγους υπερτάσεων. 

Το ups μια χαρά λειτουργεί χωρίς γείωση, δεν είναι η δουλειά του να σε γλιτώσει από υπερτάσεις και ηλεκτροπληξιες αλλά να παρέχει τροφοδοσία στο φορτίο σε περίπτωση διακοπής του ρεύματος. 

Υπάρχουν πολλά πιθανά ζητήματα με τη μη χρήση μη γείωσης στο UPS ή το σταθμό εργασίας σας. Το πιο σημαντικό είναι ο κίνδυνος τραυματισμού του χρήστη. Για παράδειγμα, στην Αγγλία, εάν μια συσκευή  (UPS, PC, φορητό τρυπάνι) δεν έχει διπλή μόνωση (προσδιορίζεται από το ότι έχει 2 κουτιά, το ένα μέσα στο άλλο και ένα σχεδόν πλήρες πλαστικό περίβλημα, double isolation) πρέπει, από το νόμο, να είναι γειωμένο. Αυτό γίνεται για να αποφευχθεί ένα βραχυκύκλωμα μέσα στη μονάδα από το να κάνει το εξωτερικό σασί «ζωντανό», στην περίπτωση αυτή, εάν ένας χρήστης το ακουμπήσει, θα ενεργούσε ο ίδιος σαν αγωγός στη γείωση.

Ωστόσο, εάν υπήρχε ένα καλώδιο γείωσης, θα ήταν πολύ καλύτερος αγωγός από ένα ανθρώπινο σώμα στις περισσότερες περιπτώσεις και θα εκφορτώσει ακίνδυνα το ρεύμα στη γείωση.

Ο άλλος λόγος είναι για ηλεκτρικό θόρυβο, μια μη γειωμένη συσκευή μπορεί να εισαγάγει 50Hz βόμβο ή άλλες παρεμβολές στις συσκευές στις οποίες είναι συνδεδεμένη.

Για να απαντήσω λοιπόν στο ερώτημα αν το UPS λειτουργεί χωρίς να είναι γειωμένο, ναι λειτουργεί άλλα θα μπορούσε να σε βλάψει. Μπορεί επίσης να εισαγάγει "περίεργα" σφάλματα δικτύωσης, ειδικά αν χρησιμοποιείτε πλήρως μια σύνδεση gigabit ethernet, είτε εκτελείτε και το iSCSI σε πολλά μηχανήματα κ.λ.π.

Και οπως είπε και ο φίλος παρακάτω πολυ σωστά το UPS δεν ειναι μονο να σου δίνει ρεύμα απο τις μπαταρίες του σε περιπτωση διακοπης της ΔΕΗ, άλλα επίσης να σου κανει και σταθεροποίησης τάσης μεσώ του κυκλώματος AVR (automatic voltage regulator) και επίσης εχει και το surge protection το οποίο είναι αντικεραυνικής προστασία για την οποία παλι πρεπει να υπάρχει η σύνδεση με την γειωση.

Καταλαβαίνω το ενδιαφέρον απο πολλούς εδώ μεσα, στο να βοηθήσουν και να πουν την γνώμη τους για καποια θέματα, αλλα καποια θέματα λοιπόν προϋποθέτουν τεχνικές γνώσεις και πρεπει να εχεις σπουδάσει και να ασκείς ακόμα και ενα επάγγελμα για να απαντήσεις. Προσοχή λοιπόν στο τι απαντήσεις δίνουμε γιατι καποια πράγματα μπορεί να γινουν πολυ επικίνδυνα ειδικά οταν έχουν να κάνουν με το ρεύμα.

Πετρος

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Τα καλά ups έχουν κάποιο απαγωγό υπέρτασης μέσα ενσωματωμένο. Οπότε...

Ναι αναφέρθηκε και πριν για τα ups, δεν έχουν όμως όλοι ups σε κάθε πρίζα και συσκευή οπότε εκεί θέλει surge protector η κεντρικό απαγωγό στον πίνακα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Καταλαβαίνω το ενδιαφέρον απο πολλούς εδώ μεσα, στο να βοηθήσουν και να πουν την γνώμη τους για καποια θέματα, αλλα καποια θέματα λοιπόν προϋποθέτουν τεχνικές γνώσεις και πρεπει να εχεις σπουδάσει και να ασκείς ακόμα και ενα επάγγελμα για να απαντήσεις. Προσοχή λοιπόν στο τι απαντήσεις δίνουμε γιατι καποια πράγματα μπορεί να γινουν πολυ επικίνδυνα ειδικά οταν έχουν να κάνουν με το ρεύμα

Προσωπικά, παρόλο που σαν μηχ μηχ έχω επαγγελματικά δικαιώματα ηλεκτρολογικής εγκατάστασης απεριόριστων κυβικών, ούτε λάμπα δεν αλλάζω στο σπίτι μου  😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Υπάρχουν πολλά πιθανά ζητήματα με τη μη χρήση μη γείωσης στο UPS ή το σταθμό εργασίας σας. Το πιο σημαντικό είναι ο κίνδυνος τραυματισμού του χρήστη. Για παράδειγμα, στην Αγγλία, εάν μια συσκευή  (UPS, PC, φορητό τρυπάνι) δεν έχει διπλή μόνωση (προσδιορίζεται από το ότι έχει 2 κουτιά, το ένα μέσα στο άλλο και ένα σχεδόν πλήρες πλαστικό περίβλημα, double isolation) πρέπει, από το νόμο, να είναι γειωμένο. Αυτό γίνεται για να αποφευχθεί ένα βραχυκύκλωμα μέσα στη μονάδα από το να κάνει το εξωτερικό σασί «ζωντανό», στην περίπτωση αυτή, εάν ένας χρήστης το ακουμπήσει, θα ενεργούσε ο ίδιος σαν αγωγός στη γείωση.

Ωστόσο, εάν υπήρχε ένα καλώδιο γείωσης, θα ήταν πολύ καλύτερος αγωγός από ένα ανθρώπινο σώμα στις περισσότερες περιπτώσεις και θα εκφορτώσει ακίνδυνα το ρεύμα στη γείωση.

Ο άλλος λόγος είναι για ηλεκτρικό θόρυβο, μια μη γειωμένη συσκευή μπορεί να εισαγάγει 50Hz βόμβο ή άλλες παρεμβολές στις συσκευές στις οποίες είναι συνδεδεμένη.

Για να απαντήσω λοιπόν στο ερώτημα αν το UPS λειτουργεί χωρίς να είναι γειωμένο, ναι λειτουργεί άλλα θα μπορούσε να σε βλάψει. Μπορεί επίσης να εισαγάγει "περίεργα" σφάλματα δικτύωσης, ειδικά αν χρησιμοποιείτε πλήρως μια σύνδεση gigabit ethernet, είτε εκτελείτε και το iSCSI σε πολλά μηχανήματα κ.λ.π.

Και οπως είπε και ο φίλος παρακάτω πολυ σωστά το UPS δεν ειναι μονο να σου δίνει ρεύμα απο τις μπαταρίες του σε περιπτωση διακοπης της ΔΕΗ, άλλα επίσης να σου κανει και σταθεροποίησης τάσης μεσώ του κυκλώματος AVR (automatic voltage regulator) και επίσης εχει και το surge protection το οποίο είναι αντικεραυνικής προστασία για την οποία παλι πρεπει να υπάρχει η σύνδεση με την γειωση.

Καταλαβαίνω το ενδιαφέρον απο πολλούς εδώ μεσα, στο να βοηθήσουν και να πουν την γνώμη τους για καποια θέματα, αλλα καποια θέματα λοιπόν προϋποθέτουν τεχνικές γνώσεις και πρεπει να εχεις σπουδάσει και να ασκείς ακόμα και ενα επάγγελμα για να απαντήσεις. Προσοχή λοιπόν στο τι απαντήσεις δίνουμε γιατι καποια πράγματα μπορεί να γινουν πολυ επικίνδυνα ειδικά οταν έχουν να κάνουν με το ρεύμα.

Πετρος

Μία ερώτηση μιας και είσαι γνωστης. Ως γνωστόν η Γη είναι η ευκολότερη διαδρομή για να πορευτει το ρεύμα μέσω της γείωσης. Θεωρητικά το φορτίο που μπορεί να αποθηκεύσει είναι άπειρο. Υπάρχει κάποια διάταξη η κατασκευή που να μπορεί να υποκαταστησει την γείωση αντί της Γης; Πχ κάτι που να μπορεί να αποθηκεύσει τεράστιο φορητό ή το ρεύμα θα ακολουθήσει ευκολότερη πορεία από το να περάσει μέσα από το ανθρώπινο σώμα, να έχει μικρότερη ή μηδενική αντίδραση από ότι το σώμα του ανθρώπου. Σκεφτόμουν και πυκνωτές αλλά αυτοί αποθηκεύουν φορτίο και μετά το στέλνουν πίσω. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Εγώ επιμένω. Γιατί να πληρώσει ο ιδιοκτήτης κάτι το οποίο είναι απόλυτα σωστό νομικά και απλά δεν το γνωρίζει ο ενοικιαστής ? 

Αν ο ενοικιαστής θέλει έλεγχο στατικοτητας, υδραυλικών, γεωλογικό κάτω από το κτίριο, ακτινοβολίας από κεραίες και καλώδια της ΔΕΗ κλπ κλπ ας πούμε, ποιος πρέπει να τα πληρώνει? 

 

Σωστό νομικά το "μαϊμού" πιστοποιητικό του ηλεκτρολόγου;

 

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Προσωπικά, παρόλο που σαν μηχ μηχ έχω επαγγελματικά δικαιώματα ηλεκτρολογικής εγκατάστασης απεριόριστων κυβικών, ούτε λάμπα δεν αλλάζω στο σπίτι μου  😜

Καλά κάνεις. Εγώ μηχανολογια σπούδασα, είχαμε όμως 6 ηλεκτρολογικα μαθήματα βαρβατα, τα περνούσες με 5 και παλαβωνες από την χαρά σου. Αν και έχω πολύ λίγα δικαιώματα πάνω σε ηλεκτρολογικα, πάντα θέλω να ανακατεύομαι και να χώνω την μύτη μου σε όλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Basilhs23___ είπε

Καλά κάνεις. Εγώ μηχανολογια σπούδασα, είχαμε όμως 6 ηλεκτρολογικα μαθήματα βαρβατα, τα περνούσες με 5 και παλαβωνες από την χαρά σου. Αν και έχω πολύ λίγα δικαιώματα πάνω σε ηλεκτρολογικα, πάντα θέλω να ανακατεύομαι και να χώνω την μύτη μου σε όλα. 

το λιλι σου και την υπογραφή σου να προσέχεις πάντα που τα βάζεις. Ειδικά το πρώτο προς θεού όχι σε πρίζα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Μία ερώτηση μιας και είσαι γνωστης. Ως γνωστόν η Γη είναι η ευκολότερη διαδρομή για να πορευτει το ρεύμα μέσω της γείωσης. Θεωρητικά το φορτίο που μπορεί να αποθηκεύσει είναι άπειρο. Υπάρχει κάποια διάταξη η κατασκευή που να μπορεί να υποκαταστησει την γείωση αντί της Γης; Πχ κάτι που να μπορεί να αποθηκεύσει τεράστιο φορητό ή το ρεύμα θα ακολουθήσει ευκολότερη πορεία από το να περάσει μέσα από το ανθρώπινο σώμα, να έχει μικρότερη ή μηδενική αντίδραση από ότι το σώμα του ανθρώπου. 

Σαν τεχνικός πιστεύω ότι δεν υπάρχει καποια λύση που να μπορεί να αντικαταστήσει την γείωση. Ακομα και σε καποια καράβια οπού οι γεννήτριες δεν έχουν ουδετερωση και εχουν 3phase , χωρίς ουδέτερο παίρνουμε γείωση απο το σασι του πλοίου που ως γνωστόν είναι μέσα στο θαλασσινό νερο (κάλος αγωγός).

Υπάρχει και η τεχνολογία GFCI την έχω ακούσει αλλά δεν την έχω δουλέψει μπορείς να δεις τι ειναι εδώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Basilhs23___ είπε

Καλά κάνεις. Εγώ μηχανολογια σπούδασα, είχαμε όμως 6 ηλεκτρολογικα μαθήματα βαρβατα, τα περνούσες με 5 και παλαβωνες από την χαρά σου. Αν και έχω πολύ λίγα δικαιώματα πάνω σε ηλεκτρολογικα, πάντα θέλω να ανακατεύομαι και να χώνω την μύτη μου σε όλα. 

Δεν είναι θέμα σπουδών, έχω δουλέψει σε εταιρεία που έκανε και ηλεκτρολογικες μελέτες, και μια εικόνα την έχω για το πως σχεδιάζεται μια εγκατάσταση, και έχω κάνει και άδεια οικοδομής, απλά ο εγκέφαλος μου για άγνωστο λόγο αρνείται να κατανοήσει πως λειτουργούν από πλευράς φυσικής τα ρεύματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...