Προς το περιεχόμενο

Υπερβολικός θόρυβος κλιματιστικού, νομοθεσία


dionisis1960a

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο αποκατω μου έχει ένα παλιό κλιματιστικό κρεμασμένο στον τοίχο κάτω από το μπαλκόνι μου, που εκτός από το θόρυβο που κάνει, κάνει και ένα συντονισμό και βουίζει το σπίτι. Όλο το βράδυ το αφήνει ανοικτό και δεν μπορούμε να κοιμηθούμε. Έβαλε κάτι αντικραδασμικά με τα χίλια ζόρια αλλά χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Δεν δέχεται καμιά άλλη συζήτηση. Απορώ πώς κοιμάται η οικογένειά του το βράδυ, εκτός και αν αυτού του είδους οι ενοχλήσεις είναι πιο έντονες στους παραπάνω. Τι μπορώ να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα θα του ζητούσα να του λύσω το πρόβλημα με δικά μου έξοδα. Αν λύνεται με αντικραδασμιλα λαστιχακια γιατί αν έχει στραβωσει το σασί η οι φτερούγες από τον ήλιο θέλει αντικατάσταση. Αν πιάνουν τα χέρια σου κάνε μια προσπάθεια.

9 λεπτά πριν, dionisis1960a είπε

Ο αποκατω μου έχει ένα παλιό κλιματιστικό κρεμασμένο στον τοίχο κάτω από το μπαλκόνι μου, που εκτός από το θόρυβο που κάνει, κάνει και ένα συντονισμό και βουίζει το σπίτι. Όλο το βράδυ το αφήνει ανοικτό και δεν μπορούμε να κοιμηθούμε. Έβαλε κάτι αντικραδασμικά με τα χίλια ζόρια αλλά χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Δεν δέχεται καμιά άλλη συζήτηση. Απορώ πώς κοιμάται η οικογένειά του το βράδυ, εκτός και αν αυτού του είδους οι ενοχλήσεις είναι πιο έντονες στους παραπάνω. Τι μπορώ να κάνω;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζάμπα θα ξοδέψεις τον χρόνο σου, ο άλλος το έβαλε προφανώς για θέρμανση του χώρου, δεν παίζει να καταφέρεις κάτι, εκτός αν θες με δικά σου έξοδα να σταλεί η μονάδα. του για ελεγχο μήπως έχει πρόβλημα που και πάλι δύσκολα θα δεχτεί. Νόμος υπάρχει πρέπει να ψάξω να τον βρω, αλλά να ξέρεις αφορά στάθμη θορύβου σε συγκεκριμένη απόσταση από την πηγή και η μέτρηση με ειδικό ντεσιμπελομετρο και όχι κάποια της πλάκας που πουλάνε φθηνά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, dionisis1960a είπε

Ο αποκατω μου έχει ένα παλιό κλιματιστικό κρεμασμένο στον τοίχο κάτω από το μπαλκόνι μου, που εκτός από το θόρυβο που κάνει, κάνει και ένα συντονισμό και βουίζει το σπίτι. Όλο το βράδυ το αφήνει ανοικτό και δεν μπορούμε να κοιμηθούμε. Έβαλε κάτι αντικραδασμικά με τα χίλια ζόρια αλλά χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Δεν δέχεται καμιά άλλη συζήτηση. Απορώ πώς κοιμάται η οικογένειά του το βράδυ, εκτός και αν αυτού του είδους οι ενοχλήσεις είναι πιο έντονες στους παραπάνω. Τι μπορώ να κάνω;

Απλά τον ενημερώνεις αλλη μια φορά, πως αν δεν το διορθώσει άμεσα, θα φωνάξεις το 100 για διατάραξη κοινής ησυχίας, ειδικά το βράδυ που θα κοιμάται.

Το πιο πιθανό και να έρθουν είναι να του γίνει μία παρατήρηση και όχι να του κόψουν κάποιο πρόστιμο. Υπάρχουν πολλές πολυκατοικίες στην Αθήνα με το ίδιο πρόβλημα.

Τουλάχιστον ίσως σταματήσει να το ανάβει τις ώρες κοινής ησυχίας.

Με ένα γρήγορο ψάξιμο , είδα πως το όριο είναι στα 80 db στο 1 μέτρο απο την συσκευή, αλλά δεν το βρήκα κάπου επίσημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, phanispal είπε

Τι λαρτζιές (sic) είναι αυτές σε αυτό το forum επιτέλους..

Εννοούσα αν μπορεί να μειώσει σημαντικά τον θόρυβο με φθηνό τρόπο. Φυσικά δεν εννοώ αντικατάσταση.

Δεν αξίζει η ηρεμία 2-3 ευρώ λαστιχάκια και 1 ωρίτσα μαστόρεμα έστω και στου κόπανου του γείτονα το σπίτι?

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, dionisis1960a είπε

Ο αποκατω μου έχει ένα παλιό κλιματιστικό κρεμασμένο στον τοίχο κάτω από το μπαλκόνι μου, που εκτός από το θόρυβο που κάνει, κάνει και ένα συντονισμό και βουίζει το σπίτι. Όλο το βράδυ το αφήνει ανοικτό και δεν μπορούμε να κοιμηθούμε. Έβαλε κάτι αντικραδασμικά με τα χίλια ζόρια αλλά χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Δεν δέχεται καμιά άλλη συζήτηση. Απορώ πώς κοιμάται η οικογένειά του το βράδυ, εκτός και αν αυτού του είδους οι ενοχλήσεις είναι πιο έντονες στους παραπάνω. Τι μπορώ να κάνω;

Η εξωτερικες μοναδες βγαζουν 2 θορυβους! Τους εξωτερικους και αυτους που ταξιδευουν μεσα απο τα ντουβαρια..

Για αρχη θα πας το βραδυ(να εχει ησυχια) στο μπαλκονι του να ακουσεις απο κοντα πως ακουγεται.. Αν ο εξωτερικος θορυβος που παραγει ειναι στον μεσο ορο δεν μπορεις να του κανεις κατι(νομικα).  Κατω απο την εξωτερικη μοναδα και στην γυρω περιοχη.. αν βαλεις τη παλαμη σου στον τοιχο(απο την μεσα μερια-δηλαδη μεσα στο σπιτι) θα δεις σε καποια σημεια ο τοιχος να δονειται.. βαλε και το αυτι σου στον τοιχο θα ακουσεις ηχο-βουη!

Προτεινω να δεις τι αντκραδασμικα του εχει βαλει.. αμα δεν ειναι τοσο καλα.. να του βαλεις εσυ καλυτερα!

Τραβα φωτο και δειξτα σε μαγαζι με ψυκτικα.. Αν σου πει οτι με αυτα που εχει βαλει και παλι εχεις παραπονο τοτε δεν θα σε σωσει κατι καλυτερο.. τοτε το επομενο βημα ειναι να βαλει την εξωτερικη στο δαπεδο! Αν το κανει αυτο τελος!!!

Επεξ/σία από PLACEBO_89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η ενόχληση είναι τόση όση λες, αν του έχεις ήδη μιλήσει και δεν υπάρχει βελτίωση, με συγχωρείς αλλά πρέπει να του πεις ότι θα καλέσεις το 100 για διατάραξη ωρών κοινής ησυχίας. Υπάρχουν πολλά παχύδερμα γύρω μας, μην απορείς που δεν εκείνος δεν ενοχλείται.

Το 100 θα έρθει και θα διαπιστώσει ό,τι χρειάζεται. Φαντάζομαι είναι εύκολο αφού το AC δουλεύει συνέχεια σε ώρες κοινής ησυχίας.  Αν πράγματι υπάρχει πρόβλημα, θα γίνει σύσταση. Αν τους ξανακαλέσεις όμως και ξαναδιαπιστώσουν το πρόβλημα, πέφτει πρόστιμο..

Αλλιώς μπορείς να κάνεις υπομονή λίγες μέρες να σταματήσουν τα κρύα και να ξαναπιάσεις το θέμα από Νοέμβριο :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, tasanton said:

 

Αλλιώς μπορείς να κάνεις υπομονή λίγες μέρες να σταματήσουν τα κρύα και να ξαναπιάσεις το θέμα από Νοέμβριο :)

Ξεχνάς μάλλον ότι σε λίγο θα πιάσουν οι ζέστες και μετά θα λειτουργεί και πάλι όλο το βράδυ 😮 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 06/04/2021 at 17:04, phanispal said:

Τι λαρτζιές (sic) είναι αυτές σε αυτό το forum επιτέλους..

H σωστή είναι να ξαναγίνει εγκατάσταση αλλά αυτή τη φορά η εξωτερική μονάδα στο πάτωμα του μπαλκονιού. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, MikeJ είπε

Ξεχνάς μάλλον ότι σε λίγο θα πιάσουν οι ζέστες και μετά θα λειτουργεί και πάλι όλο το βράδυ 😮 

 

Έχω την εντύπωση ότι τα AC ζορίζονται περισσότερο στη λειτουργία θέρμανσης. Και το δικό μου ενώ το καλοκαίρι είναι ήσυχο, το χειμώνα κάνει θόρυβο.

Ρε, λες να είμαι ο από κάτω του φίλου;

:)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, tasanton είπε

Έχω την εντύπωση ότι τα AC ζορίζονται περισσότερο στη λειτουργία θέρμανσης. Και το δικό μου ενώ το καλοκαίρι είναι ήσυχο, το χειμώνα κάνει θόρυβο.

Ρε, λες να είμαι ο από κάτω του φίλου;

:)

 

Απλα επειδη δουλευουν σε παραπανω ρευματα βγαζουν θορυβους και κραδασμους σε καποιο ευρος ρευματων!

πχ μπορει στο pick των ρευματων να μην ενοχλει ενω απο τα 700-1100watt να παραγει καποιο θορυβο και κραδασμο που να επηρεαζει τα ντουβαρια!

Συνηθως παραγουν 2 ηχους! Τις χαμηλες-μπασο-βουητο-ελικοφορο και τις υψηλες σαν σφυριγμα! Υπαρχει μαρκα που φημιζεται για τον λιγοτερο θορυβο.. αλλα και οι ακριβες σειρες που ειναι αθορυβες!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν σου είναι εύκολο, τράβηξε ένα βίντεο με το κινητό μέσα και έξω την ώρα που λειτουργεί το μηχάνημα και σήκωσε το για να δούμε τι θόρυβο κάνει. 

Εδώ αελ. 6 αναφέρει για τις μέγιστες στάθμες θορύβου. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το ίδιο πρόβλημα με το γείτονα. Πριν 7-8 μήνες του τόδωσαν το αγόρασε ένα SINGER (για ραπτομηχανές ήξερα τη μάρκα)😁 και κάνει υπερβολικό θόρυβο η εξωτερική μονάδα.

Του το είπα αλλά αγρόν αγοράζει. Αν έχουμε το ίδιο πρόβλημα και το καλοκαίρι με ανοιχτά παράθυρα και δεν συμμορφωθεί δυστυχώς θα αναλάβει ο Νόμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή -κατά κάποιο τρόπο- είμαι "της δουλειάς" και έχω διαχειριστεί πολυάριθμα τέτοια περιστατικά, εάν έχει βάλει αντικραδασμικά και συνεχίζεται ο θόρυβος τότε πιθανότατα έχει να κάνει με την τοιχοποιία. Σε αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να το κατεβάσει στο πάτωμα, απλά όπως καταλαβαίνεις οι περισσότεροι δε θέλουν γιατί πιάνει χώρο, ή δεν υπάρχει χώρος, ή δεν υπάρχει και πάτωμα απλά, οπότε περιπλέκονται τα πράγματα.

Σε κάθε περίπτωση εάν μετρηθούν τα dB και είναι τόσο υψηλά, η αστυνομία θα του κάνει σύσταση να το αλλάξει θέση. Γενικά θα βγεις δικαιωμένος μη το αφήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...