Προς το περιεχόμενο

φορτιστης μπαταριας μολυβδου


GamingRoom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα εχω μια ερωτηση εχω εναν φορτιστη μπαταριων μολυβδου τον amarad tc1210a (12 v - 10 A) ... H ερωτηση μου ειναι η εξης ειναι ικανος αυτος ο φορτιστης να φορτιση μια μπαταρια αυτοκινητου ( 12 V - 40 A ) . To λεω γιατι το δοκιμασα να φορτισω την πεσμενη μπαταρια του αυτοκινητου μου και δειχνει να φορτιζει και να στο τελος να δειχνει οτι εχει γινει πληρης φορτιση . Την βαζω πανω στο αμαξι και δεν παιρνει μπροστα , οποτε ειτε δεν μπορω να την φορτισω (με τον φορτιστη που εχω) ειτε το αμαξι εχει κατι αλλο ... Θελω να ακουσω τις γνωμες σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως δε φταίει η μπαταρία αλλά έχει άλλο θέμα το αμάξι;

ο φορτιστής είναι εντάξει;

μέτρησες με πολύμετρο την μπαταρία να δεις αν όντως τη φόρτισε; 

κάποιο βραχυκύκλωμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Bitbit είπε

μήπως δε φταίει η μπαταρία αλλά έχει άλλο θέμα το αμάξι;

ο φορτιστής είναι εντάξει;

μέτρησες με πολύμετρο την μπαταρία να δεις αν όντως τη φόρτισε; 

κάποιο βραχυκύκλωμα;

O φορτιστης εχει χρησιμοποιηθει μονο 2 φορες για μπαταριες ubs ... βγαζει ταση στα ακρα του 11,3  volt - 11,7 volt. Εβαλα την μπαταρια πανω , την αφησα οσο χρειαστηκε μεχρι να δειχνει full φορτιση στο μηχανημα αλλα και παλι δεν παιρνει μπροστα το αμαξι οταν την βαζω πανω . Οποτε η εχει αλλο προβλημα ειτε δεν φορτιζει την μπαταρια ο φορτιστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, GamingRoom είπε

Καλησπερα εχω μια ερωτηση εχω εναν φορτιστη μπαταριων μολυβδου τον amarad tc1210a (12 v - 10 A) ... H ερωτηση μου ειναι η εξης ειναι ικανος αυτος ο φορτιστης να φορτιση μια μπαταρια αυτοκινητου ( 12 V - 40 A ) . To λεω γιατι το δοκιμασα να φορτισω την πεσμενη μπαταρια του αυτοκινητου μου και δειχνει να φορτιζει και να στο τελος να δειχνει οτι εχει γινει πληρης φορτιση . Την βαζω πανω στο αμαξι και δεν παιρνει μπροστα , οποτε ειτε δεν μπορω να την φορτισω (με τον φορτιστη που εχω) ειτε το αμαξι εχει κατι αλλο ... Θελω να ακουσω τις γνωμες σας ευχαριστω

Το πιθανότερο είναι η μπαταρία σου να έχει παραδώσει πνεύμα, αν την πας σε έναν ηλεκτρολόγο με ένα απλό test θα σου πει αν η μπαταρία είναι άχρηστη ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Το πιθανότερο είναι η μπαταρία σου να έχει παραδώσει πνεύμα, αν την πας σε έναν ηλεκτρολόγο με ένα απλό test θα σου πει αν η μπαταρία είναι άχρηστη ή όχι.

Λιγο δυσκολο ειναι μια μπαταρια 2 μηνων .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GamingRoom είπε

Λιγο δυσκολο ειναι μια μπαταρια 2 μηνων .

Να έχει πεθάνει από γεράματα μάλλον αδύνατο θα έλεγα, αλλά να έχει κόψει/βραχυκυκλώσει κάποιο στοιχείο είναι πολύ πιθανό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα τι θα χρειαστει αλλαγη?

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Να έχει πεθάνει από γεράματα μάλλον αδύνατο θα έλεγα, αλλά να έχει κόψει/βραχυκυκλώσει κάποιο στοιχείο είναι πολύ πιθανό.

αρα τι θα χρειαστει αλλαγη?

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GamingRoom είπε

αρα τι θα χρειαστει αλλαγη?

αρα τι θα χρειαστει αλλαγη?

 
  •  

Αν έχει πρόβλημα η μπαταρία, τότε η μπαταρία θα χρειαστεί αλλαγή :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GamingRoom είπε

καινουργια μπαταρια αυτο μας ελειπε τωρα 

Αν όντως είναι μόλις 2 μηνών και την έχεις αγοράσει από σοβαρό κατάστημα, τότε είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα καλυφθεί από την εγγύηση.

Πάντως όπως σου είπα και παραπάνω, το πιο απλό που μπορείς να κάνεις είναι να την πας σε έναν ηλεκτρολόγο να τη δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

9 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αν όντως είναι μόλις 2 μηνών και την έχεις αγοράσει από σοβαρό κατάστημα, τότε είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα καλυφθεί από την εγγύηση.

Πάντως όπως σου είπα και παραπάνω, το πιο απλό που μπορείς να κάνεις είναι να την πας σε έναν ηλεκτρολόγο να τη δει.

Θα επικοινωνησω με το συνεργειο που την πηρα και βλεπουμε . ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bitbit είπε

συνήθως δίνουν 6 ή 3 μήνες εγγύηση.

 

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Αν όντως είναι μόλις 2 μηνών και την έχεις αγοράσει από σοβαρό κατάστημα, τότε είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα καλυφθεί από την εγγύηση.

Πάντως όπως σου είπα και παραπάνω, το πιο απλό που μπορείς να κάνεις είναι να την πας σε έναν ηλεκτρολόγο να τη δει.

Παιδια για να σας λυθει και εσας η απορια ... το αμαξι ειχε μπουκωση απο την βενζινη με αρκετα γκαζι και θορυβο ξεμπουκωσε .... το πηγα και την βολτα του και ολα καλα ... ηρθε ο τεχνικος και το ειδε . 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, GamingRoom είπε

Παιδια για να σας λυθει και εσας η απορια ... το αμαξι ειχε μπουκωση απο την βενζινη με αρκετα γκαζι και θορυβο ξεμπουκωσε .... το πηγα και την βολτα του και ολα καλα ... ηρθε ο τεχνικος και το ειδε . 

Έτσι όπως το είχες περιγράψει άφηνες την εντύπωση πως είχε το ίδιο ακριβώς σύμπτωμα όταν η μπαταρία είναι πεσμένη, πως η μίζα δυσκολευόταν ή δεν γυρνούσε καν... αν δεν περιγράψεις με ακρίβεια το πρόβλημα δύσκολα θα σε καταλάβει κάποιος ώστε να σε βοηθήσει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GamingRoom είπε

 

Παιδια για να σας λυθει και εσας η απορια ... το αμαξι ειχε μπουκωση απο την βενζινη με αρκετα γκαζι και θορυβο ξεμπουκωσε .... το πηγα και την βολτα του και ολα καλα ... ηρθε ο τεχνικος και το ειδε . 

Δηλαδή η μίζα γύριζε;Τοτε γιατί σου έφταιγε η μπαταρία.

 

Τελικά η μισή λύση στο  όποιο πρόβλημα είναι η σωστή περιγραφή του.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...