Προς το περιεχόμενο

Συρομενη Ντουλαπα


Cokoblokos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα,

Μενω Γλυφαδα και βρηκα εδω κοντα μου εναν μαραγκο για να μου τοποθετησει μια ντουλαπα (εκανα το λαθος να μην ψαξω και λιγο πιο μακρια).

Η ντουλαπα που μου τοποθετησε, επειδη εχει αρκετα μεγαλο υψος, κουνιεται αρκετα.
Ειναι φυσιολογικο? Δεν ειχα ξανα συρομενη ντουλαπα στο παρελθον, οποτε δεν ξερω αν αυτο ειναι φυσιολογικο ή επρεπε να μου βαλει πιο χοντρο ξυλο ή πιο μεγαλες ραγες.

 

Ευχαριστω!

Επεξ/σία από Cokoblokos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο, πρεπει να δωσω λιγο παραπανω πληροφοριες.

Η ντουλαπα ειναι εντοιχισμενη. Για να ανοιγοκλεινουν τα 2 φυλλα, εχουν μπει 2 ραγες (οδηγοι) καρφωμενοι κατω και πανω αντιστοιχα.

Αυτο που κουνιεται ειναι το συρομενο φυλλο. Νομιζω οτι κουνιεται αρκετα, δεν εχει καμια στιβαροτητα και μου φαινεται και αρκετα επικινδυνο γιατι και τα 2 φυλλα, εχουν απο εναν μεγαλο καθρεφτη πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Cokoblokos είπε

Εχεις δικιο, πρεπει να δωσω λιγο παραπανω πληροφοριες.

Η ντουλαπα ειναι εντοιχισμενη. Για να ανοιγοκλεινουν τα 2 φυλλα, εχουν μπει 2 ραγες (οδηγοι) καρφωμενοι κατω και πανω αντιστοιχα.

Αυτο που κουνιεται ειναι το συρομενο φυλλο. Νομιζω οτι κουνιεται αρκετα, δεν εχει καμια στιβαροτητα και μου φαινεται και αρκετα επικινδυνο γιατι και τα 2 φυλλα, εχουν απο εναν μεγαλο καθρεφτη πανω.

Τι φάρδος έχει η ντουλάπα. Μήπως είναι μεγάλη έπρεπε να σου βάλει 3 φύλλα σου έβαλε δύο και δεν έχουν σταθερότητα. Έχω σχεδόν 15 χρόνια συρόμενες κοντά στα τρία μέτρα ύψος και δεν έχω κάποιος πρόβλημα. Λίγο προσοχή θέλουν στο άνοιγμα - κλείσιμο να μην φύγουν από τις ράγες γιατί είναι μπελάς να τις ξαναβάλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ συρόμενες έχω με 2 φυλλα, πλάτος ντουλάπα 1.95 σύνολο. Κουνιέται λίγο το φύλλο όταν ανοιγοκλείνεις οκ σε λογικά πλαίσια παλαντζαρει. Πόσο πλάτος έχεις εσύ? Πάντως εμένα μερικές φορές που μου έχει βγει  αν το κάνεις πολύ γρήγορα μπαίνει πανευκολα το σηκώνεις όλο το φύλλο πάνω και το βάζεις και καθετε

Επεξ/σία από Amaretos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν διαφόρων ειδων οδηγοί για συρομενη ντουλαπα. 

Αναλογα τις διαστασεις της ντουλαπας, την ποιοτητα κύλισης , το κόστος, το design (πχ αν ειναι κρυφος ο μηχανισμος) κτλ επιλέγεις τον κατάλληλο μηχανισμο

Αν τα πορτοφυλλα είναι μεγαλα επρεπε να σου βάλει βαρεως τυπου. 

Ισως επίσης να εχει αφησει περισσοτερες ανοχες από αυτές που προτεινει ο κατασκευαστης του καθε μηχανισμου με αποτέλεσμα να υπαρχουν οι αντίστοιχες ανοχες/κουνηματα στις πορτες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γι' αυτό και για αυτές τις δουλειές πας σε μαγαζί που φτιάχνει και σχεδιάζει ντουλάπες και αντίστοιχα για κουζίνα.

Ο μαραγκός ξέρει απλά να κόβει ξύλα και να φτιάχνει στο περίπου μια κατασκευή.  Προφανώς δεν το έχει σχεδιάσει καλά και λόγω του μεγέθους της ντουλάπας σου, σου δημιουργεί αυτό το πρόβλημα.

Επεξ/σία από george1807
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως σου φαίνεται εσένα υπερβολικό ενώ δεν είναι το κούνημα? Τράβα ένα βιντεάκι μικρό να σου πούμε καμία γνώμη αν όντως είναι επίφοβο να τον παρεις να έρθει τι να πω, αλλά μπορεί να φοβάσαι χωρίς να υπάρχει λογος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

Το πλατος ολης της ντουλαπας ειναι 1.70 και το υψος 2.85. 

Φοβος να βγουν τα φυλλα σιγουρα δεν υπαρχει. Παρ' ολα αυτα οταν ειναι για παραδειγμα ανοιχτη η ντουλαπα και κουναω επιτηδες το φυλλο της ντουλαπας μεσα/εξω, φαινεται πολυ εντονα η ταλαντωση που κανει. Δυστυχως βρισκεται στο σπιτι που προκειται να μετακομισω η ντουλαπα οποτε αυτη τη στιγμη δεν μπορω να σας βγαλω καποιο βιντεο.

Απλως αυτος ο μαραγκος με εχει ταλαιπωρησει παρα πολυ και δεν θελω να του χαριστω αν ειναι οντως κατασκευαστικο σφαλμα. Προσωπικα παντως, δεν μου φαινεται λογικο να μπαλαντζαρει τοσο πολυ, με τον τροπο που σας περιγραφω. Του ειπα οτι δεν ειναι φυσιολογικο αυτο και φυσικα το αρνηθηκε και μου λεει οτι ετσι πρεπει να κανει λογω υψους.

Να σημειωσω οτι ενω προφορικα μου ειχε πει οτι πισω απο τον καθρεφτη θα εχει ταμπλα, μου εφερε τα φυλλα της ντουλαπας με τρυπες στις οποιες εφαρμοσε τους καθρεφτες. Και ολα αυτα, με 220 ευρω/τ.μ. + 90 ευρω για τους 2 καθρεφτες (120Υ x 83Π, 5 χλσ παχος).

Επεξ/σία από Cokoblokos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σου ανεβάζω ένα βίντεο από την δικιά μου. Δεν έχει καθρέφτη στην μέση αλλά αμμοβολή την κουνάω λίγο για να πάρεις μια ιδεα

 

https://streamable.com/sor0pg

Επεξ/σία από Amaretos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Σου ανεβάζω ένα βίντεο από την δικιά μου. Δεν έχει καθρέφτη στην μέση αλλά αμμοβολή την κουνάω λίγο για να πάρεις μια ιδεα

 

https://streamable.com/sor0pg

Μηπως εχουμε τον ιδιο μαραγκο?  😂😂

Αυτο ακριβως κανει. Απλως εχω και μεγαλυτερος καθρεφτες. Εσενα πισω απο τον καθρεφτη εχει ξυλο ή ειναι και σενα "τρυπια" τα φυλλα στα σημεια των καθρεφτων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Amaretos είπε

Όχι σκέτο το τζάμι ειναι. Μην το φοβάσαι έτσι τις έχω και στα 2 δωμάτια σχεδόν 15 χρόνια ;) Κανένα πρόβλημα

Το θεμα ειναι οτι δεν μου φαινεται σωστη δουλεια για τα χρηματα που εδωσα. Υποστηριζω τυφλα το "οτι πληρωνεις παιρνεις" αλλα στην προκειμενη περιπτωση αισθανομαι οτι πληρωσα κατι πολυ ακριβα και πηρα οτι πιο φθηνο θα μπορουσε να μου προσφερθει. Και φυσικα μιλαω για το ποσο "ψευτικη" δειχνει η ντουλαπα ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Cokoblokos είπε

Το θεμα ειναι οτι δεν μου φαινεται σωστη δουλεια για τα χρηματα που εδωσα. Υποστηριζω τυφλα το "οτι πληρωνεις παιρνεις" αλλα στην προκειμενη περιπτωση αισθανομαι οτι πληρωσα κατι πολυ ακριβα και πηρα οτι πιο φθηνο θα μπορουσε να μου προσφερθει. Και φυσικα μιλαω για το ποσο "ψευτικη" δειχνει η ντουλαπα ετσι.

Σου ειναι εύκολο μια φώτο τον οδηγό αλλά και της ίδιας της πόρτας; και αν επιτρέπεται πόσα έδωσες; 

 

(κανονικα η ταλάντωση που πρέπει να κάνει είναι χιλιοστά, ίσα ίσα δηλαδή) 

 

Πρώτο λάθος μερικών είναι ότι τοποθετούν μελαμίνη 8 χιλιοστών (αντί για 18αρα) για λόγο βάρους ( και κουβαληματος😂)αλλά μετά πάει βάρκα η πόρτα και το δεύτερο και βασικότερο ειναι η επιλογή οδηγού γιατί υπάρχουν κάθε λογής οδηγοί. Και εύρος τιμής φυσικά, πάει πακέτο. 

Επεξ/σία από greekbusters
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...