Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ADSL Vodafone. Συνεχείς απόσυνδέσεις (FEC/HEC/CRC Errors) και απόψεις αντιμετώπισης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Είμαι συνδρομητής ADSL Vodafone έως 24Mbps. Η γραμμή όλο αυτόν τον καιρό συγχρονίζει στα 4.0 Μbps, κάτι που μου είναι αρκετό για την χρήση που κάνω(όσο και αν φαίνεται περίεργο). Τον τελευταίο καιρό όμως άρχισαν να ανεβαίνουν πολύ τα FEC/HEC/CRC errors, κάτι που έχει ως αποτέλεσμα η γραμμή να μην λειτουργεί σωστά με συνεχείς αποσυνδέσεις επειδή <<μπουκώνει>> το router. To φαινόμεμο αυτό ήταν πιο έντονο το απόγευμα(μετά τις 19:00) αλλά τον τελευταίο καιρό έγινε  καθημερινό και ολοήμερο. Από την Vodafone έχουν δώσει βλάβη στον ΟΤΕ ο οποίος ήρθε και δεν βρήκε τίποτα(η γραμμή γενικά δεν είναι ότι καλύτερο υπάρχει αλλά στα 4Mbps που δούλευε ήταν σωστή), και έτσι η πρότασή τους είναι να βάλω VDSL(το να αλλάξω εταιρεία δεν το θεωρώ σωστό γιατί τα προβλήματα θα συνεχιστούν και με την νέα) με την παλαιότερη προσφορά τους να είναι στα 21.63 Ευρώ (50Mbps, Απεριόριστα Σταθερά και 360 προς κινητα-διεθνή) από τα 17.00(24Mbps, Απεριοριστα Σταθερά, 300 προς κινητά, απεριόριστα διεθνή) που πληρώνω τώρα.
Υπάρχει κάποια συμβουλή για το πως να αντιμετωπίσω την κατάσταση;

Ευχαριστώ πολύ
VonLoutsos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, bill27 said:

Ποιο ρουτερ εχεις?Εχεις voip adsl?

Έχω ZTE router από τον ΟΤΕ. Όταν άλλαξα και έβαλα το αντίστοιχο της Vodafone είχα τα ίδια αποτελέσματα συν το γεγονός της χαμηλότερης ταχύτητας. Δεν εχω Voip αλλά κανονική τηλεφωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, VonLoutsos said:

Καλησπέρα.

Είμαι συνδρομητής ADSL Vodafone έως 24Mbps. Η γραμμή όλο αυτόν τον καιρό συγχρονίζει στα 4.0 Μbps, κάτι που μου είναι αρκετό για την χρήση που κάνω(όσο και αν φαίνεται περίεργο). Τον τελευταίο καιρό όμως άρχισαν να ανεβαίνουν πολύ τα FEC/HEC/CRC errors, κάτι που έχει ως αποτέλεσμα η γραμμή να μην λειτουργεί σωστά με συνεχείς αποσυνδέσεις επειδή <<μπουκώνει>> το router. To φαινόμεμο αυτό ήταν πιο έντονο το απόγευμα(μετά τις 19:00) αλλά τον τελευταίο καιρό έγινε  καθημερινό και ολοήμερο. Από την Vodafone έχουν δώσει βλάβη στον ΟΤΕ ο οποίος ήρθε και δεν βρήκε τίποτα(η γραμμή γενικά δεν είναι ότι καλύτερο υπάρχει αλλά στα 4Mbps που δούλευε ήταν σωστή), και έτσι η πρότασή τους είναι να βάλω VDSL(το να αλλάξω εταιρεία δεν το θεωρώ σωστό γιατί τα προβλήματα θα συνεχιστούν και με την νέα) με την παλαιότερη προσφορά τους να είναι στα 21.63 Ευρώ (50Mbps, Απεριόριστα Σταθερά και 360 προς κινητα-διεθνή) από τα 17.00(24Mbps, Απεριοριστα Σταθερά, 300 προς κινητά, απεριόριστα διεθνή) που πληρώνω τώρα.
Υπάρχει κάποια συμβουλή για το πως να αντιμετωπίσω την κατάσταση;

Ευχαριστώ πολύ
VonLoutsos.

Ποσα μετρα μακρια εισαι απο το ΚΑΦΑΟ; Τι ταχυτητα μετρανε στον κατανεμητη της πολυκατοικιας;

Η συμβουλη μου ειναι να δεις πρωτα ταχυτητα κατανεμητη / καλωδιωση απο και προς κατανεμητη και εσωτερικη καλωδιωση του διαμερισματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, DanielRGr said:

Ποσα μετρα μακρια εισαι απο το ΚΑΦΑΟ; Τι ταχυτητα μετρανε στον κατανεμητη της πολυκατοικιας;

Η συμβουλη μου ειναι να δεις πρωτα ταχυτητα κατανεμητη / καλωδιωση απο και προς κατανεμητη και εσωτερικη καλωδιωση του διαμερισματος.

Δεν έχει καφάο. Από το κέντρο είμαι αν θυμάμαι καλά 6Km ή την αντίστοιχη ικανή απόσταση για να δικαιολογεί τα 4Mbps (μέχρι 5.5 έπιανε παλαιότερα). Από την κολώνα μέχρι την είσοδο του σπιτιού είναι όλα εντάξει και στην κολωνα δεν βλέπουν να φτάνει κάτι διαφορετικό από όσο φτάνει στο σπίτι μέσα. (Λόγω απόστασης δεν έπιανα περισσότερα από 5,5 Mbps. Αλλά αυτό με τα FEC/HEC/CRC που ανεβαίνουν πολύ καθιστώντας την γραμμη δυσλειτουργική).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέβασε στατιστικά να πάρουμε μια ιδέα, για να σου δώσουν VDSL, λογικά από κάποια νέα καμπίνα θα πάρεις, έστω και κανα χιλιόμετρο μακριά..

Ειδες να έγιναν έργα στη περιοχή σου το τελευταίο εξάμηνο;

Πιθανόν με VDSL να παίξεις καλύτερα, αρκετά καλή η προσφορά πάντως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 hours ago, Kozanitis1 said:

Ανέβασε στατιστικά να πάρουμε μια ιδέα, για να σου δώσουν VDSL, λογικά από κάποια νέα καμπίνα θα πάρεις, έστω και κανα χιλιόμετρο μακριά..

Ειδες να έγιναν έργα στη περιοχή σου το τελευταίο εξάμηνο;

Πιθανόν με VDSL να παίξεις καλύτερα, αρκετά καλή η προσφορά πάντως..


Καμπίνες υπάρχουν σχετικά κοντά(στα 500 μέτρα περίπου), οπότε από εκει θα πάρω κατά πάσα πιθανοτητα VDSL.
Αυτά είναι χαρακτηριστικά της γραμμής.


 

VODA.png

Επεξ/σία από VonLoutsos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου αυτή τη στιγμή είσαι πάνω από 3 καλωδιακά χιλιόμετρα από το κέντρο, εξού και οι ταχύτητες..

Για κάποιο λόγο σε έχουν σε προφίλ adsl και όχι adsl2+ , αλλά δε θα κάνει σημαντική διαφορά..

Αν υπάρχει καμπίνα στην απόσταση που λες, τότε το VDSL είναι μονόδρομος..

Πιθανότατα θα τερματίσεις τη γραμμή..

Τώρα το είδα, αν ισχύει η προσφορά για 50αρα στα 21 κάτι που λες είναι πολύ καλά

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Kozanitis1 said:

Φίλε μου αυτή τη στιγμή είσαι πάνω από 3 καλωδιακά χιλιόμετρα από το κέντρο, εξού και οι ταχύτητες..

Για κάποιο λόγο σε έχουν σε προφίλ adsl και όχι adsl2+ , αλλά δε θα κάνει σημαντική διαφορά..

Αν υπάρχει καμπίνα στην απόσταση που λες, τότε το VDSL είναι μονόδρομος..

Πιθανότατα θα τερματίσεις τη γραμμή..

Τώρα το είδα, αν ισχύει η προσφορά για 50αρα στα 21 κάτι που λες είναι πολύ καλά

Για τις ταχύτητες δεν έχω παράπονο (τόσο καιρό στα 4-5.5 Mbps έπαιζε, δεν έπιανε και ποτέ παραπάνω από 5,5 Mbps κυρίως λόγω της απόσταστης που είναι και λογικό) σταθερα χωρίς λάθη.
Η νέα προσφορά είναι στα 24,5Ε και προς ώρας δεν έχω δεχτεί. Θα δούμε. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα τη χρήση που κανείς, πλέον ούτε 1080p streaming δε βλέπεις με 5mbps..

Αν η διαφορά στη τιμή είναι τόσο μικρή (λιγότερο από 5€) δε βλέπω το λόγο να μένεις σε adsl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, Kozanitis1 said:

Ανάλογα τη χρήση που κανείς, πλέον ούτε 1080p streaming δε βλέπεις με 5mbps..

Αν η διαφορά στη τιμή είναι τόσο μικρή (λιγότερο από 5€) δε βλέπω το λόγο να μένεις σε adsl

Όπως απάντησα και πιο πάνω πλέον η <<καλή>> προσφορά λόγω βλάβης είναι 8 Ευρώ παραπάνω από το πάγιο που δίνω τώρα. και 4 Ευρώ σχεόν πάνω από την προηγουμενη προσφορα.(Δίνω 17 και μου είπαν για 25)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, Kozanitis1 said:

Σόρρυ δε το πρόσεξα, σίγουρα πάνε πιο κάτω, 23€ δίνουν για πλάκα..

Δεν υπαρχει πρόβλημα. Και όταν τους είπα πως πριν ενα μηνα δίνατε λιγότερα με την λάβη να μην εχει αποκατασταθεί ακόμα, ξερά μου απάντησαν πως αυτη η προσφορά τρέχει τώρα. Λες και τους ζήτησα από μόνος μου προσφορά και όχι το τεχνικό τμήμα επειδή δεν μπορούν να διορθώσουν το πρόβλημα των λαθών και των αποσυνδέσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H συγκεκριμένη εταιρεία σε προσφορά που μου έκανε και εμένα τόνισε ότι οι τιμές που δίνουν όταν καλούν για προσφορά είναι μόνο για τη διάρκεια της ημέρας και μόνο. Επειδή κάλεσα μόνος μου μετά από μερικές ημέρες, πράγματι μου ζητούσαν αδιαπραγμάτευτα περισσότερα χρήματα, κάτι το οποίο αρνήθηκα. Ίσως κάτι έχει αλλάξει. Επίσης, το παράλογο της υπόθεσης είναι το ότι, ενώ έχω αρκετές γραμμές, δεν μου δίνουν την ίδια τιμή για ανανέωση, με τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/4/2021 στις 7:07 ΜΜ, BritGreek είπε

H συγκεκριμένη εταιρεία σε προσφορά που μου έκανε και εμένα τόνισε ότι οι τιμές που δίνουν όταν καλούν για προσφορά είναι μόνο για τη διάρκεια της ημέρας και μόνο. Επειδή κάλεσα μόνος μου μετά από μερικές ημέρες, πράγματι μου ζητούσαν αδιαπραγμάτευτα περισσότερα χρήματα, κάτι το οποίο αρνήθηκα. Ίσως κάτι έχει αλλάξει. Επίσης, το παράλογο της υπόθεσης είναι το ότι, ενώ έχω αρκετές γραμμές, δεν μου δίνουν την ίδια τιμή για ανανέωση, με τίποτα. 

Κάλεσε στο τμήμα αποσυνδεσεων και θα πάρεις σωστή προσφορά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...