Προς το περιεχόμενο

Μια σύντομη ιστορία των αλλόκοτων και θαυμάσιων κινητών Android της LG


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά ξεχάσατε στο άρθρο το τρομερό optimus 3d, με 3d οθόνη και απίστευτα γραφικά για την τότε εποχή. Nα προσθέσω πως πρώτα είχα αγοράσει κινητό χωρίς android το απίστευτο για την εποχή lg crystal αλλά την εισαγωγή μου στα android την έκανα με το optimus gt 540, χαμός τότε με custom firmware overclock στον ένα πυρήνα "σπασμένες"  εφαρμογές  κτλ 

Επεξ/σία από SkaL-
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, redhotstef είπε

 

 

2 ώρες πριν, SPYTRO είπε

Nexus 5X ξύπνησε ενα πρωί σε bootloop απο το οποίο δεν συνήλθε ποτέ. RIP στο χρόνο.
Όσο δούλευε ήταν το καλύτερο κινητό που είχα ποτέ.

Google nexus 5X ένα από τα καλύτερα κινητά στην  καλύτερη τιμή με τις καλύτερες κάμερες... Έβγαζα φωτογραφίες και με ρωτούσαν αν τηβ έβγαζα με επαγγελματική κάμερα.... Στον 1,5 χρόνο με πλήγωσε με το γνωστό σε όλους bootloop... Ένα κινητό που θα το ξανά αγόραζα αν έβγαινε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και πολλά χρόνια, θεωρώ την LG ως μία από τις κορυφαίες εταιρίες παγκοσμίως. Όμως μετά από πολλά προβλήματα που είχα με το κινητό μου LG G3, με τα γνωστά προβλήματα, και μετά από ψάξιμο στο διαδίκτυο, ότι τελικά πάρα πολλές συσκευές της εταιρίας αυτής είχαν ίδια προβλήματα, τα οποία ουδέποτε τα αναγνώρισε η ίδια η εταιρία, η LG στα κινητά για μένα δεν υπάρχει. Δεν μπορεί να θεωρείσαι κορυφαία εταιρία τεχνολογίας, και να μην αποδέχεσαι τα λάθη σου, και αντιθέτως, να συνεχίζεις να πουλάς κινητά, που σχεδόν βέβαιο είναι ότι θα παρουσιάσουν προβλήματα. Δεν ήξερα ότι η εταιρία αποχώρησε από την αγορά κινητών, αλλά όλο το πράγμα έδειχνε ότι πάει κατά κει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα ποτέ συσκευές της. Απέκτησα smartphone πολυ μετά την πρώτη κυκλοφορία αυτών των κινητών. Η αποχώρηση της εταιρείας από την παραγωγή τους είναι αρνητικό για μένα. Η κάθε εταιρεία ξέρει καλύτερα τα συμφέροντα της. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μη ξεχναμε επισης:

LG Prada το πρωτο κινητο με capacitive οθονη

LG Viewty το πρωτο κινητο που κατεγραφε slow motion

LG Optimus 2X το πρωτο κινητο με διπυρηνο επεξεργαστη

LG Chocolate το πρωτο με αναλογια οθονης 21:9 το οποιο αν και ξενιζε τοτε και δεν ηταν δημοφιλες για αυτον τον λογο, πλεον κοντευει να γινει στανταρ

Nexus 4 το πρωτο android κινητο με ασυρματη φορτιση

https://www.gsmarena.com/in_memoriam_lgs_great_smartphone_inventions-news-48515.php

https://www.xda-developers.com/seven-smartphone-trends-lg-pioneered/

κριμα που δε προλαβαμε να δουμε και το rollable..αλλα δυστυχως, με ανυπαρκτο μαρκετινγκ και διαθεσιμοτητα στην αγορα δε πας πουθενα..

η μονη πια που παρουσιαζει κατι ποιοτικο και ολοκληρωμενο στο android ειναι η sony, η οποια μαλλον απο γοητρο κραταει ακομα το κομματι της κινητης ζωντανο, αν κρινουμε απο τιμες και πωλησεις

 

Επεξ/σία από duende
  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, SkaL- είπε

Παιδιά ξεχάσατε στο άρθρο το τρομερό optimus 3d, με 3d οθόνη και απίστευτα γραφικά για την τότε εποχή. Nα προσθέσω πως πρώτα είχα αγοράσει κινητό χωρίς android το απίστευτο για την εποχή lg crystal αλλά την εισαγωγή μου στα android την έκανα με το optimus gt 540, χαμός τότε με custom firmware overclock στον ένα πυρήνα "σπασμένες"  εφαρμογές  κτλ 

Έλα ρε φίλε, είχες ανακαλύψει κι εσύ το Crystal; ..και νόμιζα πως ήμουν ο μόνος στην Ελλάδα!  😃 Εκπληκτικό κινητό για την εποχή του με capacitive οθόνη, συρώμενο πληκτρολόγιο και πολύ λεπτό... ένα από τα λίγα κινητά του τότε, που θα στεκόταν με άνεση και σήμερα στην non-smartphone κατηγορία. 

 

lg-gd900-3.jpg

Επεξ/σία από Nikolas-
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανάκριβα κινητά για αυτά που προσέφεραν.Καμιά επαφή με τον ανταγωνισμό.Ρώσικη ρουλέτα με το bootloop.Και άθλιο service.Καλύτερα που κατέβασαν ρολά γιατί ήταν για τα πανηγύρια.

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, osorkon είπε

Είναι νομίζω φανερό ότι αν εξαιρέσεις Samsung, δεν έχει μείνει κατασκευαστής χωρίς μεγάλο domestic market που να μην φυτοζωεί ή να μην τον έχει φάει η μάυρη μαρμάγκα (LG, Nokia, Sony, HTC, Ericsson).

Τι να το κάνει η LG που ήταν δεύτερη σε πωλήσεις στη Νότια Κορέα; Η τρίτη θέση στην Αμερική καλή αλλά πολύ πίσω από τους δύο πρώτους. Άπό εκεί και πέρα, όταν οι ανταγωνιστές σου παίζουν μπάλα μόνοι τους στη Κίνα και στην Ινδία λόγω τιμής, έχεις χάσει από τα αποδυτήρια όσο καλά κινητά και να φτιάχνεις. Αυτός είναι νομίζω ο κύριος λόγος και όχι το κακό μάρκετινγκ ή τα bootloop στο μακρυνό 2015.

Από εκεί και πέρα, κρίμα για εμάς τους καταναλωτές που χάνουμε σε επιλογές. Έγω ήθελα να δοκιμάσω το multitasking σε dual screens με το V60. Είναι νομίζω η μόνη σοβαρή και φτηνή προσέγγιση στο multitasking και σίγουρα καλύτερη σε σχέση με τα gimmicks που λέγονται foldables.

Νομίζω ότι το πρόβλημα με τα μπρικαρισματα ήταν αυτό που την έριξε πολύ στα μάτια των καταναλωτών.  Είχα το g2, απίστευτο κινητό,  οθοναρα, και αλεξίσφαιρο. Το g3, απογοήτευση.  Μετά ποιος τολμούσε να πάρει το 4 η το 5? Πάντα ζαχαρωνα το flex αλλά είχα κόλλημα με το 2.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έφαγε η αποτυχία με τα διαδοχικά bootloop, και οι Κινέζοι που μπήκαν δυναμικά... Κανείς πλέον δεν ρίσκαρε να πάρει lg από το g3 και nexus5 και μετά, πώς να το κάνουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Η LG συνέχισε το πείραμα των modules με το V20"  Δεν ειχε  modules το V20, διορθώστε το αρθρο.

To v20 k το nexus 5 τα μόνα LG που ειχα και τα ευχαριστήθηκα κ με το παραπάνω. Εκπληκτικός ο ήχος στο V20 επισης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, redhotstef said:

Πολλά lg είχα διαβάσει, είχαν αυτό το πρόβλημα. Από το g2 και μετά. Από τότε δεν την είχα ποτέ σαν επιλογή. Προτιμούσα να πάρω alcatel 

τα alcatel που ειδα ενος φιλου μου αρεσαν πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα ένα βήμα μπροστά σαν εταιρεία.

Θα μου λείψει σίγουρα καθώς από το 2012 (ίσως και νωρίτερα) είχα πάντα στην τσέπη μια LG ναυαρχίδα και πλέον έχει γίνει συνήθεια...

Μετά την Siemens (SL45 και SX1 τα έχω ακόμα 😇) βρήκα την Nokia μετά την LG, τώρα κατά που να πάω δεν ξέρω καθώς πλέον το μόνο που πουλάει είναι το spec war των Κινέζων που με αφήνει παγερά αδιάφορο. Καμία καινοτομία (δεν το λες και καινοτομία αν βάλεις 2gigabytes RAM παραπάνω) ,κακή εμπειρία χρήσης, haptic engines της πλάκας και δε συμμαζεύεται...

Όσο το απέφευγα τόσα χρόνια, τώρα μάλλον είμαι κοντά στο να πάω κατά Apple μεριά,whatever!!!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...