Προς το περιεχόμενο

Μια σύντομη ιστορία των αλλόκοτων και θαυμάσιων κινητών Android της LG


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, Agony είπε

LG V30 για μενα το καλυτερο κινητο της.

Αδιαβροχο, με Sabre audio dac ,Oled οθόνη ,χωρις Notch ,με sock resistance , HDR , ρυθμιζόμενη δόνηση , ultrawide camera ,ελαφρύ και λεπτό...

Αν βρείτε αλλο κινητό με όλα αυτα τα χαρακτηριστικά ακομα και σημερα πείτε μου και εμένα.

Κορυφαίο κινητό, το μόνο με πραγματικό dac, κάτι που το κάνει συλλεκτικό αν είσαι audiophile ή στην χειρότερη αρκείσαι να ακούς απλά την αγαπημένη σου μουσική από υψηλής ποιότητας mp3.
Δεν ξέρω αν και το V40 είναι εφάμιλλο.
https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9300&idPhone2=8712

4 ώρες πριν, taat999 είπε

Νομίζω ότι το πρόβλημα με τα μπρικαρισματα ήταν αυτό που την έριξε πολύ στα μάτια των καταναλωτών.  Είχα το g2, απίστευτο κινητό,  οθοναρα, και αλεξίσφαιρο. Το g3, απογοήτευση.  Μετά ποιος τολμούσε να πάρει το 4 η το 5? Πάντα ζαχαρωνα το flex αλλά είχα κόλλημα με το 2.

Ναι αυτές οι loopες ήταν άσχημο πράμα. Βέβαια ως συσκευές ήταν σκυλιά, όπως αναφέρεις.

2 ώρες πριν, anonik είπε

"Η LG συνέχισε το πείραμα των modules με το V20"  Δεν ειχε  modules το V20, διορθώστε το αρθρο.

To v20 k το nexus 5 τα μόνα LG που ειχα και τα ευχαριστήθηκα κ με το παραπάνω. Εκπληκτικός ο ήχος στο V20 επισης

Γενικά τα μοντέλα της σειράς V ήταν από τα καλύτερα. Και ναι ο ήχος χωρίς handsfree ήταν σχεδόν σαν να έβγαινε από hifi. Και είναι γελοίο να βλέπεις το 2021 να μην έχει βελτιωθεί ο ήχος και στην midrange κατηγορία (βλ. Samsung σειρά A), μιας και υποτίθεται ότι υπάρχει τεχνολογικά η δυνατότητα για αξιοπρεπή ήχο χωρίς να «καταξοδεύονται» οι κατασκευαστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

38 λεπτά πριν, kostas106gti είπε

Πάντα ένα βήμα μπροστά σαν εταιρεία.

Θα μου λείψει σίγουρα καθώς από το 2012 (ίσως και νωρίτερα) είχα πάντα στην τσέπη μια LG ναυαρχίδα και πλέον έχει γίνει συνήθεια...

Μετά την Siemens (SL45 και SX1 τα έχω ακόμα 😇) βρήκα την Nokia μετά την LG, τώρα κατά που να πάω δεν ξέρω καθώς πλέον το μόνο που πουλάει είναι το spec war των Κινέζων που με αφήνει παγερά αδιάφορο. Καμία καινοτομία (δεν το λες και καινοτομία αν βάλεις 2gigabytes RAM παραπάνω) ,κακή εμπειρία χρήσης, haptic engines της πλάκας και δε συμμαζεύεται...

Όσο το απέφευγα τόσα χρόνια, τώρα μάλλον είμαι κοντά στο να πάω κατά Apple μεριά,whatever!!!

Δοκίμασε και την Apple. Είδικα με τη haptic engine θα πάθεις πλάκα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, svartevarg είπε

Κορυφαίο κινητό, το μόνο με πραγματικό dac, κάτι που το κάνει συλλεκτικό αν είσαι audiophile ή στην χειρότερη αρκείσαι να ακούς απλά την αγαπημένη σου μουσική από υψηλής ποιότητας mp3.
Δεν ξέρω αν και το V40 είναι εφάμιλλο.
https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9300&idPhone2=8712

Ναι αυτές οι loopες ήταν άσχημο πράμα. Βέβαια ως συσκευές ήταν σκυλιά, όπως αναφέρεις.

Γενικά τα μοντέλα της σειράς V ήταν από τα καλύτερα. Και ναι ο ήχος χωρίς handsfree ήταν σχεδόν σαν να έβγαινε από hifi. Και είναι γελοίο να βλέπεις το 2021 να μην έχει βελτιωθεί ο ήχος και στην midrange κατηγορία (βλ. Samsung σειρά A), μιας και υποτίθεται ότι υπάρχει τεχνολογικά η δυνατότητα για αξιοπρεπή ήχο χωρίς να «καταξοδεύονται» οι κατασκευαστές.

ναι και το V40 εχει audio dac τον ιδιο με το V30 Sabre απλα ειχε διαφορετικο Tuning το V30 ηταν απο B&O , Να πω την αληθεια μου εχω σφραγισμενο στην ακρη ενα V30 διοτι δυστηχως ΔΕΝ υπαρχει κατι σε Portable + BT το οποιο ειναι τοσο καλο και μπορει να οδηγησει αξιοπρεπος τα Ακουστικα , μεχρι και Planars ... Οποτε αν θες κατι φορητο θα πρεπει η να δοσεις  300 -600 ευρο για κατι αναλογο και μαλιστα χωρις οθονες κτλ να βλεπεις καταλογους .

Πχ ενα DragonFly Cobalt θελει και  μια πηγη ενα κινητο και εχεις τα ιδια αποτελεσματα με παραπανο λεφτα και να κουβαλας και εξτρα Dac + amp.

Ομως οκ πλεον ο κοσμος στην Μουσικη θελει το Wireless Δεν ενδιαφερεται για την ποιοτητα του ηχου και ειναι οικονοποιημενοι  με απλα ακουστικα στυλ SONY XM4 , Bose Q35 , BW PX κτλ κτλ και τους καταλαβαινω απολυτα . Ειναι το ιδιο πραγμα και με το Ιντερνετ οι περισσοτεροι ειναι οκ με το Wireless  ομως αυτοι που θελουν το κατι επιπλεον πανε σε WIRED .

Επεξ/σία από Agony
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η LG σαν εταιρια ειναι απο τις αγαπημενες μου, σε χαρακτηριστικα πατανε κατω πολλα απο τα κινητα της αγορας, ομως λιγο τα προβληματα της μητρικης, λιγο οι ακριβοτερες τιμες την εκαναν σκονη οι κινεζοι.

To V20 παραμενει ακομα και σημερα το πιο πληρες τηλεφωνο σε χαρακτηριστικα (διπλη σιμ, καρτα sd, FM ραδιο, υπευθρες, NFC κτλ) και το τελευταιο τουμπανο με αποσπωμενη μπαταρια. Οτι και να λενε εμενα δεν με πειθουν για την χρηστικοτητα της ενσωματωμενης... Το παλεψε η LG αλλα τελικα ακολουθησε και αυτη την πεπατημενη.

Προσωπικα ειχα το LG V10 που ειχε οθοναρα  ποιοτικα, τελειωνε γρηγορα η μπαταρια αλλα με καβατζα δευτερη μπαταρια εκανες την δουλεια σου.

Ειχε πολλα απο τα σημεια αναφορας κινητα στο χωρο του android οπως το LG KM900 Arena, που ηταν απο τα μοντελα που καθιεωσαν το αντροιντ στην αγορα.

Προσωπικα ψαχνω στο ebay και αν βρω ευκαιρια θα τσιμπησω V20, G5, V50

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατα κοιταξα το συρταρι με τα κινητα και ειχα παρει αρκετα LG, ειδικα πριν τα smartphones.  Smartphones ειχα τρια δικα της, το L9ii, το nexus 5 και 5x. Στo L9ii μετα απο update δε λειτουργουσε το μικροφωνο και ηθελε επανεκκινηση καθε τοσο για να κανεις κληση. Του περασα rom και ησυχασα. Το nexus 5 αχρηστευτηκε το 19 μετα απο πτωση και σπασιμο οθονης. Μεχρι τοτε σκυλι μαυρο. Το 5χ επαθε το γνωστο bootloop 20 μερες πριν τη ληξη της εγγυησης. Μου εκανε εντυπωση το service τους. Εκανα ενα τηλεφωνο και ηρθε κουριερ, το πηρε, το εφτιαξαν και μου το επεστρεψαν και ας ηταν παραεισαγωγης. Δουλευει ακομα.  

Νομιζω οτι καπου μετα το G2/nexus 5, εχασε τη μπαλα. Εκτος απο προβληματα στις πλακετες της, updates με το σταγονομετρο, αδικαιολογητα υψηλες τιμες στα mid-low κινητα, χωρις να διαφοροποιειται σε κατι απο τους κινεζους, στα ακριβα της κινητα προσπαθουσε και να διαφοροποιηθει με πραγματα που ενω φαινονταν εξυπνα, δεν ενδιεφεραν πολυ κοσμο. Ας προσεχαν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την LG δυστυχώς την έφαγε ο κακός ποιοτικός έλεγχος. Πίεσε του τότε μεγάλους σε τιμές, χαρακτηριστικά και καινοτομία!

Ως κάτοχος G2 έκανα το τεράστιο λάθος να το αλλάξω με το G3 θεωρώντας ότι θα με απογειώσει... Τελική με προσγείωσε ανώμαλα! Οθόνη με burn marks και τα γνωστά ραγίσματα στο πλαίσιο που δε μπορούσες κάπως να αποφύγεις. Και μετά ήρθε το G4.... Σαν από τους λίγους στην πόλη που ασχολούμουν με software έβγαλα αρκετά χρήματα για data recovery από bootloop συσκευές. Προσπάθησε λίγο με το G5 αλλά η Samsung έκανε το μέλλον παρόν με το s6 και το εκπληκτικό S7 (amoled οθόνη, μεταλλικό πλαίσιο, sd card(το s6 δεν είχε) καλή κάμερα) και η LG έχασε την τεράστια αγορά του UK, όπως άλλωστε και η HTC λίγα χρόνια νωρίτερα... Καμία καινοτομία(μετά τα g2-g3) και ναυαρχίδες που απευθύνονται σε μικρά πορτοφόλια. Αν δεν κάνει κάτι σύντομα η επόμενη θα είναι η Sony.

Επεξ/σία από alex1_kgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάστε ένα LG (και 1 HTC) με 3D οθόνη και κάμερα; Τα έφαγε η μαρμάγκα προφανώς όπως και το 3D σαν οικιακή ψυχαγωγία γενικότερα. Το Nexus 5, μαζί με το x10 mini και το HTC Hero είναι τα αγαπημένα μου κινητά της προηγούμενης 10ετίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

G2 και Nexus 5 πολύ μπροστά για την εποχή τους. Δυνατότερα και vfm κινητά δεν έβρισκες.

Κρίμα που πήρε τον κατήφορο γιατί τα συμπαθούσα τα κινητά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω το lg stulus 2 εδώ και περίπου 10 χρόνια. Δουλεύει κανονικά λες και είναι καινούργιο. Η εταιρία ήταν πολύ μπροστά σε σχέση με άλλες εταιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η LG ειχε την ατυχια να μην εχει μαρκετινγκ.Αν λεγοταν Apple κ μπροστα τα μοντελα γραφαν iPhone πχ iphone flex 2 κ iphone velvet dual screen δε θα προλαβαιναν να γεμιζουν τα ραφια.

για την ωρα reaction με χαχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως φαινεται απο τα σχολια που διαβαζω οτι το μαρκετινγκ κανει την δουλεια του.Μιλανε ολοι για το G2 που ειχε βγει πριν 8 χρονια.Οτι ναναι.Η LG ειχε προβληματα με bootloop στα κινητα με τους επεξεργαστες-καυστηρες Snapdragon 810-808.Υπερθερμαινονταν και ξεκολλουσαν απο την μητρικη με αποτελεσμα bootloop.H Sony εκανε υποχρονισμο για να αντιμετωπισει την υπερθερμανση.Τα κινητα της απο εκει και περα ηταν μια χαρα ποιοτικα και σε τιμες κομπλε.Ακομη εχω το V30 και θα αργησω να το αλλαξω εκτος αν βρω κανα V60 σε τιμη χωμα.Αγορα 330 ευρω.Βολευτηκα με την rom της LG απο τοτε που πρωτοαγορασα κινητο της το G2.Κριμα γιατι αν δεν πεφτει το παραδακι για μαρκετινγκ δεν πας μπροστα σαν εταιρεια.Υποστηριξη ειχε και εχει πολυ καλη.Οσες φορες χρειαστηκε η procordia ηταν αψογη σε συσκευες δικες μου και φιλων μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφερετε το G4.

Παρολα τα bootloop, μοναδικο κινητο στα παντα, με την αξεπεραστη ΚΑΜΕΡΑ με οπτικο σταθεροποιητη. Ακομα θαυμαζω τις φωτο που ειχα βγαλει και σε συγκριση με το Sony που εχω τωρα, ειναι κλασεις ανωτερες.

Και απιστευτα καλο ηχο με ακουστικα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πρωτοθυμηθεί κανείς.  G2, G4 & V30 από τα καλύτερα σε εμπειρία χρήσης κινητά που έχω κρατήσει.  Η μοναδική Dual-Screen, για όποιον έχει χρησιμοποιήσει, είναι ότι πιο επαναστατικό έχει κυκλοφορήσει μέχρι στιγμής.  Έχω το G8X μαζί με τη Dual-Screen και θα πάρω οπωσδήποτε ένα V60 με Dual-Screen μόλις το βρω κοντά στα €450. LG Forever!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...