Προς το περιεχόμενο

Smart για βασικο αμαξι


Doped

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, JDROGAS είπε

Αυτο ειναι το παλιο με τον κομπρεσσορα εαν δεν κανω λαθος.

ναι ακριβως.

Δεν εχω οδηγησει ποτε R53 εχω παει εως πισω R56 που ειχε παρα πολυ πλακα στην οδηγηση.

Προφανως οπως και στο smart, ξεχναω τι παει να πει χωρος (πορτ παγκαζ τουλαχιστον).

σε αυτο που ειχα παλια ειχα βγαλει για ενα διαστημα τα πισω καθισματα για να σωσω χωρο και βαρος.

Η BMW ουτως ή αλλιως το κανει αυτο στο GP μοντελο που δεν ξερω καν πλεον σε τι τιμες το δινει.

 

Αυτο που ειδα και μου αρεσει ειναι οτι:

  • Παιρνει τα νεα φαναρια που μου αρεσουν (Union Jack)
  • IMG-20190614-211400_1024x1024.jpg?v=1613
  • Παιρνει τα XEON Rings που μου αρεσουν (2018 LED)damImage.narrow.768w.j_1532003522463.jpg

 

Αυτο που εψαχνα ειναι αν μπορω να το κανω ηλεκτρικο το αμαξι μετα απο ενα διαστημα (το ειχε κανει καποιος) αλλα απ οσο καταλαβα η κατασκευη ειναι λιγακι περιπλοκη και ξεφευγει απο τις γνωσεις μου κατα πολυ.

 

Το μοτερ της GM δεν ξερω πως ειναι αλλα δεν εχω ακουσει τα καλυτερα.

Σιγουρα για να το εχει βαλει στα 5Κ θα θελει ελεγχο πριν την αγορα το αμαξι (νομιζω το spotawheel εχει τετοια υπηρεσια).

Επεξ/σία από Doped
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/4/2021 στις 10:31 ΠΜ, Doped είπε

Σιγουρα για να το εχει βαλει στα 5Κ θα θελει ελεγχο πριν την αγορα το αμαξι (νομιζω το spotawheel εχει τετοια υπηρεσια).

Ασε τα σποτγουιλ μοτγουιλ κλπ., σε συνεργειο να το πας, εκει κοντα που βρισκεται το εν λόγω αμαξι υπαρχει αρκετά καλο εξειδικευμενο Bmw mini συνεργείο (όπου πηγαινα αλλα τους έκοψα γιατι τους επιασα 1-2 φορες να μου κάνουν μικρες τζιριτζατζουλες του τύπου: σε αλλαγη αντλίας νερου ζητάω-απαιτώ-πληρωνω το γνησιο πυκνο αντιψυκτικό bmw και αυτοι ειχαν βαλει το μπετονι 5λ ένα ταλιρο ενω ξαναλεω ειχα πληρώσει 60€ για το γνήσιο, προφανως δεν ήμουν παρων οποτε το ειδα καιρό μετά..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/4/2021 στις 12:23 ΜΜ, paylidis είπε

Ασε τα σποτγουιλ μοτγουιλ κλπ., σε συνεργειο να το πας, εκει κοντα που βρισκεται το εν λόγω αμαξι υπαρχει αρκετά καλο εξειδικευμενο Bmw mini συνεργείο (όπου πηγαινα αλλα τους έκοψα γιατι τους επιασα 1-2 φορες να μου κάνουν μικρες τζιριτζατζουλες του τύπου: σε αλλαγη αντλίας νερου ζητάω-απαιτώ-πληρωνω το γνησιο πυκνο αντιψυκτικό bmw και αυτοι ειχαν βαλει το μπετονι 5λ ένα ταλιρο ενω ξαναλεω ειχα πληρώσει 60€ για το γνήσιο, προφανως δεν ήμουν παρων οποτε το ειδα καιρό μετά..)

ναι μπορω να κανω και αυτο.

Απλα επειδη ειχα Mini και παλια, και δεν τα ειχα παει καλα με τα "γνωστα" ονοματα που εχουν BMW στην Αθηνα, εψαχνα μια εναλακτικη.

Το Mini speed μου το εχουν προτεινει. Οσο για την spotawheel με ειχε σωσει απο αγορα πολυ πολυ πολυ κακου αυτοκινητου που μετα πηγα με δικο μου μηανικο και πραγματικα επιβεβαιωσε οτι ειχαν πει και εκεινοι.

Και να σημειωθει οτι το αμαξι ηταν και σε μετρια τιμη, με απαισια κατασταση και προφανως παρατημενο σε μια μαντρα. Κριμα το αμαξι κιολας, γιατι ανα καιρους το εχω δει να κανει βολτα Αθηνα Θεσσαλονικη μηπως το πασαρουν σε κανεναν.

Μαλιστα πιο παλια τους ειχα παρει και τηλ να τους ρωτησω 2 πραγματα και κατεληξε κουβεντα των 40 λεπτων. Respect πραγματικα.

Αν δεν θες να αναφερεις το συνεργειο που λες, στειλε ενα PM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Καλησπερα!

Παραμενει το θεμα ενενργο με την προοπτικο να δωσω το N12 και να παω σε smart.

Βεβαια να γνωριζει και οποιος ειναι στην ιδια θεση με εμενα, οτι μια γειτονισσα με Smart του 2009 το βριζει πρωι μεσημερι και βραδυ. Τουλαχιστον τα R56 μου αρεσει να τα κοιταω και να τα πηγαινω και καμια βολτα οποτε μπορω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Έδωσες το φιέστα, πήρες Μίνι και τώρα θες να δώσεις το Μίνι να πάρεις Smart; 

Μπορω παντα να κρατησω τα Mini και να παρω και smart για καθε μερα.

Με την προοπτικη οτι το smart δεν θα καιει 9.7 σε κινηση σαν το N12 ή 10 σαν τον Ν18

Επεξ/σία από Doped
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έξοδα κτήσης και αγοράς θα είναι πολύ μεγαλύτερα απο τις έξτρα βενζίνες που θα δίνεις για να κυκλοφορείς το Μίνι μέσα στην πόλη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ProponitisTouKanape είπε

Τα έξοδα κτήσης και αγοράς θα είναι πολύ μεγαλύτερα απο τις έξτρα βενζίνες που θα δίνεις για να κυκλοφορείς το Μίνι μέσα στην πόλη...

Τα μινι ουτως η αλλιως καθονται τις περισσοτερες ωρες / μερες.

Το θεμα ειναι να αντικαταστησει το smart σαν fun car και καθημερινο το Fiesta 1.0 του 2005 που δεν μου αρεσει καθολου η συμπεριφορα του αλλα απο την αλλη δεν εχει βγαλει ποτε βλαβη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Πόσα μίνι έχεις; Γιατι βάζεις πληθυντικο. Δηλαδή τώρα έχεις τρία αμάξια; 

Mini R56 με τον N12 και ενα ακομα με  τον N18.

Και τα δυο δικα μου αλλα τα προσεχω αρκετα και μενουν γενικα σε γκαραζ, δεν τα βγαζω συχνα στην κινηση, δεν τα παρκαρω εξω κλπ.

Το Fiesta ειναι το εππαγελματικο μου αλλα εχω την δυνατοτητα να το αλλαξω.

Επεξ/σία από Doped
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε τα όλα και πάρε ένα all-rounder. Να είναι βολικό για την πόλη και για ταξίδια αλλά να έχει και το γκαζάκι του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Δώσε τα όλα και πάρε ένα all-rounder. Να είναι βολικό για την πόλη και για ταξίδια αλλά να έχει και το γκαζάκι του. 

Καποια προταση?

Mini λογικα δεν θα το αλλαξω σαν μαρκα εκτος αν παω σε BMW.

Που και παλι η σειρα 1 (coupe - cabrio) , 2 μου αρεσει (coupe), αντε 3 coupe αλλα τους λειπει αυτο το design που μου αρεσει στο Mini.

Περα απο τη E46 3 series coupe δεν εχω βρει κατι που να καιγομουν να αγορασω για αντικατασταση του Mini βασικα.

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/317261225-bmw-135

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/316834090-bmw-m3

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/315481669-bmw-218

Ας μην ξεφευγουμε ομως, το roadster ξεκαθαρα το ειχα δει γιατι ειναι παιχνιδι για την πολη και φανηκε καλι επιλογη λογω μικρου κινητηρα και τιμης που βλεπω σε αγγελιες. Το μοντελο μου με εψησε ηταν το roadster coupe το οποιο εχει "κωλο" σε αντιθεση με το κλασικο που ειναι πιο αποτομο το κοψιμο του στον κωλο.

Αλλα δεν ξερω πολλα απο το αμαξι ++ βλεπω οτι δεν υπαρχουν και πολλα σε αγγελιες.

Επεξ/σία από Doped
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλα μέλη του κλαμπ είναι πιο έμπειρα σε τέτοια οχήματα για να σου δώσουν συμβουλές για μοντέλα. Αλλά να έχεις 3 αυτοκίνητα μόνος σου μου ακούγεται λάθος τελείως. Εγώ θα κοίταζα καμία Σειρα 1 (όχι με ψόφια ατμόσφαιρα) ή κάτι τέτοιο https://www.car.gr/classifieds/cars/view/314094497-alfa-romeo-giulietta

Ενδεικτικά ως μοντέλο και μοτέρ στο λέω, όχι για τη συγκεκριμένη αγγελία. 

Το Smart, φαντάζομαι μιλάς για το 451, έχει άπειρα κουσούρια που έχουν συζητηθεί ήδη. Και οδηγικά δε ξέρω τι του βρίσκουν τόσο πολύ, κι έχω οδηγήσει και το Brabus λόγω δουλειάς. Μισό αμάξι είναι και πάλι μοναδικό δε μπορείς να το έχεις. Το Smart στο εξωτερικό το παίρνουν είτε πωλητές είτε οικογένειες αυστηρά για supermarket run

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Το Smart στο εξωτερικό το παίρνουν είτε πωλητές είτε οικογένειες αυστηρά για supermarket run

Σκεψου εμενα θα κανει μια αποσταση το πολυ καθε μερα 12 χλμ και οπως ειπες κανενα σουπερ. Για ταξιδι δεν το συζηταω εχω το cooper γιατι ειμαι και μονος μου και με χωραει με ανεση.

Ναι, αν δεν κανω λαθος ειναι το 451.

30 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Αλλά να έχεις 3 αυτοκίνητα μόνος σου μου ακούγεται λάθος τελείως

Ειναι καπως... υπερβολη μπορω να το παραδεχτω! Αν και μου αρεσει το αθλημα, δεν ειμαι πολυ σχετικος με τα μηχανικα μερη ή επισκευες.

34 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Εγώ θα κοίταζα καμία Σειρα 1 (όχι με ψόφια ατμόσφαιρα) ή κάτι τέτοιο https://www.car.gr/classifieds/cars/view/314094497-alfa-romeo-giulietta

Σειρα 1 μου προτειναν και αλλοι στο forum αλλα αν την παρω θα αλλαξει το cooper S και οχι το καθημερινο μου fiesta ή Cooper.

Opel Corsa OPC, Fiat Punto Abarth τα ειχα οδηγησει πριν παρω αλλο αμαξι και απλα ειχα πεθανει στην βαρεμαρα ενω τα οδηγουσα.

Μου τα ειχανε δωσει μια ολοκληρη μερα για τεστ αλλα δεν βρηκα πραγματικα τιποτα που να μου αρεσει ουτε στην συμπεριφορα τους αλλα ουτε στο look.

Το τεστ μου ειναι σε δρομους που εχουν ανηφορες, κατηφορες, και καποιες μικρες ευθειες για να δω το αμαξι αν με καλυπτει.

Γενικα το θεμα ταχυτητα και αμαξι θελω να μου περασει τωρα που μπορω και εχω την δυνατοτητα για να μην μου μεινει αχτι οταν ειμαι πιο μεγαλος. Θεωρω οτι αν μπορω μεχρι τα 30 μου να εχω και να συντηρω μια Μ3 ή Μ5 θα την παρω γιατι μετα ξερω οτι δεν θα μπορεσω να την απολαυσω τοσο αν μεγαλωσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...