Προς το περιεχόμενο

Επιλογή cpu για GTX 1060 6 GB ( + mobo +rams)


siomio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.e-shop.gr/mitriki-asrock-b460m-pro4-retail-p-PER.529099

Σε αυτά τα λεφτά δεν νομίζω πως έχει αντίπαλο.

Όπως ειπαν Νικ και leros, το πιο vfm σετ 10400f/b460/16gb και τα ρέστα nvme-cooler, δεν νομίζω ότι θα το μετανιώσεις

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nickol-us είπε

https://www.e-shop.gr/mitriki-asrock-b460m-pro4-retail-p-PER.529099

Σε αυτά τα λεφτά δεν νομίζω πως έχει αντίπαλο.

Όπως ειπαν Νικ και leros, το πιο vfm σετ 10400f/b460/16gb και τα ρέστα nvme-cooler, δεν νομίζω ότι θα το μετανιώσεις

Για αρχή ευχαριστώ εσένα και όλους για το χρόνο σας, 

Σε συνέχεια  για να τα οργανώσω και λίγο στο μυαλό μου :

Σαφώς πήρα τη κάρτα τώρα σχετικά κοντά άρα δε παίζει καινούρια θα έλεγα σίγουρα για κάνα 2 χρόνια.

Ειχα σίγουρα στο μυαλό μου να έχω μνήμες στα 3200 γιατί ότι benchmark και να έβλεπα έδειχνε διάφορα μεγάλη στα fps αλλά αυτό που είπες με προβλημάτισε ότι σε μια κάρτα σαν την 1060 δε θα έχει μεγάλη διαφορά , να φανταστώ ότι εννοείς γύρω στα 2-5 fps?

Γιατί αν είναι έτσι προφανώς δίχως δεύτερη σκέψη πάω στον 10400 με φθηνότερη μητρική.

Στη συνέχεια ένα άλλο ερώτημα μου είναι το overclock του επεξεργαστή . Με λίγα λόγια ρωτάω δλδ και αν με το σύστημα μου θα χρειαστώ overclock . Γιατί αν η κάρτα μου τερματίζει με τον i5 ότι και να κάνω δε φτάσω ποτέ στο σημείο να φταίει ο επεξεργαστής άρα και πάλι η καλύτερη επιλογή είναι ο i5 με "φθηνή" μητρική?

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, hln3 είπε

Αν παίζεις σε 1440p ή 4Κ δεν θα χρειάζεσαι την τεράστια ισχύ στην cpu. Όμως το bandwidth από τα pcie είναι πολύ πιθανό να σου χρειαστεί.

1) Δεν ισχύει και στα 1440p , 4K θες ισχυρό επεξεργαστή απλά μπερδεύεσαι γιατί στα τεστ συνήθως έχουν πολύ ισχυρό με χαμηλό load γιατί ζορίζεται η gpu

2) Ούτε αυτό με το BW ισχύει , δεν υπάρχει πραγματική διαφορά στο gaming

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ο 10400 είναι κλειδωμένος και overclock  δεν παίρνει. Αν βάλεις Ζ490 ή Β560 μητρική θα μπορέσεις να ανεβάσεις ταχύτητα στις ραμ, γιατί στις άλλες μητρικές κλειδώνει με τον Ι5 στα 2666. 

Η διαφορά τώρα με ραμ και χωρίς πόση θα είναι με την κάρτα σου δε μπορώ να στο πω με σιγουριά. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν υπάρχει περίπτωση με αυτόν τον επεξεργαστή να έχεις το λεγόμενο bottleneck στην κάρτα γραφικών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Λοιπόν ο 10400 είναι κλειδωμένος και overclock  δεν παίρνει. Αν βάλεις Ζ490 ή Β560 μητρική θα μπορέσεις να ανεβάσεις ταχύτητα στις ραμ, γιατί στις άλλες μητρικές κλειδώνει με τον Ι5 στα 2666. 

Η διαφορά τώρα με ραμ και χωρίς πόση θα είναι με την κάρτα σου δε μπορώ να στο πω με σιγουριά. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν υπάρχει περίπτωση με αυτόν τον επεξεργαστή να έχεις το λεγόμενο bottleneck στην κάρτα γραφικών.

Τέλεια ευχαριστώ πολύ, νομίζω έμαθα όλα όσα χρειάζομαι και θα πάρω τη σωστή απόφαση ! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, siomio είπε

Ειχα σίγουρα στο μυαλό μου να έχω μνήμες στα 3200 γιατί ότι benchmark και να έβλεπα έδειχνε διάφορα μεγάλη στα fps αλλά αυτό που είπες με προβλημάτισε ότι σε μια κάρτα σαν την 1060 δε θα έχει μεγάλη διαφορά , να φανταστώ ότι εννοείς γύρω στα 2-5 fps?

 

 

 

 

Έβλεπες δλδ benchmark με 1060 και είχαν διάφορα μεγάλη στα fps ?  

Ότι έδωσες 170€ για 1060 πριν 6 μήνες δεν το λες και επιτυχία. στα ίδια πάνω κάτω έπαιζαν τότε 1660
 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Έβλεπες δλδ benchmark με 1060 και είχαν διάφορα μεγάλη στα fps ?  

Ότι έδωσες 170€ για 1060 πριν 6 μήνες δεν το λες και επιτυχία. στα ίδια πάνω κάτω έπαιζαν τότε 1660
 

Δεν έβλεπα με την 1060 , η διαφορά όπως αναφέρθηκε από τον Νικ ήταν για δυνατές κάρτες γραφικών και η σύγκριση ήταν 2666 με 3200 για ram

Τώρα για την 1060 που λες ποτέ δεν είπα ότι ήταν επιτυχία απλά τη συγκεκριμένη περίοδο που έψαχνα η μικρότερη τιμή για 1060 6gb ήταν στα 150 που είχα δει , αλλά προτίμησα μια καλύτερη υλοποίηση στα 170 και από πιο έμπιστο πωλητή

Επίσης για 1660 δεν είδα σε τιμή κάτω των 200 κάτι τουλάχιστον όσο έψαξα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10400F (best VFM cpu) μία B560 (90-100€) για να κάνεις ενα mem-tune και 32GB RAM +3000 (dual rank αν βρεις) και είσαι αρχηγόπουλο. 11400F και 10400F έχουν αστείες διαφορές και για 10-15€ ευρώπουλα είναι κρίμα να μην πας σε B560. Επειδή βλέπω να φτάνουν στα ύψη πάλι οι RAM βάλε 32GB τώρα που είναι στα ~130, ένα 350αρι θες για όλα και καθάρισες.  Το συνολάκι είναι μια χαρά και για πολύ καλύτερες κάρτες στο μέλλον (6700XT-3060)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, 50EuroUser είπε

10400F (best VFM cpu) μία B560 (90-100€) για να κάνεις ενα mem-tune και 32GB RAM +3000 (dual rank αν βρεις) και είσαι αρχηγόπουλο. 11400F και 10400F έχουν αστείες διαφορές και για 10-15€ ευρώπουλα είναι κρίμα να μην πας σε B560. Επειδή βλέπω να φτάνουν στα ύψη πάλι οι RAM βάλε 32GB τώρα που είναι στα ~130, ένα 350αρι θες για όλα και καθάρισες.  Το συνολάκι είναι μια χαρά και για πολύ καλύτερες κάρτες στο μέλλον (6700XT-3060)

Μμμ έχω παραγγείλει ήδη αυτήν εδώ https://www.e-shop.gr/mitriki-asrock-b460m-pro4-retail-p-PER.529099

Λες να την ακυρώσω

Θα μείνω σιγουρα στα 16 gb
Αλλά όσων αφορά τη μητρική σκέφτομαι για το αν θα πάρω καποια που να υποστηρίζει OC με λίγα λεφτά παραπάνω

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/4/2021 στις 2:49 ΠΜ, leros2004 είπε

Ούτε καν 560 chipset.... Με το κτήνος 1060 που έχει, τη φτηνότερη μητρική και 10400f.. Ακόμα και 10100f την πάει μπάλα την 1060.

Ούτε τα 2666mhz θα τον χαλάσουν ούτε τίποτα. Χίλιες φορές με τα ρέστα να πάρει ssd, cooler κτλ. Χρησιμότερα θα είναι από b460/z490 

Εχει την extreme gaming όμως. Δυνατη υλοποίηση, σίγουρα την κουμανταρι ο 10400f? 🤣

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, siomio είπε

Μμμ έχω παραγγείλει ήδη αυτήν εδώ https://www.e-shop.gr/mitriki-asrock-b460m-pro4-retail-p-PER.529099

Λες να την ακυρώσω

Θα μείνω σιγουρα στα 16 gb
Αλλά όσων αφορά τη μητρική σκέφτομαι για το αν θα πάρω καποια που να υποστηρίζει OC με λίγα λεφτά παραπάνω

H ιδια σε Β560

https://www.jmctech.gr/product/asrock-b560-pro4-1200-d-90-mxbf10-a0uayz/?ref=bestprice.gr

Εαν θελεις Ζ490 εδω

https://www.skroutz.gr/s/23763229/Gigabyte-Z490-UD.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα,απο τη στιγμη που φτιαχνεις καινουριο σετ απ,και επειδη καταλαβαινω οτι τα 50-70 ε παραπανω δεν ειναι προβλημα,πας σε 11 ης γενιας intel χωρις σκεψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...