Προς το περιεχόμενο

ψιλή κυριότητα/ επικαρπία - μάνα & αδερφός


arom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

Γράφω εδώ πέρα σε μια απέλπιδα προσπάθεια να βρω μια λύση στο θέμα της επικαρπίας που πραγματικά με βασανίζει.

Έχασα τον πατέρα μου πριν απο 12 χρόνια από τον οποίο κληρονόμησα ένα διαμέρισμα, με επικαρπωτή τη μάνα μου. 'Εχω άλλα 2 αδέρφια. Επέστρεψα στην Ελλάδα πριν από 10 χρόνια - 36 ετών- μετά από πολυετή διαμονή στο εξωτερικό ενώ τα άλλα μου 2 αδέρφια διέμεναν ακόμη στο Λονδίνο. Όταν επέστρεψα παρότι οι σχέσεις με τη μητέρα μου δεν ήταν οι καλύτερες, έγινε μια προσπάθεια χλιαρή χωρίς όμως να οδηγήσει κάπου. Της ζήτησα τη διαχείριση του διαμερίσματος που τότε ενοικιαζόταν από αναξιόπιστο νοικάρη και το αρνήθηκε. Όταν όμως εκείνος έφυγε αφήνοντας πολλά χρέη (κοινόχρηστα, ΔΕΗ στο όνομά μου κοκ, πάνω από 5000, κι απλήρωτα ενοίκια) και καθώς συνέπεσε χρονικά με το θεσμό του ΕΝΦΙΑ, η μάνα μου έκανε πίσω και μου έδωσε τα κλειδιά (χωρίς να υπογράψουμε κάτι), λέγοντάς μου "ανάλαβέ το εσύ πλέον, σου ανήκει". Μπήκα στη διαδικασία αποπληρωμής και διακανονισμού οφειλών καθώς έψαχνα πυρετωδώς για νέο ενοικιαστή. Βρήκα μια περίπτωση, λοιπόν, μιας οικογένειας όπου συναίνεσα σε πολύ χαμηλό ενοίκιο με την προϋπόθεση να μου προκαταβάλουν 1 έτους ενοίκια και να κάνουμε 3ετές συμβόλαιο. Πήρα την προκαταβολή με σκοπό να τα ρίξω όλα στο διαμέρισμα, δλδ μερική ανακαίνιση που χρειαζόταν  καθώς και αποπληρωμή των λογαριασμών/οφειλών του διαμερίσματος κι ενημέρωσα και τη μάνα μου ότι για εκείνον τον χρόνο δεν είχαμε να προσμένουμε κάποιο έσοδο από αυτό το διαμέρισμα. Όταν ήρθε η ώρα να υπογραφεί το συμβόλαιο με το νέο ενοικιαστή - και χωρίς να γνωρίζω ότι εγώ με μόνον την ψιλη κυριότητα δεν είχα δικαίωμα να υπογράψω συμβόλαιο αλλά πρέπει να το κάνει η επικαρπώτρια - η μητέρα μου τράβηξε το χαλί κάτω από τα πόδια λέγοντάς μου ότι τελικά δεν το ενοικιάζει διότι ο αδερφός μου με την οικογένειά του αποφάσισε να επιστρέψει από το Λονδίνο και της ζήτησε να εγκατασταθεί σε αυτό το διαμέρισμα. Δε χρειάζεται να αναφέρω σε τι κατάσταση βρέθηκα με συνεργεία μες στο διαμέρισμα κι έχοντας ξοδέψει μέρος της προκαταβολής.....'Οταν ήρθε μετά από λίγους μήνες ο αδερφός μου στην Ελλάδα μου πρότεινε να ανακαινίσει ο ίδιος το διαμέρισμα - με πολυτελείς προδιαγραφές και όπως ήθελε εκείνος- και να ξεχρεώσει τις οφειλές με αντάλλαγμα να μη μου δίνει ενοίκιο για 3 χρόνια (έτσι είχε υπολογίσει τα έξοδα που θα έριχνε στο διαμέρισμα ) όμως να μου πληρώνει τον ΕΝΦΙΑ.(ολ'αυτά υπάρχουν γραπτώς σε emails).

Χωρίς να έχω και ιδιαίτερη νομική εξουσία στην απόφαση, αναγκαστικά δέχτηκα και τα 3 χρόνια πέρασαν με το να μου πληρώνει εκείνος τον ΕΝΦΙΑ. Στα χρόνια αυτά άκουγα το τροπάρι ότι "ευτυχώς" που βρέθηκε και ο αδερφός σου και ανακαίνισε το διαμέρισμα και γενικά η στάση μάνας και αδερφού ήταν ότι "μου έκατσε καλά" η κατάσταση αυτή κι ότι θα έπρεπε να τους είμαι και ευγώμων!

Στο μεταξύ όμως μέσα μου μετρούσα το πέρας των 3 ετών μέχρι επιτέλους να μπορώ να έχω κι εγώ ένα, έστω συμβολικό αφού επρόκειτο για τον αδερφό μου, ενοίκιο. Πέρασαν τα 3 χρόνια όμως ο αδερφός μου πλέον με διάφορες δικαιολογίες και υπεκφυγές δεν στάθηκε εντάξει στην ηθική του υποχρέωση. Κατά συνέπεια στράφηκα στην μάνα μου (80 ετών) να μου παραχωρήσει πλέον την επικαρπία ώστε να μπορώ να απαιτήσω κι εγώ νομικά ενοίκιο από τον αδερφό μου, όμως μου το αρνήθηκε προφασιζόμενη ότι δε θέλει να φύγει ο αδερφός μου από την πολυκατοικία (μένει εκείνη στον 4ο κι εκείνος στον 1ο) κι ότι τη βοηθάει με όλα της τα έξοδα (σημειωτέον ότι μένει σε ιδιόκτητο διαμέρισμα και παίρνει σύνταξη 1500 ευρώ το μήνα) κλπ. Αυτή τη φορά διέκοψα χωρίς δεύτερη σκεψη τις σχέσεις μας και με τους 2. Ο αδερφός μου μετά από αλλεπάλληλους οικογενειακούς διαπληκτισμούς όπως φαίνεται στο taxisnet δεν έχει μπει καν στον κόπο να πληρώσει τον ΕΝΦΙΑ '20 του διαμερίσματος στο οποίο μένει, κοινώς όχι μόνον δεν πάιρνω κάτι από το διαμέρισμα αλλά χάνω κιόλας. Σημειώστε επίσης ότι στην ίδια ακριβώς κατάσταση βρίσκεται και η αδερφή μου με τη διαφορά ότι εκείνη έχει την ψιλή κυριότητα του διαμερίσματος του 4ου ορόφου όπου διαμένει η μάνα μου και δεν της πληρώνει ούτε καν τον ΕΝΦΙΑ.

Θέτω, λοιπόν, τα εξής ερωτήματα:

1) Υπάρχει, νομικώς, η δυνατότητα η μάνα μου να μεταβιβάσει την επικαρπία της στον αδερφό μου?

2) Υπάρχει περίπτωση με τη χρησικτησία του αδερφού μου (στα πόσα χρόνια, αλήθεια?), μετά θάνατον της μάνας μου να διεκδικήσει το διαμέρισμα?

3) Έχω τη δυνατότητα να μεταβιβάσω την ψιλή μου κυριότητα, χωρίς την γνώμη του επικαρπωτή, σε κάποιο πρόσωπο ή ακόμη και δημόσιο φορέα?

4) Υπάρχει νομικός τρόπος να εξαναγκάσω τον αδερφό μου να πληρώσει τουλάχιστον τον ΕΝΦΙΑ, αφού έχω γραπτές αποδείξεις της συμφωνίας που κάναμε?

5) Γνωρίζετε αν για νομικής φύσης σχετικά θέματα πρέπει να απευθυνθώ σε Συμβολαιογράφο ή Δικηγόρο?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα 

1) <<Η επικαρπία, εφόσον δεν ορίστηκε διαφορετικά, είναι αμεταβίβαστη. Η άσκησή της μπορεί να μεταβιβαστεί σε άλλον για χρόνο που δεν υπερβαίνει τη διάρκεια της επικαρπίας, με την επιφύλαξη της διάταξης του άρθρου 1164.>> . Αρθρο 1166 Αστικού Κώδικα . Οποτε θα πρεπει να ανατρεξεις στα συμβολαιογραφικα εγγραφα που έχουν συνταχθει για την επικαρπια. Αν δεν αναφερει εκει κατι συγκεκριμενο , δεν μπορει να μεταβιβαστεί στον αδερφό σου.

2) Ο αδερφός σου δεν μπορει να αποκτήσει κυριοτητα με  χρησικτησια και 100 χρονια να περασουν γιατι δεν νεμεται( οπως λεγεται νομικά )  το ακίνητο , καθώς είναι απλα ενοικιαστης.

3) Η δικη σου ψιλη κυριοτητα ειναι ελευθερα μεταβιβαστή. Μπορεις να την δωρησεις-πωλησεις-υποθηκευσεις χωρις καμια αδεια της επικαρπωτριας.

4)Αυτο που ειναι σιγουρα δυνατο , εφοσον αποδεικνυεις γραπτα την συμφωνια σας, ειναι ΑΦΟΥ πληρωσεις εσυ τον ΕΝΦΙΑ να τον αναζητησεις απο τον αδερφο σου δικαστικά. Για αυτό που ρωτας δεν ειμαι βεβαιος

5)Δικηγορος

Επεξ/σία από alexkour15
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, arom είπε

Καλησπέρα σας,

Γράφω εδώ πέρα σε μια απέλπιδα προσπάθεια να βρω μια λύση στο θέμα της επικαρπίας που πραγματικά με βασανίζει.

Έχασα τον πατέρα μου πριν απο 12 χρόνια από τον οποίο κληρονόμησα ένα διαμέρισμα, με επικαρπωτή τη μάνα μου. 'Εχω άλλα 2 αδέρφια. Επέστρεψα στην Ελλάδα πριν από 10 χρόνια - 36 ετών- μετά από πολυετή διαμονή στο εξωτερικό ενώ τα άλλα μου 2 αδέρφια διέμεναν ακόμη στο Λονδίνο. Όταν επέστρεψα παρότι οι σχέσεις με τη μητέρα μου δεν ήταν οι καλύτερες, έγινε μια προσπάθεια χλιαρή χωρίς όμως να οδηγήσει κάπου. Της ζήτησα τη διαχείριση του διαμερίσματος που τότε ενοικιαζόταν από αναξιόπιστο νοικάρη και το αρνήθηκε. Όταν όμως εκείνος έφυγε αφήνοντας πολλά χρέη (κοινόχρηστα, ΔΕΗ στο όνομά μου κοκ, πάνω από 5000, κι απλήρωτα ενοίκια) και καθώς συνέπεσε χρονικά με το θεσμό του ΕΝΦΙΑ, η μάνα μου έκανε πίσω και μου έδωσε τα κλειδιά (χωρίς να υπογράψουμε κάτι), λέγοντάς μου "ανάλαβέ το εσύ πλέον, σου ανήκει". Μπήκα στη διαδικασία αποπληρωμής και διακανονισμού οφειλών καθώς έψαχνα πυρετωδώς για νέο ενοικιαστή. Βρήκα μια περίπτωση, λοιπόν, μιας οικογένειας όπου συναίνεσα σε πολύ χαμηλό ενοίκιο με την προϋπόθεση να μου προκαταβάλουν 1 έτους ενοίκια και να κάνουμε 3ετές συμβόλαιο. Πήρα την προκαταβολή με σκοπό να τα ρίξω όλα στο διαμέρισμα, δλδ μερική ανακαίνιση που χρειαζόταν  καθώς και αποπληρωμή των λογαριασμών/οφειλών του διαμερίσματος κι ενημέρωσα και τη μάνα μου ότι για εκείνον τον χρόνο δεν είχαμε να προσμένουμε κάποιο έσοδο από αυτό το διαμέρισμα. Όταν ήρθε η ώρα να υπογραφεί το συμβόλαιο με το νέο ενοικιαστή - και χωρίς να γνωρίζω ότι εγώ με μόνον την ψιλη κυριότητα δεν είχα δικαίωμα να υπογράψω συμβόλαιο αλλά πρέπει να το κάνει η επικαρπώτρια - η μητέρα μου τράβηξε το χαλί κάτω από τα πόδια λέγοντάς μου ότι τελικά δεν το ενοικιάζει διότι ο αδερφός μου με την οικογένειά του αποφάσισε να επιστρέψει από το Λονδίνο και της ζήτησε να εγκατασταθεί σε αυτό το διαμέρισμα. Δε χρειάζεται να αναφέρω σε τι κατάσταση βρέθηκα με συνεργεία μες στο διαμέρισμα κι έχοντας ξοδέψει μέρος της προκαταβολής.....'Οταν ήρθε μετά από λίγους μήνες ο αδερφός μου στην Ελλάδα μου πρότεινε να ανακαινίσει ο ίδιος το διαμέρισμα - με πολυτελείς προδιαγραφές και όπως ήθελε εκείνος- και να ξεχρεώσει τις οφειλές με αντάλλαγμα να μη μου δίνει ενοίκιο για 3 χρόνια (έτσι είχε υπολογίσει τα έξοδα που θα έριχνε στο διαμέρισμα ) όμως να μου πληρώνει τον ΕΝΦΙΑ.(ολ'αυτά υπάρχουν γραπτώς σε emails).

Χωρίς να έχω και ιδιαίτερη νομική εξουσία στην απόφαση, αναγκαστικά δέχτηκα και τα 3 χρόνια πέρασαν με το να μου πληρώνει εκείνος τον ΕΝΦΙΑ. Στα χρόνια αυτά άκουγα το τροπάρι ότι "ευτυχώς" που βρέθηκε και ο αδερφός σου και ανακαίνισε το διαμέρισμα και γενικά η στάση μάνας και αδερφού ήταν ότι "μου έκατσε καλά" η κατάσταση αυτή κι ότι θα έπρεπε να τους είμαι και ευγώμων!

Στο μεταξύ όμως μέσα μου μετρούσα το πέρας των 3 ετών μέχρι επιτέλους να μπορώ να έχω κι εγώ ένα, έστω συμβολικό αφού επρόκειτο για τον αδερφό μου, ενοίκιο. Πέρασαν τα 3 χρόνια όμως ο αδερφός μου πλέον με διάφορες δικαιολογίες και υπεκφυγές δεν στάθηκε εντάξει στην ηθική του υποχρέωση. Κατά συνέπεια στράφηκα στην μάνα μου (80 ετών) να μου παραχωρήσει πλέον την επικαρπία ώστε να μπορώ να απαιτήσω κι εγώ νομικά ενοίκιο από τον αδερφό μου, όμως μου το αρνήθηκε προφασιζόμενη ότι δε θέλει να φύγει ο αδερφός μου από την πολυκατοικία (μένει εκείνη στον 4ο κι εκείνος στον 1ο) κι ότι τη βοηθάει με όλα της τα έξοδα (σημειωτέον ότι μένει σε ιδιόκτητο διαμέρισμα και παίρνει σύνταξη 1500 ευρώ το μήνα) κλπ. Αυτή τη φορά διέκοψα χωρίς δεύτερη σκεψη τις σχέσεις μας και με τους 2. Ο αδερφός μου μετά από αλλεπάλληλους οικογενειακούς διαπληκτισμούς όπως φαίνεται στο taxisnet δεν έχει μπει καν στον κόπο να πληρώσει τον ΕΝΦΙΑ '20 του διαμερίσματος στο οποίο μένει, κοινώς όχι μόνον δεν πάιρνω κάτι από το διαμέρισμα αλλά χάνω κιόλας. Σημειώστε επίσης ότι στην ίδια ακριβώς κατάσταση βρίσκεται και η αδερφή μου με τη διαφορά ότι εκείνη έχει την ψιλή κυριότητα του διαμερίσματος του 4ου ορόφου όπου διαμένει η μάνα μου και δεν της πληρώνει ούτε καν τον ΕΝΦΙΑ.

Θέτω, λοιπόν, τα εξής ερωτήματα:

1) Υπάρχει, νομικώς, η δυνατότητα η μάνα μου να μεταβιβάσει την επικαρπία της στον αδερφό μου?

2) Υπάρχει περίπτωση με τη χρησικτησία του αδερφού μου (στα πόσα χρόνια, αλήθεια?), μετά θάνατον της μάνας μου να διεκδικήσει το διαμέρισμα?

3) Έχω τη δυνατότητα να μεταβιβάσω την ψιλή μου κυριότητα, χωρίς την γνώμη του επικαρπωτή, σε κάποιο πρόσωπο ή ακόμη και δημόσιο φορέα?

4) Υπάρχει νομικός τρόπος να εξαναγκάσω τον αδερφό μου να πληρώσει τουλάχιστον τον ΕΝΦΙΑ, αφού έχω γραπτές αποδείξεις της συμφωνίας που κάναμε?

5) Γνωρίζετε αν για νομικής φύσης σχετικά θέματα πρέπει να απευθυνθώ σε Συμβολαιογράφο ή Δικηγόρο?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!

Φίλε μου έχεις ένα πρόβλημα που δυστυχώς απαιτεί επιστημονικές γνώσεις και δεν λύνεται μέσα από εδώ. Το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις στην παρούσα φάση είναι να επισκεφτείς έναν δικηγόρο της εμπιστοσύνης σου καθώς πολλά απ' όσα μας λες σίγουρα δεν θα είναι όπως ακριβώς τα περιγράφεις και ένα δικηγόρος για να σου δώσει σωστή απάντηση θα πρέπει να γνωρίζει μέχρι και την τελευταία λέξη των εγγράφων σου. Περιληπτικά σου λέω

1) Αν δεν διαβάσει κάποιος το συμβόλαιο σύστασης και μεταβίβασης σε εσένα και την μητέρα σου δεν μπορεί να σου απαντήσει με ασφάλεια.

2) Δεν ασκεί νομή ο αδερφός σου εκτός αν σου δηλώνει ότι δεν φεύγει γιατί είναι δικό του.

3) Φυσικά ναι αλλά δύσκολα θα βρεις αγοραστή.

4) Αν το έχει αποδεχτεί ναι αν και είναι δυσχερές και δυσαπόδεικτο πολλές φορες.

5) Δικηγόρο.

Πάντως να γνωρίζεις πως δυστυχώς έτσι όπως τα περιγράφεις δεν γίνεται νομικά να ζητάς ενοίκιο από ένα ακίνητο του οποίου την επικαρπία έχει άλλος.

4 λεπτά πριν, alexkour15 είπε

4)Αυτο που ειναι σιγουρα δυνατο , εφοσον αποδεικνυεις γραπτα την συμφωνια σας, ειναι ΑΦΟΥ πληρωσεις εσυ τον ΕΝΦΙΑ να τον αναζητησεις απο τον αδερφο σου δικαστικά. Για αυτό που ρωτας δεν ειμαι βεβαιος

 

Δεν γνωρίζω αν είστε συνάδελφος αλλά ως προς αυτό διατηρώ τις επιφυλάξεις μου. Ο ΕΝΦΙΑ βαρύνει τον κύριο. Σε κάθε περίπτωση την χρήση του μισθίου την έχει παραχωρήσει ο επικαρπωτής και όχι ο ψιλός κύριος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, LawyerS είπε

Ο ΕΝΦΙΑ βαρύνει τον κύριο

Όχι, ο ΕΝΦΙΑ επιμερίζεται μεταξύ του ψιλού κυρίου και του επικαρπωτή.

Tα ποσοστά που επιβαρύνουν τον καθένα εξαρτώνται από την ηλικία του επικαρπωτή, και στην περίπτωση του ts (επικαρπωτής 80+) ο ψιλός κύριος επιβαρύνεται το 90% του συνολικού ΕΝΦΙΑ και ο επικαρπωτής το 10%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιες φορές στενοχωριέμαι όταν σκέφτομαι πως δεν έχω αδέλφια και είμαι μοναχοπαίδι, κάποιες άλλες διαβάζω κάτι τέτοια και αισθάνομαι μια μεγάλη ανακούφιση.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου προκαλει εντυπωση που βλεπω συνεχεια ατομα να εγγραφονται στο φορουμ αυτο με μονο σκοπο αντιστοιχα ποστ. εχουν μαζευτει πολλες τετοιες περιπτωσεις. σαν σεναριο απο οικογενειακες ιστοριες αρχιζει να μου ακουγεται. 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, xsterg είπε

μου προκαλει εντυπωση που βλεπω συνεχεια ατομα να εγγραφονται στο φορουμ αυτο με μονο σκοπο αντιστοιχα ποστ. εχουν μαζευτει πολλες τετοιες περιπτωσεις. σαν σεναριο απο οικογενειακες ιστοριες αρχιζει να μου ακουγεται. 

2 πράγματα μπορεί να συμβαίνουν, είτε κάνουν αναζήτηση στο google για το θέμα τους και βρίσκουν πρώτο αποτέλεσμα το insomnia που έχει ειδικούς για τα πάντα, είτε είναι ήδη μέλη στο insomnia και δε θέλουν να γράψουν το πρόβλημα τους με τον κανονικό λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι που το λέω αλλά η οικογένεια δεν είναι πάντα κάτι καλό και έμπιστο, ούτε καν η ίδια σου η μάνα. Άργησες αλλά το έμαθες. Κάποιοι γονείς προκλητικά και χωρίς κανένα ίχνος δικαίου επιλέγουν να δίνουν όλη την υποστήριξη προς μία πλεύρα  και τίποτα στην άλλη ή ακόμη χειρότερα, εκμετάλευση της μίας πλευράς προς ώφελος της άλλης και μάλιστα σε βαθμό αηδίας. Και εγώ πίστευα ότι να είμαι λογικός και υπεύθυνος προς τους γονείς μου και τα αδέρφια μου θα τους κάνει πιο συνεργάσιμους και σωστούς προς εμένα. Δεν έγινε έτσι όμως, αυτό έγινε αντιληπτό ως αδυναμία την οποία εκμεταλεύτηκαν έως αισχάτων για να μεγιστοποιήσουν το ώφελος τους. Αυτό που έμαθα ότι αν ο άλλος δεν έχει τοίχο προς τα συμφεροντά του τότε δε πρόκειται να σε σεβαστεί και ας είναι και η μάνα σου, πρέπει να είσαι σκληρός μαζί τους και να ακολουθήσεις όλες τις διαδικασίες που σε εξασφαλίζουν και κάνουν προβλέψιμη τη συνεργασία σου μαζί τους. Τα μόνα έμπιστα πράγματα στη ζωή είναι η επιχείρηση σου και άνθρωποι με τους οποίους ταυτίζονται τα συμφέροντα σου. Αυτά αξίζουν μεγαλύτερο σεβασμό από την οικογένεια.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ήρθες κι εσύ από το εξωτερικό... 450 τσακωμοί, άγχη, ενδεχομένως ψυχοσωματικά, να μη μιλιέσαι με αδερφό και μητέρα, φυσικά και οικονομική ζημιά. Όλα αυτά γιατί; Για ένα διαμέρισμα πρώτου ορόφου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην κατάσταση που βρίσκεσαι, εγώ δεν θα εκανα τίποτα νομικά διότι θα έχανα χρόνο χρήμα και ψυχολογία. Συγνώμη που θα ακουστώ ίσως αγενής αλλά σου έτυχε μια "κολοοικογενεια" και όπως είστε έτσι θα μείνετε, δεν αλλάζουν αυτα τώρα που φτάσατε τα 30-40. 

Τι θα έκανα εγώ, αν υπήρχε τρόπος και επιτρεπόταν νομικά, απόκτηση μικρού δανείου με υποθήκη το δικαίωμα που έχεις στο ακίνητο και μετά μην πληρώσεις τίποτα, θα κατασχέσει η τράπεζα το δικαίωμα αυτό. 

Το δεύτερο, δωρεά σε κάποιον που θα βρεις οπουδήποτε, μην σου πω εγώ θα έψαχνα να βρω και τσιγγάνους είτε να τους δώσω το ποσοστο μου και να πάρουν και τα κλειδιά να μπουν μέσα να μείνουν. Άσε μετά τους άλλους να κουρεύονται. Τα λεφτά σου τα έχασες τέλος, αν θες να μπλέξεις με δικαστήρια θα κάνεις πολλά χρόνια να βγάλεις άκρη κι αν βγάλεις, τα λεφτά στα συνεργεία τα έδωσες μαύρα μάλλον οπότε θα δυσκολευτείς να αποδείξεις οτι σε κορόιδεψε η μάνα σου από την οποία χρειάζεσαι την υπογραφή της στο μισθωτήριο, αν πας νομικά οι άλλοι θα πουν ψέμματα για να την γλιτώσουν. 

Τέλος, κάνε μια προσπάθεια πάλι να φύγεις στο εξωτερικό και εννοείτε δεν ξαναμιλάς σε κανέναν. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

εγώ θα έψαχνα να βρω και τσιγγάνους είτε να τους δώσω το ποσοστο μου και να πάρουν και τα κλειδιά να μπουν μέσα να μείνουν.

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει την κατάσταση του ts, δεν έχει κάποιο ποσοστό του ακινήτου, ούτε την επικαρπία ώστε να καρπώνεται τα οφέλη (να μένει ο ίδιος μέσα ή να το νοικιάζει ή να παραχωρεί τη χρήση του σε τσιγγάνους). Το μόνο που έχει είναι η ψιλή κυριότητα, στην ουσία το μόνο που έχει είναι η υποχρέωση συμμετοχής στα βάρη του ακινήτου για όσο βρίσκεται εν ζωή η μητέρα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικη μου αποψη...μην στρεφεσαι κατα των δικων σου επειδη δεν σου κανουν τα χατηρια

Ειναι απολυτα λογικο η μανα σου να θελει διπλα της τον υιο της στα στερνα της αντι καποιον ξενο για να εχεις εσυ ενοικιο

Ζητα απο τον αδερφο σου να πληρωσει τον ΕΝΦΙΑ,ειναι κατι που εχετε συμφωνησει οπως λες και δεν πρεπει να μενει ανοιχτο ετσι εφοσον φυσικα δεν ειναι πένητας.

Τωρα για το ποιον βαραινει ο απληρωτος ΕΝΦΙΑ ειναι ενα πολυπλοκο θεμα,νομιζω και εσενα και τη μανα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει την κατάσταση του ts, δεν έχει κάποιο ποσοστό του ακινήτου, ούτε την επικαρπία ώστε να καρπώνεται τα οφέλη (να μένει ο ίδιος μέσα ή να το νοικιάζει ή να παραχωρεί τη χρήση του σε τσιγγάνους). Το μόνο που έχει είναι η ψιλή κυριότητα, στην ουσία το μόνο που έχει είναι η υποχρέωση συμμετοχής στα βάρη του ακινήτου για όσο βρίσκεται εν ζωή η μητέρα του.

 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...