Προς το περιεχόμενο

LG OLED BX/CX 6LA/B


Innersense

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έστειλα και στην LG για να μου απαντήσουν για το burn in και έλαβα την ακόλουθη απάντηση. 
 

Αναφορά σε κείμενο

 Το πιθανό πρόβλημα μόνιμης αποτύπωσης ειδώλου ελέγχεται από το επισκευαστικό κέντρο και κατά περίπτωση καλύπτεται στην εγγύηση.Θα πρέπει να έχει διαπιστωθεί σωστή χρήση της συσκευής και όχι κακή χρήση αυτής.

Τι κάνουμε τώρα; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 558
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αστα να πάνε..Εγω εχω διαβάσει ότι η τηλεόραση έχει 2 θέματα..Πρώτον το κλασσικό burn in αλλά επίσης και ένα άλλο τώρα μου διαφεύγει η ονομασία που βγαίνουν σκιές στην οθόνη..Οι σκιές αν βγουν καλύπτονται από την εγγύηση κανονικά ο κόσμος όμως το λέει burn in και εκεί γίνεται το μπέρδεμα.Το burn in ειναι αποτύπωση στατικής εικόνας αυτα τα μικρά χαζά εικονίδια που βρίσκονται μόνιμα σε ένα σημείο..Προφανώς αυτό θα ελέγξει η LG όταν παραλάβει μια χαλασμένη οθόνη που λέει δήθεν burn in..Θα ελέγξει αν το εικονίδιο που βγαίνει σε ένα σημείο αφορά ένα συγκεκριμένο κανάλι και όχι τις σκιές που ενδέχεται να έχουν κάποιοι.Γνώμη μου πάντα.

Πάντως και ακόμη να μην υποστηρίζει burn in ειναι πολύ δύσκολο να βγει αποτύπωση γιατί πρωτον η τηλεόραση έχει πολλές προστασίες και δεύτερον αν ο χρήστης προσέχει λίγο σίγουρα θα βοηθήσει δραματικά.Δυστυχώς αν θες το τέλειο θα έχεις αυτό το θεματάκι.Πάντως η εγγύηση σε αγορά τέτοιας TV πρέπει να διαβάζεται λεπτομερώς και οποιοδήποτε μελανό σημείο πρέπει να αποσαφηνίζεται γραπτώς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, dstone είπε

Έστειλα και στην LG για να μου απαντήσουν για το burn in και έλαβα την ακόλουθη απάντηση. 
 

Τι κάνουμε τώρα; 

Εγώ θα ήμουν καλυμμένος με αυτή την απάντηση.

Το να βλέπει το παιδί Nicolodeon 2 ωρες την ημέρα δεν νομίζω να μπορεί κανείς να το χαρακτηρίσει ως 'κακή χρήση'.

Εγώ φοβάμαι και για το Ραδιο Αρβύλα που έχουν το σήμα τους κολλημένο κάτω δεξιά συνέχεια..

 

EDIT:

Ήρθε και η απάντηση στο δικό μου mail που έστειλα μέσα από την φόρμα επικοινωνίας που έχουν.

η 1η απάντηση ήταν στα αγγλικά και ζήταγε να κάνω μετάφραση την όποια ερώτηση είχα.

Στην ερώτηση που τους έκανα στα αγγλικά αυτή τη φορά, η απάντηση ήταν ξεκάθαρή:

Dear LG Customer,

Burn in damage is not covered by Premium Care insurance.

With kind regards
Ihr
AQILO RechnungsTeam

 

Επεξ/σία από k_dinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akmakas είπε

Υπάρχει ένα κόλπο να κάνετε ζουμ λίγο την εικόνα έως ότι εξαφανιστεί το εικονίδιο.Εχεις το κεφάλι σου ήσυχο

Σωστό, αλλά άντε να πείσεις και τους υπόλοιπους στο σπίτι να το κάνουν...

άσε που το έχουν κάνει αρκετά περίπλοκο, πρέπει να παίξεις με τα custom aspect ratio και να ορίσεις κάθε άξονα ξεχωριστά.

Στην Β8 που είχα γινόταν με το πάτημα ενός πλήκτρου, live focus το έλεγε.

Επίσης, πάντα σε σχέση με την B8, παρατήρησα ότι αυτή έχει πλαστική βάση ενώ η B8 έχει μεταλλική, και επίσης δεν βρίσκω πουθενά την δυνατότητα για split screen.

Η B8 είχε επιλογή να χωρίζει η οθόνη και να δείχνει από ξεχωριστά input το κάθε μέρος.

Τέλος, σαν να μου φαίνεται ότι η BX έχει μεγαλύτερα bezzels..

Μάλλον πρέπει να πάρω επειγόντως το ps5 για να αξιοποιήσω το hdmi 2.1  και το VRR...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Σωστό, αλλά άντε να πείσεις και τους υπόλοιπους στο σπίτι να το κάνουν...

άσε που το έχουν κάνει αρκετά περίπλοκο, πρέπει να παίξεις με τα custom aspect ratio και να ορίσεις κάθε άξονα ξεχωριστά.

Στην Β8 που είχα γινόταν με το πάτημα ενός πλήκτρου, live focus το έλεγε.

Επίσης, πάντα σε σχέση με την B8, παρατήρησα ότι αυτή έχει πλαστική βάση ενώ η B8 έχει μεταλλική, και επίσης δεν βρίσκω πουθενά την δυνατότητα για split screen.

Η B8 είχε επιλογή να χωρίζει η οθόνη και να δείχνει από ξεχωριστά input το κάθε μέρος.

Τέλος, σαν να μου φαίνεται ότι η BX έχει μεγαλύτερα bezzels..

Μάλλον πρέπει να πάρω επειγόντως το ps5 για να αξιοποιήσω το hdmi 2.1  και το VRR...

VRR και PS5 θα περιμένεις ακόμα, κοίτα καλλίτερα για κανα Series X. Όχι ότι και εκεί θα δες κάτι ιδιαίτερο, ακόμα τουλάχιστον...

 

 

33 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Εγώ θα ήμουν καλυμμένος με αυτή την απάντηση.

Το να βλέπει το παιδί Nicolodeon 2 ωρες την ημέρα δεν νομίζω να μπορεί κανείς να το χαρακτηρίσει ως 'κακή χρήση'.

Εγώ φοβάμαι και για το Ραδιο Αρβύλα που έχουν το σήμα τους κολλημένο κάτω δεξιά συνέχεια..

 

EDIT:

Ήρθε και η απάντηση στο δικό μου mail που έστειλα μέσα από την φόρμα επικοινωνίας που έχουν.

η 1η απάντηση ήταν στα αγγλικά και ζήταγε να κάνω μετάφραση την όποια ερώτηση είχα.

Στην ερώτηση που τους έκανα στα αγγλικά αυτή τη φορά, η απάντηση ήταν ξεκάθαρή:

Dear LG Customer,

Burn in damage is not covered by Premium Care insurance.

With kind regards
Ihr
AQILO RechnungsTeam

 

Φίλε με 2 ώρες Nickelodeon και μια ώρα ράδιο αρβύδα είναι πολύ δύσκολο να πάθεις burn in. Σε όλα τα site του εξωτερικού αναφέρουν ότι το πρόβλημα εμφανίζεται με εξεζητημενη χρήση, όπως για παράδειγμα για χρήση της tv σαν PC monitor και συνεχή απεικόνιση για ώρες του desktop...

Επεξ/σία από gdal73
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού μερικοί θέλατε  την TV για να βλέπετε τηλεόραση γιατί ρισκάρατε με την LG και δεν πήγατε σε Samsung να έχετε και το κεφάλι σας ήσυχο? :P

Επεξ/σία από GreekLegend2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gdal73 είπε

Φίλε με 2 ώρες Nickelodeon και μια ώρα ράδιο αρβύδα είναι πολύ δύσκολο να πάθεις burn in. Σε όλα τα site του εξωτερικού αναφέρουν ότι το πρόβλημα εμφανίζεται με εξεζητημενη χρήση, όπως για παράδειγμα για χρήση της tv σαν PC monitor και συνεχή απεικόνιση για ώρες του desktop...

Μακάρι, αλλά στην B6v το έπαθα το burn in από το κανάλι MAD, ένα τεράστιο τετράγωνο κίτρινο λογότυπο που έχει.

Μου την άλλαξαν με την Β8 την οποία τώρα την έδωσα σε γνωστό και πήρα την ΒΧ της προσφοράς. 

 

2 λεπτά πριν, GreekLegend2 είπε

Αφού μερικοί θέλατε  την TV για να βλέπετε τηλεόραση γιατί ρισκάρατε με την LG και δεν πήγατε σε Samsung να έχετε και το κεφάλι σας ήσυχο? :P

Γιατί ήταν προσφορά!! Μας κόστισε τη μισή τιμή από την 'αντίστοιχη' (που δεν υπάρχει) της Samsung.

Πέρα από αυτό, σαν ποιότητα δεν συγκρίνεται από τα απλά (Dolby Vision) έως και τα special Oled - Black Power.

 Για το burn in πλεον λένε ότι δεν είναι συχνό, εγώ λέω ας το πάθουμε, αλλά να ξέρουμε ότι θα μας το καλύψουν. 215 ευρώ θα δώσουμε, δεν είναι μικρό το ποσό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι

1 ώρα πριν, gdal73 είπε

όπως για παράδειγμα για χρήση της tv σαν PC monitor και συνεχή απεικόνιση για ώρες του desktop...

Ναι αλλά εδώ ειναι που κάνεις 2 με 3 πράγματα και δεν έχεις θέμα.Πρώτον βάζεις το wallpaper engine 4€ στο steam που τρέχει βιντεο 4κ σαν wallpaper και τα εικονίδια στο start menu..Κανένα πρόβλημα τότε.

Επεξ/σία από akmakas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπαρχει ολοκληρο τοπικ για το θεμα στο avclub, η LG Ελλαδος μεχρι τωρα εχει καλυψει αντιστοιχες περιπτωσεις και εδω πιο πανω ο φιλος με την BV6 σας το γραφει ξεκαθαρα οτι του την αλλαξανε με την B8.

 

Επεξ/σία από Crus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, akmakas είπε

Ναι

Ναι αλλά εδώ ειναι που κάνεις 2 με 3 πράγματα και δεν έχεις θέμα.Πρώτον βάζεις το wallpaper engine 4€ στο steam που τρέχει βιντεο 4κ σαν wallpaper και τα εικονίδια στο start menu..Κανένα πρόβλημα τότε.

και τι κανεις αν εχεις εφαρμογες ανοικτες (για εργασια) και εισαι απο πανω για ωρες καθε μερα; Οχι οτι θα με χαλουσε η 48αρα OLED αλλα προσωπικα το σκεφτηκα (ειδα και τη τσεπη μου προφανως) και τελικά πηγα προς nano866 μεριά (49άρα IPS). Δε συγκρίνεται η εικόνα αλλά είναι ΟΚ για τετοια δουλειά καθώς και έτοιμη για σύγχρονο gaming (120hz, hdmi2.1, τίμια input lag / response times).

Επεξ/σία από chocorello
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, akmakas είπε

Ναι

Ναι αλλά εδώ ειναι που κάνεις 2 με 3 πράγματα και δεν έχεις θέμα.Πρώτον βάζεις το wallpaper engine 4€ στο steam που τρέχει βιντεο 4κ σαν wallpaper και τα εικονίδια στο start menu..Κανένα πρόβλημα τότε.

Επειδή τα παιδιά δουλεύουν steam για games κλπ για πες γιατί μπερδεύτηκα τι μπορώ να κάνω για να το βελτιώσω από εκεί?? Αγορά το wallpaper engine και μετά?? 

5 λεπτά πριν, chocorello είπε

και τι κανεις αν εχεις εφαρμογες ανοικτες (για εργασια) και εισαι απο πανω για ωρες καθε μερα;

Εάν έχεις συνδέσει το PC για εργασία στην tv και έχεις ανοιχτές εφαρμογές καλύτερα είναι να αλλάζεις παράθυρα όσο το δυνατόν ποιο πολύ ώστε να μένει το ίδιο πολύ ώρα κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, GEOZN8 είπε

Εάν έχεις συνδέσει το PC για εργασία στην tv και έχεις ανοιχτές εφαρμογές καλύτερα είναι να αλλάζεις παράθυρα όσο το δυνατόν ποιο πολύ ώστε να μένει το ίδιο πολύ ώρα κλπ. 

ναι αυτο σκεφτηκα και δε θελω να το κανω. :P
Έχω μάθει (είμαι χρόνια με 4Κ TV σαν μονιτορ) και οι θέσεις που βάζω το κάθε παράθυρο είναι πάντα ίδιες. Σε συγκεκριμένο σημείο κάνω αλλαγές, σε άλλο σημείο βλέπω αποτελέσματα, σε άλλο σημείο σερφάρω κλπ. τουλάχιστον για τη περίπτωση μου πιστεύω πως η oled για monitor θα ήταν μια κακή επιλογή. Έπειδή έχω όμως τη BX της προσφοράς, η διαφορά στη ποιότητα εικόνας από ips nanocell είναι... τεράστια. Η BX είναι απλά απίστευτη.

Επεξ/σία από chocorello
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Crus είπε

Υπαρχει ολοκληρο τοπικ για το θεμα στο avclub, η LG Ελλαδος μεχρι τωρα εχει καλυψει αντιστοιχες περιπτωσεις και εδω πιο πανω ο φιλος με την BV6 σας το γραφει ξεκαθαρα οτι του την αλλαξανε με την B8.

 

Δεν είχα την εγγύηση της lg αλλά την επέκταση από κοτσόβωλο. 

Η αλλαγή έγινε έπειτα από σκληρή μάχη και αρχική άρνηση. Πήγαινε έλα η τηλεόραση στο Service και έμεινα 1 μηνα χωρίς TV. Γενικότερα ήταν μεγάλη ταλαιπωρία και γι αυτό δεν εμπιστεύομαι την εγγύηση του Media.

βασική διαφορά: Στον Κοτσόβωλο και στα Media αν τη χρειαστείτε την εγγύηση για αντικατάσταση μετά λήγει αυτόματα. θα έχετε τα 2 χρόνια της νέας συσκευής. Στην lg αν κατάλαβα καλά ισχύει και μετά την αντικατάσταση

Επεξ/σία από k_dinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος B7, γενικά την πρόσεχα αλλά μετά από 3,5 χρόνια πλέον και 11500 ώρες χρήσης υπάρχουν σημάδια ορατά σε κίτρινο, μοβ και κόκκινο χρώμα (μουντζουρα στη μέση, YouTube πάνω αριστερά, Netflix κάτω δεξιά) . Από τη στιγμή που τα είδα δεν μπορώ να τα "ξεδω" αλλά δεν είναι καθόλου ενοχλητικό ακόμα σε αυτή τη φάση. Πολλοί φίλοι που την είδαν δεν μπόρεσαν καν να το δούνε.

Κατά την αγορά της λοιπόν από κωτσοβολο το μακρινό BF του 2017 έβαλα με μισή καρδιά τη 5 ετη εγγύηση του κωτσοβολου μετά από ενοχλητικό τηλεφώνημα - πώληση.

Στο διαταυτα, μετά από επικοινωνία μου με κωτσοβολο η τηλεόραση μου κρίθηκε εντός (επέκτασης) εγγύησης και ότι χρίζει επισκευής και καθότι αδύνατη η εύρεση ανταλλακτικού, αντικατάστασης. Με ρώτησαν αν επιθυμώ τη BX ως δωρεάν αντικατάσταση και με μισή καρδιά δέχτηκα γιατί αν περίμενα κανένα μήνα θα έπαιρνα τη B1 😏

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...