Προς το περιεχόμενο

LG OLED BX/CX 6LA/B


Innersense

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.amazon.de/-/en/Cable-Maxonar-Certified-Ultra-Speed/dp/B08TLMCZJL

Εγω πήρα 2 Maxonar που είναι και certified  και στο 1/3 της τιμής σε σχέση με τα Belkin.

Επεξ/σία από Rockavlon
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 560
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λοιπόν το πρόβλημα που είχα με την τηλεόραση (55ΒΧ) που άνοιγε μόνη της όταν ήταν κλειστή (στην ουσία δεν "ήθελε" να κλείσει), το πρόβλημα αυτό έχει λυθεί οριστικά. Το έλυσα με τη βοήθεια του billdanos (μεγάλο ευχαριστώ).

Τα βήματα από το μενού που χρειάστηκαν ήταν:

ρυθμίσεις (απο το τηλεκοντρόλ) -3 τελείες- σύνδεση- διαχείριση σύνδεσης φορητής συσκευής- ενεργοποίηση τηλεόρασης με φορητή συσκευή-

και εκεί απενεργοποιείς τις 2 επιλογές που λέει "ενεργοποίηση μέσω wi-fi" + "ενεργοποίηση μέσω bluetooth'

Αυτό λύνει το πρόβλημα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 hours ago, Ίων Δραγούμης said:

Λοιπόν το πρόβλημα που είχα με την τηλεόραση (55ΒΧ) που άνοιγε μόνη της όταν ήταν κλειστή (στην ουσία δεν "ήθελε" να κλείσει), το πρόβλημα αυτό έχει λυθεί οριστικά. Το έλυσα με τη βοήθεια του billdanos (μεγάλο ευχαριστώ).

Τα βήματα από το μενού που χρειάστηκαν ήταν:

ρυθμίσεις (απο το τηλεκοντρόλ) -3 τελείες- σύνδεση- διαχείριση σύνδεσης φορητής συσκευής- ενεργοποίηση τηλεόρασης με φορητή συσκευή-

και εκεί απενεργοποιείς τις 2 επιλογές που λέει "ενεργοποίηση μέσω wi-fi" + "ενεργοποίηση μέσω bluetooth'

Αυτό λύνει το πρόβλημα.

Πάντως αυτό δεν είναι γενικότερο πρόβλημα γιατί εγώ τα έχω όλα ανοιχτά χωρίς προβλήματα κλπ. Στην περίπτωσή σου κάτι έστελνε εντολή στην τηλεόρασή σου (λογικά από το δίκτυο) για να ανοίξει! Το ότι απενεργοποίησες αυτές τις επιλογές δεν σημαίνει πως εντόπισες και την αιτία που ανάγκαζε την τηλεόραση να ανοίξει.

Τώρα που τα έκλεισες απλά δεν θα μπορείς να ανάψεις την τηλεόραση με το remote app. Αν την ανοίξεις όμως όλα μετά θα λειτουργούν οκ. 

:) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billdanos είπε

Πάντως αυτό δεν είναι γενικότερο πρόβλημα γιατί εγώ τα έχω όλα ανοιχτά χωρίς προβλήματα κλπ. Στην περίπτωσή σου κάτι έστελνε εντολή στην τηλεόρασή σου (λογικά από το δίκτυο) για να ανοίξει! Το ότι απενεργοποίησες αυτές τις επιλογές δεν σημαίνει πως εντόπισες και την αιτία που ανάγκαζε την τηλεόραση να ανοίξει.

Τώρα που τα έκλεισες απλά δεν θα μπορείς να ανοίξεις την τηλεόραση με το remote app. Αν την ανοίξεις όμως όλα μετά θα λειτουργούν οκ. 

:) 

Ι get your point. Για την ώρα όμως ηρέμησα και απολαμβάνω TV που μπορεί να μένει κλειστή όταν θέλω και έφυγα από σκέψεις του τύπου: "επικοινωνία με τεχνικούς της LG/Media Markt - ξεκρέμασμα από την επιτοίχια βάση - θα μείνω χωρίς tv - θα μπλέξω με media markt/LG  κτλ"

Για την ώρα δε με νοιάζει που δεν την ανοίγω μέσω του app,αν και αυτό το συνήθιζα στην προηγούμενη που ήταν 8 ετών. Θα το θέλω σύντομα όμως και τότε τα ξαναλέμε αν μπορούμε να βρούμε τη λύση. Για την ώρα απολαμβάνω που δεν έχω τις παραπάνω σκέψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενική ερώτηση. Όσοι πήρατε OLED, τελικά διαπιστώσατε μεγάλες δαιφορές με την προηγούμενη Full HD TV που είχατε?

Θέλω εντυπώσεις σε 

Α. Κανάλια TV

B. Netflix 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
27 minutes ago, Xorxhs! said:

Γενική ερώτηση. Όσοι πήρατε OLED, τελικά διαπιστώσατε μεγάλες δαιφορές με την προηγούμενη Full HD TV που είχατε?

Θέλω εντυπώσεις σε 

Α. Κανάλια TV

B. Netflix 

Σε τηλεοπτικό περιεχόμενο δεν θα δεις τρελές διάφορες σε σχέση με μια καλή full hd τηλεόραση. Σαφώς θα έχεις το upscaling σε 4K αλλα μην περιμένεις κατι wow. Ειδικά με τα ελληνικά κανάλια που πολύ λίγα ειναι αυτα που προσέχουν την ποιότητα της εικόνας τους. Σε Netflix, Apple TV κλπ σε 4K & HDR όμως, τα πράγματα αλλάζουν δραματικά και δεν υπάρχει επιστροφή! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Xorxhs! είπε

Γενική ερώτηση. Όσοι πήρατε OLED, τελικά διαπιστώσατε μεγάλες δαιφορές με την προηγούμενη Full HD TV που είχατε?

Θέλω εντυπώσεις σε 

Α. Κανάλια TV

B. Netflix 

Σε ελληνικά κανάλια λόγω μεγέθους κιόλας η δική μου 65αρα,είναι χειρότερη από την Sony 55w905a που είχα,η οποία είχε τρομερή επεξεργασία σε τηλεοπτικό.

Σε Netflix αν βάλεις βέβαια και το uhd πακετο και σε gaming,ειδικά αν έχεις καμία  next gen κονσόλα είναι πολύ μεγάλη η διαφορά.

Φίλε αν πάρεις oled και αν είχες και καμιά τηλεόραση full hd,όχι κορυφαία σειρά,αλλά και πάλι θα δεις τι σημαίνει μαύρο!Οπως επίσης και τα χρώματα και το hdr σου δίνουν άλλη ποιότητα εικόνας.

10 ώρες πριν, coyote2 είπε

Ναι είδαμε και στο τηλεοπτικό

Κάνει πολύ καλό upscaling

Εμενα η Sony που είχα,είναι πιο δυνατή στο τηλεοπτικό.Βεβαια ήταν κορυφαία σειρά και την είχα πάρει τα διπλά,από όσο κόστισε η oled.

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες μια ερώτηση.Μάλλον έχω πρόβλημα στο καλώδιο γιατι μου κάνει παράσιτα στα 4Κ απλά θέλω να μου πείτε αν μπήκε κανείς με την τηλεόραση και το 2,1 καλώδιο που έχετε στο bios του υπολογιστή..Το λέω αυτό γιατι εμένα δεν βρίσκει το PC μέχρι να μπει στα windows.Αν αλλάξω καλώδιο και βάλω το 2,0 που έχω ανοίγει η TV από το read bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, akmakas είπε

Παιδες μια ερώτηση.Μάλλον έχω πρόβλημα στο καλώδιο γιατι μου κάνει παράσιτα στα 4Κ απλά θέλω να μου πείτε αν μπήκε κανείς με την τηλεόραση και το 2,1 καλώδιο που έχετε στο bios του υπολογιστή..Το λέω αυτό γιατι εμένα δεν βρίσκει το PC μέχρι να μπει στα windows.Αν αλλάξω καλώδιο και βάλω το 2,0 που έχω ανοίγει η TV από το read bios.

Υποστηρίζει το μηχάνημα σου 4K; Εφόσον δουλεύει όταν βάζεις το 2 πιθανόν να φταίει το καλώδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 26ska είπε

Σε ελληνικά κανάλια λόγω μεγέθους κιόλας η δική μου 65αρα,είναι χειρότερη από την Sony 55w905a που είχα,η οποία είχε τρομερή επεξεργασία σε τηλεοπτικό.

Νομίζω η Sony είναι fullHD, αυτό είναι που κάνει τη διαφορά, σε συνδυασμό με την αύξηση του μεγέθους.

Και εγώ μια παλιά καλή 37ρα samsung fhd που έχω κρατήσει για το δωμάτιο, το τηλεοπτικό "φαίνεται" να το δείχνει καλύτερα με περισσότερη λεπτομέρεια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ερχομαι απο sony 40 hd ready!!!  Καμια σχεση !!! Βεβαια η δορυφορικη cosmote δειχνει μονο  μεχρι fullHD. Ξερουμε υπαρχει δεκτης της cosmote με μεγαλυτερη αναλυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, coyote2 είπε

Γιατί δεν έχεις βάλει στο LG store το COSMOTE app ώστε να βλέπεις cosmote 4K στη formula 1;

Μονο αυτο εχει αλλα δεν με ενδιαφερει το περιεχομενο..Εννοειται την εχω βαλει την εφαρμογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...