Προς το περιεχόμενο

LG OLED BX/CX 6LA/B


Innersense

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, coyote2 είπε

Πρότυπο ήταν το πρώτο που είχε όταν την ανάψαμε;

Έτσι το γράφει δεν ξερω. 

Έχει ζωηρόχρωμο, eco, αθλητικά, και άλλα εκεί το εχεο το προτυπο

3 ώρες πριν, 26ska είπε

Πιστεύω να μην το έχεις σε mode με τρελα νούμερα σε oled led και αντίθεση.Επισης ναι πρέπει να την κλείνεις ανά 4-5μιση ώρες να κάνει τα cc.

Ποια είναι τα νορμαλ νούμερα?

 

 

ΕΠΙΣΗΣ

Στην Εξοικονόμηση ενέργειας το έχω  απενεργοποιηση (δεν ξέρω αν παίζει ρολο)


Hdmi ultra deep color στην θύρα hdmi ππυ έχω το ote TV να το έχω ανοιχτό ή κλειστό

Επεξ/σία από achisael
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 560
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι να πω ρε παιδιά, με τόσα χρόνια κενό στην εξέλιξη καθότι η Samsung 46C650 που αντικατεστήσε άγγιζε πλέον 12αετια, έχω καταντήσει γραφικός.

Με ενεργοποιημένο το HDMI Control στον Yamaha, η LG τον ανοίγει αυτόματα όταν ανάψει, τον κλεινει αυτόματα και χειρίζεται το volume του από το τηλεχειρηστήριο της!

Απλά πράγματα για εσάς αλλά εγώ έχω μείνει άναυδος, ποσο πισω ειχα μείνει 😂 παιζει να είναι από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει!

Ακολουθεί το κεφάλαιο LAN, έχει δυνατότητα να παίξει αρχείο από κοινόχρηστο folder ή πρέπει να τρέχει dlna server στον υπολογιστή;

Επεξ/σία από Innersense
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα δοκίμασα το εξής 

Control Panel\All Control Panel Items\Network and Sharing Center\Media streaming options

εκεί ανάβεις τα sharing και βλέπεις τους φακέλους

και μετά εμφανίζεται ο υπολογιστής στο κουμπάκι με το σπιτάκι στο τηλεχειριστήριο 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, achisael είπε

Έτσι το γράφει δεν ξερω. 

Έχει ζωηρόχρωμο, eco, αθλητικά, και άλλα εκεί το εχεο το προτυπο

Ποια είναι τα νορμαλ νούμερα?

 

 

ΕΠΙΣΗΣ

Στην Εξοικονόμηση ενέργειας το έχω  απενεργοποιηση (δεν ξέρω αν παίζει ρολο)


Hdmi ultra deep color στην θύρα hdmi ππυ έχω το ote TV να το έχω ανοιχτό ή κλειστό

Τηλεοπτικό να το βάλεις στο expert σκοτεινός χώρος και να ρίξεις το oled light στο 30 και αντίθεση στο 80.Σε ταινίες σειρές χωρίς μπάρες και λογότυπα βάζε 50 oled light και 85 αντίθεση στο cinema,σε ultra HD και Dolby vision μπορείς να παίξεις με τερματισμενες τιμές σε oled light και αντίθεση σε cinema.

Εξοικονόμηση ενέργειας το απενεργοποιεις.Να μην ξεχνάς στις 4-5 ώρες να κλείνεις κάνα δεκάλεπτο την τηλεόραση,να εκτελεί τα cc.

Παιδιά γενικά να προσέχετε στο τηλεοπτικό να παίζετε χαμηλά με oled light και αντίθεση και να την κλείνετε ανά 4-5 ώρες να κάνει τα cc.Αυτα για την αποφυγή του burn in.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γιατί να μην έχουμε το eco στο τηλεοπτικό

Εγω το oled light το έχω σβηστό, Αυτά ανάβουν μόνα τους στο netflix κλπ?

Θα το βάλω και στο cosmote tv μάλλον

 

Θα το βάλω και στο cosmote tv μάλλον

 

Οταν έχουμε τη εξοικονόμηση ενέργειας στο αυτόματο δεν ανάβει ποτέ το OLED light?

Επεξ/σία από coyote2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην παίζεις σε eco και απενεργοποίησε και την εξοικονόμηση ενέργειας.Πρεπει να ρυθμίσεις ξεχωριστά τις πηγές,αλλιώς η κάθε μία έχει τις προεπιλεγμένες ρυθμίσεις.

Παιξε με τα νούμερα που έγραψα παραπάνω και κλείνει την στο 4ωρο-5ωρο να κάνει τα cc.Σε τηλεοπτικό μπορεί να σου φανεί σκοτεινή η εικόνα,ειδικά αν προέρχεσαι από καμία Samsung,που παίζει με ρυθμίσεις στο θεό,αλλά ο σωστός τρόπος σε μια oled είναι οι ρυθμίσεις που γράφω παραπάνω,για να ελαχιστοποιησεις την πιθανότητα burn in,με λογότυπα στο τηλεοπτικό.Στα αλλά ταινιες,σειρές σε υψηλης ανάλυσης περιεχόμενο Ulta hd, Dolby Vision στο Netflix και αλλού,μπορείς να παίξεις σαφώς πολύ πιο ψηλά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 26ska είπε

Μην παίζεις σε eco και απενεργοποίησε και την εξοικονόμηση ενέργειας.Πρεπει να ρυθμίσεις ξεχωριστά τις πηγές,αλλιώς η κάθε μία έχει τις προεπιλεγμένες ρυθμίσεις.

Παιξε με τα νούμερα που έγραψα παραπάνω και κλείνει την στο 4ωρο-5ωρο να κάνει τα cc.Σε τηλεοπτικό μπορεί να σου φανεί σκοτεινή η εικόνα,ειδικά αν προέρχεσαι από καμία Samsung,που παίζει με ρυθμίσεις στο θεό,αλλά ο σωστός τρόπος σε μια oled είναι οι ρυθμίσεις που γράφω παραπάνω,για να ελαχιστοποιησεις την πιθανότητα burn in,με λογότυπα στο τηλεοπτικό.Στα αλλά ταινιες,σειρές σε υψηλης ανάλυσης περιεχόμενο Ulta hd, Dolby Vision στο Netflix και αλλού,μπορείς να παίξεις σαφώς πολύ πιο ψηλά!

το eco μπορεί να δημιουργήσει burn inn ή το αναφέρεις γιατί δε σου αρέσει το οπτικό αποτέλεσμα

Η εξοικονόμηση ενέργειας δε δημιουργεί burn inn φαντάζομαι

υπάρχει καμία συντόμευση για στο sleep?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, coyote2 είπε

το eco μπορεί να δημιουργήσει burn inn ή το αναφέρεις γιατί δε σου αρέσει το οπτικό αποτέλεσμα

Η εξοικονόμηση ενέργειας δε δημιουργεί burn inn φαντάζομαι

Φίλε μου από μακριά το eco mode, δεν το προτείνει κανένας εξειδικευμένος calibrator στον κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μόλις ρύθμισα τους υπότιτλους στο MPC και το αποτέλεσμα είναι πολύ θετικό και εμφανίσιμο.

Από κατάλευκους τους έκανα απαλό αναιπαίσθητο γκριζάκι και ένα κλικ διάφανους και η αίσθηση έγινε πολύ κινηματογράφικη, δεν ενοχλούν καθόλου στο μάτι και σίγουρα συμβάλουν θετικά στην υγεια του panel της οθόνης. Θα προσθέσω τις οδηγίες γι αυτό, μαζί και με τις οδηγίες για την ρυθμιση τους στο Netflix. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, 26ska είπε

Φίλε μου από μακριά το eco mode, δεν το προτείνει κανένας εξειδικευμένος calibrator στον κόσμο.

σαν ποιότητα? δε μπορώ να καταλάβω? Να το βάλω στο πρότυπο ή αναφέρεσαι γενικότερα στο λυχνία OLED εξοικονόμηση ενέργειας?

Επεξ/σία από coyote2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Innersense είπε

Παιδιά μόλις ρύθμισα τους υπότιτλους στο MPC και το αποτέλεσμα είναι πολύ θετικό και εμφανίσιμο.

Από κατάλευκους τους έκανα απαλό αναιπαίσθητο γκριζάκι και ένα κλικ διάφανους και η αίσθηση έγινε πολύ κινηματογράφικη, δεν ενοχλούν καθόλου στο μάτι και σίγουρα συμβάλουν θετικά στην υγεια του panel της οθόνης. Θα προσθέσω τις οδηγίες γι αυτό, μαζί και με τις οδηγίες για την ρυθμιση τους στο Netflix. 

Το έχω κάνει και εγώ φίλε, προτείνεται ανεπιφύλακτα.Μεγαλη διάφορα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, coyote2 είπε

o MCP είναι ο ενσωματωμένος ένα γκρι έχει.... 

MPC εννοώ Media Player Classic στο PC.

Ο Media Player της τηλεόρασης έχει ευτυχώς και εκείνος επιλογή να τους κάνεις γκρι, όπως και να διαλέξεις και μέγεθος.

Το δυσάρεστο είναι οτι εκτός του ότι δεν υποστηρίζει αναπαραγωγή DTS δεν κάνει καν pass-through το DTS στον ΑV.

Το ευχάριστο και πολύ θετικό είναι ότι έχει επιλογή για zoom στο ύψος του αρχείου για να μην έχεις τις μπάρες πάνω κάτω.

Πραγματικά αν έκανε τουλάχιστον pass-through το DTS θα ήταν διαμαντι και δε θα χρειαζόμουν τίποτα άλλο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/4/2021 στις 9:32 ΠΜ, coyote2 είπε

τώρα δοκίμασα το εξής 

Control Panel\All Control Panel Items\Network and Sharing Center\Media streaming options

εκεί ανάβεις τα sharing και βλέπεις τους φακέλους

και μετά εμφανίζεται ο υπολογιστής στο κουμπάκι με το σπιτάκι στο τηλεχειριστήριο 

 

Σε υπολογιστή με Windows 10 λες αυτά τα settings ετσι;

Το θέμα μου αυτή τη στιγμή είναι οτι ο media server μου τρέχει Windows XP, οπότε μιας και δεν έχει ενσωματωμένο media sharing, σκέφτομαι μήπως βάλω τον Plex να κάνει transcoding και τα DTS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Innersense είπε

Σε υπολογιστή με Windows 10 λες αυτά τα settings ετσι;

Το θέμα μου αυτή τη στιγμή είναι οτι ο media server μου τρέχει Windows XP, οπότε μιας και δεν έχει ενσωματωμένο media sharing, σκέφτομαι μήπως βάλω τον Plex να κάνει transcoding και τα DTS. 

Ναι window's 10

 

Μπορείς να κατεβάσεις άλλο dlna sta xp νομίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...