Προς το περιεχόμενο

LG OLED BX/CX 6LA/B


Innersense

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, sheep2020 είπε

η διπλασια τιμη περιπου δεν δικαιολογειται εκτος μαυρου το ξαναλεω κ εκει οχι κατι που θα δικαιολογουσε την διαφορα της τιμης τους κ το λεει καλποιος που εκανε πως κ πως να παρει Oled ,στο ξαναλεω μπορει στην cx να εινα πιο ξεκαθαρα τα πραγματα . ακομα κ μερικα χρωματα ειναι πιο φωτεινα οταν βαζεις demo πχ απο youtube Που σαφως υπερτερη σε μαυρο η oled αλλα τα χρωματα σε οπως το κοκκινο κ το κιτρινο της hisense ειναι πιο λαμπαρα οχι κορεσμενα για να μην μπερδευομαστε .

Στο ξαναλέω παίζουν τεράστιο ρόλο οι ρυθμίσεις και η κυρίως η χρήση της τηλεόαρασης. Βάλε Nioh 2 remastered στο PS5 στο Hisense και κάτσε στα 1,5 μετρο και το ίδιο στην OLED το οποίο έχει και επιλογή για 120Ηz (και στα 60 βλέπεις πάντως διαφορά). Στη πρώτη δεν ξέρω αν μπορέσεις να καθίσεις για πάνω από μισή ώρα χωρίς διακοπή, τουλάχιστον εγώ δεν μπορούσα στη δική μου LED. Φυσικά για συμβατική χρήση δεν αξίζει το κόπο να πας σε OLED και μάλιστα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο με το burn in ίσως καλλίτερα να πας σε LED. Η φωτεινότητα ναι, είναι μικρότερη αλλά δεν είναι το μοναδικό που μετρά στην ΤV. Στα 760€ που έρχονταν η 55 ΒΧ νομίζω, ότι στην παρούσα φάση ήταν πολύ καλή επιλογή, σίγουρα πολύ καλλίτερη από ακριβότερες LED.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 560
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά εγώ την ΒΧ την θεωρώ φωτεινότατη και έχω την φωτεινότητα στη μέση! Απλά απενεργοποιείστε την εξοικονόμιση ενέργειας και βάλτε ζωηρόχρωμη εικόνα. Αυτά τα 2 έκανα εγώ. Α και ευκρίνεια στο φουλ. 

Προσωπικά γελάω και χαίρομαι που δεν επένδυσα στη CX. Θα στραβωθώ με παραπάνω φωτεινότητα (και ξαναλέω την έχω στη ΜΕΣΗ).

Επεξ/σία από Ίων Δραγούμης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Ίων Δραγούμης είπε

Παιδιά εγώ την ΒΧ την θεωρώ φωτεινότατη και έχω την φωτεινότητα στη μέση! Απλά απενεργοποιείστε την εξοικονόμιση ενέργειας και βάλτε ζωηρόχρωμη εικόνα. Αυτά τα 2 έκανα εγώ. Α και ευκρίνεια στο φουλ. 

Προσωπικά γελάω και χαίρομαι που δεν επένδυσα στη CX. Θα στραβωθώ με παραπάνω φωτεινότητα (και ξαναλέω την έχω στη ΜΕΣΗ).

Όχι ζωηρόχρωμη εικόνα γενικά,μην παιζεις με πουσαρισμενη τηλεόραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, 26ska είπε

Όχι ζωηρόχρωμη εικόνα γενικά,μην παιζεις με πουσαρισμενη τηλεόραση.

Οκ, αλλά από ποια άποψη να μην το κάνω; αλλοιώνεται η αληθινή εικόνα ή ζορίζω την τηλεόραση;

Η αλήθεια είναι πως το ζωηρόχρωμο mode μου αρέσει περισσότερο απ'όλα. Επίσης το βράδυ είναι σωτήρια η λειτουργεία προστασίας ματιών που κιτρινίζει την οθόνη,ώστε να μπορείς να κοιμηθείς ευκολότερα (το μπλε φως σταματάει την έκκριση μελατονίνης).

Επεξ/σία από Ίων Δραγούμης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Ίων Δραγούμης είπε

Οκ, αλλά από ποια άποψη να μην το κάνω; αλλοιώνεται η αληθινή εικόνα ή ζορίζω την τηλεόραση;

Η αλήθεια είναι πως το ζωηρόχρωμο mode μου αρέσει περισσότερο απ'όλα. Επίσης το βράδυ είναι σωτήρια η λειτουργεία προστασίας ματιών που κιτρινίζει την οθόνη,ώστε να μπορείς να κοιμηθείς ευκολότερα (το μπλε φως σταματάει την έκκριση μελατονίνης).

Προφανώς τη ζοριζεις και την κάνεις υποψήφια για burn in,αν παίζεις με ζωηρόχρωμο και βλέπεις Αντ1.Με mode  φωτεινό χώρο,είσαι μια χαρά.Θα συνηθίσεις.

Αν με βάλεις ας πούμε εμένα να δω αγώνα ποδοσφαίρου στο ζωηρόχρωμο,με τύφλωσης,δεν το αντέχω και δεν μου αρέσει.

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 26ska είπε

Προφανώς τη ζοριζεις και την κάνεις υποψήφια για burn in,αν παίζεις με ζωηρόχρωμο και βλέπεις Αντ1.Με mode  φωτεινό χώρο,είσαι μια χαρά.Θα συνηθίσεις.

Αν με βάλεις ας πούμε εμένα να δω αγώνα ποδοσφαίρου στο ζωηρόχρωμο,με τύφλωσης,δεν το αντέχω και δεν μου αρέσει.

Εντάξει, τα 2 χρόνια εγγύησης θα με καλύψουν στο burn in (φαντάζομαι). Θέλω να την απολαύσω. Ας το πάθει λοιπόν. Τσάμπα τη πήραμε άλλωστε (539 και θα φύγει κάνα 200αρι η παλιά...,οπότε...) και στα επόμενα 3-4 χρόνια θα βγει κάτι άλλο, ΚΑΛΥΤΕΡΟ και θα πάμε εκεί. Αγαπώ την τεχνολογία άλλωστε και η ζωή μας δεν είναι ατελείωτη για να μην την απολαμβάνεις. Μετάνιωσα που έμεινα με TV 8 ετών, χωρίς μια ενδιάμεση αγορά. 

Επίσης ρε σεις μη τρελένεστε με το burn in. Μια ακόμα πιο παλιά plasma την έχω δώσει στη μάνα μου (καταλαβαίνεις χρήση που κάνει,ε;) και δεν έχει πάθει πράμα. Του 2010 είναι panasonic. Τίποτα δεν θα πάθει η LG μας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ps4 , ote TV και vodafone TV.

Η θύρα 3 και 4 είναι 2.1 αλλά λίγο με νοιαζει λόγω του παρακάτω εξοπλισμού 

Έχω στην θύρα 2 το vodafone TV

Στην 3 που είναι η arc το ote tv

Kai to ps4 στην 4.

 

Εχει διαφορα αν βάλω πχ το ote TV στην θύρα 1 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ερώτηση παιδιά ακόμη.Σχετικά με την τηλεόραση του thread στο PC που την έχω βάλει.Θέλω να ρωτήσω για τις γωνίες θέασης αισθάνομαι ότι έχει αλλαγές στο χρώμα όταν την κοιτάω στο κέντρο εχει ένα ανεπαίσθητο κοκκίνισμα που φεύγει όταν αλλάξω θέση δεξια η αριστερά στο κεφάλι.Επίσης αν  πάω δεξιά και κοιτάξω αριστερά το άσπρο δίνει την θέση του σε ένα πολύ ελαφρύ τόνο μπλέ μόλις που το καταλαβαίνεις.Στην Sony bravia 1080p που είχα επαιζε τέλεια από όπου και να την κοιτούσες.Εχει κανείς κάποια γνώμη.Μήπως παίζουν ρόλο κάποιες ρυθμίσεις η έτσι είναι τα πάνελ γενικώς?

Μιλάμε για πολύ ανεπαίσθητες αλλαγές αλλά εγώ τις αντιλαμβάνομαι.

Στις 25/4/2021 στις 5:00 ΜΜ, 26ska είπε

https://www.skroutz.gr/s/16457883/Club3D-HDMI-2-1-Cable-HDMI-male-HDMI-male-2m-Μαύρο-CAC-1372.html αυτό λένε ότι είναι πολύ καλό και οικονομικό.Πιστοποιημενο κιόλας!

Φιλαρακι με έσωσες..Το παρήγγειλα και μου ήρθε σήμερα.Το δοκίμασα όλα έστρωσαν μια χαρά.

Επεξ/σία από akmakas
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, achisael είπε

Έχω ps4 , ote TV και vodafone TV.

Η θύρα 3 και 4 είναι 2.1 αλλά λίγο με νοιαζει λόγω του παρακάτω εξοπλισμού 

Έχω στην θύρα 2 το vodafone TV

Στην 3 που είναι η arc το ote tv

Kai to ps4 στην 4.

 

Εχει διαφορα αν βάλω πχ το ote TV στην θύρα 1 ?

ΟΙ συσκευές που έχεις παίζουν ακριβώς το ίδιο σε όλες τις θύρες.

Αν είχες home Cinema θα έπρεπε να το βάλεις στην 3 (arc) και αν είχες PS5 στην 4

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
19 ώρες πριν, akmakas είπε

Μια ερρώτηση παιδιά ακόμη.Σχετικά με την τηλεόραση του thread στο PC που την έχω βάλει.Θέλω να ρωτήσω για τις γωνίες θέασης αισθάνομαι ότι έχει αλλαγές στο χρώμα όταν την κοιτάω στο κέντρο εχει ένα αναιπέσθητο κοκκίνησμα που φεύγει όταν αλλάξω θέση δεξια η αριστερά στο κεφάλι.Επίσης αν  πάω δεξιά και κοιτάξω αριστερά το άσπρο δίνει την θέση του σε ένα πολύ ελαφρύ τόνο μπλέ μόλις που το καταλαβαίνεις.Στην Sony bravia 1080p που είχα επαιζε τέλεια από όπου και να την κοιτούσες.Εχει κανείς κάποια γνώμη.Μήπως παίζουν ρόλο κάποιες ρυθμίσεις η έτσι είναι τα πάνελ γενικώς?

Μιλάμε για πολύ ανεπαίσθητες αλλαγές αλλά εγώ τις αντιλαμβάνομαι.

Ειναι το λεγομενο vignetting, εχω ανοιξει θεμα για το vertical banding. Ειναι και τα δυο αυτα, απο τα θεματα ανομοιομορφιας που εχει μια oled. Αλλου υπαρχουν περισσοτερο, αλλου λιγοτερο. Επισης αλλοι τα βλεπουν αλλοι οχι, δεν εχουν ολοι την ιδια αντιληπτικη ικανοτητα αυτων. Ενα τεραστιο τοπικ στο avsforum:

https://www.avsforum.com/threads/oled-screen-uniformity-discussion-banding-and-vignetting.2896737/

Επι αυτου, μπορεις να ποσταρεις μια φωτο στο ειδικοτερο θεμα ή να βρεις καποιες πληροφοριες και λινκς. 

19 ώρες πριν, akmakas είπε

Φιλαρακι με έσωσες..Το παρειγγειλα και μου ήρθε σήμερα.Το δοκίμασα όλα έστρωσαν μια χαρά.

Μολις ειδα στο διπλα θεμα "certified καλωδιο 2.1" οτι εχεις ακομα θεματα και με το νεο;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/4/2021 στις 2:28 ΜΜ, Ίων Δραγούμης είπε

 

Επίσης ρε σεις μη τρελένεστε με το burn in. Μια ακόμα πιο παλιά plasma την έχω δώσει στη μάνα μου (καταλαβαίνεις χρήση που κάνει,ε;) και δεν έχει πάθει πράμα. Του 2010 είναι panasonic. Τίποτα δεν θα πάθει η LG μας.

Επιβεβαιώνω. πλάσμα  Panasonic TX-P50U10 από 2010 και LG 60PA5500 από 2013 οι οποίες έχουν παραχωρηθεί σε συγγενείς με κύρια χρήση τηλεοπτικό μέχρι σήμερα δεν έχουν εμφανίσει burn in

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, matrixxx είπε

Ειναι το λεγομενο vignetting, εχω ανοιξει θεμα για το vertical banding. Ειναι και τα δυο αυτα, απο τα θεματα ανομοιομορφιας που εχει μια oled. Αλλου υπαρχουν περισσοτερο, αλλου λιγοτερο. Επισης αλλοι τα βλεπουν αλλοι οχι, δεν εχουν ολοι την ιδια αντιληπτικη ικανοτητα αυτων. Ενα τεραστιο τοπικ στο avsforum:

https://www.avsforum.com/threads/oled-screen-uniformity-discussion-banding-and-vignetting.2896737/

Επι αυτου, μπορεις να ποσταρεις μια φωτο στο ειδικοτερο θεμα ή να βρεις καποιες πληροφοριες και λινκς. 

Μολις ειδα στο διπλα θεμα "certified καλωδιο 2.1" οτι εχεις ακομα θεματα και με το νεο;

Ναι φιλε  έχω ένα μικρό θέμα αλλά μπορώ να ζήσω με αυτό..Εφόσον η τηλεόραση μου δεν έχει θέμα δεν θα σκάσω για ένα καλώδιο..Όλα παίζουν υπέροχα μόνο ένα μικρό θέμα έχω τώρα όταν ανοίγω από σβησμένο το PC δεν βγάζει εικόνα..Αν κάνω reset to PC μπαίνει κανονικά..Αν ξεκινήσει με επανεκκίνηση κλείσιμο οθόνης άνοιγμα δεν έχω προβλήματα μόνο στην αρχή.

Σήμερα έκανα μια χαζή μαγκιά αλλά δούλεψε..Άνοιξα το PC και στα 5 δεύτερα εκανα reset το PC και δούλεψε κανονικά.

Θα ψάξω για ακόμη μια λύση με καλώδιο και βλέπουμε πάντως όλα δουλεύουν ρολόι μόνο αυτο το θεματάκι έχω.

Σχετικά με το θέμα vignetting δεν ήξερα τίποτα αλλά οκ αφού ειναι θέμα κατασκευής δεν θα σκάσω δεν ειναι πολύ ελάχιστο είναι εγώ το παρατηρώ αλλά οκ!Νομίζω ελαχιστοποιείται αν ανεβάσω την φωτεινότητα του OLED και της τηλεόρασης τα παίζω πολύ χαμηλά σε περιβάλλον windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/4/2021 στις 2:06 ΜΜ, kournias είπε

Επιβεβαιώνω. πλάσμα  Panasonic TX-P50U10 από 2010 και LG 60PA5500 από 2013 οι οποίες έχουν παραχωρηθεί σε συγγενείς με κύρια χρήση τηλεοπτικό μέχρι σήμερα δεν έχουν εμφανίσει burn in

Δεν το πιστεύω. Αμυδρό θα υπάρχει. Σβήσε τα φώτα και παρατήρησε σε κάποιο μαύρο/γκρι. 

Στις 28/4/2021 στις 2:28 ΜΜ, Ίων Δραγούμης είπε

Επίσης ρε σεις μη τρελένεστε με το burn in. Μια ακόμα πιο παλιά plasma την έχω δώσει στη μάνα μου (καταλαβαίνεις χρήση που κάνει,ε;) και δεν έχει πάθει πράμα. Του 2010 είναι panasonic. Τίποτα δεν θα πάθει η LG μας.

Το ίδιο και εδώ. Κάποιο αμυδρό αποτύπωμα θα υπάρχει, αλλά ίσως δεν το έχεις παρατηρήσει.

Κατά τα άλλα συμφωνώ. Η γνώμη μου είναι ότι όποιος πάει σε oled καλό είναι μην παρακολουθεί τηλεοπτικά κανάλια. Όχι από ανάγκη, αλλά επειδή δεν το επιθυμεί. Αν θέλει να βλέπει τηλεοπτικά κανάλια δύο λύσεις υπάρχουν. Αυτή που γράφεις, ιδίως αν κάποιος έχει δώσει 600-700 ευρώ, η δεύτερη αν έχει δώσει 1000+/1500+ ας δώσει αλλά 300-400 να πάρει μία 50αρα/55αρα ips/va. Πλέον βλέπονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρόνια πολλά σε όλους!
Ταινίες τύπου remux.2160p.HEVC.HDR.10bit τις σηκώνει ο A7 της BX ή θα χάνει frames;

ΥΓ: Για το θέμα με το DTS, εγώ κατεβάζω και δεύτερο αρχείο με AC3 ήχο και αντικαθιστώ με το MKV Toolnix με το οποίο περνάω και τους υπότιτλους (ταλαιπωρία!)

Επεξ/σία από Philippe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν κανω λαθος.. αγορασαμε τηλεοραση που βασει της τιμης της  πρεπει να ειναι καλυτερη απο τις φθηνοτερες  και παλιοτερης τεχνολογιας ... Δεν αγορασαμε οθονη παιγνιδομηχανης ουτε ολοι πρεπει να εχουν αναλογες πηγες ... Αν οχι , τοτε καναμε λαθος και καναμε κακη αγορα!!!! Αυτο αρχιζω να πιστευω!!!

Καποιοι εδω μεσα λενε οτι αν ηθελες να βλεπεις τηλεοραση έπρεπε να παρεις crt!!!!!! Αυτο έπρεπε να το λενε πριν την αγορασουμε , τωρα ειναι αργα!!! 

Επεξ/σία από POUARO
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...