Προς το περιεχόμενο

LG OLED BX/CX 6LA/B


Innersense

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, coyote2 είπε

Εννοείς ότι κατεβάζεις μία ταινία όπως την στέλουν τα τορρεντ απο netflix και ειναι μέσα πολλές γλώσσες

Εγω τους εχω πάντα εξωτερικούς... Δεν έχω κάποια ταινία τώρα σαν αυτή που λες να το ψάξω

 

Ναι αυτό εννοώ..Και εγώ αυτό κανω τελικά, αλλά είναι χαζό μια τόσο ακριβή τηλεόραση να μην διαβάζει τους υποτίτλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 558
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, ThanosR92 είπε

Ναι αυτό εννοώ..Και εγώ αυτό κανω τελικά, αλλά είναι χαζό μια τόσο ακριβή τηλεόραση να μην διαβάζει τους υποτίτλους!

Μια χαρά τους διαβάζει εφόσον ειναι εξωτερικοί. Ψαξε όταν παίζεις την ταινία τις ρυθμίσεις. Λογικά θα σου έχει να επιλέξεις ποιον υπότιτλο θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά, κάτοχος oled cx θα ήθελα να δω της συνολικές ώρες λειτουργίας της tv αλλα δεν το βρίσκω πουθενά, εκτος Ευρώπης είναι μέσω support και about TV ή TV information αλλά εντός EU δεν υπάρχει η επιλογή  time usage, λογικά έχουν άλλο software. Ξέρει κανείς κάποιον άλλο τρόπο; Ευχαριστώ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς δεν θα τις βρεις γιατί η επιλογή έχει αφαιρεθεί από τα ευρωπαϊκά μοντέλα.Μην με ρωτήσεις γιατί απαράδεκτο και δεν υπάρχει κάποια λογική απάντηση..Αυτό που μπορείς να κάνεις για να δεις τις ώρες ειναι να αγοράσεις ένα τηλεκοντρολ με υπέρυθρες για να μπεις σε ιδικό μενού,η να φτιάξεις ένα εσύ από ότι είδα είναι πανεύκολο δες DIY στο youtube ,η αν έχεις ένα παλιό κινητό android με υπέρυθρες να κατεβάσεις ενα λογισμικό της LG από android market το οποίο σου μετατρέπει το κιν σε τηλεκοντρολ και σου ανοιγει το menu για τους τεχνικούς.

Δεν εχω κάνει τίποτα από αυτά εγώ προτιμώ τον απλό τρόπο..Μέσος όρος λειτουργίας από την ημ αγοράς και στο περίπου ξέρεις πόσο την δούλεψες..

Επεξ/σία από akmakas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, akmakas said:

Δυστυχώς δεν θα τις βρεις γιατί η επιλογή έχει αφαιρεθεί από τα ευρωπαϊκά μοντέλα.Μην με ρωτήσεις γιατί απαράδεκτο και δεν υπάρχει κάποια λογική απάντηση..Αυτό που μπορείς να κάνεις για να δεις ις ώρες ειναι να αγοράσεις ένα τηλ με υπέρυθρες για να μπεις σε ιδικό μενού,η να φτιάξεις ένα εσύ από ότι είδα είναι πανεύκολο δες DIY στο youtube ,η αν έχεις ένα παλιό κινητό android με υπέρυθρες να κατεβάσεις ενα λογισμικό της LG από android market το οποίο σου μετατρέπει το κιν σε τηλεκοντρολ και σου ανοιγει το menu για τους τεχνικούς.

Δεν εχω κάνει τίποτα από αυτά εγώ προτιμώ τον απλό τρόπο..Μέσος όρος λειτουργίας από την ημ αγοράς και στο περίπου ξέρεις πόσο την δούλεψες..

Πέρα από την περιέργεια, δεν υπάρχει και κάποιος σοβαρός λόγος να "σκαλίσει" κάποιος την τηλεόρασή του μπαίνοντας στο service menu της τηλεόρασης. Άσε που υπάρχει και κίνδυνος να πειραχτούν ρυθμίσεις που θα επηρρεάσουν την τηλεόραση και μπορεί να προκύψουν θέματα με την εγγύηση κλπ. Η τηλεόραση μετράει μόνη της τις ώρες ώστε να ενεργοποιήσει όταν χρειαστεί τις λειτουργίες ανανέωσης των pixels κλπ, οπότε ο χρήστης δεν χρειάζεται να κάνει κάτι. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, διάβασα όλο το θέμα καθώς είμαι έτοιμος για αγορά της LG OLED65CX6LA Smart 4K UHD 65" από Public με δώρο την 5ετη εγγύηση στα 1799€. θα με καλύψει για τυχόν προβλήματα αν κι εφόσον μακάρι να μην χρειαστεί βέβαια!! πρόβλημα τύπου burn in θα το καλυψουν αραγε? σαν τιμη ειναι καλη γενικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, akmakas είπε

Αυτό που μπορείς να κάνεις για να δεις ις ώρες ειναι να αγοράσεις ένα τηλ με υπέρυθρες για να μπεις σε ιδικό μενού,η να φτιάξεις ένα εσύ από ότι είδα είναι πανεύκολο δες DIY στο youtube ,η αν έχεις ένα παλιό κινητό android με υπέρυθρες να κατεβάσεις ενα λογισμικό της LG από android market το οποίο σου μετατρέπει το κιν σε τηλεκοντρολ και σου ανοιγει το menu για τους τεχνικούς.

Δεν εχω κάνει τίποτα από αυτά εγώ προτιμώ τον απλό τρόπο..Μέσος όρος λειτουργίας από την ημ αγοράς και στο περίπου ξέρεις πόσο την δούλεψες..

Επίσης αν έχεις logitech harmony, υπάρχει σαν επιλογή.

20 ώρες πριν, PanosK212 είπε

Καλησπέρα σας, διάβασα όλο το θέμα καθώς είμαι έτοιμος για αγορά της LG OLED65CX6LA Smart 4K UHD 65" από Public με δώρο την 5ετη εγγύηση στα 1799€. θα με καλύψει για τυχόν προβλήματα αν κι εφόσον μακάρι να μην χρειαστεί βέβαια!! πρόβλημα τύπου burn in θα το καλυψουν αραγε? σαν τιμη ειναι καλη γενικα;

Καλό θα ήταν να το ρωτήσεις στο Public. Από Κωτσόβολο που πήρα τη δική μου, κάλυπτε το burn in.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/7/2021 στις 12:34 ΜΜ, billdanos είπε

Πέρα από την περιέργεια, δεν υπάρχει και κάποιος σοβαρός λόγος να "σκαλίσει" κάποιος την τηλεόρασή του μπαίνοντας στο service menu της τηλεόρασης.

Σίγουρα απλά οι ώρες λειτουργίας είναι μια πολύ σημαντική πληροφορία που πρέπει να έχει ο χρήσης..να ξέρει πόσο έχει δουλέψει η τηλεόραση του

Σχετικά με το burnin το οποίο μπορεί να συμβεί η αντιπροσωπεία υποστηρίζει αντικατάσταση αλλά υπό συνθήκες.

Δηλαδή σε περίπτωση burnin εξετάζεται το service μενού σχολαστικά..

Αν δουν ότι έπαιξε η TV με σωστή φωτεινότητα και όλες τις προστασίες ανοιχτές θα σου την αντικαταστήσουν.

Αν δουν ότι έχεις τις προστασίες για τα OLED pixels κλειστές,αν δουν μόνιμες ρυθμίσεις στην φωτεινότητα π.χ 100% η δουν πολλές ώρες σε κάποιο συγκεκριμένο κανάλι να παίζει σίγουρα δεν θα στην αλλάξουν..

Τα πάνελ έχουν εξαιρετική αντοχή σε αυτό το θέμα αλλά αν εσύ το μαμήσεις σίγουρα δεν θα φταίει το καημένο το πάνελ

Εγω εχω περίπου 1000 ώρες λειτουργίας  η TV παίζει 13 ώρες την ημέρα σαν PC monitor και δεν έχει βγάλει απολύτως τίποτα αλλά την προσέχω.

Γενικό δικό μου συμπέρασμα.Αν το πάνελ ειναι εντάξει και δεν υπάρχει κάποιο ελάττωμα με σωστή προσεκτική χρήση (όχι κάτι τρελό) η τηλεόραση δεν πρόκειται να πάθει τίποτα τουλάχιστον σε βάθος πενταετίας.

Επεξ/σία από akmakas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, akmakas said:

Σίγουρα απλά οι ώρες λειτουργίας είναι μια πολύ σημαντική πληροφορία που πρέπει να έχει ο χρήσης..να ξέρει πόσο έχει δουλέψει η τηλεόραση του

Σχετικά με το burnin το οποίο μπορεί να συμβεί η αντιπροσωπεία υποστηρίζει αντικατάσταση αλλά υπό συνθήκες.

Δηλαδή σε περίπτωση burnin εξετάζεται το service μενού σχολαστικά..

Αν δουν ότι έπαιξε η TV με σωστή φωτεινότητα και όλες τις προστασίες ανοιχτές θα σου την αντικαταστήσουν.

Αν δουν ότι έχεις τις προστασίες για τα OLED pixels κλειστές,αν δουν μόνιμες ρυθμίσεις στην φωτεινότητα π.χ 100% η δουν πολλές ώρες σε κάποιο συγκεκριμένο κανάλι να παίζει σίγουρα δεν θα στην αλλάξουν..

Τα πάνελ έχουν εξαιρετική αντοχή σε αυτό το θέμα αλλά αν εσύ το μαμήσεις σίγουρα δεν θα φταίει το καημένο το πάνελ

Εγω εχω περίπου 1000 ώρες λειτουργίας  η TV παίζει 13 ώρες την ημέρα σαν PC monitor και δεν έχει βγάλει απολύτως τίποτα αλλά την προσέχω.

Γενικό δικό μου συμπέρασμα.Αν το πάνελ ειναι εντάξει και δεν υπάρχει κάποιο ελάττωμα με σωστή προσεκτική χρήση (όχι κάτι τρελό) η τηλεόραση δεν πρόκειται να πάθει τίποτα τουλάχιστον σε βάθος πενταετίας.

Αυτό όμως δεν αλλάζει, οπότε είτε αποκτήσει κάποιος πρόσβαση στο  service menu είτε όχι, δεν θα αλλάξουν τα δεδομένα από τη χρήση της συσκευής σε περίπτωση που πάει στο service! Απλά μέσα από το συγκεκριμένο μενού, μπορεί να αλλάξουν διάφορες εργοστασιακές ρυθμίσεις που θα έχουν σαν αποτέλεσμα την προβληματική λειτουργία της τηλεόρασης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
24 minutes ago, pagiotis said:

Καλησπέρα ομάδα. Κάτοχος κι εγώ από σήμερα oled τηλεόρασης. Ερώτηση: Την ρύθμιση φωτεινότητας λογότυπου που την έχετε;

Στο High. Αν δεις πως σε ενοχλεί γιατί σε ορισμένα backgrounds μπορεί να βλέπεις ενά αχνό σκούρο περίγραμμα γύρω απο το λογότυπο, μπορείς να το πας στο low. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη που θα σας ζαλίσω με τις ερωτήσεις αλλά μου βγαίνουν μια μια. Στην κάτω πλευρά που σ εμφανίζει της εφαρμογές μου τις ανοίγεις όλες κανονικά εκτός από το ερτφλιξ. Πατάω πάνω δείχνει ότι φορτώνει και μετά που γράφει μήνυμα "η σελίδα δεν είναι διαθέσιμη". Ξέρει κανεις γιατί συμβαίνει αυτό; 
υ.γ. Αν πάω στο κανάλι της ΕΡΤ και πατήσω το κόκκινο κουμπί μπαίνει κανονικά στο χάιμπριντ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, pagiotis said:

Συγνώμη που θα σας ζαλίσω με τις ερωτήσεις αλλά μου βγαίνουν μια μια. Στην κάτω πλευρά που σ εμφανίζει της εφαρμογές μου τις ανοίγεις όλες κανονικά εκτός από το ερτφλιξ. Πατάω πάνω δείχνει ότι φορτώνει και μετά που γράφει μήνυμα "η σελίδα δεν είναι διαθέσιμη". Ξέρει κανεις γιατί συμβαίνει αυτό; 
υ.γ. Αν πάω στο κανάλι της ΕΡΤ και πατήσω το κόκκινο κουμπί μπαίνει κανονικά στο χάιμπριντ

Δοκίμασες να την απεγκαταστήσεις και να τη βάλεις ξανά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, billdanos είπε

Στο High. Αν δεις πως σε ενοχλεί γιατί σε ορισμένα backgrounds μπορεί να βλέπεις ενά αχνό σκούρο περίγραμμα γύρω απο το λογότυπο, μπορείς να το πας στο low. 

To high εχει πολύ πλάκα όταν το δουλευεις μονιτορ..Αν π.χ ανοίξεις το google το ψαχτιρι και το αφήσεις εκεί σε λίγη ώρα θα δεις γύρω από το logo μια σκια και προφανώς χαμηλώνει την φωτεινότητα στο logo..Στην αρχή νόμιζα χάλασε η τηλεόραση με έλουσε κρύος ιδρώτας...😁

Τελικά έβαλα black theme στα windows και δεν με απασχολεί το oled screen saver.

Επεξ/σία από akmakas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...