Προς το περιεχόμενο

LG OLED BX/CX 6LA/B


Innersense

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 560
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, billdanos είπε

Εναλλακτικά αγοράζετε μια Philips OLED tv που το έχει ενσωματωμένο και με ακόμη πιο καλή απόκριση! :)  

με 500 ευρώ θα βάλω την πεθ... μου να κρατάει λαμπάκια

 

Επεξ/σία από coyote2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billdanos είπε

Εναλλακτικά αγοράζετε μια Philips OLED tv που το έχει ενσωματωμένο και με ακόμη πιο καλή απόκριση! :)  

Τώρα μας έλαχε η προσφορά με τις oled, Philips θα περιμέναμε τώρα...Πυρ κατά μέτωπο στις lg oled!

Το ambilight μπαίνει στην άκρη προς το παρόν,θα ζήσουμε κ έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Τελικά μπαμ μπαμ θα μου κάνουν την αλλαγή μιλήσαμε και αύριο με το καλό θα έχω την νέα τηλεόραση. Αντε για να δούμε τι θα δούμε!! 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, coyote2 είπε

είναι το OLED light 100 στο μαμά?

Γιατί μόλις βγάζεις το eco γράφει 100 (αυτό σημαίνει ότι πριν ήταν 100 ή ότι το ανεβοκατεβάζει κατά το δοκούν) 

Στο mode eco το μαμά oled light και η αντίθεση είναι 100 και στα 2.

Αν εσύ το πειράξεις και βάλεις ας πούμε 80 και 80 τότε θα μείνουν εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/4/2021 στις 3:45 ΜΜ, k_dinos είπε

αυτό δεν μου κάνει για καμένο, αλλά για σπασμένο.

είναι στο πάνω μέρος της οθόνης? Δεν πιστεύω να την γύρισες τούμπα για να βάλεις την βάση??? 

 

Εν αναμονή της νέας tv γιατί τι πρόβλημα υπάρχει αν γυρίσει τούμπα όπως λες απαλά σε ένα κρεβάτι πχ ώστε από πίσω να βιδωθεί η βάση της??

Και στης οδηγίες μέσα λέει να την ξαπλώσεις τόσο ευαίσθητη είναι δηλαδή? Γιατί μπορείς κάνεις να βιδώσει την βάση όρθια όπως είναι μέσα στο κουτί της? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, achisael είπε

Στο mode eco το μαμά oled light και η αντίθεση είναι 100 και στα 2.

Αν εσύ το πειράξεις και βάλεις ας πούμε 80 και 80 τότε θα μείνουν εκεί.

Το 100 το φοβάσαι για κάψιμο ή δε σου αρέσει;

29 λεπτά πριν, GEOZN8 είπε

Εν αναμονή της νέας tv γιατί τι πρόβλημα υπάρχει αν γυρίσει τούμπα όπως λες απαλά σε ένα κρεβάτι πχ ώστε από πίσω να βιδωθεί η βάση της??

Και στης οδηγίες μέσα λέει να την ξαπλώσεις τόσο ευαίσθητη είναι δηλαδή? Γιατί μπορείς κάνεις να βιδώσει την βάση όρθια όπως είναι μέσα στο κουτί της? 

Σε μαξιλάρια πάνω την βιδωσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, GEOZN8 είπε

Εν αναμονή της νέας tv γιατί τι πρόβλημα υπάρχει αν γυρίσει τούμπα όπως λες απαλά σε ένα κρεβάτι πχ ώστε από πίσω να βιδωθεί η βάση της??

Και στης οδηγίες μέσα λέει να την ξαπλώσεις τόσο ευαίσθητη είναι δηλαδή? Γιατί μπορείς κάνεις να βιδώσει την βάση όρθια όπως είναι μέσα στο κουτί της? 

Η τηλεόραση είναι περίπου 20 κιλά και η επιφάνεια στο πάνω μέρος έχει πλάτος μικρότερο από 1 εκατοστό. Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι όλη η πίεση συσσωρεύεται σε πολύ μικρό σημείο.

Κανονικά πρέπει να την γύρεις προς τα μπροστά. Εγώ χρησιμοποιώ το κουτί της αφού βάλω μέσα τα προστατευτικά για αντίσταση και από πάνω βάζω μια πετσέτα.

Κάτι τέτοιο πχ 

 

 

Πάλι καλά που θα στην αλλάξουν, απλώς με την καινούρια καλού κακού να είσαι πιο προσεκτικός.

Επεξ/σία από k_dinos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, 26ska είπε

Φίλε είναι το επόμενο που έχω βάλει στο μάτι!Μου τα έφαγε τώρα τα λεφτά το ps5 και η τηλεόραση.Ειναι πολύ ακριβό ρε γαμωτο,αλλά πρέπει να είναι μαγικό.Που το έχεις βάλει φίλε;Εχεις τοίχο πίσω από την τηλεόραση και είναι σε σύνθεση που έχει ράφια από πάνω;Γιατι έτσι είμαι εγώ και ήθελα να μου πεις γνώμη για το φωτισμό,γιατί φοβάμαι ότι με περιορίζει ότι πίσω από την τηλεόραση έχω τοίχο και πιο πολύ ότι είναι γύρω γύρω σε σύνθεση με ράφι από πάνω.

Κάνε υπομονή και πάρε το όποτε μπορείς. Το καλό που σου θέλω είναι να μην παρασυρθείς και πάρεις κάποια στυλ zigbee κλώνους που υπόσχονται την ίδια εμπειρία. Καμία σχέση. Τα χρώματα η συχνότητα/απόκριση/ΑΙ και η ποιότητα του philips hue δεν έχει γίνει ακόμη αντιγραφή και δεν το λέω εγώ.

Λοιπόν. Εγώ από πίσω έχω κουρτίνα καφέ!... Κουφό? σκούρα καφέ κουρτίνα και δεν μπορώ να φανταστώ πως θα ήταν αν είχα λευκό τοίχο από πίσω! Έχω πάρει αυτά εδώ:

HDMI SYNC BOX
https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/diktiaka/smarthome/philips-hue-hdmi-sync-box_3411567

HUE LIGHTSTRIP GRADIENT 55"
https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/diktiaka/smarthome/philips-hue-lightstrip-gradient-tv-55-_3587398

PHILIPS HUE SMART BRIDGE v2.0 (η V1.0 η τετράγωνη εγκαταλήφθηκε από την Philips και δεν είναι συμβατή με την συγκεκριμένη σύνθεση)
https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/diktiaka/smarthome/philips-hue-smart-bridge_3367320

 

Κατεβάζεις την εφαρμογή ξεχωριστά για το box ξεχωριστά για hue και ΑΠΛΑ ακολουθείς τις οδηγίες. Η μικρή μου κόρη πανεύκολα το σετάρει για πλάκα.

Γίνονται οι αναβαθμίσεις υλικολογισμικού (ειδικά το HDMI BOX στην τελευταία έκδοση υποστηρίζει dolby atmos/vision και όλα τα νέα φορμα ήχου και εικόνας οπότε αν συνδέσεις σε hdmi arc έχεις και τον ήχο τέλειο.). 

Το κύριο source μου είναι chromecast ultra και ένα wd cloud για πλεξ.  Όλα παίζουν τέλεια στην κυριολεξία. Και ότι είναι Dolby ανάβει και το λογότυπο της τηλεόρασης κανονικά. Εκεί τα εφέ είναι λίγο ποιο έντονα και εντυπωσιακά. Το gradient λίγο ποιο ομαλό. Εν πάση περιπτώση ότι και να βάλεις μένεις στο τέλος με ένα τεράστιο χαμόγελο και λες χαλάλι το 500άρικο στην ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ. Κάτι φάσεις που βλέπει η οικογένεια απευθείας από τηλεόραση κάποιες σειρές ταινίες και δεν παίζει το hue και παιδιά ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να κάτσω πλέον.. το γυρίζω στο κινητό στέλνω την εικόνα στο cromecast και η εμπειρία γίνεται επί 1000... ειδικά λόγο ότι οι oled τηλεοράσεις βοηθούν πολύ με το ανελέητο άπειρο κοντράστ όταν είναι μέρα στην σκηνή είναι μέρα.. όταν είναι νύχτα είναι νύχτα... κεραυνοί αστραπές εκρήξεις κλπ.. εκεί απλά όσοι παρακολουθούν ΑΝΟΙΓΟΥΝ το στόμα διάπλατα. 

Οδηγούς θα βρείτε άπειρους στο youtube.. αλλά πιστέψτε με ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ... είναι τόσο εύκολο και σταθερό και σίγουρο το σετάρισμα που δεν χρειάζεται τίποτε. 

 

Στις 13/4/2021 στις 11:51 ΠΜ, Jts είπε

Οι εφαρμογές της τηλεόρασης δεν υποστηρίζουν TrueHD, μόνο passthrough από μποξάκι ή media pc.

Και blu-ray player φυσικά.

Δυστυχώς η c10 δεν υποστηρίζει. Παραδόξως η C9 υποστηρίζει... και 48gbps στα hdmi της ενώ η 10 40... υποβάθμιση δίχως λόγο... το μόνο παραπάνω που έχει η 10 είναι ο λίγο γρηγορότερος επεξεργαστής... την είδα σε φίλο όμως και συνεχίζω ακόμη και εκεί να προτιμώ την δικιά μου.

21 ώρες πριν, billdanos είπε

Εναλλακτικά αγοράζετε μια Philips OLED tv που το έχει ενσωματωμένο και με ακόμη πιο καλή απόκριση! :)  

Είναι φανταστικές και αυτές. Αλλά η πίκρα με το android που έχει είναι ΚΑΤΑΣΤΑΛΤΙΚΟΣ παράγοντας ΜΗ αγοράς. Όσο για απόκριση επειδή την έχω δει και αυτή είναι ΙΔΙΑ ακριβώς. Και ίσως σε dolby netflix να είναι και ποιο εντυπωσιακή το hue strip... ;) α... και το upscaling της LG είναι απλησίαστο.. 720p ριπάκια στο πλεξ είναι στην κυριολεξία σαν να βλέπεις 4κ... ενώ η philips (σε σύγκριση ΠΑΝΤΑ με την C9 για να μην παρεξηγηθώ) είναι ΑΘΛΙΑ σε χαμηλά ριπάκια... η αν δεν έχεις καλό ίντερνετ σε νετφλιξ κλπ... ΚΑΜΙΑ σχέση

20 ώρες πριν, Crus είπε

βαλε και κανα Link με οδηγο να βοηθησεις και οσους επιθυμουν να κανουν το ιδιο 🙂

διάβασε παραπάνω που απάντησα στο φίλο

Επεξ/σία από tsarouc
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tsarouc είπε

Κάνε υπομονή και πάρε το όποτε μπορείς. Το καλό που σου θέλω είναι να μην παρασυρθείς και πάρεις κάποια στυλ zigbee κλώνους που υπόσχονται την ίδια εμπειρία. Καμία σχέση. Τα χρώματα η συχνότητα/απόκριση/ΑΙ και η ποιότητα του philips hue δεν έχει γίνει ακόμη αντιγραφή και δεν το λέω εγώ.

Λοιπόν. Εγώ από πίσω έχω κουρτίνα καφέ!... Κουφό? σκούρα καφέ κουρτίνα και δεν μπορώ να φανταστώ πως θα ήταν αν είχα λευκό τοίχο από πίσω! Έχω πάρει αυτά εδώ:

HDMI SYNC BOX
https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/diktiaka/smarthome/philips-hue-hdmi-sync-box_3411567

HUE LIGHTSTRIP GRADIENT 55"
https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/diktiaka/smarthome/philips-hue-lightstrip-gradient-tv-55-_3587398

PHILIPS HUE SMART BRIDGE v2.0 (η V1.0 η τετράγωνη εγκαταλήφθηκε από την Philips και δεν είναι συμβατή με την συγκεκριμένη σύνθεση)
https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/diktiaka/smarthome/philips-hue-smart-bridge_3367320

 

Κατεβάζεις την εφαρμογή ξεχωριστά για το box ξεχωριστά για hue και ΑΠΛΑ ακολουθείς τις οδηγίες. Η μικρή μου κόρη πανεύκολα το σετάρει για πλάκα.

Γίνονται οι αναβαθμίσεις υλικολογισμικού (ειδικά το HDMI BOX στην τελευταία έκδοση υποστηρίζει dolby atmos/vision και όλα τα νέα φορμα ήχου και εικόνας οπότε αν συνδέσεις σε hdmi arc έχεις και τον ήχο τέλειο.). 

Το κύριο source μου είναι chromecast ultra και ένα wd cloud για πλεξ.  Όλα παίζουν τέλεια στην κυριολεξία. Και ότι είναι Dolby ανάβει και το λογότυπο της τηλεόρασης κανονικά. Εκεί τα εφέ είναι λίγο ποιο έντονα και εντυπωσιακά. Το gradient λίγο ποιο ομαλό. Εν πάση περιπτώση ότι και να βάλεις μένεις στο τέλος με ένα τεράστιο χαμόγελο και λες χαλάλι το 500άρικο στην ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ. Κάτι φάσεις που βλέπει η οικογένεια απευθείας από τηλεόραση κάποιες σειρές ταινίες και δεν παίζει το hue και παιδιά ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να κάτσω πλέον.. το γυρίζω στο κινητό στέλνω την εικόνα στο cromecast και η εμπειρία γίνεται επί 1000... ειδικά λόγο ότι οι oled τηλεοράσεις βοηθούν πολύ με το ανελέητο άπειρο κοντράστ όταν είναι μέρα στην σκηνή είναι μέρα.. όταν είναι νύχτα είναι νύχτα... κεραυνοί αστραπές εκρήξεις κλπ.. εκεί απλά όσοι παρακολουθούν ΑΝΟΙΓΟΥΝ το στόμα διάπλατα. 

Οδηγούς θα βρείτε άπειρους στο youtube.. αλλά πιστέψτε με ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ... είναι τόσο εύκολο και σταθερό και σίγουρο το σετάρισμα που δεν χρειάζεται τίποτε. 

 

Δυστυχώς η c10 δεν υποστηρίζει. Παραδόξως η C9 υποστηρίζει... και 48gbps στα hdmi της ενώ η 10 40... υποβάθμιση δίχως λόγο... το μόνο παραπάνω που έχει η 10 είναι ο λίγο γρηγορότερος επεξεργαστής... την είδα σε φίλο όμως και συνεχίζω ακόμη και εκεί να προτιμώ την δικιά μου.

Είναι φανταστικές και αυτές. Αλλά η πίκρα με το android που έχει είναι ΚΑΤΑΣΤΑΛΤΙΚΟΣ παράγοντας ΜΗ αγοράς. Όσο για απόκριση επειδή την έχω δει και αυτή είναι ΙΔΙΑ ακριβώς. Και ίσως σε dolby netflix να είναι και ποιο εντυπωσιακή το hue strip... ;) α... και το upscaling της LG είναι απλησίαστο.. 720p ριπάκια στο πλεξ είναι στην κυριολεξία σαν να βλέπεις 4κ... ενώ η philips (σε σύγκριση ΠΑΝΤΑ με την C9 για να μην παρεξηγηθώ) είναι ΑΘΛΙΑ σε χαμηλά ριπάκια... η αν δεν έχεις καλό ίντερνετ σε νετφλιξ κλπ... ΚΑΜΙΑ σχέση

διάβασε παραπάνω που απάντησα στο φίλο

Φίλε για τον τοίχο και την κουρτίνα που αναφερεις,τι εννοείς ότι σε τοίχο δεν θα δείχνει το ίδιο καλά;Επισης το smart bridge που πρέπει να συνδεθεί μέσω ethernet,πρέπει να είναι στην TV,γιατί το router το έχω πιο πέρα σε μια βιβλιοθήκη,εκεί είναι η πρίζα.Επειδη στις δύο θύρες hdmi πίσω που είναι 2.1 έχω βάλει στη μία την earc τον ενισχυτή και στην άλλη το ps5 μπαίνει στις άλλες δύο θύρες τις απλές που απομένουν;Τελος με τηλεοπτικό δεν παίζει το hue;

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, k_dinos είπε

Κάτι τέτοιο πχ 

Πάλι καλά που θα στην αλλάξουν, απλώς με την καινούρια καλού κακού να είσαι πιο προσεκτικός.

Λοιπόν τέλος καλό όλα καλά την παρέλαβα σήμερα το πρωί την έστησα και είναι μία χαρά η η οθόνη της όλα τα Pixel όπως πρέπει  κλπ την έστησα όπως πολύ σωστά μας δείχνει ο φίλος μας ο Κινέζος στο βιντεάκι, τώρα θέλει ρυθμίσεις να την φέρω στα μέτρα μου θέλει αρκετό διάβασμα κλπ αλλά η πρώτη εντύπωση παιδιά είναι πάρα πολύ καλή!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, GEOZN8 είπε

Λοιπόν τέλος καλό όλα καλά την παρέλαβα σήμερα το πρωί την έστησα και είναι μία χαρά η η οθόνη της όλα τα Pixel όπως πρέπει  κλπ την έστησα όπως πολύ σωστά μας δείχνει ο φίλος μας ο Κινέζος στο βιντεάκι, τώρα θέλει ρυθμίσεις να την φέρω στα μέτρα μου θέλει αρκετό διάβασμα κλπ αλλά η πρώτη εντύπωση παιδιά είναι πάρα πολύ καλή!!

Μεγιές!
Και την προηγούμενη φορά έτσι την έστησες, ποτέ δεν έγραψες ότι την γύρισες ανάποδα!! 😉😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...