Προς το περιεχόμενο

LG OLED BX/CX 6LA/B


Innersense

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έτσι έτσι βέβαια. Είναι πολύ ωραία τηλεόραση κακά τα ψέματα και με την τιμή που είχε την προηγούμενη εβδομάδα ακόμη ποιο σούπερ. 

Εάν κάποιος φίλος παραλάβει για την BX το δώρο της LG την prepaid card ας μας πει για να ξέρουμε πότε θα αρχίσουν οι πρώτες παραδόσεις να γίνονται σιγά σιγά !! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 560
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, tsarouc είπε

Δυστυχώς η c10 δεν υποστηρίζει. Παραδόξως η C9 υποστηρίζει... και 48gbps στα hdmi της ενώ η 10 40... υποβάθμιση δίχως λόγο... το μόνο παραπάνω που έχει η 10 είναι ο λίγο γρηγορότερος επεξεργαστής... την είδα σε φίλο όμως και συνεχίζω ακόμη και εκεί να προτιμώ την δικιά μου.

Ευχαριστούμε πάρα πολύ για τον αναλυτικό οδηγό σου και μπράβο σου για το μεράκι σου που τα έστησες, πρέπει πραγματικάνα είναι εντυπωσιακό το θέαμα στην πράξη! Πολύ καλοπροαίρετα φυσικά θα συμπληρώσω ότι το ποσό των 500€ για κάποιους από εμάς που τεντοθήκαμε να σκάσουμε 700€ επειδή έκατσε η προσφορά, μας μοιάζει δυσθεώρητα.

Παρόλα αυτά, σχετικά με τις παρατηρήσεις σου για την σειρά 9, πραγματικά δεν τις ήξερα πριν παρω την τηλεοραση που μπήκα σε διαδικασία να τα ψάξω (οχι ότι θα αλλαζε και κάτι βεβαια).

Παντως αν έβρισκα άτομο διαθέσιμο να αλλάξει τη B9 του με τη BX μου, θα του έλεγα ελα πάρτην, οχι για το bandwidth της 2.1, αλλα για το DTS και μόνο... 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, coyote2 είπε

Το 100 το φοβάσαι για κάψιμο ή δε σου αρέσει;

Σε μαξιλάρια πάνω την βιδωσα

Φυσικά και μου αρέσει.

Για το κάψιμο το φοβάμαι.. 

 

12 ώρες πριν, coyote2 είπε

 

 

Επεξ/σία από achisael
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, 26ska είπε

Φίλε για τον τοίχο και την κουρτίνα που αναφερεις,τι εννοείς ότι σε τοίχο δεν θα δείχνει το ίδιο καλά;Επισης το smart bridge που πρέπει να συνδεθεί μέσω ethernet,πρέπει να είναι στην TV,γιατί το router το έχω πιο πέρα σε μια βιβλιοθήκη,εκεί είναι η πρίζα.Επειδη στις δύο θύρες hdmi πίσω που είναι 2.1 έχω βάλει στη μία την earc τον ενισχυτή και στην άλλη το ps5 μπαίνει στις άλλες δύο θύρες τις απλές που απομένουν;Τελος με τηλεοπτικό δεν παίζει το hue;

Εννοώ ότι σε λευκό τοίχο θα είναι ΠΟΛΥ καλύτερο.. αλλά παραδόξως ακόμη και στις σκούρες καφέ κουρτίνες που έχω εγώ το αποτέλεσμα είναι επίσης τρομερό.. δεν το περίμενα...το smartbridge δεν συνδέεται με την τηλεόραση αλλά με το τοπικό δίκτυο και ελέγχει από εκεί όλες τις έξυπνες συσκευές Hue που έχεις βάλει σε αυτό.

sthn earc θα βάλεις το box ... και πάνω στο box τον ενισχυτή... το ps5 θα το ρίξεις επίσης στο box ... έχει 5 θύρες σπλιτερ και οι 5 είναι dolby... 

τηλεοπτικό η οτιδήποτε μέσα από την τηλεόραση δεν παίζει.. προσωπικά στο σπίτι μου δεν έχω καν κεραία... ούτε για δείγμα... αν θέλω τηλεοπτικό μέσα από το Box του cosmote που έχω βάλει προσφατα fiber 200 to home το συνδέω και αυτό πάνω στο philips και βουαλά και τηλεοπτικό.. αλλά για μένα δεν έχει νόημα.. δεν βλέπω τηλεοπτικό ούτε αθλητικά κλπ.. μόνο ταινίες.. αλλά για κάποιον που θέλει υπάρχει λυση

όποιος δεν έχει κοσμοτέ μποξάκι με έναν καλό αποκωδικοποιητή τον στέλνεις στο Philips και από εκεί η τηλε΄'οραση κάνει και το upscale και έχεις ότι θέλεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, tsarouc είπε

Εννοώ ότι σε λευκό τοίχο θα είναι ΠΟΛΥ καλύτερο.. αλλά παραδόξως ακόμη και στις σκούρες καφέ κουρτίνες που έχω εγώ το αποτέλεσμα είναι επίσης τρομερό.. δεν το περίμενα...το smartbridge δεν συνδέεται με την τηλεόραση αλλά με το τοπικό δίκτυο και ελέγχει από εκεί όλες τις έξυπνες συσκευές Hue που έχεις βάλει σε αυτό.

sthn earc θα βάλεις το box ... και πάνω στο box τον ενισχυτή... το ps5 θα το ρίξεις επίσης στο box ... έχει 5 θύρες σπλιτερ και οι 5 είναι dolby... 

τηλεοπτικό η οτιδήποτε μέσα από την τηλεόραση δεν παίζει.. προσωπικά στο σπίτι μου δεν έχω καν κεραία... ούτε για δείγμα... αν θέλω τηλεοπτικό μέσα από το Box του cosmote που έχω βάλει προσφατα fiber 200 to home το συνδέω και αυτό πάνω στο philips και βουαλά και τηλεοπτικό.. αλλά για μένα δεν έχει νόημα.. δεν βλέπω τηλεοπτικό ούτε αθλητικά κλπ.. μόνο ταινίες.. αλλά για κάποιον που θέλει υπάρχει λυση

όποιος δεν έχει κοσμοτέ μποξάκι με έναν καλό αποκωδικοποιητή τον στέλνεις στο Philips και από εκεί η τηλε΄'οραση κάνει και το upscale και έχεις ότι θέλεις.

Το έκανα το έγκλημα,το πήρα και το hue!!!Φιλε να σε ρωτήσω αν συνδέσω το ps5 πάνω στο box δεν θα χάσω τις δυνατότητες που δίνει η 2.1 θυρα;

0EF0B5E2-2BBB-4444-AD2E-0BC7589CFB65.jpeg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μερικες φορες αντι να διαβαζουμε πραγματα για την τηλεοραση ομως και μαλιστα σημαντικα οπως αυτο που εθεσα χθες, διαβαζουμε οπως εδω και 1-2 ημερες μια παρατεταμενη κουβεντα για ενα αλλο προιον και μια χρηση-λειτουργια εξω απο αυτην της ιδιας της τηλεορασης. Δεν ειναι κακο, αλλα νομιζω οτι θα επρεπε να εστιασετε στην ιδια την τηλεοραση στα σημαντικα θεματα που θελουν την προσοχη σας. ;) (Για το hue και τις εναλλακτικες του θα μπορουσατε να ανοιξετε ενα αλλο θεμα στην ενοτητα ή σε αυτην και ολα τα σχετικα σχολια ισως θα ηταν καλυτερο να πανε εκει για να μεινουμε λιγο εντος θεματος.)

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ενημερωτικά, η CX εμφανίζει πάνω δεξιά το σηματάκι του Atmos όταν παίζει σχετικό περιεχόμενο, μόνο όταν ο ήχος παίζει από τα ενσωματωμένα ηχεία της. Όταν είναι συνδεδεμένη μέσω eARC κλπ με τον ενισχυτή εμφανίζεται μόνο το σήμα για το Dolby Vision και όχι για το Atmos, ενώ προφανώς η τηλεόραση στέλνει κανονικά μέσω pass through το Atmos στον ενισχυτή. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, matrixxx είπε

Μερικες φορες αντι να διαβαζουμε πραγματα για την τηλεοραση ομως και μαλιστα σημαντικα οπως αυτο που εθεσα χθες, διαβαζουμε οπως εδω και 1-2 ημερες μια παρατεταμενη κουβεντα για ενα αλλο προιον και μια χρηση-λειτουργια εξω απο αυτην της ιδιας της τηλεορασης. Δεν ειναι κακο, αλλα νομιζω οτι θα επρεπε να εστιασετε στην ιδια την τηλεοραση στα σημαντικα θεματα που θελουν την προσοχη σας. ;) (Για το hue και τις εναλλακτικες του θα μπορουσατε να ανοιξετε ενα αλλο θεμα στην ενοτητα ή σε αυτην και ολα τα σχετικα σχολια ισως θα ηταν καλυτερο να πανε εκει για να μεινουμε λιγο εντος θεματος.)

Έχεις δίκιο,my bad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχει δίκιο ο @matrixxx καλό είναι όσο μπορούμε να κρατηθούμε σε θέματα σχετικά με τις συγκεκριμένες τηλεοράσεις. Όχι τίποτα άλλο, αλλά το συγκεκριμένο θέμα με το Hue είναι πραγματικά κάτι που μπορεί να ενδιαφέρει και άλλους για άλλες τηλεοράσεις και ουσιαστικά χάνεται μέσα σε αυτό το θέμα.

Θα με συγχωρήσετε για ένα δικό μου ψηλο off-topic, που δεν θα κρατηθώ να μη σχολιάσω και θέλω να υπάρχει και αποτυπωμένο εδώ μέσα να το θυμόμαστε. 

Πέντε ημέρες μετά την λήξη της προσφοράς σκάει email από το Public με την καινούργια σειρά της LG OLED για το 2021.
Οι τιμές είναι μεγαλείο... ευτυχώς σε κάποιες υπάρχει και έκπτωση...A1.jpg.e7d1a822bd7deff9dc086faf5b173fbf.jpgB1.jpg.60f59633eedcad3b09b3b7fb61caa75a.jpgC1.jpg.f82b3ecf9994f8cc87eb7af94bfcc851.jpgG1.jpg.9c4647ab3dfaeceacc6ac9b0c3e4c1d9.jpgZ1.jpg.2ef4c136e3c3f7974a98b201704f5b99.jpg

Ειδικά για την Α1 σειρά αν ισχύουν αυτά που λέγατε ότι δε φοράει Panel 120Hz νομίζω ότι είναι αδικαιολόγητα υψηλές, εγώ νόμιζα ότι θα έσκαγε σαν Oled entry Level μοντέλο με την 65άρα κάτω από 2K.
Από εκεί και πέρα νομίζω ότι λέγαν ότι τα καινούργια panel θα τα φοράνε από G σειρά και πάνω, αναμένουμε και reviews.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, Innersense είπε

Παιδιά έχει δίκιο ο @matrixxx καλό είναι όσο μπορούμε να κρατηθούμε σε θέματα σχετικά με τις συγκεκριμένες τηλεοράσεις. Όχι τίποτα άλλο, αλλά το συγκεκριμένο θέμα με το Hue είναι πραγματικά κάτι που μπορεί να ενδιαφέρει και άλλους για άλλες τηλεοράσεις και ουσιαστικά χάνεται μέσα σε αυτό το θέμα.

Θα με συγχωρήσετε για ένα δικό μου ψηλο off-topic, που δεν θα κρατηθώ να μη σχολιάσω και θέλω να υπάρχει και αποτυπωμένο εδώ μέσα να το θυμόμαστε. 

Πέντε ημέρες μετά την λήξη της προσφοράς σκάει email από το Public με την καινούργια σειρά της LG OLED για το 2021.
Οι τιμές είναι μεγαλείο... ευτυχώς σε κάποιες υπάρχει και έκπτωση...A1.jpg.e7d1a822bd7deff9dc086faf5b173fbf.jpgB1.jpg.60f59633eedcad3b09b3b7fb61caa75a.jpgC1.jpg.f82b3ecf9994f8cc87eb7af94bfcc851.jpgG1.jpg.9c4647ab3dfaeceacc6ac9b0c3e4c1d9.jpgZ1.jpg.2ef4c136e3c3f7974a98b201704f5b99.jpg

Ειδικά για την Α1 σειρά αν ισχύουν αυτά που λέγατε ότι δε φοράει Panel 120Hz νομίζω ότι είναι αδικαιολόγητα υψηλές, εγώ νόμιζα ότι θα έσκαγε σαν Oled entry Level μοντέλο με την 65άρα κάτω από 2K.
Από εκεί και πέρα νομίζω ότι λέγαν ότι τα καινούργια panel θα τα φοράνε από G σειρά και πάνω, αναμένουμε και reviews.

Για να φερουμε λιγο τα πραγματα στα ισια τους, να κανουμε μια συγκριση για την 65CX που υπαρχουν τιμες απο την εμφανιση της οταν βγηκε εξω και Ελλαδα. Να πουμε λοιπον για την 65CX οτι οταν πρωτοβγηκε Ελλαδα ειχε 3199€, ενω τωρα επισης μολις βγηκε η 65C1 εχει 2999€ (ανακοινωμενη τιμη 2800 Γερμανια-κοιταξτε παρακατω). Αυτα φαινονται και στο ιστορικο τιμων σκρουτζ. Ανακοινωσεις τιμων Αμερικη και Ευρωπη υπαρχουν σε διαφορα σαιτ προ 1-2 μηνων. πχ https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1612502768

Ειναι νωρις για να κοιταμε, αλλα σιγουρα θα ειναι φτηνοτερες  απο ο,τι ηταν η προηγουμενη σειρα, οπως η προηγουμενη ηταν φτηνοτερη απο την προ-προηγουμενη, κοκ. Οι τιμες σε oled ειδικα πεφτουν. Βεβαια τις τιμες που ειδαμε εμμεσα 5-10 Απριλιου, δυσκολα θα τις ξαναδουμε πριν τον Απριλη του 2022 στις B1 και C1.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συνέχεια για το θέμα της εύκολης , μαζικής μετατροπής αρχείων με DTS σε AAC ή AC3 χωρίς επανακωδικοποίηση του βίντεο , υπάρχει το BOX4 https://www.videohelp.com/software/BOX4 , με λίγο ψάξιμο στις επιλογές , σε ένα βήμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Timewalker είπε

Σε συνέχεια για το θέμα της εύκολης , μαζικής μετατροπής αρχείων με DTS σε AAC ή AC3 χωρίς επανακωδικοποίηση του βίντεο , υπάρχει το BOX4 https://www.videohelp.com/software/BOX4 , με λίγο ψάξιμο στις επιλογές , σε ένα βήμα.

Ωπα ωραίος φίλε, μας έφτιαξες θα το κοιτάξω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστούμε

ειναι διαφορετικά streams από το video και πρέπει να γίνεται γρήγορα

Σήμερα έστειλα μηνυμα στο media για την επιταγή. Επρεπε να τη λάβω σήμερα θεωρώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...