Προς το περιεχόμενο

Επανεκκινησεις σε νεο συστημα


Alex-V

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον.

Ryzen 9 3950x

64gb (4x 16)

M2 pro 970

Corsair hx1000i

Red devil 5700xt

Το συστημα κυριως οταν παιζεις παιχνιδι χτυπαει επανεκιννησεις. Οχι παντα ομως. Μπορει για μια μερα να μην κανει τιποτα

Καποιοι ειχανε θεμα παρομοιο και η λυση τους ηταν να γυρισουν τον διακοπτη της γραφικων στο silent mode αντι του overclock που ηταν εξ αρχης.

Εστρωσε λιγακι σχετικα, αλλα παλι εγινε restart.

Τα φωτα σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, duffyduck είπε

βγαλε το XMP και ασε την μνημη στα 2133 (auto)

κανε τεστς και μας λες

Το εκανα. Ακομα και με το xmp απενεργοποιημενο παλι εκανε

19 λεπτά πριν, Aris_ είπε

είσαι τεχνικός θα πληρωθείς για την δουλειά αυτή ?

Φιλου μου ειναι το μηχανημα και το στησαμε μαζι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, JDROGAS είπε

Σιγουρα δεν τραβαει κανενα ζορι με τις μνημες;

Δεν αφηνετε μια επανω να δειτε;

Η μητρικη ποια ειναι;

Το θεμα ειναι οτι φοραει 4 επανω και αν οντως ειναι οι μνημες τρεχα γυρευε να βρεις ποια ειναι. Παντως και με xmp και χωρις xmp παλι εκανε.

Msi tomahawk mag b550

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού ασχολείσαι έστω και ερασιτεχνικά με επισκευές Η/Υ μια post card θα σε έβγαζε απο τη χρονοβόρα κατάσταση αυτή.

Πρόσεξε μόνο να είναι συμβατή, κατά προτίμηση να είναι universal για desktop & laptop.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Alex-V είπε

Το θεμα ειναι οτι φοραει 4 επανω και αν οντως ειναι οι μνημες τρεχα γυρευε να βρεις ποια ειναι. Παντως και με xmp και χωρις xmp παλι εκανε.

Msi tomahawk mag b550

δώσε μία hwinfo64 με το ρεύμα που δίνει στο soc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, neo80 είπε

αφού ασχολείσαι έστω και ερασιτεχνικά με επισκευές Η/Υ μια post card θα σε έβγαζε απο τη χρονοβόρα κατάσταση αυτή.

Πρόσεξε μόνο να είναι συμβατή, κατά προτίμηση να είναι universal για desktop & laptop.;)

Δυστυχως δεν εχω καποια post card, ουτε ετυχε να χρησιμοποιησω καποια ποτε μου.

4 ώρες πριν, Sakiz105 είπε

δώσε μία hwinfo64 με το ρεύμα που δίνει στο soc

Οταν ξαναπαω σπιτι του θα ποσταρω σκρινσοτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Alex-V είπε

Λοιπον.

Ryzen 9 3950x

64gb (4x 16)

M2 pro 970

Corsair hx1000i

Red devil 5700xt

Το συστημα κυριως οταν παιζεις παιχνιδι χτυπαει επανεκιννησεις. Οχι παντα ομως. Μπορει για μια μερα να μην κανει τιποτα

Καποιοι ειχανε θεμα παρομοιο και η λυση τους ηταν να γυρισουν τον διακοπτη της γραφικων στο silent mode αντι του overclock που ηταν εξ αρχης.

Εστρωσε λιγακι σχετικα, αλλα παλι εγινε restart.

Τα φωτα σας

Παρόμοιο πρόβλημα σε R5 3600.
Ξεκίνησε σιγά σιγά, 1 φορά την εβδομάδα και μετά από ένα 3μηνο το έκανε 3-4 φορές την ημέρα.
Κατάλαβα ότι έφταιγε ο επεξεργαστής αφού πρώτα δοκίμασα άλλο τροφοδοτικό, μπόρντ, μνήμες και κάρτα γραφικών. 😒
Έφυγε για service και τελικά αντικαταστάθηκε.

Άνοιξε την Προβολή Συμβάντων - Αρχεία Καταγραφής Windows - Σύστημα  και τσέκαρε τί μνμ εμφανίζει όταν επανέρχεται μετά από την επανεκκίνηση.
Αν σου δείχνει κάτι κουλό τύπου «επανεκκίνηση λόγο απώλειας ρεύματος» τότε μάλλον πας για επεξεργαστή και εσύ. 🙁

 

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, dpolal είπε

Παρόμοιο πρόβλημα σε R5 3600.
Ξεκίνησε σιγά σιγά, 1 φορά την εβδομάδα και μετά από ένα 3μηνο το έκανε 3-4 φορές την ημέρα.
Κατάλαβα ότι έφταιγε ο επεξεργαστής αφού πρώτα δοκίμασα άλλο τροφοδοτικό, μπόρντ, μνήμες και κάρτα γραφικών. 😒
Έφυγε για service και τελικά αντικαταστάθηκε.

Άνοιξε την Προβολή Συμβάντων - Αρχεία Καταγραφής Windows - Σύστημα  και τσέκαρε τί μνμ εμφανίζει όταν επανέρχεται μετά από την επανεκκίνηση.
Αν σου δείχνει κάτι κουλό τύπου «επανεκκίνηση λόγο απώλειας ρεύματος» τότε μάλλον πας για επεξεργαστή και εσύ. 🙁

 

 

Ωχ τετοια πες μας. Θα τον χτυπησει εγκεφαλικο τον αλλον αν του πω κατι τετοιο για τοσο ακριβο επεξεργαστη. Απλα εκανα ενα ψαξιμο λιγακι και ειδα οτι πολυς κοσμος εχει θεμα με την 5700 γενικοτερα και πηγε σε αυτην το μυαλο μου

Εψαξα επισης και για τον επεξεργαστη. Πολλα ατομα βλεπω επισης θεμα. Τρεχα γυρευε

Επεξ/σία από Alex-V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου το εκανε και εμενα, και το προβλημα ηταν πιο απλο.. επανεγκατασταση driver της vga.. εχω την 5700 Nitro. 

αφαίρεσε τους drivers με το προγραμμα απο την amd

https://drivers.amd.com/drivers/amdcleanuputility.exe

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, emperor4her είπε

μου το εκανε και εμενα, και το προβλημα ηταν πιο απλο.. επανεγκατασταση driver της vga.. εχω την 5700 Nitro. 

αφαίρεσε τους drivers με το προγραμμα απο την amd

https://drivers.amd.com/drivers/amdcleanuputility.exe

 

Ποιον driver περασες ακριβως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι απότομες επανεκινησεις και χωρις μπλε οθονη, σημαινουν καποιο hardware problem.

Τωρα τι φταιει? RAM? τροφοδοτικο? καρτα γραφικων? μητρική? SSD?

Ο επεξεργαστης δεν νομιζω να εχει θεμα.

Αρχικα κανε ενα clear CMOS.

Αν δεν δεις φως τότε βγαλε τις μνημες και βαλε μονο μια καθε φορα (στο δευτερο slot ), εναλλαξ και τεσταρε με το https://www.memtest86.com/

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...