Προς το περιεχόμενο

Τι λάστιχα θα προτείνατε να αγοράσω;


Steris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε  αυτην   την  περιπτωση   τα   Michelin CrossClimate  νομιζω   πως  ειναι  μονοδρομος...

Εξαρταται  βεβαια  απο  τις  συνθηκες   της   πολης  η  χωριου   που   ζει.

Αλλο   κοζανη, φλωρινα  αλλο  χαλκιδικη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά κινούμαι Θεσσαλονίκη Κέντρο / Προάστια και Χαλκιδική κυρίως τους καλοκαιρινούς μήνες. Σίγουρα θα κάνω και κάποιες εξορμήσεις / διαδρομές στα πέριξ (Σέρρες , Κιλκίς , Πέλλα , Πιερία κλπ). Τώρα δε βάζω μεμονωμένα περιστατικά να πάω σε κάποιο βουνό ή να συναντήσω κάποιες αρκετά δύσκολες συνθήκες καθώς θα είναι σπάνια και σίγουρα δεν νομίζω ότι αποτελούν κριτήριο. Γενικά τα crossclimate+ αξίζουν; Μπορώ να τα βρω και σε καλή τιμή αλλά πολύ φοβάμαι ότι το καλοκαίρι θα καταστρέφονται με τις θερμοκρασίες που χτυπάει η Χαλκιδική αλλά και το κέντρο της πόλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tigergreg είπε

99%  ΘΕΡΙΝΑ....

Απ' ότι φαίνεται σε θερινά θα πάω, μένει τώρα να καταλήξω σε ποια.. Ο καθένας κάνει και από μία διαφορετική πρόταση και αυτό το κάνει ακόμα πιο δύσκολο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, δεν γνωρίζω πολλά από ελαστικά, αλλά θα σου πρότεινα uniroyal rainexpert που με έχουν αφήσει ευχαριστημένο από κρατήματα και γενική οδική συμπεριφορά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Steris είπε

Απ' ότι φαίνεται σε θερινά θα πάω, μένει τώρα να καταλήξω σε ποια.. Ο καθένας κάνει και από μία διαφορετική πρόταση και αυτό το κάνει ακόμα πιο δύσκολο!

Φυσικό δεν ειναι;Όπως και αν ρωτούσες τι λάδια να επιλέξεις.

Με 900 κυβικά και 90 άλογα δεν θα δεις διαφορά,όποιο επώνυμο ελαστικό και να βάλεις,αρκεί να μην είναι κινέζικο.

Οπότε είτε βάλεις Michelin,Continental,Bridgestone,Pirelli,Uniroyal κλπ,στο συγκεκριμένο αμάξι μια από τα ίδια θα είναι.Διαλεξε και πάρε όποιο θέλεις.

Εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα Michelin.

Επίσης για τη χρήση που θέλεις,μόνο θερινά. 

Και όπως ειπώθηκε,είναι υπερβολικά μεγάλη η 16αρα ζάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jmmys είπε

Με 900 κυβικά και 90 άλογα δεν θα δεις διαφορά,όποιο επώνυμο ελαστικό και να βάλεις,αρκεί να μην είναι κινέζικο.

Αυτό είναι σωστό γενικά. Δε θέλει επιδόσεις και κάτι εξειδικευμένο.

Θα βάλει συμβατικό ελαστικό με ό,τι σημαίνει αυτό. Αυτό βέβαια δε σημαίνει πως δε χρειάζεται ενα σωστό κράτημα στο βρεγμένο π.χ.

Η πρότασή μου για το Pirelli βασίζεται στις αξιοπρεπεστατες επιδόσεις του στο στεγνό, πολύ πάνω από το μέσο όρο στο βρεγμένο και - βασικό - με πολύ καλή διάρκεια ζωής χωρίς να γίνεται ξύλινο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, jmmys είπε

Φυσικό δεν ειναι;Όπως και αν ρωτούσες τι λάδια να επιλέξεις.

Με 900 κυβικά και 90 άλογα δεν θα δεις διαφορά,όποιο επώνυμο ελαστικό και να βάλεις,αρκεί να μην είναι κινέζικο.

Οπότε είτε βάλεις Michelin,Continental,Bridgestone,Pirelli,Uniroyal κλπ,στο συγκεκριμένο αμάξι μια από τα ίδια θα είναι.Διαλεξε και πάρε όποιο θέλεις.

Εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα Michelin.

Επίσης για τη χρήση που θέλεις,μόνο θερινά. 

Και όπως ειπώθηκε,είναι υπερβολικά μεγάλη η 16αρα ζάντα.

Φυσικά και είναι λογικό με τόσα που κυκλοφορούν! Το ανέφερα σαν προβληματισμό απλώς. Οπότε πρακτικά το ζήτημα πάει στο κομμάτι της τιμής και τι είναι καλύτερο για τη τσέπη μου, καθώς λίγο πολύ όλα θα κάθονται μια χαρά. Ευχαριστώ!

12 λεπτά πριν, eMike είπε

Αυτό είναι σωστό γενικά. Δε θέλει επιδόσεις και κάτι εξειδικευμένο.

Θα βάλει συμβατικό ελαστικό με ό,τι σημαίνει αυτό. Αυτό βέβαια δε σημαίνει πως δε χρειάζεται ενα σωστό κράτημα στο βρεγμένο π.χ.

Η πρότασή μου για το Pirelli βασίζεται στις αξιοπρεπεστατες επιδόσεις του στο στεγνό, πολύ πάνω από το μέσο όρο στο βρεγμένο και - βασικό - με πολύ καλή διάρκεια ζωής χωρίς να γίνεται ξύλινο.

 

Μένει να πάρω κάποιες τιμές λοιπόν από 3-4 που έχω ξεχωρίσει στο μυαλό μου (μαζί και το Pirelli). Ευχαριστώ και πάλι για την πρόταση!

42 λεπτά πριν, MikeToumpa είπε

Φίλε μου, δεν γνωρίζω πολλά από ελαστικά, αλλά θα σου πρότεινα uniroyal rainexpert που με έχουν αφήσει ευχαριστημένο από κρατήματα και γενική οδική συμπεριφορά

Θα τα τσεκάρω και αυτά! Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ανέφεραν και οι προηγούμενοι βάλε θερινά. Ότι και να πάρεις από σοβαρή εταιρία θα είσαι ασφαλής. Ρίξε μια ματιά σε falken ,έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια και σε nexxen για κάτι επώνυμο αλλά οικονομικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω θα καταλήξω στα Uniroyal RainSport 5 τελικά γιατι τα βρίσκω και σε καλή τιμή. Ούτως ή άλλωςόλα λίγο πολύ την ίδια δουλειά κάνουν! Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Steris είπε

Νομίζω θα καταλήξω στα Uniroyal RainSport 5 τελικά γιατι τα βρίσκω και σε καλή τιμή. Ούτως ή άλλωςόλα λίγο πολύ την ίδια δουλειά κάνουν! Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

Μια χαρα θα ειναι.

Γενικα στα λαστιχα κοιταμε να ειναι επωνυμο και τους δεικτες κρατηματος και καυσιμου (πανω απο B-C εισαι καλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικό μου (fiat punto) από 195/55/16 πήγα σε 205/55/16 πολλές περισσότερες επιλογές τιμής και εταιρειών...

Ένα αρνητικό,  ελάχιστα μεγαλύτερη κατανάλωση (<0,3λ/100χλμ) και στα θετικά, ψήλωσε ελάχιστα και καλύτερη συμπεριφορά (το σύστημα ευστάθειας δεν ενεργοποιείται τόσο συχνά). Α και προστατεύει και τις ζάντες από τα πεζοδρόμια....

 

Στο δικό σου που είναι βενζίνης με λιγότερη ροπή δεν ξέρω τι αλλαγές θα δεις...

 

Υ.Γ. Το έχει κάνει και φίλος με MITO 120 ίππων και δεν έχει καταλάβει διαφορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι λάστιχα και να πάρεις, δώσε έμφαση στο βρεγμένο. Στο στεγνό οι διαφορές είναι μικρές, στο βρεγμένο είναι που το καλό λάστιχο θα σε σώσει και θα νιώθεις με κάθε βροχή την διαφορα εκεί που το άλλο μπορεί και να σε στείλει στο χαντάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Καλησπέρα, ψάχνω για καινούργια τετράδα σε διάσταση 165/70/13, αλλά δεν βρίσκω μεγάλη ποικιλία.

Τώρα έχω BF Goodrich, και στα 5 χρόνια που έκλεισα έμεινα αρκετά ευχαριστημένος.

Μέχρι στιγμής παίρνω προσφορές για:

1) Matador  --> 180€

2) Sailun --> 160

3) Riken --> 160

4) Yokohama --> 210

 

Ποια θα επιλέγατε από τα παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...