Προς το περιεχόμενο

Αγορά Νέου Smartphone


golden33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Χρήματα που μπορούμε να διαθέσουμε;  μέχρι 500€
2) Μας ενδιαφέρει η αγορά από Ελλάδα ή από εξωτερικό;  Ελλάδα ή Amazon
3) Μας ενδιαφέρει η αγορά από συγκεκριμένο κατάστημα; Όχι
4) Αναζητούμε μόνο καινούριες ή και μεταχειρισμένες συσκευές; Καινούριες
5) Μέγεθος οθόνης; Δεν έχω θέμα
6) Κάποιο ειδικό χαρακτηριστικό (όπως αδιαβροχοποίηση, 2SIM+1SD, NFC κτλ); Οθόνη OLED
7) Μας ενδιαφέρει η απόδοση των καμερών; Ναι
8 ) Μας ενδιαφέρει η αυτονομία; Ναι
9) Έχουμε κάποια προτίμηση στο λογισμικό; Όχι
10) Για τι χρήση προορίζεται η συσκευή; Ελάχιστα social media, αρκετό stremio και σερφάρισμα

Καλησπέρα παιδία, χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Αρχικά σκεφτόμουνα το Iphone 12 pro αλλά κολλάω στο γεγονός ότι 1000€ για τη χρήση που κάνω είναι αρκετά. Στα android έχω χάσει την μπάλα. Τώρα έχω ένα Xiaomi Mi A2 Lite. Θα προτιμούσα κάτι σε πιο καθαρό android αν υπάρχει. Έλεγα να πάω σε 1+ αλλά ακούω ότι έχει πέσει τώρα τελευταία σε υποστήριξη. Προτείνετε κάτι γιατί ψάχνω τουλάχιστον ένα μήνα και δεν μπορώ να αποφασίσω.

Επεξ/σία από golden33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OnePlus Nord, Realme 8 Pro, TCL 10 Pro η το TCL 20 5G που έχει σε προσφορά αυτές τις μέρες ο Γερμανός με δώρο ακουστικά ασύρματα buds στα €199.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, golden33 είπε

1) Χρήματα που μπορούμε να διαθέσουμε;  μέχρι 500€
2) Μας ενδιαφέρει η αγορά από Ελλάδα ή από εξωτερικό;  Ελλάδα ή Amazon
3) Μας ενδιαφέρει η αγορά από συγκεκριμένο κατάστημα; Όχι
4) Αναζητούμε μόνο καινούριες ή και μεταχειρισμένες συσκευές; Καινούριες
5) Μέγεθος οθόνης; Δεν έχω θέμα
6) Κάποιο ειδικό χαρακτηριστικό (όπως αδιαβροχοποίηση, 2SIM+1SD, NFC κτλ); Οθόνη OLED
7) Μας ενδιαφέρει η απόδοση των καμερών; Ναι
8 ) Μας ενδιαφέρει η αυτονομία; Ναι
9) Έχουμε κάποια προτίμηση στο λογισμικό; Όχι
10) Για τι χρήση προορίζεται η συσκευή; Ελάχιστα social media, αρκετό stremio και σερφάρισμα

Καλησπέρα παιδία, χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Αρχικά σκεφτόμουνα το Iphone 12 pro αλλά κολλάω στο γεγονός ότι 1000€ για τη χρήση που κάνω είναι αρκετά. Στα android έχω χάσει την μπάλα. Τώρα έχω ένα Xiaomi Mi A2 Lite. Θα προτιμούσα κάτι σε πιο καθαρό android αν υπάρχει. Έλεγα να πάω σε 1+ αλλά ακούω ότι έχει πέσει τώρα τελευταία σε υποστήριξη. Προτείνετε κάτι γιατί ψάχνω τουλάχιστον ένα μήνα και δεν μπορώ να αποφασίσω.

Σε iphone δεν μπορείς να πας ούτως ή άλλως  γιατί δεν έχει stremio 😉

Εγώ θα έβλεπα και  το Samsung s20 fe.

Επεξ/σία από koutsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι θα έλεγες για το pixel 4a 5G που και καθαρό Android έχει και πολύ καλό σε φωτογραφίες και future proof είναι. Μόνο σε επεξεργαστή υστερεί κάπως, αλλά μόνο αν σε νοιάζουν τα παιχνίδια νομίζω.

Επεξ/σία από Symbad
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγώ το Samsung Galaxy S20 FE θα έβλεπα. Αν δεν σε πειράζει το MIUI μια καλή εναλλακτική είναι το Xiaomi Mi 10 (όχι Mi 10T). Αρκετά τίμιο και το OnePlus 8T, αλλά κοστίζει λίγο παραπάνω από 500€.

Επεξ/σία από intruder99
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατ' αρχάς ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση. Το Samsung Galaxy δεν το πολυσυμπαθώ. To One Plus Nord είναι καλή περίπτωση την είχα δει και εγώ απλά σε λίγους μήνες θα είναι ήδη ενός έτους. Επίσης θα προτιμούσα 8Gb ram.

Από την TCL τι εμπειρίες έχετε?

Επεξ/σία από golden33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, golden33 είπε

Κατ' αρχάς ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση. Το Samsung Galaxy δεν το πολυσυμπαθώ. To One Plus Nord είναι καλή περίπτωση την είχα δει και εγώ απλά σε λίγους μήνες θα είναι ήδη ενός έτους.

Από την TCL τι εμπειρίες έχετε?

Εγώ προσωπικά αν είχα αυτό το budget δεν θα κοιτούσα TCL. Έχει αξιόλογα κινητά απ' ότι διαβάζω σε διάφορα σημεία, αλλά αφού μπορείς να αγοράσεις high-end κινητό γιατί να πας σε mid-range;

Επεξ/σία από intruder99
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, golden33 είπε

Κατ' αρχάς ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση. Το Samsung Galaxy δεν το πολυσυμπαθώ. To One Plus Nord είναι καλή περίπτωση την είχα δει και εγώ απλά σε λίγους μήνες θα είναι ήδη ενός έτους. Επίσης θα προτιμούσα 8Gb ram.

Από την TCL τι εμπειρίες έχετε?

Φίλε μου αν είναι να δώσεις 500αρικο θα έλεγα να πας σε samsung. Άσε τα tcl και τα realme κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, intruder99 είπε

Εγώ προσωπικά αν είχα αυτό το budget δεν θα κοιτούσα TCL. Έχει αξιόλογα κινητά απ' ότι διαβάζω σε διάφορα σημεία, αλλά αφού μπορείς να αγοράσεις high-end κινητό γιατί να πας σε mid-range;

 

Μόλις τώρα, koutsis είπε

Φίλε μου αν είναι να δώσεις 500αρικο θα έλεγα να πας σε samsung. Άσε τα tcl και τα realme κτλ.

Δεν έχετε και άδικο....αλλά ειδικά στα android που είναι μικρός ο χρόνος υποστήριξης δεν μου κάθεται καλά το περυσινό μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφόσον ψάχνεις ένα κινητό που κυκλοφόρησε πρόσφατα δες το Samsung Galaxy A52 5G το οποίο βέβαια είναι κατώτερο από το S20 FE. Αν μπορείς να περιμένεις κάποιο διάστημα σίγουρα θα πέσει η τιμή του. Γιατί κατά την γνώμη μου δεν αξίζει να δώσεις πάνω από 400€. Και μιλάω για την έκδοση 8/256.

Επεξ/σία από intruder99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, golden33 είπε

 

Δεν έχετε και άδικο....αλλά ειδικά στα android που είναι μικρός ο χρόνος υποστήριξης δεν μου κάθεται καλά το περυσινό μοντέλο.

Φίλε μου καλύτερα περσινή ναυαρχίδα πάρα φετινό mid range. Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης ! Επίσης η Samsung πλέον δίνει 3 major updates στις ναυαρχιδες της. Άρα θα πάρεις android 12 και 13 στα επόμενα 2 χρόνια!

Επεξ/σία από koutsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, intruder99 είπε

Κι εγώ το Samsung Galaxy S20 FE θα έβλεπα. Αν δεν σε πειράζει το MIUI μια καλή εναλλακτική είναι το Xiaomi Mi 10 (όχι Mi 10T). Αρκετά τίμιο και το OnePlus 8T, αλλά κοστίζει λίγο παραπάνω από 500€.

+1 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, koutsis είπε

Σε iphone δεν μπορείς να πας ούτως ή άλλως  γιατί δεν έχει stremio 😉

Εγώ θα έβλεπα και  το Samsung s20 fe.

Τι ειναι το stremio?

κοιταζω το σαιτ τους, αλλα δεν καταλαβαινω. Εχει συνδρομη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, GeorgBou είπε

Τι ειναι το stremio?

κοιταζω το σαιτ τους, αλλα δεν καταλαβαινω. Εχει συνδρομη?

Είναι μια εφαρμογή για να βλέπεις δωρεάν ταινίες και σειρές. Σαν το popcorn time.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...