Προς το περιεχόμενο

Επιλογή φούρνου, εστιών και φούρνου μικροκυμάτων


LawyerS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για την νέα κουζίνα που πρόκειται να φτιάξω λοιπόν πρέπει να αγοράσω συσκευές φούρνου, εστίες και μικροκύματα. Τόσο εγώ όσο και η μητέρα μου (της οποίας και θα ανήκει η κουζίνα) είμαστε παντελώς άσχετοι. Μας ενδιαφέρει κάτι αξιόπιστο χωρίς να χρειαστεί να δώσουμε και μια περιουσία όχι βέβαια και κάτι φτηνό που σε 2 χρόνια πχ θα είναι άχρηστο. Είχα το μυαλό μου σε εταιρεία bosch αλλά απ΄ ότι διάβασα πλέον κατασκευάζονται στην Τουρκία και η ποιότητα έχει πέσει. Πριν 4 χρόνια μάλιστα αγόρασα ένα πλυντήριο μεσαίας κατηγορίας και εκτός ότι αν το αγγίξεις όταν είναι στην πρίζα σε βαράει το ρεύμα έχει αρχίσει και ξεφλούδισε η μπογιά του γύρω γύρω με αποτέλεσμα να φαίνονται σκουργιές. Εν κατακλείδι, χρειάζομαι φούρνο άνω πάγκου, φουρνάκι μικροκυμάτων που να ψήνει κιόλας προκατεψηγμένα (μου είπαν πως υπάρχει και να το προτιμήσω)  και εστίες κεραμικές (οι επαγωγικές δεν μου κάνουν καθώς δεν προτίθεμαι να αγοράσω νέα σκεύη), όλα για εντοίχιση. Σε ποιές εταιρείες πρέπει να κινηθώ για κάτι αξιόπιστο και σε ποιές κατηγορίες; Σημειωτέον πως δεν επιθυμώ να ξεφύγω στην τιμή πχ με προϊόντα όπως miller ή με σχεδόν επαγγελματικές συσκευές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, LawyerS είπε

Για την νέα κουζίνα που πρόκειται να φτιάξω λοιπόν πρέπει να αγοράσω συσκευές φούρνου, εστίες και μικροκύματα. Τόσο εγώ όσο και η μητέρα μου (της οποίας και θα ανήκει η κουζίνα) είμαστε παντελώς άσχετοι. Μας ενδιαφέρει κάτι αξιόπιστο χωρίς να χρειαστεί να δώσουμε και μια περιουσία όχι βέβαια και κάτι φτηνό που σε 2 χρόνια πχ θα είναι άχρηστο. Είχα το μυαλό μου σε εταιρεία bosch αλλά απ΄ ότι διάβασα πλέον κατασκευάζονται στην Τουρκία και η ποιότητα έχει πέσει. Πριν 4 χρόνια μάλιστα αγόρασα ένα πλυντήριο μεσαίας κατηγορίας και εκτός ότι αν το αγγίξεις όταν είναι στην πρίζα σε βαράει το ρεύμα έχει αρχίσει και ξεφλούδισε η μπογιά του γύρω γύρω με αποτέλεσμα να φαίνονται σκουργιές. Εν κατακλείδι, χρειάζομαι φούρνο άνω πάγκου, φουρνάκι μικροκυμάτων που να ψήνει κιόλας προκατεψηγμένα (μου είπαν πως υπάρχει και να το προτιμήσω)  και εστίες κεραμικές (οι επαγωγικές δεν μου κάνουν καθώς δεν προτίθεμαι να αγοράσω νέα σκεύη), όλα για εντοίχιση. Σε ποιές εταιρείες πρέπει να κινηθώ για κάτι αξιόπιστο και σε ποιές κατηγορίες; Σημειωτέον πως δεν επιθυμώ να ξεφύγω στην τιμή πχ με προϊόντα όπως miller ή με σχεδόν επαγγελματικές συσκευές. 

Εμείς πριν 2 χρόνια που πήραμε εντοιχιζόμενα τα πήραμε όλα whirpool εκτός από το φούρνο μικροκυμάτων, που ήδη είχαμε.

Για τις επαγωγικές, πριν τις αποκλείσεις, έλεγξε τον πάτο από τις κατσαρόλες σας με έναν μαγνήτη. Αν κολλάει είναι και ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SB_1957 είπε

Εμείς πριν 2 χρόνια που πήραμε εντοιχιζόμενα τα πήραμε όλα whirpool εκτός από το φούρνο μικροκυμάτων, που ήδη είχαμε.

Για τις επαγωγικές, πριν τις αποκλείσεις, έλεγξε τον πάτο από τις κατσαρόλες σας με έναν μαγνήτη. Αν κολλάει είναι και ΟΚ.

Συστήνεις κάποια συγκεκριμένη κατηγορία για καλύτερη αξιοπιστία; Ή ότι και να πάρεις το ίδιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, LawyerS είπε

Συστήνεις κάποια συγκεκριμένη κατηγορία για καλύτερη αξιοπιστία; Ή ότι και να πάρεις το ίδιο;

Εξαρχής θέλαμε whirpool οπότε διαλέξαμε με βάση τον καλύτερο συνδυασμό τιμής/χαρακτηριστικών. Με τα μοντέλα που πήραμε είμαστε ευχαριστημένοι μέχρι στιγμής. Το πιο ακριβό ήταν οι επαγωγικές. Το μόνο που δεν σκεφτήκαμε να ελέγξουμε ήταν μέχρι ποια θερμοκρασία φτάνει ο φούρνος, που δυστυχώς είναι μέχρι 250, ενώ ο προηγούμενος που είχαμε έφτανε σχεδόν 300.

Όλες οι επώνυμες νομίζω ότι είναι αξιόπιστες και είναι και λίγο θέμα τύχης/ατυχίας, μη σου πέσει ελαττωματικό κομμάτι. Έχει συμβεί σε φίλους και συγγενείς να πάρουν από τις ακριβότερες μάρκες και να έχουν πρόβλημα από την πρώτη μέρα ή πάνω στο χρόνο!

Σε μας μέχρι στιγμής δεν μας έτυχε ούτε με φτηνές ούτε με ακριβές μάρκες. Και ελπίζουμε να μη μας τύχει ούτε με την whirpool!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SB_1957 είπε

Όλες οι επώνυμες νομίζω ότι είναι αξιόπιστες και είναι και λίγο θέμα τύχης/ατυχίας, μη σου πέσει ελαττωματικό κομμάτι. Έχει συμβεί σε φίλους και συγγενείς να πάρουν από τις ακριβότερες μάρκες και να έχουν πρόβλημα από την πρώτη μέρα ή πάνω στο χρόνο!

Δυστυχώς αυτό εχω καταλάβει πλέον. Ακόμα και μέτριες μάρκες μπορούν να βγουν αρκετά δυνατές αλλά όλες ακόμα και οι καλύτερες μπορεί να έχουν θέματα. Είναι λαχείο και ορισμένες φορές είναι εκνευριστικό αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, LawyerS είπε

Για την νέα κουζίνα που πρόκειται να φτιάξω λοιπόν πρέπει να αγοράσω συσκευές φούρνου, εστίες και μικροκύματα. Τόσο εγώ όσο και η μητέρα μου (της οποίας και θα ανήκει η κουζίνα) είμαστε παντελώς άσχετοι. Μας ενδιαφέρει κάτι αξιόπιστο χωρίς να χρειαστεί να δώσουμε και μια περιουσία όχι βέβαια και κάτι φτηνό που σε 2 χρόνια πχ θα είναι άχρηστο. Είχα το μυαλό μου σε εταιρεία bosch αλλά απ΄ ότι διάβασα πλέον κατασκευάζονται στην Τουρκία και η ποιότητα έχει πέσει. Πριν 4 χρόνια μάλιστα αγόρασα ένα πλυντήριο μεσαίας κατηγορίας και εκτός ότι αν το αγγίξεις όταν είναι στην πρίζα σε βαράει το ρεύμα έχει αρχίσει και ξεφλούδισε η μπογιά του γύρω γύρω με αποτέλεσμα να φαίνονται σκουργιές. Εν κατακλείδι, χρειάζομαι φούρνο άνω πάγκου, φουρνάκι μικροκυμάτων που να ψήνει κιόλας προκατεψηγμένα (μου είπαν πως υπάρχει και να το προτιμήσω)  και εστίες κεραμικές (οι επαγωγικές δεν μου κάνουν καθώς δεν προτίθεμαι να αγοράσω νέα σκεύη), όλα για εντοίχιση. Σε ποιές εταιρείες πρέπει να κινηθώ για κάτι αξιόπιστο και σε ποιές κατηγορίες; Σημειωτέον πως δεν επιθυμώ να ξεφύγω στην τιμή πχ με προϊόντα όπως miller ή με σχεδόν επαγγελματικές συσκευές. 

Εμάς πάντως και τώρα στο σπίτι και στο πατρικό το bsh group (pitsos - siemens-bosch) δεν μας έχει κρεμάσει ποτέ από ψυγείο, κουζίνα ελεύθερη, εντοιχιζόμενα φούρνο ματιά και πλυντήρια που έχουμε αγοράσει. Προσωπικά δεν προτείνω άλλη μάρκα. Σε πιο ακριβά ίσως neff. Miele σε καμία περίπτωση λόγω κόστος επισκευής και ανταλλακτικών. Σκέψου ότι μια επίσκεψη από τεχνικό θέλει ένα πενηντάρικο μόνο για να το δει συν ότι στη miele δεν υπάρχουν ιμιτασιόν εξαρτήματα. Μην ασχολείσαι που φτιάχνεται. Πάρε τ αμάξια παράδειγμα γερμανικά φοράνε marelli εγκέφαλο ιταλικό και ιταλικά και γαλλικά φοράνε bosch... 

Επεξ/σία από jimis_vts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, jimis_vts είπε

Εμάς πάντως και τώρα στο σπίτι και στο πατρικό το bsh group (pitsos - siemens-bosch) δεν μας έχει κρεμάσει ποτέ από ψυγείο, κουζίνα ελεύθερη, εντοιχιζόμενα φούρνο ματιά και πλυντήρια που έχουμε αγοράσει. Προσωπικά δεν προτείνω άλλη μάρκα. Σε πιο ακριβά ίσως neff. Miele σε καμία περίπτωση λόγω κόστος επισκευής και ανταλλακτικών. Σκέψου ότι μια επίσκεψη από τεχνικό θέλει ένα πενηντάρικο μόνο για να το δει συν ότι στη miele δεν υπάρχουν ιμιτασιόν εξαρτήματα. Μην ασχολείσαι που φτιάχνεται. Πάρε τ αμάξια παράδειγμα γερμανικά φοράνε marelli εγκέφαλο ιταλικό και ιταλικά και γαλλικά φοράνε bosch... 

Εγω δεν συζητούσα τπτ εκτός από Bosch. Γιατί είμαι της αποψης πάρε κάτι να σου μείνει γιατί το φθηνό το πληρώνεις δύο φορές. Αλλά το πλυντήριο που πήρα βγήκε πραγματικά σκάρτο. Λειτουργικά είναι σχετικά κομπλέ αλλά να ξεφλουδίζει και να βγάζει σκουριά; Έχω ένα μάρκα με εκαψες και δεν έχει πάθει τπτ. Τέλος πάντων είπα θα έτυχε, πήρε η θεία μου της Bosch ημιεπαγγελματικό και τα ίδια. Λειτουργεί καλά μεν αλλά έχει ξεφλουδίσει γύρω γύρω και έχει πετάξει σκουριά σαν να το είχε αφήσει στην βροχή. Επίσης είχε κι αυτή διαρροή ρεύματος όπως εγώ με αποτέλεσμα να την πάρει φωτιά στα κουμπιά μπροστά και να της λιώσει το πλαστικό αλλά ευτυχώς το πρόλαβε. Εκεί μου μπήκαν ψύλλοι στ αυτιά.

 

Miele πήρε άλλη μου θεία αλλά πλήρωσε νομίζω κοντά στις 4000 ευρώ. Βέβαια αναγκάσθηκε να πάρει και άλλα ταψιά γιατί δεν έκαναν τα παλαιά είχε άλλες διαστάσεις. Δεν τη ρώτησα αν αξίζει ή όχι αλλά το ποσό είναι απαγορευτικό. Και να μου περίσσευαν δεν πιστεύω να τα έδινα. Είναι και τα ανταλλακτικά αλλά κάτι να συμβεί και να σου καει από κεραυνό ή κάτι άλλο πεταμένα λεφτά. Είχα δώσει κάποτε ένα σκασμό λεφτά για τηλεόραση και έπεσε κεραυνός και έκαψε και το προστατευτικό πολλυπριζο και την πλακέτα της τηλεόρασης. 1000 πεταμένα. 2,5 χρόνια πήγε η τηλεόραση

 

Επεξ/σία από LawyerS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...