Προς το περιεχόμενο

[Ακουστικά bluethooth] Huawei Freebuds 4i+ Δώρο Huawei band 4 @public 69€ [ΤΕΛΟΣ]


li@m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, arianosfc είπε

Πέφτει η μπαταρία χωρίς καμία χρήση από την θήκη και μετά κατά συνέπεια και από τα ακουστικά 

Λογικό δεν είναι αυτό; Και το κινητό αν το αφήσεις με 100% μπαταρία και το κλείσεις σε 5-10 μέρες παράδειγμα δεν θα ανοίξει γιατί δεν θα έχει μπαταρία. Έτσι και στα ακουστικά πέφτει η μπαταρία των ακουστικών, τα φορτίζει η θήκη. Άρα θα έχουν 100% τα ακουστικά και η θήκη θα πέφτει. Εκτός αν πέφτει πολύ γρήγορα, εκεί αλλάζει το θέμα. Αλλά το να πέφτει γενικά εγώ το βρίσκω λογικό, χωρίς να έχω εμπειρία από αλλά τέτοιου είδους ακουστικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 ώρες πριν, arianosfc είπε

Ανεβάζω screen shot από την κατάσταση της μπαταρίας (23.00) 

 

Θα ενημερώσω το πρωί και ξανά το επόμενο βράδυ για την κατάσταση της μπαταρίας. Έκανα και το διπλό update. 

IMG_20210414_230727.jpg

 

UPDATE 1 - Πρωι 9.30

Παιδιά απογοήτευση όπως θα δείτε μέσα σε ένα βράδυ 10% κάτω η θήκη χωρίς καμία χρήση. Σημαντικό πρόβλημα 

IMG_20210415_092304.jpg

Καλημέρα. Ενημέρωσε μας. Μην μας κρατας άλλο σε αγωνία.. :P

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, _dimdim_ είπε

Λογικό δεν είναι αυτό; Και το κινητό αν το αφήσεις με 100% μπαταρία και το κλείσεις σε 5-10 μέρες παράδειγμα δεν θα ανοίξει γιατί δεν θα έχει μπαταρία. Έτσι και στα ακουστικά πέφτει η μπαταρία των ακουστικών, τα φορτίζει η θήκη. Άρα θα έχουν 100% τα ακουστικά και η θήκη θα πέφτει. Εκτός αν πέφτει πολύ γρήγορα, εκεί αλλάζει το θέμα. Αλλά το να πέφτει γενικά εγώ το βρίσκω λογικό, χωρίς να έχω εμπειρία από αλλά τέτοιου είδους ακουστικά. 

Ναι το να πέφτει 10% σε ένα βράδυ είναι σημαντικό γιατί αν πρέπει να τα φορτίζω κάθε 4 μερες δεν κάνουμε δουλειά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, _dimdim_ said:

Λογικό δεν είναι αυτό; Και το κινητό αν το αφήσεις με 100% μπαταρία και το κλείσεις σε 5-10 μέρες παράδειγμα δεν θα ανοίξει γιατί δεν θα έχει μπαταρία. Έτσι και στα ακουστικά πέφτει η μπαταρία των ακουστικών, τα φορτίζει η θήκη. Άρα θα έχουν 100% τα ακουστικά και η θήκη θα πέφτει. Εκτός αν πέφτει πολύ γρήγορα, εκεί αλλάζει το θέμα. Αλλά το να πέφτει γενικά εγώ το βρίσκω λογικό, χωρίς να έχω εμπειρία από αλλά τέτοιου είδους ακουστικά. 

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι λογικό, υποτίθεται απενεργοποιούνται τα ακουστικά όταν τα βάζεις στην θήκη. 

Παλιότερα ένα ζευγάρι Honor (freebuds lite) που είχα το είχαν το θέμα αυτό αλλά τα Anker Souncore Liberty Air όχι. 

Να δούμε αυτά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, arianosfc είπε

Ναι το να πέφτει 10% σε ένα βράδυ είναι σημαντικό γιατί αν πρέπει να τα φορτίζω κάθε 4 μερες δεν κάνουμε δουλειά 

Καλά είμαι χαζός. Δεν είδα το edit που είχες κάνει.

To μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι πως η θήκη φορτίζει τα ακουστικά. Πώς συμπεριφερεται άραγε χωρίς τα ακουστικά μέσα είναι κάτι που ίσως πρέπει να διερευνηθεί. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dasimo είπε

κανένα κόλπο να βλέπουμε την φόρτιση της βάσης για iOS έχουμε ρε παίδες ?

Περιμένετε να βγει η αναβάθμιση του AI Life App.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αυτο το προβλημα με τις θηκες φορτισης το εχω και εγω με παραπλησιο ζευγαρι ακουστικων Blitzwolf.

Τα δυο ακουστικα ειναι στο κουτι/θηκη, αναβουν κοκκινα οσο φορτιζουν και οταν φορτισουν το λαμπακι στο καθενα σβηνει. Τα ακουστικα δεν εχουν τροπο να "κλεισουν" ως συσκευες ατομικα. Τα σβηνω καθε φορα απο τη bluetooth λίστα του κινητού.

Μια βδομαδα μετά η θήκη είναι άδεια από μπαταρια και τα ακουστικα επισης. Αυτο που διαπιστωσα σε ανυποπτο χρονο βραδυ οταν προσπαθουσα να κοιμηθω ειναι οτι τα ακουστικα μεσα στη βαση (ειναι διαφανες το καπακι) αρχισαν να αναβοσβηνουν μονα τους μπλε σαν φωτορυθμικα (μπλε ειναι οταν ψαχνουν να συνδεθουν με κατι), Εικαζω οτι αυτα ενω εγω θεωρω οτι ειναι κλειστα και δεν κανουν κατι, και ενω τα εχω αποσυνδεσει απο το κινητο και τα εχω διαγραψει και απο τη λιστα bluetooth, παλευουν να βρουν απο μονα τους κατι να συνδεθουν και σε αυτη την προσπαθεια διαρκους αναζητησης συσκευης καταναλωνουν μπαταρια, φορτιζουν απο τη θηκη μεχρι που αδειαζουν και τα δυο.

Φυσικα ουδεποτε πηρα απαντηση απο το Banggood για αυτη τη συμπεριφορα/λειτουργια των ακουστικων ουτε αν υπαρχει τροπος να κλεινουν οριστικα.

Οποτε εδω και 1+ χρονο καθονται αχρησιμοποιητα γιατι ηταν κουραστικο ανα 7-10 μερες να φορτιζω μια θηκη και ακουστικα που αδειαζουν μονα τους ενω δεν χρησιμοποιουνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@SebuΤου θέματος για να γίνουν paired πρέπει να πατήσεις το πλαϊνό κουμπί. Άρα γιατί να κάνουν searching μόνα τους τα ακουστικά, γιατί την θήκη αφού την έχεις κλειστή δεν νομίζω να κάνει searching ώστε να συνδεθει με την συσκευή!!! 🤔

Υπάρχει κάποιος που να τα λειτουργεί με συσκευή Huawei να μας πει την συμπεριφορά τους σε αυτήν την περίπτωση? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Lanc3rκαι τα Blitz ετσι ειναι την πρωτη φορα που τα κανεις pair. Μετα ομως αν κλεισεις το bluetooth στο κινητο ή τα σβησεις απο τις συσκευες που εχουν προσβαση στο bluetooth αυτα στο ακυρο και σε ακυρες φασεις αρχιζουν μονα τους να ψαχνουν καπου να συνδεθουν.

Ακομα και αν κρατησω παρατεταμενα το κουμπι σε καθε ακουστικο και ακουστει το "power off" με που τα βαλω στη θηκη, ενεργοποιουνται μονα τους. Η μονη λυση ειναι να τα αφηνω κλειστα εκτος θηκης που ακυρωνει ολο το σκοπο του να τα εχεις στη θηκη να ειναι αποθηκευμενα. Ετσι εχεις μια αδεια θηκη και 2 ακουστικα σκορπια να κινδυνευουν να χαθουν.

Δεν ξερω αν του θεματος εχουν παρομοια ακυρη συμπεριφορα και αδειαζει η μπαταρια τους και της θηκης χωρις πραγματικη υπαρκτη χρηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lanc3r είπε

@SebuΤου θέματος για να γίνουν paired πρέπει να πατήσεις το πλαϊνό κουμπί. Άρα γιατί να κάνουν searching μόνα τους τα ακουστικά, γιατί την θήκη αφού την έχεις κλειστή δεν νομίζω να κάνει searching ώστε να συνδεθει με την συσκευή!!! 🤔

Υπάρχει κάποιος που να τα λειτουργεί με συσκευή Huawei να μας πει την συμπεριφορά τους σε αυτήν την περίπτωση? 

 

Εγώ τα λειτουργώ με Huawei (Nova 5T) συσκευή και από την πρώτη φορά που τα άνοιξα συνδέθηκαν αυτόματα μέσω της εφαρμογής AI Life. Έκτοτε κάθε φορά που απλά ανοίγω το καπάκι της θήκης των ακουστικών (και φυσικά αφού έχω ανοιχτό το bluetooth του τηλεφώνου μου) συνδέονται εντός 2 δευτερολέπτων με ένδειξη στο κινητό μου μπαταρίας ακουστικών και θήκης.

23 λεπτά πριν, arianosfc είπε

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να τα γυρίσω πίσω. 

 

80% το δεξί 90%το αριστερό ακουστικό ......... 

Το ίδιο θέμα μείωσης της μπαταρίας το είχα και στα προηγούμενά μου ακουστικά τα honor choice x1. Δηλαδή τύχαινε να  κλείνει πρώτα το αριστερό από μπαταρία και μετά από κάνα μισάωρο το δεξί ενώ τα χρησιμοποιούσα και τα δύο για ακριβώς το ίδιο χρονικό διάστημα. Οπότε υποθέτω ότι κανένα tws ακουστικό δεν κάνει το ίδιο degradation δεξί με αριστερό και πιστεύω ότι γι' αυτό ευθύνεται το ότι αναγκαστικά ένα από τα δύο γίνεται "master" για την σύνδεση μεταξύ τηλεφώνου και ακουστικών και έπειτα στέλνει τα δεδομένα στο άλλο. 

 

Αυτό που με απασχολεί με τα συγκεκριμένα είναι ότι πέφτει η μπαταρία σχετικά γρήγορα με αποτέλεσμα να μην βλέπω να διαρκούν 10 ώρες που ισχυρίζεται η Huawei ότι διαρκούν παρόλο που αναπαράγω ήχο aac στο 50% της έντασης χωρίς anc ή λειτουργία αντίληψης ενεργοποιημένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Sebu είπε

@Lanc3rκαι τα Blitz ετσι ειναι την πρωτη φορα που τα κανεις pair. Μετα ομως αν κλεισεις το bluetooth στο κινητο ή τα σβησεις απο τις συσκευες που εχουν προσβαση στο bluetooth αυτα στο ακυρο και σε ακυρες φασεις αρχιζουν μονα τους να ψαχνουν καπου να συνδεθουν.

Ακομα και αν κρατησω παρατεταμενα το κουμπι σε καθε ακουστικο και ακουστει το "power off" με που τα βαλω στη θηκη, ενεργοποιουνται μονα τους. Η μονη λυση ειναι να τα αφηνω κλειστα εκτος θηκης που ακυρωνει ολο το σκοπο του να τα εχεις στη θηκη να ειναι αποθηκευμενα. Ετσι εχεις μια αδεια θηκη και 2 ακουστικα σκορπια να κινδυνευουν να χαθουν.

Δεν ξερω αν του θεματος εχουν παρομοια ακυρη συμπεριφορα και αδειαζει η μπαταρια τους και της θηκης χωρις πραγματικη υπαρκτη χρηση.

Καταλαβαίνω.
Αναφέρεται, πάντως, για τα 3i στο customer support ότι 10% την ημέρα στην θήκη είναι λογική πτώση (!) και πως η μπαταρία κατεβαίνει ανά 5%.

1 ώρα πριν, bigLITTLE είπε

Εγώ τα λειτουργώ με Huawei (Nova 5T) συσκευή και από την πρώτη φορά που τα άνοιξα συνδέθηκαν αυτόματα μέσω της εφαρμογής AI Life. Έκτοτε κάθε φορά που απλά ανοίγω το καπάκι της θήκης των ακουστικών (και φυσικά αφού έχω ανοιχτό το bluetooth του τηλεφώνου μου) συνδέονται εντός 2 δευτερολέπτων με ένδειξη στο κινητό μου μπαταρίας ακουστικών και θήκης.

 

Άρα η διαφορά στα Huawei είναι, οτι λόγω OS το AI life τρέχει αυτόματα μόλις ανοίγεις το BT, με αποτέλεσμα να έχεις οπτικά το ποσοστό μπαταρίας ακουστικών και θήκης.
Παρατήρησες battery drain στην θήκη κι εσύ;

 

Επεξ/σία από Lanc3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταίει η θήκη για το battery drain τελικά. Άφησα ολο το βράδυ  για περιέργεια τα ακουστικά  εκτός θήκης. Η θήκη το βράδυ ήταν 50% και τα ακουστικά ήταν 90% το αριστερό και 85% το δεξι. Σήμερα το πρωί που ξύπνησα και άνοιξα Bluetooth για να ελέγξω μπαταρία μέσα στην εφαρμογή είδα ότι η θήκη ήταν ακόμα 50% αλλα το αριστερό ακουστικό ειχε μπαταρία 80% καο το δεξί 65%. Οπότε πιστεύω οτι η θήκη ξεφορτιζει οταν έχουμε μέσα τα ακουστικά γτ τραβάνε συνέχεια ρεύμα και δεν απενεργοποιουνται ποτέ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...