Προς το περιεχόμενο

Η λειτουργία RTX Voice της Nvidia είναι συμβατή και με παλαιότερες GTX κάρτες γραφικών


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Νικηφόρος Μπαντούνας είπε

Ε λογικα ειπα οτι οι Ampere ξεπουλανε λογο RTX Voice. Οχι οτι το RTX Voice υπαρχει απο τις RTX 2000, οι οποιες πουλαγαν γιατι τελειωσαν οι GTX. Α και μην ξεχασω, 1200$ MSRP για flagship GPU να φανταστω δεν ειναι overpriced ε? Δεν θες να κανεις κουβεντα και αυτο φαίνεται. Συνεχισε να κανεις τουμπες με τις λιγο καλυτερες σκιες και τα 20 παινχιδια που υποστηριζουν DLSS 2.0 και πληρωνε 1500$ για Flagship GPU, προβλημα σου.

699$ δεν έχει η 3080? Το ξέχασες ή είπες να το αγνοήσεις για να μη χαλάσει το narrative? 

Η 3090 είναι enthusiast class, και 3000$ να είχε δεν θα άλλαζε κάτι. TBF με 24GB πανγρήγορης GDDR6X φτηνή είναι στα 1500$. Ξέρεις πόσοι workstationαδες κάνανε κωλοτούμπες με αυτή την τιμή? 

20 παιχνίδια λίγα είναι? 5 μήνες την έχω την 3090, δεν έχω προλάβει να παίξω 20 παιχνίδια. Το 100% των παιχνίδιων που έχω παίξει (εκτός από dota 2) έχουν DLSS. 

Τώρα εντάξει, το ότι χαρακτήριζεις κόσμο ηλίθιο που έχει να στάξει 2 χιλιάρικα για "σκιές" δεν το σχολιάζω. Αμα εσύ είσαι ο κριτής του πρέπει να δίνουμε τα λεφτά μας πάσο. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, nospa2082 είπε

remind me to clap my hands...

Α!Ναι δεν θα έπαιρνα καμία από τις 3090/6900xt 

QQ more...

Ωραίο video. Στα 6 από τα 8 παιχνίδια τα 1% της 3090 είναι πάνω από τα average της 6800xt. Χωρίς DLSS και RT.  

Overpriced λέμε

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδελφέ κανένας δεν θα σου πει ποτέ που θα ρίξεις τα λεφτά σου,αν όμως πήρες την 3090 με τις πόλυ ωραίες 3ς τροφοδοσίες στην διπλοτριπλάσια τιμή(ξέρεις παίζει ρόλο και το ρεύμα)για να παίζεις με DLSS τότε υπάρχει πρόβλημα,αν την πήρες και πάλι για τα 10 με 15 fps παραπάνω που θα τα δεις μόνο στο bench πάλι υπάρχει πρόβλημα...όσο για το RT,μπήκε πρώτη φορά σε AMD,και για αποφυγή fanμποισμού,3080 σκεφτόμουν...που και πάλι πυξ-λαξ παίζουν...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nospa2082 είπε

Αδελφέ κανένας δεν θα σου πει ποτέ που θα ρίξεις τα λεφτά σου,αν όμως πήρες την 3090 με τις πόλυ ωραίες 3ς τροφοδοσίες στην διπλοτριπλάσια τιμή(ξέρεις παίζει ρόλο και το ρεύμα)για να παίζεις με DLSS τότε υπάρχει πρόβλημα,αν την πήρες και πάλι για τα 10 με 15 fps παραπάνω που θα τα δεις μόνο στο bench πάλι υπάρχει πρόβλημα...όσο για το RT,μπήκε πρώτη φορά σε AMD,και για αποφυγή fanμποισμού,3080 σκεφτόμουν...που και πάλι πυξ-λαξ παίζουν...

Τι πρόβλημα υπάρχει να παίζεις με DLSS σε 3090 με 3* 8pin? :o 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, Herald said:

699$ δεν έχει η 3080? Το ξέχασες ή είπες να το αγνοήσεις για να μη χαλάσει το narrative? 

Η 3090 είναι enthusiast class, και 3000$ να είχε δεν θα άλλαζε κάτι. TBF με 24GB πανγρήγορης GDDR6X φτηνή είναι στα 1500$. Ξέρεις πόσοι workstationαδες κάνανε κωλοτούμπες με αυτή την τιμή? 

20 παιχνίδια λίγα είναι? 5 μήνες την έχω την 3090, δεν έχω προλάβει να παίξω 20 παιχνίδια. Το 100% των παιχνίδιων που έχω παίξει (εκτός από dota 2) έχουν DLSS. 

Τώρα εντάξει, το ότι χαρακτήριζεις κόσμο ηλίθιο που έχει να στάξει 2 χιλιάρικα για "σκιές" δεν το σχολιάζω. Αμα εσύ είσαι ο κριτής του πρέπει να δίνουμε τα λεφτά μας πάσο. 

Ε πες το απο την αρχη οτι εχεις χαλασει 3 μηνιατικα για καρτα να καταλαβω με τι ανθρωπο μιλαω! Τοσες κουβεντες και τελικα απλα εχεις buyers remorse και προσπαθεις να μας πείσεις οτι τα λεφτα που βγαζει καποιος σε ενα 3μηνο αξιζουν για GAMING καρτα γραφικων...  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, KilliK said:

αυτο φτιαχνω τωρα. εβαλα και το reflex στο Overwatch. μαπα ειναι. μηδεν διαφορα στο input lag.

Το RTX Voice αν θυμάμαι καλά από το video του Linus μείωνε αισχρά το background noise όταν μιλούσες, δεν θυμάμαι να είχε πει κάτι για input lag. Εκτός αν εννοείς το Reflex. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Το RTX Voice αν θυμάμαι καλά από το video του Linus μείωνε αισχρά το background noise όταν μιλούσες, δεν θυμάμαι να είχε πει κάτι για input lag...

για το reflex λεω στο OW. δεν αλλαζει τιποτα στο input lag.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Herald είπε

Aμφιβάλλω αν τα 2 άτομα που ξέρεις καταφέραν να καθαρίσουν το stock των Ampere. Αμφιβάλλω αν και εσύ ο ίδιος πιστεύεις οτι ξεπούλανε οι Ampere λόγω RTX voice. Δηλαδή τώρα που το υποστηρίζουν και οι GTX θα αρχίσουμε να βλέπουμε stock από Ampere μιας και ο κόσμος θα κάτσει στις Pascal του με το GTX voice. Κομπλέ, θα το δούμε 

Το ηλίθια overpriced δεν το σχολίαζω. Κάπου θα μπερδεύτηκες. Εκτός αν μιλάς για τις τιμές που πουλάνε στα κατάστηματα, αλλά γιαυτό δεν ευθύνεται η nvidia αλλά η ζήτηση. Έτρεξε ο κόσμος να αγοράσει λόγω RTX voice που λες και εσύ και πήραν την ανηφόρα οι τιμές

Το προφανώς θα πάνε σε AMD ασχολίαστο. Δεν ξέρω αν έφτασε η μυρωδιά εκεί στα βόρεια αλλά αν είσαι budget oriented και θες να κρατάς τις κάρτες σου μονόδρομος η nvidia εδώ και 2 γενιές. Απλά λόγω DLSS και σε 2η φάση RT. Το καταλαβαίνεις όταν βλέπεις την ποταπή 2060 να παίζει 1440p ultra cyberpunk λόγω DLSS. Η 5700xt σέρνεται σαν σαλιγκάρι αργή και καταιδρωμένη. 

Ναι της 3060ti μια χαρά της φτάνουν τα 8gb, για 1440p προορίζεται. Στην 3060 είχαν να διαλέξουν μεταξύ 6 και 12, πήγαν με τα 12 για να φαίνεται ανταγωνιστική με την AMD που φορτώνει vram στις κάρτες της λόγω έλλειψη features (RT / DLSS). 

Σέρνεται η 5700 xt λεει που σε όλα τα παιχνίδια πατάει κάτω και την 2060 κατα πολύ κιόλας και την 2070. Πάνε δες τα benchmark και μετά έλα να τα πούμε. Δεν έχω όρεξη να μιλάω με fanboy άτομα. Αν είχα και εγώ λεφτά nvidia θα έπαιρνα. Στην Ελλάδα είμαστε φίλε σύνελθε. 

Επεξ/σία από oraiustepe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Νικηφόρος Μπαντούνας είπε

Ε πες το απο την αρχη οτι εχεις χαλασει 3 μηνιατικα για καρτα να καταλαβω με τι ανθρωπο μιλαω! Τοσες κουβεντες και τελικα απλα εχεις buyers remorse και προσπαθεις να μας πείσεις οτι τα λεφτα που βγαζει καποιος σε ενα 3μηνο αξιζουν για GAMING καρτα γραφικων...  

3 μηνιάτικα δικά σου. Δεν κάνουμε όλοι την ίδια δουλειά αδερφέ. 

Buyer's remorse έχω όντως, που δεν πήρα Asus Strix. Δυστηχώς για την Palit, παρότι καρτάρα, δεν υπάρχουν waterblocks για custom loop ;) 

Η alpha cool υποτίθεται θα βγάλει εντός του μήνα, περιμένω να δώ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, Herald said:

3 μηνιάτικα δικά σου. Δεν κάνουμε όλοι την ίδια δουλειά αδερφέ. 

Buyer's remorse έχω όντως, που δεν πήρα Asus Strix. Δυστηχώς για την Palit, παρότι καρτάρα, δεν υπάρχουν waterblocks για custom loop ;) 

Η alpha cool υποτίθεται θα βγάλει εντός του μήνα, περιμένω να δώ.

Δεν αναρωτιεμαι πλεον γιατι δεν μπορουσαμε να πιασουμε ιδια συχνοτητα, οταν μιλαγα για overpriced. Με τις σημερινες τιμες 3090+WaterBlock+Λουπα ικανη να σουταρει 400w που βγαζει μονη της η 3090 με λιγο κλοκιδι, φτανουμε πανευκολα τα 4000€. Για μια καρτα. Για Gaming. Να την χαρεις, αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να δωσω τοσα για καρτα εκτος αν καταληξω να κανω 3D Animation για καμια Disney...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Νικηφόρος Μπαντούνας είπε

Δεν αναρωτιεμαι πλεον γιατι δεν μπορουσαμε να πιασουμε ιδια συχνοτητα, οταν μιλαγα για overpriced. Με τις σημερινες τιμες 3090+WaterBlock+Λουπα ικανη να σουταρει 400w που βγαζει μονη της η 3090 με λιγο κλοκιδι, φτανουμε πανευκολα τα 4000€. Για μια καρτα. Για Gaming. Να την χαρεις, αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να δωσω τοσα για καρτα εκτος αν καταληξω να κανω 3D Animation για καμια Disney...

Άμα ήταν 400watt δεν θα πήγαινα για κάστουμ λουπ. 520 στις καλές μέρες, μόλις αλλάξω και το τροφοδοτικό πάμε για 1000αρακι bios και όσο τραβήξει.

Τα λεφτά της έτσι και αλλιώς η κάρτα τα έβγαλε στο ορυχείο οπότε το value aspect είναι ψιλό αδιάφορο. Απλά είναι παράλογο με το να μου συζητάς για value σε ultra high end προιόν. Και την 6900xt δεν την λές και λουκούμι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο RTX Voice δούλευε από την αρχή σε GTX κάρτες με πείραγμα σε ένα αρχείο του setup. Έτσι και αλλιώς η τεχνολογία τρέχει στα cuda cores και όχι στα raytracing cores που είναι μόνο στις RTX.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...