Προς το περιεχόμενο

Κι όμως, τα M1 Macbooks αναβαθμίζονται


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, AtiX είπε

Καταλαβαίνεις ότι είναι σαν να μιλάμε για αυτοκίνητα και μου έρχεσαι ως οδηγός μπουλντόζας να μου πεις ότι η μπουλντόζα σου όχι μόνο είναι το καλύτερο αυτοκίνητο αλλά το σμαρτακι που έχω για μέσα στην πόλη είναι και άχρηστο...

Εγώ καταλαβαίνω, εσύ δεν καταλαβαίνεις.

Εν πάση περιπτώσει, αφού είναι τόσο πιο καλά εσύ πάρε mac.
Εγώ και πολλοί άλλοι επαγγελματίες, ευχαριστούμε, αλλά μηχάνημα που δεν αναβαθμίζεται εύκολα και έχει περιορισμούς ΔΕΝ θα πάρουμε.

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 142
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, macfan είπε

Το ότι η Apple με ένα low end (και με πρώτης γενιάς CPU) μηχάνημα άναψε φωτιές σε εταιρίες όπως η Intel και η AMD αυτό πάει να πει κάτι.

Και έρχεται και συνέχεια,εκεί να δείτε γλέντι από την Apple.

Υπομονή θέλει...

δεν θα κοιμηθει κανεις απο τους Μ επεξεργαστες τι να σου πουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, macfan είπε

Το ότι η Apple με ένα low end (και με πρώτης γενιάς CPU) μηχάνημα άναψε φωτιές σε εταιρίες όπως η Intel και η AMD αυτό πάει να πει κάτι.

Και έρχεται και συνέχεια,εκεί να δείτε γλέντι από την Apple.

Υπομονή θέλει...

Tίποτε δεν σημαίνει. 
Η apple κάνει ντόρο επειδή τα μηχανήματά της είναι "fashion symbols".
Οι υπόλοιπες εταιρείες προσπαθούν να πάρουν κι αυτές ότι ξεροκόμματα μπορούν από αυτό, από το ευρύ κοινό, καθώς δεν μπορούν κάνουν τέτοιο θόρυβο.

Χρήστες που ξέρουν ακριβώς τι θέλουν και γιατί, τους είναι παντελώς αδιάφορο.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Γιατί μια απλή αναβάθμιση στη ram να απαγορεύεται και να μην μπορεί να γίνει εύκολα ;

Γιατί η μνήμη είναι "κολλητή" σε τσιπάκι, όπως στο tablet σου και άρα δεν προβλέπεται η αναβάθμιση ή αντικατάσταση της.

10 ώρες πριν, primeragt είπε

Και δηλαδή για να μην "σπας" το κεφάλι σου να ψάχνεις τι πρόβλημα έχει άλλος. Προτιμάς να κλειδώσει τελείως το hardware σε απλά πράγματα που μπορούν εύκολα να αντικατασταθούν είτε λόγο αναβάθμισης είτε λόγο ζημιάς ενώ το μόνο που έχεις να κάνεις αν δεν θες να "σπας" το κεφάλι σου είναι να προσπεράσεις. Λογική όχι αστεία.

Δεν μπορούν να αντικατασταθούν εύκολα μνήμες και αποθηκευτικός χώρος όταν είναι "κολλητά" πάνω σε τσιπ όπως σε ένα tablet. Δεν μπορείς να έχεις και μέγιστη φορητότητα και τη μνήμη και τον αποθηκευτικό χώρο σε ξεχωριστή καρτούλα/module ταυτόχρονα.

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kurkosdr είπε

....

Δεν μπορείς να έχεις και μέγιστη φορητότητα και τη μνήμη και τον αποθηκευτικό χώρο σε ξεχωριστή καρτούλα/module ταυτόχρονα.

Define μέγιστη φορητότητα.

Δηλαδή αν ήταν 1 με 1,5 χιλιοστά πιο χοντρό, αλλά μπορούσες να αλλάξεις μνήμες και δίσκο πόσο πιο πρόβλημα θα ήταν να το μεταφέρεις?

Για το βάρος δεν το συζητώ , είναι αστείο πράγμα το βάρος της μνήμης και του nvme.

Άρα καταλήγουμε ότι δεν το κάνει για τη φορητότητα , αλλά γιατί άμα χαλάσει η μνήμη ή ο δίσκος το πετάς και ξαναδίνεις 1200+  στην Apple  για να πάρεις άλλο , αντί για 50 με 150 (ανάλογα αν θα αλλάξεις δίσκο ή μνήμες) στον κυρ Μήτσο για να σου περάσει άλλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Εγώ καταλαβαίνω, εσύ δεν καταλαβαίνεις.

Εν πάση περιπτώσει, αφού είναι τόσο πιο καλά εσύ πάρε mac.
Εγώ και πολλοί άλλοι επαγγελματίες, ευχαριστούμε, αλλά μηχάνημα που δεν αναβαθμίζεται εύκολα και έχει περιορισμούς ΔΕΝ θα πάρουμε.

-

Βρίσκομαι στην δυσάρεστη θέση να σου υπενθυμίσω ότι: πρώτων ποτέ δεν έκανα σύγκριση μεταξύ αυτών των μηχανημάτων, δεύτερων εδώ μιλάμε για το MacBook M1, τρίτων κανένας δεν σε ανάγκασε να σου αρέσουν, τετάρτων κανένας δεν σε ανάγκασε να δουλέψεις με ένα τέτοιο μηχάνημα, πέμπτων η λογική εμένα αυτό δεν μου αρέσει άρα είναι άχρηστο δεν είναι για φόρουμ, έκτων γενικά αυτή η λογική δεν είναι για πουθενά, έβδομων είναι λίγο μικρό να μπαίνεις σε κάθε θέμα της XXXXX εταιρίας για να πεις κάτι που δεν ισχύει ή ισχύει για ένα μικρό κομμάτι, όγδοων θα αγοράσω, όπως και εσύ ή ο κάθε ένας ότι γουστάρει...

6 λεπτά πριν, Kaboomzer είπε

Define μέγιστη φορητότητα.

Δηλαδή αν ήταν 1 με 1,5 χιλιοστά πιο χοντρό, αλλά μπορούσες να αλλάξεις μνήμες και δίσκο πόσο πιο πρόβλημα θα ήταν να το μεταφέρεις?

Για το βάρος δεν το συζητώ , είναι αστείο πράγμα το βάρος της μνήμης και του nvme.

Άρα καταλήγουμε ότι δεν το κάνει για τη φορητότητα , αλλά γιατί άμα χαλάσει η μνήμη ή ο δίσκος το πετάς και ξαναδίνεις 1200+  στην Apple  για να πάρεις άλλο , αντί για 50 με 150 (ανάλογα αν θα αλλάξεις δίσκο ή μνήμες) στον κυρ Μήτσο για να σου περάσει άλλα.

Σε ποσά tablet ή κινητά σου έχουν χαλάσει οι μνήμες και ο δίσκος και τα έχει πετάξει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Βρίσκομαι στην δυσάρεστη θέση να σου υπενθυμίσω ότι: πρώτων ποτέ δεν έκανα σύγκριση μεταξύ αυτών των μηχανημάτων, δεύτερων εδώ μιλάμε για το MacBook M1, τρίτων κανένας δεν σε ανάγκασε να σου αρέσουν, τετάρτων κανένας δεν σε ανάγκασε να δουλέψεις με ένα τέτοιο μηχάνημα, πέμπτων η λογική εμένα αυτό δεν μου αρέσει άρα είναι άχρηστο δεν είναι για φόρουμ, έκτων γενικά αυτή η λογική δεν είναι για πουθενά, έβδομων είναι λίγο μικρό να μπαίνεις σε κάθε θέμα της XXXXX εταιρίας για να πεις κάτι που δεν ισχύει ή ισχύει για ένα μικρό κομμάτι, όγδοων θα αγοράσω, όπως και εσύ ή ο κάθε ένας ότι γουστάρει...

Αυτό λέω κι εγώ, να αγοράσεις ότι σου αρέσει.
Και κακό ή καλό του κεφαλιού σου.
Κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει εδώ - εκτός ίσως από την ορθογραφία σου...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Βλέπεις κοντόφθαλμα.
Καμιά εταιρεία δεν μιμείται την apple σε τέτοια θέματα.
Κάποια πράγματα γίνονται επειδή έχουν ωριμάσει και εξελιχθεί οι συνθήκες που οδηγούν σ' αυτά, 
όχι επειδή το κάνει η apple που "βλέπει μπροστά".

Το ότι κάνει κάτι η apple πριν την ώρα του είναι λάθος και κακό για τον αγοραστή 
διότι βιάζει καταστάσεις χωρίς να υπάρχουν οι κατάλληλες προϋποθέσεις, και χωρίς να υπολογίζει τους χρήστες.
Δεν σημαίνει ότι βλέπει μπροστά αλλά ότι δεν υπολογίζει το κοινό.
Π.χ., όταν κατάργησε το flash ήταν εντελώς πρώιμο και δεν διευκόλυνε κανέναν.

-

Λάθος κάνεις !

Η καλύτερη σύγκριση είναι τι μηχάνημα και παροχές μπορείς να πάρεις με ένα συγκεκριμένο ποσό χρημάτων.
Στα ίδια χρήματα το mac είναι υπολογιστικά κατώτερο.

Αλλιώς, με τη λογική σου θα πάρω ένα μηχάνημα χωρίς ταβάνι σε κόστος που αφήνει στα mac τη σκόνη του -
και ξέρω και τέτοιες περιπτώσεις (π.χ. πολυπύρηνα μηχανήματα σε υπολογιστικά κέντρα).
Αλλά δεν πάει έτσι. 
Το ταβάνι το θέτει το κονδύλι που διατίθεται.

Λόγω ηλικίας ουτε κοντά βλεπω πλέον με ευκολία , έχεις δίκιο :).

Αναφερόμουν ακριβώς σε αυτό , οπως το γράφεις...αλλα το θέμα μου δεν ειναι η Apple...Προφανως και έχει λόγο να το κανει αυτό που κάνει, και εχει υπολογίσει την "μανουρα" / χάσιμο  που προκύπτει με τις αποφάσεις αυτές αλλα στο τελος πάλι εκεί ειναι και θα ειναι και πρωτοπόρος που το έκανε .

Βλεπε Samsung που έκραζε για τις καρτες μνημης που δεν δεχονται τα iphone και στο τέλος τα ξήλωσε και αυτή...

Αυτό που με εξοργίζει ειναι οτι τα καταπίνουν αμάσητα οταν συμβαινει στα προιόντα τους οι apple haters ...γιατι τυφλά για αυτούς φταίει η Apple.

Εγώ εχω πειστεί πως ότι κανει η Apple το κανει για καλό στο μέλλον , με λάθος και βεβιασμένο τροπο (οπως και μια χαρά το έθεσες το παραδειγμα με την Adobe), επισης έχω πειστεί πως ΛΕΙΠΕΙ ο Steve Jobs μαζί με το innovation που πιεζε να φέρνει στον κόσμο....

 

Επεξ/σία από ArisArts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, V.I.Smirnov είπε

Εκτός από πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις, κανένα απαιτητικό πρόγραμμα επαγγελματιών δεν αρκείται σε 8 GB, αυτό είναι ανέκδοτο.
Η σωρεία των επαγγελματικών laptops έχουν μνήμη από 16 GB το λιγότερο.

Σύγκριση στην αυτονομία, στο θερμικό φορτίο, στην αντοχή σε κραδασμούς - 
και γενικά σε ότι κάνει ένα laptop φορητό (όχι απλά μεταφερόμενο),
είναι αποδεκτά κριτήρια και συζητώνται. 
Αλλά 8 GB μνήμη σε επαγγελματικό laptop τη σήμερον ημέρα, γελάνε και τα γατιά...

-

Εμεις οι λογιστες ειμαστε επαγγελματιες η να λεω οτι κανω χομπυ? Τα 8gb μου αρκουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Αυτό λέω κι εγώ, να αγοράσεις ότι σου αρέσει.
Και κακό ή καλό του κεφαλιού σου.
Κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει εδώ - εκτός ίσως από την ορθογραφία σου...

-

Το ότι καταναλώνεις ενέργεια για να κηρύξεις πόλεμο στην κακή πρακτική μιας εταιρίας που ως πελάτες ελάχιστους θα ενδιέφερε, μιας και ποτέ δεν έκρυψε ότι η μνήμη ή ο δίσκος δεν αναβαθμίζεται, δεν απέχει και πολύ από κάτι τύπους που ψαρεύουν πελάτες για μεταχειρισμένα έξω από αντιπροσωπία της BMW...

ΥΓ: καταλαβαίνω την ανάγκη σου για παρατήρηση ως προς την ορθογραφία, από κάπου πρέπει να πιαστείς και εσύ...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Herald είπε

Εμεις οι λογιστες ειμαστε επαγγελματιες η να λεω οτι κανω χομπυ? Τα 8gb μου αρκουν

Είπαμε, υπάρχουν κατηγορίες όπου η χαμηλή μνήμη επαρκεί.
Αλλά γενικά οι λογιστές δεν χρησιμοποιούν mac καθώς στη δουλειά τους δεν χρειάζονται κανένα από τα "πλεονεκτήματα" που υποτίθεται ότι προσφέρει.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, V.I.Smirnov είπε

Είπαμε, υπάρχουν κατηγορίες όπου η χαμηλή μνήμη επαρκεί.
Αλλά γενικά οι λογιστές δεν χρησιμοποιούν mac καθώς στη δουλειά τους δεν χρειάζονται κανένα από τα "πλεονεκτήματα" που υποτίθεται ότι προσφέρει.

-

Για την μνημη και την αναβαθμισημοτητα της συζηταγαμε και οχι για τα mac καθεαυτα. 

Εγω ξερω οτι αν στο ωφελιμο ζωης ενος laptop δεν σου αρκει η μνημη εχεις κανει λαθος αγορα. Δεν στεκει το να τρεχεις διεργασιες που μπορει να χρειαζονται 32 και 64 gb μνημη και να εισαι okay με cpu του 2015 ας πουμε. Μου φαίνεται εντελως παραλογη η ολη κουβέντα. Πηρε καποιος ενα διπυρνο i5 το 2015 ας πούμε με 4 gb ram και σημερα θελει να τρεξει cad και συμπαντικες προσομειωσεις αλλα τον κοβει η ram? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, ArisArts είπε

Λόγω ηλικίας ουτε κοντά βλεπω πλέον με ευκολία , έχεις δίκιο :).

Αναφερόμουν ακριβώς σε αυτό , οπως το γράφεις...αλλα το θέμα μου δεν ειναι η Apple...Προφανως και έχει λόγο να το κανει αυτό που κάνει, και εχει υπολογίσει την "μανουρα" / χάσιμο  που προκύπτει με τις αποφάσεις αυτές αλλα στο τελος πάλι εκεί ειναι και θα ειναι και πρωτοπόρος που το έκανε .

Βλεπε Samsung που έκραζε για τις καρτες μνημης που δεν δεχονται τα iphone και στο τέλος τα ξήλωσε και αυτή...

Αυτό που με εξοργίζει ειναι οτι τα καταπίνουν αμάσητα οταν συμβαινει στα προιόντα τους οι apple haters ...γιατι τυφλά για αυτούς φταίει η Apple.

Εγώ εχω πειστεί πως ότι κανει η Apple το κανει για καλό στο μέλλον , με λάθος και βεβιασμένο τροπο (οπως και μια χαρά το έθεσες το παραδειγμα με την Adobe), επισης έχω πειστεί πως ΛΕΙΠΕΙ ο Steve Jobs μαζί με το innovation που πιεζε να φέρνει στον κόσμο....

 

Tα παραδείγματα βεβιασμού  καταστάσεων είναι πολλά - και όχι μόνον της apple.
Απλώς η apple έχει μεγάλη επιβολή στο αγοραστικό της κοινό και αυθαιρετεί χωρίς να υπολογίζει κανέναν.
Όχι για να εξυπηρετήσει τους χρήστες αλλά για την τσέπη της.

Θυμάμαι πολλά παρόμοια.
Π.χ., στα μέσα του '90 οι κατασκευαστές άρχισαν να μην έχουν laptops με δισκέτες.
"Τι τις θέλετε πια τις δισκέτες ; έχει cd."  έλεγαν οι εταιρείες και οι πωλητές.
Ενώ τα CD recorders ήταν ακόμη ανώριμη τεχνολογία, και άβολη για την καθημερινή χρήση.
Ακόμη θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα άρθρο του N. Δήμου στο RAM, κάπου στα μέσα του '90, 
που κατακεραύνωνε τους πωλητές laptops που είχαν την "καινοτομία" να μην βάζουν disk drives
σε laptops επειδή "οι δισκέτες έχουν ξεπεραστεί τεχνολογικά",
Αποτέλεσμα να παρέχονται στους χρήστες μηχανήματα μειωμένης καθημερινής ευχρηστίας.

To ίδιο και με πολλά άλλα...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, kurkosdr είπε

Γιατί η μνήμη είναι "κολλητή" σε τσιπάκι, όπως στο tablet σου και άρα δεν προβλέπεται η αναβάθμιση ή αντικατάσταση της.

Δεν μπορούν να αντικατασταθούν εύκολα μνήμες και αποθηκευτικός χώρος όταν είναι "κολλητά" πάνω σε τσιπ όπως σε ένα tablet. Δεν μπορείς να έχεις και μέγιστη φορητότητα και τη μνήμη και τον αποθηκευτικό χώρο σε ξεχωριστή καρτούλα/module ταυτόχρονα.

Βρε ναι το ξέρω και το καταλαβαίνω αυτό. Τη λογική του φίλου κρίνω ως παράλογη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Herald είπε

Για την μνημη και την αναβαθμισημοτητα της συζηταγαμε και οχι για τα mac καθεαυτα. 

Εγω ξερω οτι αν στο ωφελιμο ζωης ενος laptop δεν σου αρκει η μνημη εχεις κανει λαθος αγορα. Δεν στεκει το να τρεχεις διεργασιες που μπορει να χρειαζονται 32 και 64 gb μνημη και να εισαι okay με cpu του 2015 ας πουμε. Μου φαίνεται εντελως παραλογη η ολη κουβέντα. Πηρε καποιος ενα διπυρνο i5 το 2015 ας πούμε με 4 gb ram και σημερα θελει να τρεξει cad και συμπαντικες προσομειωσεις αλλα τον κοβει η ram? 

Εν μέρη έχεις δίκιο αλλά στις περισσότερες πρακτικές περιπτώσεις η ram είναι το πρόβλημα.
Ένα μονοόροφο κτίριο θα λυθεί σε μια μέρα (λέμε τώρα).
Αν η ram επαρκεί θα λύσεις και τριώροφο. 
Θα περιμένεις δυο μέρες αλλά είναι διαχειρίσιμο και θα λυθεί.
Αν η μνήμη δεν επαρκεί, δεν θα το λύσεις καθόλου.
Το βλέπω συχνά στην πράξη.

Επί προσωπικού, πρόσφατα μου συνέβει να λύσω μοντέλο κυματοδηγού για ερευνητική δουλειά 
όπου ένα παλιό laptop δούλευε ακατάπαυστα δυο μέρες.
Μοντέλο του 2012. Τα κατάφερε επειδή είχε επαρκή ram. 
Αν δεν είχε, θα έπρεπε να περιμένω μέχρι να βρω άλλο μηχάνημα διαθέσιμο, και θα καθυστερούσα πολύ περισσότερο.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...