Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου υπολογιστή ή αναβάθμιση υπάρχοντος.


KostasN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

έχω μπει σε σκέψεις αγοράς νέου υπολογιστή και θα ήθελα γνώμες εάν αξίζει αρχικά να επιχειρήσω μια αναβάθμιση του pc που έχω εδώ και μερικά χρόνια η να πάω σε στήσιμο εξ ολοκλήρου καινούριου. Αυτή την στιγμή το setup μου αποτελείται από έναν i5 2400, μια foxconnH67M, έναν SSD samsung 840 evo 120GB και έναν WD 1TB, 6GB Ram corsair DDR3 και μία Nvidia geforce GT630 (Δανεική από φίλο καθώς η παλιά μου παρέδωσε πνεύμα). Υπάρχουν σκέψεις και για Cpu με intergrated graphics και όταν ηρεμήσουν τα πράγματα με τις κάρτες γραφικών να πάρω μία.

Ποσό που διαθέτουμε : Έως 700-800 ευρώ, οθόνη υπάρχει

 

Χρήση υπολογιστή : Browsing, ταινίες μουσική και βασικό gaming, Lol CSGO, ίσως και λίγο επεξεργασία φωτογραφιών

 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: - 

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. 

Για την ώρα έχω μια Dell24U12M η οποία με καλύπτει, μελλοντικά θα πάρω 2η.

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Όχι.

 

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Λάρισα

 

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Αδιάφορο

 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Θα στηθεί από εμένα

 

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . Όχι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε εξυπηρετεί το σύστημα σου; Γιατί θες να το αλλάξεις; Αν καταλαβαίνω σωστά το υπάρχον σύστημα σου αρκεί για αυτά που κάνεις. Με τη λογική οτι θα έρθουν πολλά νέα πράγματα μέσα στη χρονιά (12th gen intel, ddr5) θα σου έλεγα να κρατηθείς. Μπορείς με σχετικά λίγα λεφτά να συμπληρώσεις ram στο μηχάνημα σου και αν θες να βάλεις καμιά gt1030(είναι η μοναδική κοντά στο msrp) ώστε να παίζεις και τα παιχνιδάκια σου.

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Σε εξυπηρετεί το σύστημα σου; Γιατί θες να το αλλάξεις; Αν καταλαβαίνω σωστά το υπάρχον σύστημα σου αρκεί για αυτά που κάνεις. Με τη λογική οτι θα έρθουν πολλά νέα πράγματα μέσα στη χρονιά (12th gen intel, ddr5) θα σου έλεγα να κρατηθείς. Μπορείς με σχετικά λίγα λεφτά να συμπληρώσεις ram στο μηχάνημα σου και αν θες να βάλεις καμιά gt1030(είναι η μοναδική κοντά στο msrp) ώστε να παίζεις και τα παιχνιδάκια σου.

Σε γενικές γραμμές με εξυπηρετεί αν εξαιρέσεις τα θέματα με την ραμ και τα fps στα παιχνίδια, οπότε ίσως πάω προς την πρόταση σου. Για ραμ έχω 3Χ2 GB, έχεις κάποια πρόταση αγοράς? Είχε ένα θέμα η 4η υποδοχή της μητρικής και όταν έβαζα 4 modules μου έβγαζε συνεχώς blue screens, δεν κατάφερα ποτέ να βρω τι φταίει και άφησα τα 3Χ2. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε σίγουροι οτι ήταν το σλοτ και οχι ασυμβατότητα με τα υπόλοιπα στικ; Δεν βρίσκω spec απο την μητρική να δω το max/slot. Ίσως αν τρέξεις κάνα hw32info να μας δώσει πληροφορίες.

Σωστός ο JDROGAS

H κοπέλα είχε την ίδια μητρική. Νομίζω αν πας 8 τουλάχιστων θα είσαι οκ και η καρτούλα που σου λεω σίγουρα θα σε ανεβάσει απο την 630. Αν είσαι διατεθιμένος να πάρεις ρίσκο για μεταχειρισμένη μη 750ti θα σου έκανε καλύτερη ακόμη δουλειά για λιγότερα λεφτά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, JDROGAS είπε

Διαβασε αυτο το θεμα να δεις για μνημες.Στην τελευταια σελιδα λεει η κοπελα με ποιες τελικα δουλεψε.

 

Έμαθα μετά από χρόνια λοιπόν τι πήγαινε λάθος!

 

10 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Είμαστε σίγουροι οτι ήταν το σλοτ και οχι ασυμβατότητα με τα υπόλοιπα στικ; Δεν βρίσκω spec απο την μητρική να δω το max/slot. Ίσως αν τρέξεις κάνα hw32info να μας δώσει πληροφορίες.

Σωστός ο JDROGAS

H κοπέλα είχε την ίδια μητρική. Νομίζω αν πας 8 τουλάχιστων θα είσαι οκ και η καρτούλα που σου λεω σίγουρα θα σε ανεβάσει απο την 630. Αν είσαι διατεθιμένος να πάρεις ρίσκο για μεταχειρισμένη μη 750ti θα σου έκανε καλύτερη ακόμη δουλειά για λιγότερα λεφτά.

Να κάνω τώρα το ερώτημα.. Θα είχε νοήμα να πάρω μια καινούρια μητρική με ραμ και να κουμπώσω πάνω τον παλιό επεξεργαστή και μια GT1030 γιατί να δώσω τώρα 40 ευρώ για 2 έξτρα ram μου φαίνεται κάπως. Η πάλι καλύτερα να βολευτώ όπως λες και να περιμένω για τις νέες κυκλοφορίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο επεξεργαστής σου δεν είναι συμβατός με τις νέες γενιές μητρικών, αν αυτό είναι που εννοείς. Αν το κόστος σου φαίνεται μεγάλο μπορείς να δεις για μεταχειρισμένες μνήμες, από τις αγγελίες του φόρουμ, marketplace, ebay κοκ.

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Ο επεξεργαστής σου δεν είναι συμβατός με τις νέες γενιές μητρικών, αν αυτό είναι που εννοείς. Αν το κόστος σου φαίνεται μεγάλο μπορείς να δεις για μεταχειρισμένες μνήμες, από τις αγγελίες του φόρουμ, marketplace, ebay κοκ.

Θα δω λοιπόν μήπως βρω μεταχειρισμένες αλλιώς θα πάω σε καινούριες αναγκαστικά. Η GT1030 έχει μεγάλη διαφορά ανάλογα τον κατασκευαστή η αμελητέα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι δεν έχουν μεγάλες διαφορές, το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι να έχει vram ddr5. Μην φανταστείς οτι είναι κάποια τρελή κάρτα αλλά για τα games που την θες θα είναι παραπάνω από ικανοποιητική και με την τρέλα που επικρατεί στις gpu έχει κρατήσει λογική σχετικά τιμή.

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=i5-2400+gt+1030+lol

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=i5-2400+gt+1030+csgo

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...