Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα Κλωνοποίησης Λειτουργικού Συστήματος


marsele

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, έχω ένα desktop 10 ετίας και έχω παραγγείλει μια μνήμη ram κι έναν ssd 240gb. Αυτή την στιγμή το pc έχει έναν HDD WD 320gb μέσα στον οποίο είναι το λειτουργικό σύστημα (windows 7) και κάποια άλλα αρχεία(έγγραφα, μουσική κλπ). Η ερώτηση μου έχει να κάνει σχετικά με την διαδικασία μεταφοράς του λειτουργικού συστήματος από τον έναν δίσκο στον άλλον:

Ποιο προγραμματάκι προτείνετε για να αντιγράψω το λειτουργικό από τον παλιό δίσκο στον καινούριο;

Επειδή ο νέος ssd θα είναι μικρότερος σε χωρητικότητα από τον παλιό γίνεται να μεταφέρω μόνο το λειτουργικό σύστημα και τον παλιό δίσκο να τον κρατήσω σαν αποθηκευτικό χώρο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, marsele είπε

ο νέος ssd θα είναι μικρότερος σε χωρητικότητα από τον παλιό γίνεται να μεταφέρω μόνο το λειτουργικό σύστημα και τον παλιό δίσκο να τον κρατήσω σαν αποθηκευτικό χώρο;;

Ο δίσκος είναι χωρισμένος σε partitions;

19 λεπτά πριν, marsele είπε

έχω παραγγείλει μια μνήμη ram

*Ποια ακριβώς; Η μητρική τι socket είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, marsele είπε

Καλημέρα, έχω ένα desktop 10 ετίας και έχω παραγγείλει μια μνήμη ram κι έναν ssd 240gb. Αυτή την στιγμή το pc έχει έναν HDD WD 320gb μέσα στον οποίο είναι το λειτουργικό σύστημα (windows 7) και κάποια άλλα αρχεία(έγγραφα, μουσική κλπ). Η ερώτηση μου έχει να κάνει σχετικά με την διαδικασία μεταφοράς του λειτουργικού συστήματος από τον έναν δίσκο στον άλλον:

Ποιο προγραμματάκι προτείνετε για να αντιγράψω το λειτουργικό από τον παλιό δίσκο στον καινούριο;

Επειδή ο νέος ssd θα είναι μικρότερος σε χωρητικότητα από τον παλιό γίνεται να μεταφέρω μόνο το λειτουργικό σύστημα και τον παλιό δίσκο να τον κρατήσω σαν αποθηκευτικό χώρο;;

Γιατί θέλεις να παιδεύεσαι; Τράβα του μια καθαρή εγκατάσταση στον ssd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, Τέρης Α. said:

Ο δίσκος είναι χωρισμένος σε partitions;

Όχι σε ένα Partition είναι όλα (λειτουργικό σύστημα και αρχεία)

 

27 minutes ago, Τέρης Α. said:

*Ποια ακριβώς; Η μητρική τι socket είναι;

Η μητρική του είναι asus P5KPL SE και socket lga 775. Η μνήμη που έχω παραγγείλει είναι αυτή.

 

23 minutes ago, micos000 said:

Γιατί θέλεις να παιδεύεσαι; Τράβα του μια καθαρή εγκατάσταση στον ssd.

Δεν είναι δικό μου το pc είναι ενός γνωστού μου και δεν θέλω να μπλέξω με καθαρή εγκατάσταση.(εγκατάσταση προγραμμάτων από την αρχή, drivers,software κλπ)

Μπορώ να χωρίσω τον παλιό σκληρό δίσκο σε 2 ξεχωριστά partition και να αντιγράψω το μικρότερο partition με το λειτουργικό στο νέο ssd;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, marsele είπε

Δεν είναι δικό μου το pc είναι ενός γνωστού μου και δεν θέλω να μπλέξω με καθαρή εγκατάσταση.(εγκατάσταση προγραμμάτων από την αρχή, drivers,software κλπ)

ΟΚ τότε. Μόνο το λειτουργικό δεν μπορείς να το πάρεις έτσι απλά εκτός αν πήρες samsung στον οποίο (νομίζω) ότι με το samsung migrate μπορείς να κλωνάρεις μόνο το λειτουργικό.

Αν όχι, πρέπει να δεις πόσο χώρο έχει κατειλημμένο στον 320άρη. Αν είναι κάτω από 200, έχει καλώς, μπορείς να προχωρήσεις στον κλώνο με κάποιο πρόγραμμα π.χ. το aomei backupper ή με το Macrium. Αν όμως είναι παραπάνω τότε θα πρέπει να αδειάσεις χώρο. Κάνε ένα καλό καθαρισμό και διέγραψε ότι δεν χρειάζεται ο φίλος και συμπίεσε ότι μπορεί να συμπιεστεί (όχι εικόνες, βίντεο, μουσική, zip, rar) ή αν έχεις κάποιον εξωτερικό δίσκο μετέφερε προσωρινά ότι έχει από αρχεία, κάνε τον κλώνο και αν όλα πάνε καλά φορμάρισε τον μηχανικό και ξαναπέρασε τα αρχεία.

Μια επισήμανση όμως για τον ssd. Αυτοί οι δίσκοι δεν δουλεύουν καλά αν δεν έχουν ένα 10% τουλάχιστον ελεύθερα, οπότε πες στον φίλο να μην τον τιγκάρει.

Επίσης, όταν κάνεις τον κλώνο και κάνεις επανεκκίνηση να μπεις στο bios και να ορίσεις τον ssd σαν πρώτο σκληρό ή τουλάχιστον να φροντίσεις ο ssd να είναι συνδεμένος στην SATA-0 θύρα και όχι σε κάποια άλλη γιατί αλλιώς δεν θα μπουτάρει από τον ssd αλλά από τον μηχανικό.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 8/4/2021 στις 12:11 ΜΜ, marsele είπε

Καλημέρα, έχω ένα desktop 10 ετίας και έχω παραγγείλει μια μνήμη ram κι έναν ssd 240gb. Αυτή την στιγμή το pc έχει έναν HDD WD 320gb μέσα στον οποίο είναι το λειτουργικό σύστημα (windows 7) και κάποια άλλα αρχεία(έγγραφα, μουσική κλπ). Η ερώτηση μου έχει να κάνει σχετικά με την διαδικασία μεταφοράς του λειτουργικού συστήματος από τον έναν δίσκο στον άλλον:

Ποιο προγραμματάκι προτείνετε για να αντιγράψω το λειτουργικό από τον παλιό δίσκο στον καινούριο;

Επειδή ο νέος ssd θα είναι μικρότερος σε χωρητικότητα από τον παλιό γίνεται να μεταφέρω μόνο το λειτουργικό σύστημα και τον παλιό δίσκο να τον κρατήσω σαν αποθηκευτικό χώρο;;

https://www.pcsteps.gr/23914-πλήρης-αντιγραφή-δίσκου-ssd-hdd/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...