Προς το περιεχόμενο

Επιλογή ανάμεσα Samsung HW-Q70T και LG SN7Y


kwstakisii

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

 Θα προβώ τέλος του μήνα σε αγορά σε μια από τις παραπάνω soundbars και θα ήθελα την βοήθειά σας ως προς ποια να επιλέξω.

Η soundbar θα συνδεθεί με την OLED CX και η χρήση που την θέλω είναι κυρίως για ταινίες και παιχνίδια.

Θα ήθελα την άποψή σας αν η samsung αξίζει τα 100 ευρώ παραπάνω που κοστίζει(όταν βγαίνουν σε προσφορά)

Τα χρήματα που θέλω να κινηθώ είναι μέχρι τα 399.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε μου,εγψ πηρα προχτες την LG SN7Y απλα επαθα πλακα με τον ηχο της.

Περα απο το atmos που υποστηρίζει ειναι πολυ δυνατη ηχομπαρα.

Το μονο μειον σε σχεση με της samsung ειναι οτι της lg δεν εχει wifi,και η αληθεια ειναι οτι δεν με νοιαζει και πολυ το wifi πανω στην ηχομπαρα.

Απο εκει και περα και οι δυο ηχομπαρες πανω κατω εινα στα ιδια κυβικα σε αυτα τα λεφτα.

Ελπίζω να σε βοηθησα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Drake27 είπε

Καλησπερα φιλε μου,εγψ πηρα προχτες την LG SN7Y απλα επαθα πλακα με τον ηχο της.

Περα απο το atmos που υποστηρίζει ειναι πολυ δυνατη ηχομπαρα.

Το μονο μειον σε σχεση με της samsung ειναι οτι της lg δεν εχει wifi,και η αληθεια ειναι οτι δεν με νοιαζει και πολυ το wifi πανω στην ηχομπαρα.

Απο εκει και περα και οι δυο ηχομπαρες πανω κατω εινα στα ιδια κυβικα σε αυτα τα λεφτα.

Ελπίζω να σε βοηθησα.

 

Καλημέρα φίλε μου και ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Η TV που σύνδεσες την ηχόμπαρα ποια είναι? και τι υλικό έπαιξες?

Εχω ακούσει την samsung απο κοντά σε oled CX. Την LG επίσης την άκουσα απο κοντά αλλά όχι σε oled. 

Η ακουστικότητα της samsung μου άρεσε λίγο περισσότερο αλλά θεωρώ ότι η σύγκριση που έκανα είναι λίγο ανόμοια.

Θα συμφωνήσω ότι είναι πάνω κάτω στα ίδια κυβικά απλά δεν ξέρω αν αξίζουν τα 100 ευρώ παραπάνω για την samsung. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, kwstakisii είπε

Καλημέρα φίλε μου και ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Η TV που σύνδεσες την ηχόμπαρα ποια είναι? και τι υλικό έπαιξες?

Εχω ακούσει την samsung απο κοντά σε oled CX. Την LG επίσης την άκουσα απο κοντά αλλά όχι σε oled. 

Η ακουστικότητα της samsung μου άρεσε λίγο περισσότερο αλλά θεωρώ ότι η σύγκριση που έκανα είναι λίγο ανόμοια.

Θα συμφωνήσω ότι είναι πάνω κάτω στα ίδια κυβικά απλά δεν ξέρω αν αξίζουν τα 100 ευρώ παραπάνω για την samsung. 

Εγώ την έχω βάλει στην Samsung ue55ru7102 η οποία υποστηρίζει Dolby atmos.

Κατέβασα demo 4Κ Dolby atmos,και επίσης στο Netflix σε ντοκυμαντέρ με πουλιά που είχε Dolby atmos,απλά στο ντοκυμαντέρ κατάλαβα τι πάει να πει atmos,άκουγα το φτερούγισμα του πουλιού ακριβώς στο ύψος που το έβλεπα στην τηλεόραση,ενώ στης σειρές με Dolby atmos σου γεμίζει τον ήχο του περιβάλλοντος + ότι ο ήχος ακολουθεί την κίνηση του περιβάλλοντος.

Γνώμη μου,πάρε την ήχο παρά της lg και κρατά τα έξτρα 100 ευρώ που θα έδινες για την Samsung για να πάρεις τα surround ασύρματα ηχεία της lg που έχουν στο skroutz 134 ευρω,για να το κανείς 5.1.2.

Εγώ αυτό θα κάνω στο άμεσο μέλλον.

Να σου πω και την πικρή αλήθεια για το gaming,αν έχεις Ps4 τότε να ξέρεις δεν θα μπορέσεις να ακούσεις κάτι παραπάνω από Dolby digital ή dts γιατι δεν υποστηρίζει atmos,το Xbox από την άλλη υποστηρίζει και atmos και dts x αλλά θα πρέπει να κατεβάσεις της εφαρμογές και να αγοράσεις της άδειες που νομίζω ότι έχουν 20€ Η καθεμία,αυτό το δεκαήμερο της εχουν προσφορά στα 13 αν θυμάμαι καλά.

Επεξ/σία από Drake27
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω έχω την LG και δηλώνω απόλυτα ικανοποιημένος ειδικά στο κομματι του atmos.Προσωπικά δεν με ενοχλεί η έλλειψη wifi καθώς συνδέω μέσω bt το κινητό μου και ακούω απο εκεί μουσική.

Την samsung δεν την εχω ακούσει οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

LG CX με sn7y και τα spk-8s πίσω ηχεία. Το απόλυτο vfm αρκεί να τα πάρεις σε προσφορά. Σε περιεχόμενο 5.1 και Dolby Atmos το αποτέλεσμα είναι τουλάχιστον εντυπωσιακό. Πολύ καλό μπάσο, το οποίο δε περίμενα σε καμία περίπτωση. Για Atmos θα χρειαστείς HDMI 2.1 και σύνδεση μέσω της θύρας eARC.

Tip: αν προχωρήσεις και πάρεις και τα πίσω ηχεία βάλε είτε σε τοίχο είτε σε βάσεις- κολώνα και σε σωστή θέση.🙂 

Επεξ/σία από Badass
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/4/2021 στις 9:45 ΜΜ, Badass είπε

LG CX με sn7y και τα spk-8s πίσω ηχεία. Το απόλυτο vfm αρκεί να τα πάρεις σε προσφορά. Σε περιεχόμενο 5.1 και Dolby Atmos το αποτέλεσμα είναι τουλάχιστον εντυπωσιακό. Πολύ καλό μπάσο, το οποίο δε περίμενα σε καμία περίπτωση. Για Atmos θα χρειαστείς HDMI 2.1 και σύνδεση μέσω της θύρας eARC.

Tip: αν προχωρήσεις και πάρεις και τα πίσω ηχεία βάλε είτε σε τοίχο είτε σε βάσεις- κολώνα και σε σωστή θέση.🙂 

Δεν χρειαζεται να ειναι 2.1 για το atmos,θελει high speed και ανω δηλαδη 1.4 και ανω.

Εγω εχω την Samsung 7102 η οποια εχει hdmi 2.0 θυρες και arc,οχι earc,το αποτελεσμα ειναι εντυπωσιακο σε οτι και αν εχω βαλει σε atmos 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...