Προς το περιεχόμενο

Ο Microsoft Edge αυξάνει το μερίδιό του στην αγορά και ξεπερνά τον Firefox


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο νέος browser της Microsoft κατέχει πλέον το 8% των χρηστών της συνολικής αγοράς. 

Ιδιαίτερο ενδιαφέρουν έχουν τα νέα αποτελέσματα του Statcounter, τα οποία έχουν θετικά νέα για τον Microsoft Edge browser. Ο ανανεωμένος browser της Microsoft πλέον κατέχει το 8,03% της αγοράς, σύμφωνα με τα αποτελέσματα Μαρτίου 2021.

Μπορεί το νούμερο να δείχνει μικρό, αλλά αξιοσημείωτο είναι το γεγονός πως πλέον ο Edge ξεπέρασε τους συνολικούς χρήστες του Firefox, όπως φυσικά και τον Internet Explorer. Ακόμη πιο σημαντικό είναι πως, αν συνεχίσει με τους ίδιους ρυθμούς, σύντομα θα ξεπεράσει τον Safari και θα ανέβει στη δεύτερη θέση κατάταξης.

Το Statcounter αναφέρει πως στα desktop αποτελέσματα περιλαμβάνονται και laptops, που δείχνει πόσο έχει αυξηθεί το κοινό που χρησιμοποιεί πλέον Edge. Ο Safari αυτή τη στιγμή κατέχει το 10% της αγοράς, με τον Edge να απέχει μόλις 2%, που σημαίνει πως εντός λίγων μηνών μπορεί να τον ξεπεράσει. Ο Google Chrome συνεχίζει να κατέχει το 67%, αλλά ο Edge κατάφερε να φτάσεις στις πρώτες θέσεις πολύ γρήγορα.

Η επιτυχία του Edge δεν προκαλεί εντυπώσεις, καθώς η Microsoft συχνά προσθέτει χρήσιμες λειτουργίες και συνεχίζει να βελτιώνει τη συνολική εμπειρία των χρηστών.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα desktop μου εχω firefox & waterfox αντίστοιχα , αλλα στο νετμπουκ μου των 2γιγα ραμ,εχω edge χρόνια τωρα,και ειναι ο μοναδικός που δεν κολλάει-πάει τραινο..

Πολυ καλός ο edge,και γίνεται όλο και καλύτερος .. δε περίμενα να το πω ποτε αυτο,αλλα μπράβο στη Microsoft , σε αυτόν τον τομέα έχουν δείξει σωστή ανάπτυξη.

  • Like 19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μου κάνει τόσο εντύπωση ότι ο Edge σημειώνει επιτυχία (πρόκειται για εξαιρετικό browser τον οποίο θεωρώ τον πιο "ασφαλή" για οικονομικές συναλλαγές) όσο το χαμηλό ποσοστό του Firefox! Προσωπικά απεχθάνομαι τον Chrome αλλά περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα

  • Like 11
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, french_ace είπε

Δε μου κάνει τόσο εντύπωση ότι ο Edge σημειώνει επιτυχία (πρόκειται για εξαιρετικό browser τον οποίο θεωρώ τον πιο "ασφαλή" για οικονομικές συναλλαγές) όσο το χαμηλό ποσοστό του Firefox! Προσωπικά απεχθάνομαι τον Chrome αλλά περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα

Μόνο τα developer tools του Chrome μου αρέσουν συνολικά περισσότερο από του Firefox, διαφορετικά τον σιχαίνομαι και εγώ. Firefox ftw

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα δεν θα μπορούσε να γίνει διαφορετικά. Με το που πρωτοασχολείται κάποιος με τους υπολογιστές έχει σαν default browser τον Edge...Eίτε είναι πιτσιρικάς είτε ηλικιωμένος. Η διαφορά είναι οτι αν κάποιος έχει διαφορετικό browser σημαίνει οτι ψάχνεται (χωρίς να σημαίνει οτι δεν είναι καλός ο Edge) - και δεν ψάχνονται με τον browser όλοι...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Nvidiaman είπε

Μακάρι να ξαναμπει η Microsoft στα κινητα να εχουμε EDGE και εκει. Ειμαι υπερ των οικοσυστημάτων.

Έχει και σε android και σε ios. Mε chromium engine όπως και στο desktop.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Nvidiaman είπε

Μακάρι να ξαναμπει η Microsoft στα κινητα να εχουμε EDGE και εκει. Ειμαι υπερ των οικοσυστημάτων.

Ο Edge υπάρχει ήδη και στα κινητά!

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.microsoft.emmx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Izorai είπε

Ο Edge υπάρχει ήδη και στα κινητά!

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.microsoft.emmx

Παιδιά μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά. Εννοώ σε αμιγώς Microsoft λειτουργικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...