Προς το περιεχόμενο

Ο Microsoft Edge αυξάνει το μερίδιό του στην αγορά και ξεπερνά τον Firefox


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου αρέσει ο Firefox αλλά είναι πιο αργός από τους άλλους. Περίερχο γιατί φαίνεται να δουλεύουν σκληρά στο Mozilla Foundation, έχουν βάλει και Rust κτλ. Προσωπικά απαιχθάνομαι τον Edge λόγω του updater της Microsoft που είναι άκρως ενοχλητικό (τουλάχιστον σε mac). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλος ένα browser που στηρίζεται στο Chromium. Ότι έχω δοκιμάσει σε Chromium πηγαίνει πάρα πολύ καλά. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί έχει κάτι το ιδιαίτερο ο Edge. Δεν έχω βάλει ποτέ στη ζωή μου τον Chrome, αλλά έχω δοκιμάσει, Brave, Vivaldi, Opera, Bromite (σε Android) κ.α. Όλοι τους ήταν πάρα πολύ γρήγοροι.

Το ανησυχητικό σε αυτό το άρθρο δεν είναι ότι ο Edge ξεπερασε τον Firefox (για όσους ενδιαφέρονται για τα προσωπικά τους δεδομένα), αλλά το ότι ο Chrome έχει το 67% της αγοράς. 

Ένα άλλο είναι ότι το άρθρο δεν ξεκαθαρίζει πώς μετράει αυτό το ποσοστό. Πχ όλοι οι υπολογιστές με Windows έχουν τον Edge και δε βγαίνει με κανένα τρόπο από το λειτουργικό της MS μόνιμα. Ακόμα κι αν βάλεις άλλο browser αυτός θα φορτώνει στο παρασκήνιο και θα ανοίγει με κάθε ευκαιρία. Ακόμα κι αν καταφέρεις να τον απενεργοποιήσεις, στο επόμενο μεγάλο update... τσουπ! Η διαφήμιση "έλατε να σας δείξουμε τον καινούριο και βελτιωμένο Edge"... Αυτόν που έχεις καταστήσει σαφές ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΘΕΛΕΙΣ, αφού τον έχεις απενεργοποιήσει. Κάποιοι μόνο και μόνο από αυτό θα κρατήσουν τον Edge. Το ίδιο ισχύει και με τον Safari.

Σε αντίθεση με όλη αυτή την επιθετική πολιτική, ο firefox δεν είναι προεγκαταστημένος σε κανένα Windows μηχάνημα και όσοι τον κατεβάζουν τον επιλέγουν συνειδητά. 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

firefox μονο και που και που λιγο chrome για βλεπω ποσο καλυτερος ειναι ο firefox.

o Microsoft Edge ειναι πολυ χρήσιμος μετα απο format για να κατεβασεις το firefox!!!:rolleyes:

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να θυμίσω εδώ πως ο νέος Edge είναι εξολοκλήρου βασισμένος στο πηγαίο κώδικα του Chrome δηλ που με τη σειρά του είχε βασιστεί στο WebKit που με τη σειρά προέρχεται από το KHTML δηλ την ομάδα ανάπτυξης KDE (ένα γραφικό περιβάλλον για Unix-οϊδή και Linux) και πάει λέγοντας. 

Για να προλάβω και κάποιους φυσικά γνωρίζω την μετέπειτα εξέλιξη από κοινού των 2 projects αλλά και την στροφή της google στην ανάπτυξη της δικής της μηχανής  .

Οπότε έχουμε νέος Opera βασισμένος σε WebKit, Safari βασισμένος σε WebKit, νέος Edge βασισμένος σε WebKit, Chrome βασισμένος σε WebKit και ακόμη αρκετοί άλλοι που δεν αναφέρουμε εδώ στη συζήτηση. Όταν βασισμένος εννοώ από που ξεκίνησε η ανάπτυξη του.

Φυσικά υπάρχουν διαφορές μεταξύ τους, κάπως πρέπει να δικαιολογηθεί η ύπαρξη τους,  αλλά ανταγωνισμός δεν μπορεί να υπάρξει όταν όλοι σχεδόν χρησιμοποιούν τον ίδιο κατά βάση κώδικα με τα στραβά του και τα καλά του.

Όλα αυτά δεν τα λέω για να βγάλω το firefox ή κάποιον άλλο browser καλύτερο, μακριά από εμένα αυτά και ούτε να κάνω τον έξυπνο,  ίσως πολλοί από εσάς να τα γνωρίζουν αυτά που έγραψα και μπορεί καλύτερα από εμένα .

Τους έχω δοκιμάσει όλους τους γνωστούς browsers και ακόμη αρκετούς άλλους που δεν αναφέρουμε εδώ στη συζήτηση.

Αλλά η προσωπική μου άποψη είναι πως, το θέμα με την εξέλιξη των πλοηγών κάπου έχει βαλτώσει, χωρίς να έχουμε κάτι νέο και φρέσκο.

Φυσικά η εξέλιξη των παλαιών είναι κάτι, αλλά δεν είναι μια νέα ιδέα μια καινοτομία κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί.

 

Ελπίζω να μην σας κούρασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία stats!!!

Chrome και safari ως ενσωματωμένοι στα λειτουργικά των iphones και των Androids  των περισσότερων χρηστών που τους λες browser και σου απαντούν "δεν πεινάω".

Εκλογές και exit polls του Mega καταστάσεις.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
18 minutes ago, amigagr said:

microsoft ε; ας είναι καλά το chromium open-source project

Ναι ok, αλλα σίγουρα κάτι έκανε κι η Microsoft για να είναι πιο ελαφρύς απο τον Chrome. Αν ήταν όλη η δουλεία του Chromium Project τότε δεν θα είχαν διαφορές.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, SaiNT_84 είπε

Opera GX Browser για εμένα.

άλλος εδώ μέσα δεν υπάρχει με OPERA GX ?? 

 

Opera σκέτο (σκέφτομαι και GX) και στο PC και στο κινητό. FF η κοπέλα μου. 

Ο edge είναι το κλειδί για το κατέβασμα και των 2 ταυτόχρονα μετά από Format (δεν τον σνομπάρω, έχει βελτιωθεί, αλλά για μένα, αυτή είναι η χρησιμότητά του)

Είχα χρόνια Chrome λόγω κάποιων λειτουργιών και λόγω συνήθειας, αλλά πλέον έγινε μετάβαση σε opera. Έχει βελτιωθεί θεαματικά (είχα 3 χρόνια να τον κοιτάξω )

Επεξ/σία από tommybertsen
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στο desktop είμαι ακόμα με τον "Legacy" Edge/ EdgeHTML (version 38), γιατί αυτό έχουν τα Windows 1607. Δεν μου δούλεψαν ποτέ τα υποχρεωτικά windows updates, για αυτό έχω ξεμείνει σε εποχές 2016. Δεν τον πολυχρησιμοποιώ φυσικά, εκτός από υπηρεσίες της Microsoft που κάνει autologin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σημειωθει πως δεν μειωθηκε το μεριδιο του Firefox, απλα ο Edge εχει αρχισει και τρωει μεριδιο του Chrome.

Οπως και να 'χει Firefox και μονο Firefox. Δεν υπαρχει καλυτερος browser. Ειδικα πλεον που εχει αρχισει και ενσωματωνει διαφορα privacy features οπως το HTTPS only mode και δεν χρειαζεται να τρεχεις extensions οπως το HTTPS Everywhere.

Επεξ/σία από Necrogenisis
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FF για βασικο με ολα τα privacy extensions και edge για οτιδηποτε τρωει κολλημα στο FF λογω παλι των extensions(2-3 sites το πολυ).

Chrome εχω να χρησιμοποιιησω καμια 6ετια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...