Προς το περιεχόμενο

Ο Microsoft Edge αυξάνει το μερίδιό του στην αγορά και ξεπερνά τον Firefox


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, pink-shop είπε

Για οσους χρησιμοποιουν τον browser για να βλεπουν καμερες ασφαλειας , ξερουν οτι ο ΑΘΑΝΑΤΟΣ INTERNET EXPLORER ειναι μονοδρομος!!!

 

Πόσο αλήθεια... χαχαχα όποιος βλέπει κάμερες χωρίς να θέλει να γονατίσει το pc είναι υποχρεωμένος να τον χρησιμοποιεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

6 λεπτά πριν, G10rgos είπε

Πόσο αλήθεια... χαχαχα όποιος βλέπει κάμερες χωρίς να θέλει να γονατίσει το pc είναι υποχρεωμένος να τον χρησιμοποιεί

Θα ειχε ενδιαφερον να μαθουμε ποσο ειναι αυτο το ποσοστο των χρηστων σε σχεση με αυτους που ΔΕΝ χρειαζεται να βλεπουνε καμερες. Ετσι στο ασχετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν συνδέω το pc στη 48"tv ο chrome και ο opera στο youtube σε fullscreen έχουν screen tearing και καθυστέριση στον ήχο ενώ ο edge κυλάει ρολόι αλλά παρατηρώ οτι όπου έχει μαύρο το δείχνει κάπως ξεθωριασμένο, ξέρει κανείς γιατί γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GeorgBou είπε

Θα ειχε ενδιαφερον να μαθουμε ποσο ειναι αυτο το ποσοστο των χρηστων σε σχεση με αυτους που ΔΕΝ χρειαζεται να βλεπουνε καμερες. Ετσι στο ασχετο.

Προσωπικά πιστεύω ότι η συντριπτική πλειοψηφία που χρησιμοποιεί τον I.E είναι για αυτό τον λόγο και λογικά θα υπάρχουν κ κάποιοι που θα τον χρησιμοποιούν λόγω έλλειψης γνώσεων, όντως θα είχε ενδιαφέρον να βλέπαμε το ποσοστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Thresh είπε

Ναι ok, αλλα σίγουρα κάτι έκανε κι η Microsoft για να είναι πιο ελαφρύς απο τον Chrome. Αν ήταν όλη η δουλεία του Chromium Project τότε δεν θα είχαν διαφορές.

Πιο βελτιωμένο κώδικα συλλογής δεδομένων του χρήστη;.. Ίσως λίγο πιο ελαφρύ κώδικα συλλογής δεδομένων του χρήστη, γιατί η Google θέλει να μαζέψει όσο γίνεται περισσότερα από το χρήστη. Η MS ακόμα το "χτίζει"... Οι βασικές διαφορές αυτές, φαίνονται να είναι με μια πρώτη ματιά.

Πχ σε De-Googled κινητό η διαφορά στη μπαταρία φτάνει μέχρι και +50%. Το γράφω από προσωπική μου εμπειρία. Γνωρίζω ότι η Google έχει κάποιους από τους καλύτερους προγραμματιστές και πάρα πολύ κεφάλαιο και πόρους να διαθέσει. Από τη στιγμή που με όλα αυτά ο Chrome είναι λίγο πιο αργός από τους άλλους, που χρησιμοποιούν την ίδια μηχανή, το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι φταίνε τα δικά της κομμάτια κώδικα. Για να είναι αισθητή η διαφορά, όπως αναφέρεται από πολλούς που τον δοκίμασαν, σε σχέση με άλλους browser που χρησιμοποιούν Chromium σαν βάση, τότε υποθέτω ότι τα δεδομένα που μαζεύει από τον χρήστη είναι πολλά και λεπτομερή. Γι αυτό και καθυστερεί.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεπτόμενος πόσους browsers έχω αλλάξει για διάφορες χρονικές περιόδους, τους έχω βάλει σχεδόν όλους από τους γνωστούς, το μόνο που έχω να πω είναι πως τα νούμερα και τα στατιστικά των χρηστών δεν σημαίνουν στο 100% ότι ο ένας είναι καλύτερος από τον άλλον, αλλά ότι είναι δημοφιλεστερος από τους υπόλοιπους. 

Στο κινητό προς το παρόν έχω Edge για κύριο και Chrome επικουρικά, δεν αλλάζω τον edge με τίποτα καθώς φαίνεται λίγο ταχύτερος και ελαφρύτερος για το σύστημα από τον Chrome. 

Στον σταθερό από τον παλιό ακόμα που τον άλλαξα τον Αύγουστο, έχω βάλει Firefox και έσβησα τελείως τον Chrome καθώς υπηρχαν κολλήματα και ήταν προβληματικός, διαγραφές cookie κτλ μόνο προσωρινό αποτέλεσμα, παλαιότερα δεν θυμάμαι τι παίχτηκε είχα Firefox και πήγα σε chrome πάλι λόγω κάποιου θέματος. Έχω και τον Opera επικουρικά για τον οποίο γενικά έχω ουδέτερη άποψη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα είχατε windows ταμπλετα, θα καταλαβαινατε γιατί είναι μονόδρομος ο Edge εκεί. Ο μόνος που υποστηρίζει αφη σωστά, βγαίνει πλήκτρολογιο οθόνης σωστά όταν πρέπει κλπ. Ταυτόχρονα είναι γρηγορότερος και ελαφρύτερος απο chrome πλεον, παίρνει τα ίδια plugin, (εκτός από τα δικά του παίρνει και όλα του Chrome), κανένα συν πλεον ο Chrome. Ουσιαστικά οποίος χρησιμοποιεί ειδικά σε Windows ακόμα chrome, το κάνει απο συνήθεια και μόνο, αφου μονο μειον έχει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλός browser, τον χρησιμοποιώ πλέον σαν κύριο browser και στα windows και σε android και καλύπτει τις περισσότερες αν όχι όλες, τις απαιτήσεις που μπορεί να έχει ένας μέσος χρήστης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κορυφαίος. Ήταν η ευκαιρία να απαλλαγούμε από τον ff -chrome στη δουλειά αλλά και στα φορητά. Πολύ καλός...ότι καλύτερο έχουμε χρησιμοποιήσει και από ασφάλεια εγκρίθηκε η χρήση του και από τα εξειδικευμένa labs που κάνουν δοκιμές στην εταιρία.  Στα κινητά σφαιρατος επίσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πολλούς εγκατεστημένους browsers (Edge, Chrome, Opera, Opera GX, TOR Browser, Firefox, Firefox Developer Edition), αλλά ο βασικός μου είναι ο Firefox μεταξύ άλλων για τους παρακάτω λόγους:

- Πολύ πιο όμορφος και εύχρηστος για εμένα και αρκετά customizable
- Πιο "ωραίες" ρυθμίσεις και που βγάζουν περισσότερο νόημα για εμένα έτσι όπως τις έχουν οργανώσει
- Privacy-oriented, και ο πρώτος mainstream browser που έβαλε DNS over HTTPS που ρυθμίζεται εύκολα μέσα από το GUI (πλέον το έχουν και οι υπόλοιποι)
- Επαρκώς γρήγορος
- Τα addons του (αυτό πάει σε συνδυασμό με τα όλα υπόλοιπα, και δεν λέω ότι τα Chrome extensions είναι υποδεέστερα ή κάτι τέτοιο)
- Τα developer tools του αν και συνολικά κάπως πίσω από του Chrome, έχουν κάποια καλύτερα πράγματα

 

Στο κινητό και πάλι έχω πολλούς browsers, αλλά εκεί κερδίζει συνολικά για εμένα ο Opera mobile για τους εξής λόγους:

- Όμορφος και εύχρηστος
- Επαρκώς γρήγορος
- Speed dial
- "VPN"
- Built-in adblocker και pop-up blocker
- Διάφορα "μικρά" καλά πράγματα π.χ. QR code scanner, Site permissions, επιλογή mobile ή desktop user agent, επιλογή default search engine, εύχρηστες ρυθμίσεις για καθαρισμό ιστορικού και δεδομένων κ.λπ.

Ο Chrome χάνει αυτόματα για εμένα επειδή όχι μόνο δεν υποστηρίζει extensions, αλλά και δεν έχει built-in adblocker. Χαίρομαι τουλάχιστον που έβαλαν "secure DNS" κάτι που περιμένω από τον Opera που δεν το έχει ακόμα...

Ο Firefox για mobile, ενώ έχει addons, πράγμα που είναι πολύ καλύτερο από το να είχε απλά ένα δικό του built-in adblocker (που δεν θα μπορούσες να το ρυθμίσεις), μου φαίνεται άσχημος και κάπως πιο δύσχρηστος από τους υπόλοιπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...