Προς το περιεχόμενο

Περί ''Airbnb Δώμα σε πολυκατοικία'' ο λόγος


MontzOlee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα σε όλους/ες ότι λέει ο τίτλος , θα ήθελα την βοήθεια σας.

Μένω σε ενοίκιο 3 χρόνια στον 4ο όροφο (ρετιρέ) , ωστόσο μέχρι ''χθες'' υπήρχε ένα ακατοίκητο δώμα ακριβώς από πάνω μας το οποίο πουλήθηκε. 

Σε μια πρόχειρη - γρήγορη κουβέντα με τους νέους ιδιοκτήτες είπαν ότι το θέλουν για τον γιο τους ενώ μετέπειτα ότι σκέφτονται να το κάνουν Airbnb.

Τι παίζει ακριβώς με τις μισθώσεις Airbnb στις πολυκατοικίες? Είναι νόμιμες ή όχι ? Θέλει έγκριση από την ΓΣ της πολυκατοικίας ? 

 

ΥΓ : εκτελώ χρέη διαχειριστή προσωρινά και μεταξύ μας δεν θα ήθελα να γίνεται χαμός από πάνω από το κεφάλι μου με παράνομα ζευγαράκια κτλ. ωστόσο θέλω να ακολουθηθεί κάθε νόμιμη διαδικασία.

ΥΓ 2 Σημειωτέον επίσης ,ότι δεν υπάρχει ειδικός Όρος όπως είναι λογικό στο καταστατικό.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των πρότερων 

Επεξ/σία από MontzOlee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρά νόμιμος είναι εκτός αν γράφει κάτι άλλο το καταστατικό.

Για αρχή κάνε μια ωραία ηχομόνωση στο ταβάνι σου😅

 

Επεξ/σία από DimosthenisG
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφόσον το δώμα είναι νόμιμο πολεοδομικά και η χρήση προορίζεται για κατοικία είναι απόλυτα νόμιμη η βραχυχρόνια ενοικίαση. 

Εφόσον δεν έχει προβλεφθεί το αντίθετο στο καταστατικό της πολυκατοικίας, δεν μπορείς να το απαγορεύσεις, πόσο μάλλον να χρειαστεί να πάρουν την άδεια σου. Ίσα ίσα άμα δημιουργείς φασαρία μπορούν να σου κάνουν και ασφαλιστικά μέτρα διότι αμφισβητείς τη δικαιωματικά και νόμιμη χρήση της περιουσίας τους.

Από την άλλη αν δημιουργηθούν προβλήματα καλείς την αστυνομία καταγράφει το συμβάν ώστε να είσαι καλυμμένος. Στη συνέχεια αν συνεχιστεί η όχληση στέλνεις και ένα εξώδικο, και αν δεν αλλάξει κάτι μόνο δικαστικά μπορείς να διεκδικήσεις να σταματήσει η βραχυχρόνια μίσθωση χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι θα το κερδίσεις. 

ΥΓ Η πλειονότητα των βραχυχρόνιων ενοικιαστών είναι τουρίστες που ήρθαν να θαυμάσουν τη χώρα μας. Ούτε όρεξη να γκρεμίσουν την πολυκατοικία έχουν, ούτε να ενοχλούν τους πάντες. Φεύγουν το πρωί και πάνε να δούνε την πόλη και γυρνάνε το βράδυ να κοιμηθούν. 

Επεξ/σία από george1807
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

ΥΓ : εκτελώ χρέη διαχειριστή προσωρινά και μεταξύ μας δεν θα ήθελα να γίνεται χαμός από πάνω από το κεφάλι μου με παράνομα ζευγαράκια κτλ. ωστόσο θέλω να ακολουθηθεί κάθε νόμιμη διαδικασία.

 

Δηλαδη αν βγαζουν τα ματια τους νομιμα ζευγαρια δεν σε πειραζει?

  • Like 4
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

καλησπέρα σε όλους/ες ότι λέει ο τίτλος , θα ήθελα την βοήθεια σας.

Μένω σε ενοίκιο 3 χρόνια στον 4ο όροφο (ρετιρέ) , ωστόσο μέχρι ''χθες'' υπήρχε ένα ακατοίκητο δώμα ακριβώς από πάνω μας το οποίο πουλήθηκε. 

Σε μια πρόχειρη - γρήγορη κουβέντα με τους νέους ιδιοκτήτες είπαν ότι το θέλουν για τον γιο τους ενώ μετέπειτα ότι σκέφτονται να το κάνουν Airbnb.

Τι παίζει ακριβώς με τις μισθώσεις Airbnb στις πολυκατοικίες? Είναι νόμιμες ή όχι ? Θέλει έγκριση από την ΓΣ της πολυκατοικίας ? 

 

ΥΓ : εκτελώ χρέη διαχειριστή προσωρινά και μεταξύ μας δεν θα ήθελα να γίνεται χαμός από πάνω από το κεφάλι μου με παράνομα ζευγαράκια κτλ. ωστόσο θέλω να ακολουθηθεί κάθε νόμιμη διαδικασία.

ΥΓ 2 Σημειωτέον επίσης ,ότι δεν υπάρχει ειδικός Όρος όπως είναι λογικό στο καταστατικό.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των πρότερων 

Έχουν βγει κατά καιρούς κάποιες δικαστικες αποφάσεις για airbnb σε πολυκατοικία, αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

4 λεπτά πριν, george1807 είπε

Εφόσον το δώμα είναι νόμιμο πολεοδομικά και η χρήση προορίζεται και κατοικία είναι απόλυτα νόμιμη η βραχυχρόνια ενοικίαση. 

Εφόσον δεν έχει προβλεφθεί το αντίθετο στο καταστατικό της πολυκατοικίας, δεν μπορείς να το απαγορεύσεις, πόσο μάλλον να χρειαστεί να πάρουν την άδεια σου. Ίσα ίσα άμα δημιουργείς φασαρία μπορούν να σου κάνουν και ασφαλιστικά μέτρα διότι αμφισβητείς τη δικαιωματικά και νόμιμη χρήση της περιουσίας τους.

Από την άλλη αν δημιουργηθούν προβλήματα καλείς την αστυνομία καταγράφει το συμβάν ώστε να είσαι καλυμμένος. Στη συνέχεια αν συνεχιστεί η όχληση στέλνεις και ένα εξώδικο, και αν δεν αλλάξει κάτι μόνο δικαστικά μπορείς να διεκδικήσεις να σταματήσει η βραχυχρόνια μίσθωση χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι θα το κερδίσεις. 

Για να πουλήθηκε, το πιθανότερο είναι ότι είναι νόμιμο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Για να πουλήθηκε, το πιθανότερο είναι ότι είναι νόμιμο.

Σαφώς, αλλά νόμιμο δεν σημαίνει απαραίτητα κατοικία, μπορεί να είναι αποθήκη ας πούμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες μάλλον το έγραψα λίγο άγαρμπα το thread .

Απλά ήθελα να μάθω αν επιτρέπεται , το νόμιμο ήταν υπερβολή και σχήμα λόγου. Προς θεού δεν θα μου δώσουν έμενα λόγο ο άνθρωπος άλλα η πολυκατοικία αποτελείται από μονίμους κάτοικους - ιδιόκτητες και ένας εξ αυτών το έμαθε και με ρώτησε τι θα κάνουμε, έτσι λόγω κεκτημένης ταχύτητας έψαξα λίγο στο ίντερνετ κ ίσως έθεσα λάθος το όλο θέμα.

Επίσης στην αναζήτηση μου βρήκα αυτά : https://www.ethnos.gr/oikonomia/76481_airbnb-apofasi-stathmos-telos-oi-misthoseis-se-polykatoikies-1000eu-prostimo https://www.kefaloniapress.gr/ellada/article/300693/apagoreysi-misthosis-diamerismaton-airbnb-se-polykatoikia-tis-athinas/ 

 

Στο διά ταυτα ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και ελπίζω να μην φύγω γρηγορότερα απ ότι υπολόγιζα 😭😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Σαφώς, αλλά νόμιμο δεν σημαίνει απαραίτητα κατοικία, μπορεί να είναι αποθήκη ας πούμε.

Συμφωνώ.

Δεν αποκλείεται και το σενάριο αποθήκη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MontzOlee είπε

Παίδες μάλλον το έγραψα λίγο άγαρμπα το thread .

Απλά ήθελα να μάθω αν επιτρέπεται , το νόμιμο ήταν υπερβολή και σχήμα λόγου. Προς θεού δεν θα μου δώσουν έμενα λόγο ο άνθρωπος άλλα η πολυκατοικία αποτελείται από μονίμους κάτοικους - ιδιόκτητες και ένας εξ αυτών το έμαθε και με ρώτησε τι θα κάνουμε, έτσι λόγω κεκτημένης ταχύτητας έψαξα λίγο στο ίντερνετ κ ίσως έθεσα λάθος το όλο θέμα.

Επίσης στην αναζήτηση μου βρήκα αυτά : https://www.ethnos.gr/oikonomia/76481_airbnb-apofasi-stathmos-telos-oi-misthoseis-se-polykatoikies-1000eu-prostimo https://www.kefaloniapress.gr/ellada/article/300693/apagoreysi-misthosis-diamerismaton-airbnb-se-polykatoikia-tis-athinas/ 

 

Στο διά ταυτα ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και ελπίζω να μην φύγω γρηγορότερα απ ότι υπολόγιζα 😭😂

Τώρα το γράφεις ακόμα πιο άγαρμπα, το εάν επιτρέπεται και το εάν είναι νόμιμο δεν έχουν καμία απολύτως διαφορά. Ναι επιτρέπεται, ναι είναι νόμιμο, εκτός και αν το απαγορεύει ο κανονισμός της πολυκατοικίας.

Όσο για τα link που παρέθεσες, αν τα διαβάσεις θα διαπιστώσεις πως σε όλες τις περιπτώσεις το απαγόρευε ο κανονισμός, συνεπώς δεν έχουν καμία σχέση με τη δική σου περίπτωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MontzOlee είπε

Παίδες μάλλον το έγραψα λίγο άγαρμπα το thread .

Απλά ήθελα να μάθω αν επιτρέπεται , το νόμιμο ήταν υπερβολή και σχήμα λόγου. Προς θεού δεν θα μου δώσουν έμενα λόγο ο άνθρωπος άλλα η πολυκατοικία αποτελείται από μονίμους κάτοικους - ιδιόκτητες και ένας εξ αυτών το έμαθε και με ρώτησε τι θα κάνουμε, έτσι λόγω κεκτημένης ταχύτητας έψαξα λίγο στο ίντερνετ κ ίσως έθεσα λάθος το όλο θέμα.

Επίσης στην αναζήτηση μου βρήκα αυτά : https://www.ethnos.gr/oikonomia/76481_airbnb-apofasi-stathmos-telos-oi-misthoseis-se-polykatoikies-1000eu-prostimo https://www.kefaloniapress.gr/ellada/article/300693/apagoreysi-misthosis-diamerismaton-airbnb-se-polykatoikia-tis-athinas/ 

 

Στο διά ταυτα ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και ελπίζω να μην φύγω γρηγορότερα απ ότι υπολόγιζα 😭😂

Να χαίρεσαι που έχεις airbnb γιατί αν κάτσει και κανένας δύστροπος ξέρεις ότι σε δύο μέρες θα φύγει. Για να σου κάτσει ενοικιάστης που να κάνει τον κακο χαμό να δεις πόσο δύσκολα τον βγάζεις....

Απολύτως νόμιμο είναι. Το airbnb μπορεί να είναι αστική μίσθωση μπορεί να είναι και τουριστικό κατάλυμα με σήμα ΕΟΦ.

Στην πλειονότητα είναι αστική μίσθωση όπως και η μακροχρόνια.

Αν ζητήσεις πχ να μην γίνει airbnb μπορεί κάλλιστα και αυτός να ζητήσει ξενοικιαστουν όλα και να μένουν μόνο ιδιοκτήτες :)

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Τώρα το γράφεις ακόμα πιο άγαρμπα, το εάν επιτρέπεται και το εάν είναι νόμιμο δεν έχουν καμία απολύτως διαφορά. Ναι επιτρέπεται, ναι είναι νόμιμο, εκτός και αν το απαγορεύει ο κανονισμός της πολυκατοικίας.

Όσο για τα link που παρέθεσες, αν τα διαβάσεις θα διαπιστώσεις πως σε όλες τις περιπτώσεις το απαγόρευε ο κανονισμός, συνεπώς δεν έχουν καμία σχέση με τη δική σου περίπτωση.

παω πασο , δεν ξερω μαλλον δεν ειναι η μερα μου και δεν το θέτω σωστά. 

1 λεπτό πριν, efo355 είπε

Να χαίρεσαι που έχεις airbnb γιατί αν κάτσει και κανένας δύστροπος ξέρεις ότι σε δύο μέρες θα φύγει. Για να σου κάτσει ενοικιάστης που να κάνει τον κακο χαμό να δεις πόσο δύσκολα τον βγάζεις....

Απολύτως νόμιμο είναι. Το airbnb μπορεί να είναι αστική μίσθωση μπορεί να είναι και τουριστικό κατάλυμα με σήμα ΕΟΦ.

Στην πλειονότητα είναι αστική μίσθωση όπως και η μακροχρόνια.

Αν ζητήσεις πχ να μην γίνει airbnb μπορεί κάλλιστα και αυτός να ζητήσει ξενοικιαστουν όλα και να μένουν μόνο ιδιοκτήτες :)

 

ναι ισχυει αυτο , ο κακος ο χρονος περναει ο κακος ο γειτωνας οχι λεει ο λαος , χαχα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως επειδή είχα μείνει πάρα πολλές φορές σε airbnb, όλες τις φορές ήταν να σα μην υπήρχα στο σπίτι.

Δηλαδή όλοι όσοι νοικιάζουν airbnb το κάνουν για να παρτάρουν μέχρι το πρωί και να χαλάσουν τη γαλήνη της πολυκατοικίας;

Μου φαίνεται είστε υπερβολικοί μερικοί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, efo355 είπε

Να χαίρεσαι που έχεις airbnb γιατί αν κάτσει και κανένας δύστροπος ξέρεις ότι σε δύο μέρες θα φύγει. Για να σου κάτσει ενοικιάστης που να κάνει τον κακο χαμό να δεις πόσο δύσκολα τον βγάζεις....

Απολύτως νόμιμο είναι. Το airbnb μπορεί να είναι αστική μίσθωση μπορεί να είναι και τουριστικό κατάλυμα με σήμα ΕΟΦ.

Στην πλειονότητα είναι αστική μίσθωση όπως και η μακροχρόνια.

Αν ζητήσεις πχ να μην γίνει airbnb μπορεί κάλλιστα και αυτός να ζητήσει ξενοικιαστουν όλα και να μένουν μόνο ιδιοκτήτες :)

 

Copy paste τα κανεις τα post; Παλι τα ιδια ελεγες στο στο προηγουμενο airbnb κανα χρονο πισω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

 

Δηλαδη αν βγαζουν τα ματια τους νομιμα ζευγαρια δεν σε πειραζει?

Ειναι   θεμα  διαρκειας....

Τα  νομιμα   καθαριζουν  στο   τριλεπτο....🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...