Προς το περιεχόμενο

Περί ''Airbnb Δώμα σε πολυκατοικία'' ο λόγος


MontzOlee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

43 minutes ago, george1807 said:

Εν τω μεταξύ σε περιόδους πανδημίας οι τουρίστες είναι οι μόνοι που ελέγχονται σε αντίθεση με τους ντόπιους οι οποίοι κυκλοφορούν ανεξέλεγκτα

Μην τα πετάς έτσι αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο φιλος @Zerg13 έχει απόλυτο δίκιο 

απλά θέλω να αναφέρω ότι αυτά είναι προβλήματα θα μπορούσαν να αποφεχθούν εν τη γενέσει τους 

πχ  η σύσταση οριζοντίου της πολυκατοικίας θα μπορούσε είχε προβλέψει να βγάλει αφμ κοινόχρηστο , κανονισμό πολυκατοικίας , υγειονομικούς κανόνες κλπ 

αλλα στο 99% των περιπτώσεων όλα αυτά θεωρούνται λεπτομέρειες 
όπως οι οροι που διαβαζεις οταν κάνεις εγκατασταση ενα προγραμμα και απλα πατας next next next ok
 

Επεξ/σία από st2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, st2 είπε

ο φιλος @Zerg13 έχει απόλυτο δίκιο 

απλά θέλω να αναφέρω ότι αυτά είναι προβλήματα θα μπορούσαν να αποφεχθούν εν τη γενέσει τους 

πχ  η σύσταση οριζοντίου της πολυκατοικίας θα μπορούσε είχε προβλέψει να βγάλει αφμ κοινόχρηστο , κανονισμό πολυκατοικίας , υγειονομικούς κανόνες κλπ 

αλλα στο 99% των περιπτώσεων όλα αυτά θεωρούνται λεπτομέρειες 
όπως οι οροι που διαβαζεις οταν κάνεις εγκατασταση ενα προγραμμα και απλα πατας next next next ok
 

Δεν διαφωνώ καθόλου.

Αν συσταθεί καταστατικό που να λέει ρητά ότι: "Απαγορεύεται οποιασδήποτε μορφής βραχυχρόνια εκμίσθωση" πάω πάσο (αν και δεν ξέρω κατά πόσο νόμιμο θα μπορούσε να είναι).

Από την στιγμή που ΔΕΝ υπάρχει κάτι τέτοιο, δεν είναι λίγο ρατσιστικό να φέρνει ενοικιαστές κανονικά (που ο Έλληνας είναι τρισχειρότερος από τον ξένο σε αυτό το ζήτημα) πουο εκμεταλλευόμενοι τον νόμο μπορούν και μήνες να κάτσουν χωρίς να πληρώσουν τίποτα και όχι τον ξένο που τα προπληρώνει όλα, κάθεται 3 μέρες και φεύγει;

Κοιτάμε το δέντρο, χάνουμε το δάσος κοινώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, st2 είπε

ο φιλος @Zerg13 έχει απόλυτο δίκιο 

απλά θέλω να αναφέρω ότι αυτά είναι προβλήματα θα μπορούσαν να αποφεχθούν εν τη γενέσει τους 

πχ  η σύσταση οριζοντίου της πολυκατοικίας θα μπορούσε είχε προβλέψει να βγάλει αφμ κοινόχρηστο , κανονισμό πολυκατοικίας , υγειονομικούς κανόνες κλπ 

αλλα στο 99% των περιπτώσεων όλα αυτά θεωρούνται λεπτομέρειες 
όπως οι οροι που διαβαζεις οταν κάνεις εγκατασταση ενα προγραμμα και απλα πατας next next next ok
 

Δηλαδή όπως σκότωσαν το uber, και οτιδήποτε άλλο που αφήνει τον καπιταλισμό να λειτουργήσει, να το ακυρώσουμε. Να μην αφήσουμε ποτέ την ιδιωτική πρωτοβουλία σε αυτή τη χώρα να ανοίξει τα φτερά της. Να μη βγάλει ποτέ κανείς λεφτά ε?

Μετά όμως, μη κλαίτε που ζείτε από επιδοματα πείνας. 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DimosthenisG είπε

Δηλαδή όπως σκότωσαν το uber, και οτιδήποτε άλλο που αφήνει τον καπιταλισμό να λειτουργήσει, να το ακυρώσουμε. Να μην αφήσουμε ποτέ την ιδιωτική πρωτοβουλία σε αυτή τη χώρα να ανοίξει τα φτερά της. Να μη βγάλει ποτέ κανείς λεφτά ε?

Μετά όμως, μη κλαίτε που ζείτε από επιδοματα πείνας. 

Ναι μα οι Uberτζήδες είναι βρώμικοι, παίρνουν λίγα και χαλάνουν την πιάτσα, υπολογίζουν από πριν πόσα θα πληρώσεις με βάση τη διαδρομή λες και είναι μαθηματικοί.

Αλίμονο ρε παιδί μου, να μπεις σε ταξή και να μεταφερθείς κάπου εξηγημένα; Απαπαπαπααπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, evkar είπε

εμείς έχουμε στην πολυκατοικία τον ιδιοκτήτη  ενός  διαμερίσματος  που το νοικιάζει με bnb , να πω την αλήθεια ,  για πολύ καιρό νόμιζα ότι είναι άδειο . Τυχαία έμαθα ότι έρχονται τουρίστες για μια-δυο μέρες. Πάντως, όντως έχω ακούσει , ότι τα διαμερίσματα που αγοράστηκαν από ξένους , κυρίως κινέζους , για να πάρουν την βίζα , έχουν θέματα με μη καταβολή κοινοχρήστων , άγνωστος ιδιοκτήτης  κλπ.

Για μη καταβολη κοινοχρήστων έχουν γίνει κατασχεσεις ιδιοκτησιών, ψαχτε το καλυτερα με δικηγόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το   καταστατικο   ως   επι  το  πλειστον   ειναι   η  συμβολαιογραφικη   πραξη   οριζοντιου

ιδιοκτησιας. Επειδη   -τουλαχιστον  στην   αθηνα-   τα   μισα   ειναι   ουσιαστικα   παρανομα  γιατι

εγιναν  πριν   το  85  και  εχουν   ενα   σωρο   ανακριβειες  καλο   θα   ηταν   να   μην   δινουμε

πολλη   σημασια   στις   υποτιθεμενες   "απαγορευσεις"   που   συμφωνησαν   ασχετοι   με   την

σημερινη   εποχη   ανθρωποι.

ΠΧ  η απαγορευση   κατοικιδιων   ειναι   εντελως   αστοχη   και  παρανομη   με   αποφαση   του

αρειου   παγου  απο   το  86  αν  θυμαμαι   καλα.

Οι  μηχανολογικες   μελετες   για   χιλιοστα   εχουν  αλλαξει   απο  το   83  σε  μεγαλο   βαθμο.

Βεβαια   δεν  μπαινει  κανεις   στον  κοπο   να   αλλαξει   πραξη   οριζοντιου  ιδιοκτησιας   γιατι

πρωτον   πρεπει   να   συμφωνησουν  τα   1000/1000  πραγμα   αδυνατον   και  το  κυριοτερο

το  μεγαλο   κοστος. Οπου   εγιναν   αλλαγες   εγιναν   με   τελεσιδικη   δικαστικη   αποφαση

και  με   ορκωτους   μηχανικους. Συνολικα   καμμια   500αρια   περιπτωσεις   στην   αθηνα.

Σε  βαθος   10-12   χρονων   δηλ  ζησε   μαη.....

Απαγορευση   σε  βραχυχρονια   μισθωση   δεν  μπορει   να   κανει   ουτε   το   κρατος   ουσιαστικα

γιατι  ειναι   αντιθετο  με   τα   ανθρωπινα   δικαιωματα   σε   νομο  της   εε   περι   εκμεταλλευσης

ιδιωτικης   περιουσιας. Για   να   καταλαβετε   τι  λεω   οι  ισπανοι   το  πηγαν   με   πλαγιο

τροπο   και  εθεσαν   ως   προδιαγραφη  οτι   τα  διαμερισματα   airbnb   πρεπει  να   εχουν

αυτονομο   κλιμακοστασιο  η  ανελκυστηρα  για   την  εισοδο  σε  αυτο.

Τωρα   για   φασαριες-φθορες  και  μπιστολιασματα  κοινοχρηστων  ειναι   αμεσα   υπευθυνος

ο  ιδιοκτητης. Πολλοι   παντως   εχουν   θεσει   ορο   στις  πλατφορμες   τον   απολυτο

σεβασμο   και  ησυχια   στην   πολυκατοικια  με   προειδοποιηση   αυτοφωρου   αδικηματος

οποτε   ειναι   ξεκαθαρα   θεμα   ιδιοκτητη.

Το  χειροτερο   βεβαια   ειναι   να   ειναι   αλλοδαπος   ο  ιδιοκτητης   και  να   μην  τον

νοιαζει   τιποτα  παρα  μονο   το  "κονομι".....

 

Επεξ/σία από tigergreg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, st2 είπε

ο φιλος @Zerg13 έχει απόλυτο δίκιο 

απλά θέλω να αναφέρω ότι αυτά είναι προβλήματα θα μπορούσαν να αποφεχθούν εν τη γενέσει τους 

πχ  η σύσταση οριζοντίου της πολυκατοικίας θα μπορούσε είχε προβλέψει να βγάλει αφμ κοινόχρηστο , κανονισμό πολυκατοικίας , υγειονομικούς κανόνες κλπ 

αλλα στο 99% των περιπτώσεων όλα αυτά θεωρούνται λεπτομέρειες 
όπως οι οροι που διαβαζεις οταν κάνεις εγκατασταση ενα προγραμμα και απλα πατας next next next ok
 

Σε τι ακριβώς από όσα έγραψε έχει απόλυτο δίκιο?

Στο τσουβάλιασμα που έκανε γράφοντας ότι οι ξένοι ένοικοι συμπεριφέρονται ως ζώα ενώ οι Έλληνες είναι υποδειγματικοί? Στο ότι οι ένοικοι airbnb είναι βρωμιάρηδες ενώ οι υπόλοιποι ένοικοι πεντακάθαροι? Στο ότι οι ιδιοκτήτες διαμερισμάτων που μισθώνονται μέσω airbnb είναι μπήχτες, ενώ οι ιδιοκτήτες/ενοικιαστές των υπολοίπων είναι καλοπληρωτές?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@MontzOlee

εφόσον οι νέοι ιδιοκτήτες φαίνονται συνεννοήσιμοι το καλύτερο που έχεις να κάνεις, σε περίπτωση που όντως επιλέξει την βραχυχρόνια μίσθωση, είναι να συζητήσεις μαζί του τους προβληματισμούς σου όπως:

Σχετικά με την φασαρία (να αναφέρει ρητά οτι απαγορεύονται τα πάρτι και να σέβονται τις ώρες κοινής ησυχίας)

Αν δείτε μεγάλη απόκλιση στα κοινόχρηστα σε σχέση με αντίστοιχους μήνες να πληρώσει κάτι παραπάνω.

Διαχειρίζομαι ένα airbnb και πραγματικά δεν έχουν παράπονα οι γείτονες. Σίγουρα μπορεί στο μέλλον να σου κάτσει κάποιος περίεργος αλλά όλα με συνεννόηση λύνονται!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν κάποια καταστατικα πολυκατοικιών τα οποία απαγορεύουν βραχυχρονιες μισθώσεις, πόσο νόμιμο είναι και τι μπορούν να σου κάνουν δεν ξέρω καθώς ο ιδιοκτήτης έχει δικαίωμα κατόπιν συμφωνίας με τους ενοικιαστες να το νοικιάζει όσο χρόνο θέλει. Τώρα για το θέμα της φασαρίας κτλ, αν υπάρχει τέτοιο θέμα, ακολουθείτε την τακτική των κοινών θνητών, αστυνομίες, συστάσεις, πρόστιμα, σε ακραία περίπτωση αν γίνει μπ... η πολυκατοικία από διάφορους που το νοικιάζουν και μπαινοβγαινουν μπορείτε να ζητήσετε αποζημίωση με αγωγή από τον ιδιοκτήτη, αυτό είχε γίνει σε κάποια πολυκατοικία. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Tελικά ''το πρόβλημα μου'' υπάρχει σε πολλοί κόσμο άλλα και το αντίστροφο με πολλούς υποστηρικτές αυτού του είδους.

Αν κάποιος διαβάσει το thread και κάθε post χωριστά καταλαβαίνει ότι υπάρχουν όπως πάντα δηλαδή , δυο πλευρές στο νόμισμα που λέγεται Airbnb .

Εγώ από την μεριά μου θα κάνω ότι προβλέπεται και είναι σωστό όσο διαμένω σε αυτή την πολυκατοικία χωρίς να είμαι προϊδεασμένος αρνητικά & μακάρι να είμαι από τις περιπτώσεις με ομαλή εξέλιξη σε όλο αυτό.

Πράγματα που στο κράτος που ζούμε δεν έχουν ξεκάθαρο νομοθετικό πλαίσιο  ,δεν έχω καμιά όρεξη ούτε είμαι διατεθειμένος να χαλάσω την ζαχαρένια μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, st2 είπε

@Joshua γιατί παράθεσε προβλήματα που υπάρχουν σε πολλές πολυκατοικίες εξαιτίας έλλειψης ρυθμιστικού πλαισίου 

Άλλο ρώτησα εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Joshua ρώτησες σε τι είχε δίκιο και σου απάντησα ότι παρεθεσε προβλήματα που ανακυπτουν σε πολυκατοικίες

στο υπόλοιπο ποστ τίθονται ερωτήσεις που δεν καταλαβα ότι αφορούν την δικιά μου απάντηση 

1 ώρα πριν, MontzOlee είπε

Πράγματα που στο κράτος που ζούμε δεν έχουν ξεκάθαρο νομοθετικό πλαίσιο  ,δεν έχω καμιά όρεξη ούτε είμαι διατεθειμένος να χαλάσω την ζαχαρένια μου

το αντιμετωπίζεις λάθος.

η πολυκατοικία είναι ένα σύνολο κατοικιών που το κράτος δίνει το πλαίσιο να ρυθμίσει την καλή λειτουργία της μόνη της (σύσταση οριζόντιου και κανονισμός πολυκατοικίας) 

επιπλέον δίνεται η δυνατότητα στους κατοίκους (όπως και σε κάθε άλλη περίπτωση πχ ομορης γειτνιασης) να χρησιμοποιηθεί η νομοθεσία περί κοινής ησυχίας , υγιεινής κλπ

μην αναμένεις από τον νομοθέτη να οριοθέτησει το τρόπο λειτουργίας των βραχυχρόνιων μισθώσεων γιατί δεν προβλέπεται να γίνει άμεσα.

η περίπτωση της Ισπανίας που επέβαλε στα ακίνητα βραχυχρόνιας μίσθωσης να έχουν ξεχωρίστη είσοδο ήταν αποτέλεσμα μεγάλης κοινωνικής πίεσης. στην Ελλάδα δεν υπάρχει αντιστοιχο φαινόμενο. 

αντιθέτως η βραχυχρόνια μίσθωση στήριξε πολλούς μικροϊδιοκτήτες στην περίοδο της οικονομικής κρίσεως οπότε μάλλον φαίνεται να υπάρχει πίεση για ευνοϊκότερες ρυθμίσεις σε θέματα όπως η φορολογία στους οικοδεσπότες παρά περιορισμοί, με ορίζοντα την επανέναρξη του τουρισμού 

 

 

Επεξ/σία από st2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν κάτοικος Κουκακιου με 19 (Δεκαεννια ) διαμερισματα Airbnb σε ακτινα 2 οικοδομικων τετραγωνων απο το σπιτι μου.

Σας ενημερωνω οτι με το AirBnB υπαρχουν 1000+2 πραγματα που δεν ειχατε ζησει στην πολυκατοικια και θα τα ζησετε τωρα.

Μερικα παραδειγματα.

Καθε χρονο αποφραξη στις αποχετευσεις στανταρ! (οι ξενοι πετανε παντα το χαρτι μεσα)

Βαψιμο της πολυκατοικιας καθε 2 χρονια. (κυριως ροδιες απο βαλιτσες στους τοιχους)

Αλλαγη καθε χρονο στην σουστα της εξωπορτας. (Επειδη την κρατανε ανοιχτη οσο ξεφορτωνουν τα μπαγκαζια)

Αυτα ειναι φθορες που θα δημιουργηθουν ακομα και με τους πιο ηρεμους επισκεπτες.

Εαν ερθουν τιποτα ορκ και αρχισουν τις μπυρες και τις φωνες στις 3 το χαραμα παει αλλου το θεμα,

εδω σου γραφω για πραματα που αφορουν τα κοινοχρηστα.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...