Προς το περιεχόμενο

Περί ''Airbnb Δώμα σε πολυκατοικία'' ο λόγος


MontzOlee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γελαω με τα περισσοτερα σχολια....Να ρωτησω κατι?Πως γινεται να ειναι διαχειριστης ο ενοικιαστης?Και δευτερον απορω που βρισκεις την ορεξη να ασχολεισαι με την διαχειριση σε πολυκατοια οπου δεν εισαι ιδιοκτητης αλλα ενοικιαστης.Τριτον,αν δεν μπορει καποιος απο τους ιδιοκτητες να αναλαβει διαχειριστης, υπαρχουν εταιρειες που κανουν αυτην την δουλεια.Και θα δωσουν λυση σε ολα τα θεματα της πολυκατοικιας ;)

Επεξ/σία από gustom2008
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, gustom2008 είπε

Γελαω με τα περισσοτερα σχολια....Να ρωτησω κατι?Πως γινεται να ειναι διαχειριστης ο ενοικιαστης?Και δευτερον απορω που βρισκεις την ορεξη να ασχολεισαι με την διαχειριση σε πολυκατοια οπου δεν εισαι ιδιοκτητης αλλα ενοικιαστης.Τριτον,αν δεν μπορει καποιος απο τους ιδιοκτητες να αναλαβει διαχειριστης, υπαρχουν εταιρειες που κανουν αυτην την δουλεια.Και θα δωσουν λυση σε ολα τα θεματα της πολυκατοικιας ;)

Υπάρχουν πολλοί "διαχειριστές" που έχουν αναλάβει κατόπιν προφορικής συμφωνίας με τον ιδιοκτήτη. Σε πολλές πολυκατοικιες οι μισοί έως όλοι είναι ενοικιαστές, άλλοι μένουν σε ένα σπίτι με ενοικιο 20 και βάλε χρόνια σου λένε ας εμπλακώ και σε διάφορα άλλα, τώρα βέβαια σε θέματα ψηφων και ΓΣ δεν ξέρω τι γίνεται, θεωρητικά αν δεν έχουν την γραπτή συναίνεση του ιδιοκτήτη που θα τους παραχωρεί το δικαίωμα να ψηφίζουν και να εκπροσωπούν τον ιδιοκτήτη τότε η ψήφος είναι παράνομη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TolisT1985 είπε

Ενοειτε ότι αν έρθουν τουρίστες θα πάνε πολύ καλά τα βραχυχρόνια αφού ο τουρίστας θα προτιμήσει ένα ανεξάρτητο σπίτι κοντά στην θάλασσα και όχι το πανικό του ξενοδοχείου.......

 

Η airbnb σου ζητάει-προτεινει  να βάζεις πολύ φτηνές τιμές.

Η Booking γενικώς είναι καλύτερη.....

Εγώ έχω τελείως άλλη εικόνα. Τα Ορκ από το booking έρχονται. Είναι αλήθεια ότι μπορείς να πιάσεις καλύτερες τιμές από booking αλλά η φορολογία σε διαλύει οπότε συμφέρει να είσαι πιο φθηνός στο airbnb. Τώρα αν το airbnb αλλάξει για όλους το ποιος πληρώνει την προμήθεια τους γίνεται άλλη κουβέντα. Όταν είμαστε στο 3.75% ασυζητητί airbnb. Φυσικά όλα αυτά για τους host της βραχυχρόνιας που δεν εκπίπτει τίποτα.

Τουρισμός υπάρχει αλλά δεν είναι ο παραδοσιακός που ξέραμε. Χαμός από digital nomads που θα κάτσουν περίπου 2 μήνες. Άνθρωποι  μόνοι και ζευγάρια που θέλουν ήσυχα σπίτια γιατί δουλεύουν. Δεν μιλάμε για 18αχρονα από την Αγγλία.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gustom2008 είπε

Γελαω με τα περισσοτερα σχολια....Να ρωτησω κατι?Πως γινεται να ειναι διαχειριστης ο ενοικιαστης?Και δευτερον απορω που βρισκεις την ορεξη να ασχολεισαι με την διαχειριση σε πολυκατοια οπου δεν εισαι ιδιοκτητης αλλα ενοικιαστης.Τριτον,αν δεν μπορει καποιος απο τους ιδιοκτητες να αναλαβει διαχειριστης, υπαρχουν εταιρειες που κανουν αυτην την δουλεια.Και θα δωσουν λυση σε ολα τα θεματα της πολυκατοικιας ;)

Πρώτον μια χαρά γίνεται να είναι διαχειριστής κάποιος ενοικιαστής ή και γενικότερα μη ιδιοκτήτης, εκτός αν το απαγορεύει ο κανονισμός της πολυκατοικίας (με τη λογική ότι ιδιοκτήτης και ενοικιαστής έχουν αντικρουόμενα συμφέροντα), αλλά ακόμα και αν το απαγορεύει μπορεί να μπει ανεπίσημα. Ούτως ή άλλως μην νομίζεις, οι περισσότεροι ιδιοκτήτες που μπαίνουν διαχειριστές είναι άσχετοι και το κάνουν ως αγγαρεία, και στις περισσότερες περιπτώσεις οι αποφάσεις που παίρνει η ΓΣ δεν έχουν καμία νομική ισχύ επειδή δεν γίνονται με την προβλεπόμενη διαδικασία.

Δεύτερον περί ορέξεως ουδείς λόγος.

Τρίτον έχεις καταλάβει λάθος τον ρόλο των εταιριών διαχείρισης, ποτέ δεν αντικαθιστούν πλήρως τον διαχειριστή της πολυκατοικίας, απλά αναλαμβάνουν κάποια ή κάποιες από τις υποχρεώσεις του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης   πολλες  απο  τις   "εταιρειες"  εριξαν   κανονι   βαζοντας   χιλιαδες   ευρω   φεσι   σε

πολυκατοικιες.  Εχω   1-2  παραδειγματα   για   αθηνα.

Μαλιστα   σε   μια   περιπτωση   ο  λογιστης   αρπαξε   550,000   ευρω   και   την   κοπανησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, efo355 είπε

Εγώ έχω τελείως άλλη εικόνα. Τα Ορκ από το booking έρχονται. Είναι αλήθεια ότι μπορείς να πιάσεις καλύτερες τιμές από booking αλλά η φορολογία σε διαλύει οπότε συμφέρει να είσαι πιο φθηνός στο airbnb. Τώρα αν το airbnb αλλάξει για όλους το ποιος πληρώνει την προμήθεια τους γίνεται άλλη κουβέντα. Όταν είμαστε στο 3.75% ασυζητητί airbnb. Φυσικά όλα αυτά για τους host της βραχυχρόνιας που δεν εκπίπτει τίποτα.

Τουρισμός υπάρχει αλλά δεν είναι ο παραδοσιακός που ξέραμε. Χαμός από digital nomads που θα κάτσουν περίπου 2 μήνες. Άνθρωποι  μόνοι και ζευγάρια που θέλουν ήσυχα σπίτια γιατί δουλεύουν. Δεν μιλάμε για 18αχρονα από την Αγγλία.

 

Υπαρχει το κακο, υπαρχει και το χειροτερο. Αν ανταλαξουμε airbnb με booking παμε στο -> οτι χειροτερο παιζει. 

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η εταιρεια αναλαμβανει τα παντα οταν κανει εξωτερικη διαχειριση.Φυσικα,υπαρχει εκπροσωπος της πολυκατοικιας που ειναι συνδεσμος πολυκατοικιας-εταιρειας.Οπως και στα σκρουτζομαγαζα υπαρχουν πολλες εταιρειες.Κανουμε την ερευνα μας και επιλεγουμε μια αξιοπιστη που εχει iso κλπ. ;)  Απλα τα πραγματα.

Επεξ/σία από gustom2008
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, gustom2008 είπε

Η εταιρεια αναλαμβανει τα παντα οταν κανει εξωτερικη διαχειριση.Φυσικα,υπαρχει εκπροσωπος της πολυκατοικιας που ειναι συνδεσμος πολυκατοικιας-εταιρειας.Οπως και στα σκρουτζομαγαζα υπαρχουν πολλες εταιρειες.Κανουμε την ερευνα μας και επιλεγουμε μια αξιοπιστη που εχει iso κλπ. ;)  Απλα τα πραγματα.

Βασικά ο "εκπροσωπος της πολυκατοικιας που ειναι συνδεσμος πολυκατοικιας-εταιρειας" που περιγράφεις στην πραγματικότητα είναι ο διαχειριστής της πολυκατοικίας, το εκτελεστικό όργανο της γενικής συνέλευσης των ιδιοκτητών της πολυκατοικίας. Οτιδήποτε μπορεί να κάνει μια εταιρεία διαχείρισης το κάνει κάτω από τις εντολές του.

Η σύγκριση με "σκρουτζομάγαζα" στα οποία υπάρχουν πολλές εταιρείες (ότι και να εννοείς με αυτό), είναι εντελώς άσχετη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτο λεγεται εξωτερικη διαχειριση.Οσον αφορα για τις εταιρειες θελω να πω οτι προσεχεις τι εταιρεια διαλεγεις.Υπαρχουν σοβαρες εταιρειες στον χωρο υπαρχουν και τυχοδιωκτες.Συνηθως οι σοβαρες εταιρειες δεν ειναι φθηνες στο κοστος διαχειρισης και ζητουν ενα ελαχιστο ποσο αποθεματικου να προυπαρχει για να μπορει να γινει διαχειριση.Αυτα και δεν εχω να συμπληρωσω κατι αλλο.Παντως εγω προσωπικα δεν θα αναλαμβανα ποτε να γινω διαχειριστης,για πολλους λογους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, gustom2008 είπε

Γι'αυτο λεγεται εξωτερικη διαχειριση.Οσον αφορα για τις εταιρειες θελω να πω οτι προσεχεις τι εταιρεια διαλεγεις.Υπαρχουν σοβαρες εταιρειες στον χωρο υπαρχουν και τυχοδιωκτες.Συνηθως οι σοβαρες εταιρειες δεν ειναι φθηνες στο κοστος διαχειρισης και ζητουν ενα ελαχιστο ποσο αποθεματικου να προυπαρχει για να μπορει να γινει διαχειριση.Αυτα και δεν εχω να συμπληρωσω κατι αλλο.Παντως εγω προσωπικα δεν θα αναλαμβανα ποτε να γινω διαχειριστης,για πολλους λογους.

όπως ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

όπως ?

Π.χ. για να μην ερθω αντιμετωπος με τυχον κομπλεξ που μπορει να κουβαλαει καποιος ιδιοκτητης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, gustom2008 είπε

Π.χ. για να μην ερθω αντιμετωπος με τυχον κομπλεξ που μπορει να κουβαλαει καποιος ιδιοκτητης.

καλο point άλλα αυτό το κόμπλεξ υπάρχει παντού στην κοινωνία ωστόσο όντως φορτώνεσαι ένα επιπλέον όπως το αναφέρεις.

 Ωστόσο αν δεν θες όμως να σε ''τρώει'' κάποιος έξυπνος με το έτσι θέλω χρεώνοντας στην περίπτωση μου μια ''επισκευή'' ξύλινης πόρτας στο υπόγειο 140 εύρω χωρίς κανένα παραστατικό και εσύ μπορείς να είσαι σωστός με ανάρτηση λογαριασμών και αποδείξεων κτλ., προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει καμιά δυσκολία - πρόβλημα και έχω το κεφάλι μου ήσυχο έως τώρα.

Επεξ/σία από MontzOlee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτο οι εταιρειες κρατανε οργανωμενο φακελο και ολα ειναι πληρως μηχανογραφημενα.Παντα υπαρχουν αποδειξεις για το καθε τι που γινεται στην πολυκατοικια.Οποτε αποφευγονται προστριβες μεταξυ ιδιοκτητων και οι σχεσεις μεταξυ τους ειναι οι καλυτερες δυνατες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην δική μου οικοδομή, κάθε όροφος δίνει 6.30 τον μήνα στην εταιρεία. Σε αυτούς πληρώνουμε το φυσικό αέριο και τα λοιπά όπως κηπουρός καθαριότητα και ασανσέρ. Και αποθεματικό 10 ευρώ το μήνα , έχουνε καμία 3000 απόθεμα για βαψιματα και ζημιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gustom2008 είπε

Γι'αυτο οι εταιρειες κρατανε οργανωμενο φακελο και ολα ειναι πληρως μηχανογραφημενα.Παντα υπαρχουν αποδειξεις για το καθε τι που γινεται στην πολυκατοικια.Οποτε αποφευγονται προστριβες μεταξυ ιδιοκτητων και οι σχεσεις μεταξυ τους ειναι οι καλυτερες δυνατες!

 

46 λεπτά πριν, DimosthenisG είπε

Στην δική μου οικοδομή, κάθε όροφος δίνει 6.30 τον μήνα στην εταιρεία. Σε αυτούς πληρώνουμε το φυσικό αέριο και τα λοιπά όπως κηπουρός καθαριότητα και ασανσέρ. Και αποθεματικό 10 ευρώ το μήνα , έχουνε καμία 3000 απόθεμα για βαψιματα και ζημιες

πολύ ονειρικά μου τα λέτε γιατί έχω ακούσει πολλές ιστορίες , διαφορετικές από τις δικές σας ωστόσο δεν είναι όλες οι εταιρίες ''κάλες'' ή ''κακιες'' και πάω πάσο.

Όμως όλα αυτά στην επαρχία είναι όνειρα θερινής νυκτός , δεν έχουμε τέτοια γραφεία εδώ που μένω κ μονό μας εκδίδουν τα μηνιάτικα.

 

edit : ρε μήπως βρήκα την τρυπά (αυτό που λείπει από τον τόπο μου) ?  😳🤭🤔

Επεξ/σία από MontzOlee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...