Προς το περιεχόμενο

Laptop


Giannis_Se

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και πάλι ! 
Θα ήθελα να αγοράσω ένα λαπτοπ και είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δυο στις φωτο. Το θέμα είναι ότι το πιο φθηνό έχει μεγαλύτερη μνήμη 512gb και το πιο ακριβό έχει καλύτερο επεξεργαστή ( όλα τα αλλά είναι ίδια και έχουν αντιβαριους και τα δυο  ). Εγώ το θέλω για την σχολή 4-5 χρόνια ή όσο με βγάλει τέλος πάντων .... 

Πιο από τα δυο μου προτείνετε να πάρω ;

( θέλω ένα από τα δυο, οχι άλλες προτάσεις )

Ευχαριστω !

CD085AA6-9D5B-4E69-BB1C-8B92E3468810.png

6ADC910B-9BA5-4DDF-919B-CA6D39BCC0A3.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλύτερος ο i3 από τον Ryzen5....δε νομίζω...

το 1ο καλύτερο με διαφορά. θα σε βγάλει άνετα τα 4-5 χρόνια που λες. άντε το πολύ στη 2ετία να βάλεις και ένα στικάκι ράμ να το κάνει 16.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, greekfragma είπε

καλύτερος ο i3 από τον Ryzen5....δε νομίζω...

το 1ο καλύτερο με διαφορά. θα σε βγάλει άνετα τα 4-5 χρόνια που λες. άντε το πολύ στη 2ετία να βάλεις και ένα στικάκι ράμ να το κάνει 16.

Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση ... 

Για τον επεξεργαστή το είδα εδώ ... τώρα δεν ξέρω γιαυτο ρωτάω 451DB027-4D53-4B1C-B9A3-DAD77F529377.jpeg.19092c9f4fcb79048fd23175cd739028.jpeg

F2FBCCD6-3F7F-42B4-BAA5-6C63D46619D8.jpeg

Επίσης είναι και αυτό ...

F1891C37-764E-4E66-94EE-097445BDCED5.png

Επίσης σκέφτομαι να πάρω αυτό με τον καλύτερο επεξεργαστή και μετά αν είναι παίρνω μια sd για παραπάνω μνήμη ... απλά θέλω να μου πει κάποιος αν όντως είναι καλύτερος ο επεξεργαστή και γενικότερα το λαπτοπ ώστε να με κρατήσει αρκετό καιρό ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο AMD είναι 4πύρηνος με χαμηλότερη κατανάλωση 15watts

ο Intel διπύρηνος με τη διπλάσια σχεδόν στα 28.

Επειδή ρωτάς για σχολή και λάπτοπ σε νοιάζει αυτονομία και απόδοση γιατί μπορεί να τρέξεις και κάνα πρόγραμμα που να ωφελείται από 4core έναντι 2core.

Άρα πας στον AMD.

Αν μιλάς και για κάνα παιχνιδάκι κοιτάς λάθος κατηγορία λάπτοπ και λάθος τιμές. Πρέπει να ανέβεις. Αυτές οι κάρτες γραφικών και τα μεγαλύτερα ρολόγια του Intel που θα πιάσει κάνα fps παραπανω δε θα έπρεπε καν να σε απασχολούν. Δε γίνεται gaming σε αυτά τα 2 που έβαλες.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, greekfragma είπε

ο AMD είναι 4πύρηνος με χαμηλότερη κατανάλωση 15watts

ο Intel διπύρηνος με τη διπλάσια σχεδόν στα 28.

Επειδή ρωτάς για σχολή και λάπτοπ σε νοιάζει αυτονομία και απόδοση γιατί μπορεί να τρέξεις και κάνα πρόγραμμα που να ωφελείται από 4core έναντι 2core.

Άρα πας στον AMD.

Αν μιλάς και για κάνα παιχνιδάκι κοιτάς λάθος κατηγορία λάπτοπ και λάθος τιμές. Πρέπει να ανέβεις. Αυτές οι κάρτες γραφικών και τα μεγαλύτερα ρολόγια του Intel που θα πιάσει κάνα fps παραπανω δε θα έπρεπε καν να σε απασχολούν. Δε γίνεται gaming σε αυτά τα 2 που έβαλες.

Οχι οχι για κανένα λόγο παιχνίδι στο λαπτοπ , το θέλω καθαρά για την σχολή , απλά δεν θέλω πχ να κάνω μουλτιτασκινγκ και να κόλλαει ... γενικότερα δεν θέλω να κόλλαει ...

 

Επεξ/σία από Giannis_Se
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

4πύρηνος είναι με 8threads.

Με όσα περιγράφεις θες Ryzen5

σου έχω μια ακόμα πρόταση αν αντέχεις να ανέβεις λίγο.

https://www.skroutz.gr/s/27633760/Lenovo-IdeaPad-3-15ARE05-Ryzen-5-4500U-8GB-1TB-FHD-W10-Home-Abyss-Blue.html

Θα χρειαστεί να δώσεις και ακόμα 30-50 ευρώ για να αλλάξεις τον 1000GB hdd με 250 ή 500gb (αντίστοιχα τιμές) και μια θήκη 10ευρώ για τον 1ΤΒ για μπακαπ αφού τον βγάλεις για να βάλεις τον ssd.

Επεξ/σία από greekfragma
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά μιλάμε για 2core/4thread έναντι 4core/8thread. Τα συγκριτικά ποτέ μην τα κοιτάς σε ένα site, το συγκεκριμένο γέρνει προς Intel μεριά. Προσωπικά δε θα σου πρότεινα κανένα από τα δύο. O intel έχει λίγα Core/thread ενώ ο Amd πολύ χαμηλές ταχύτητες. Αν ανέβεις ελάχιστα μπορείς να βρεις σειρά 4 amd που φτάνει επιδόσεις σημερινών desktop. Πέρνα από το παρακάτω νήμα να σε κατατοπίσουν αφού εκεί ψάχνουν για λάπτοπ νυχθημερόν

 

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, greekfragma είπε

4πύρηνος είναι με 8threads.

Με όσα περιγράφεις θες Ryzen5

σου έχω μια ακόμα πρόταση αν αντέχεις να ανέβεις λίγο.

https://www.skroutz.gr/s/27633760/Lenovo-IdeaPad-3-15ARE05-Ryzen-5-4500U-8GB-1TB-FHD-W10-Home-Abyss-Blue.html

Θα χρειαστεί να δώσεις και ακόμα 30-50 ευρώ για να αλλάξεις τον 1000GB hdd με 250 ή 500gb (αντίστοιχα τιμές) και μια θήκη 10ευρώ για τον 1ΤΒ για μπακαπ.

Ψάχνω για λαπτοπ αλλά θέλω το κατάστημα να παίρνει voucher ... γιαυτο και μέχρι 600€ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα καταστήματα δέχονται κανονικά το voucher. Αν ανέβεις σε τιμή απλά πληρώνεις και τη διαφορά που θα προκύψει.

τουλάχιστον αυτό θυμάμαι την προηγούμενη φορά που ανακοινώθηκε.

αυτό που σου βαλα είναι πολύ ανώτερο από τα 2 πρώτα.

ο 4000 είναι απίστευτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, greekfragma είπε

4πύρηνος είναι με 8threads.

Με όσα περιγράφεις θες Ryzen5

σου έχω μια ακόμα πρόταση αν αντέχεις να ανέβεις λίγο.

https://www.skroutz.gr/s/27633760/Lenovo-IdeaPad-3-15ARE05-Ryzen-5-4500U-8GB-1TB-FHD-W10-Home-Abyss-Blue.html

Θα χρειαστεί να δώσεις και ακόμα 30-50 ευρώ για να αλλάξεις τον 1000GB hdd με 250 ή 500gb (αντίστοιχα τιμές) και μια θήκη 10ευρώ για τον 1ΤΒ για μπακαπ αφού τον βγάλεις για να βάλεις τον ssd.

Δυστυχώς δεν γίνεται για περισσότερα χρήματα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, greekfragma είπε

Όλα τα καταστήματα δέχονται κανονικά το voucher. Αν ανέβεις σε τιμή απλά πληρώνεις και τη διαφορά που θα προκύψει.

τουλάχιστον αυτό θυμάμαι την προηγούμενη φορά που ανακοινώθηκε.

αυτό που σου βαλα είναι πολύ ανώτερο από τα 2 πρώτα.

ο 4000 είναι απίστευτος.

Βασικά το θέμα είναι ότι ψηλοφοβαμε να αλλάξω μνήμες και τέτοια στο λαπτοπ , αν είναι πς τότε δεν θα είχα θέμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να ζητήσεις να το κάνει ο τεχνικός στο κατάστημα κατά την αγορά. φυσικά θα χρεωθεί....απλά αν μπορείς κάντο. τα 2 πρώτα λάπτοπ θα σε βγάλουν 3-4 χρόνια άνετα. το τελευταίο μπορεί να σε βγάλει και 5-6+

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, greekfragma είπε

μπορείς να ζητήσεις να το κάνει ο τεχνικός στο κατάστημα κατά την αγορά. φυσικά θα χρεωθεί....απλά αν μπορείς κάντο. τα 2 πρώτα λάπτοπ θα σε βγάλουν 3-4 χρόνια άνετα. το τελευταίο μπορεί να σε βγάλει και 5-6+

Ωραία θα τι κοιτάξω ... σε ευχαριστώ παρά παρά πολύ φίλε για την βοήθεια ... να είσαι καλά !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...