Προς το περιεχόμενο

Εξωτερικός σκληρός δίσκος - δεν λειτουργεί μετά από πέσιμο


hln3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω έναν intentso 3 TB external HDD με εξωτερική τροφοδοσία, ο οποίος υπέστη ένα (ελαφρύ) πέσιμο
Τον συνδέω στο pc και στο laptop, δοκίμασα διαφορετικές θύρες κτλ, παίρνει ρεύμα από την πρίζα αλλά είτε τον συνδέω στο pc είτε όχι, κανένα αποτέλεσμα. Δεν εμφανίζεται καν στο disk management

Εκτός εγγύησης είναι, οπότε τι fix θα μπορούσε να γίνει; Δεν σπινάρει καθόλου, μονο αναβοσβήνει το λαμπάκι.
Αν βρω τρόπο και τον ανοίξω (δεν έχει βίδες) μπορεί να λειτουργήσει σαν εσωτερικός 3.5;

Τα δεδομένα που έχει πάνω δεν με ενδιαφέρουν, απλά αν υπάρχει τρόπος να λειτουργήσει ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, hln3 είπε

υπέστη ένα (ελαφρύ) πέσιμο

Ήταν εκτός λειτουργίας;

20 λεπτά πριν, hln3 είπε

Αν βρω τρόπο και τον ανοίξω (δεν έχει βίδες) μπορεί να λειτουργήσει σαν εσωτερικός 3.5;

Αν δεν έπαθε ζημιά, ναι κανονικά.

*Δοκιμή με διαφορετικό καλώδιο USB έγινε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν εκτός λειτουργίας κατά την πτώση ναι
Διαφορετικό καλώδιο δεν βρήκα, έχει ένα συγκεκριμένο που δεν έχω ίδιο, μοιάζει με printer usb cable αλλά δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, hln3 είπε

έχει ένα συγκεκριμένο που δεν έχω ίδιο, μοιάζει με printer usb cable αλλά δεν είναι.

Τέτοιο να υποθέσω: https://www.skroutz.gr/c/695/kalodia-usb/f/553320_553570/USB-3-0-USB-B-male.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

Για τι πέσιμο μιλάμε; (ύψος)

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι τέτοιο καλώδιο
Ύψος από ενα mid tower (κάπου στα 40cm)

Μπήκα στο device manager, τον εμφάνιζε με θαυμαστικό

Πείραξα λίγο τις ρυθμίσεις, τώρα τον βγάζει σαν WPD volume driver. Εμφάνισε λίγο ενα usb drive στο MY PC αλλά δεν το διάβασε ποτέ.

Το disk management δεν ανοίγει καν τώρα. Πήγα να κάνω restart να δω τι γράφει στο bios, κόλλησε το pc στο restart και δεν έκανε boot. Τον αποσύνδεσα και τώρα δουλεύει το pc, μάλλον θα πάει για απόσυρση ο δίσκος...

Επεξ/σία από hln3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μηχανικό σύστημα είναι πολύ ευαίσθητο και με την πτώση χάλασε.
Kαι να λειτουργούσε δεν θα ήταν αξιόπιστος.
Ξέχασέ τον, την επόμενη φορά πάρε έναν τέτοιο :

https://www.youtube.com/watch?v=dAH6tvn8NP0

Απέθαντος...

Επισημαίνεται πάντως ότι αυτά τα test είναι όταν δεν λειτουργεί.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είχε πέσει στο σεισμό πριν λίγο καιρό ένας 2,5αρης western digital από το γραφείο και δεν τον αναγνώριζε ούτε εμένα και αναβόσβηνε το λαμπάκι του.  Με λίγο πείραγμα στην θήκη του είδα πως τελικά αυτή έφταιγε και επανήλθε κανονικά ο σκληρός και δουλεύει ακόμα. Πριν τον πετάξεις δοκίμασε να τον ανοίξεις και εσύ και κοίτα αν έχει μια μικρή πλακέτα και τις επαφές της

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την τελευταία συμβουλή, τον πίεσα στα πλαϊνα με όση δύναμη είχα για 1 λεπτό περίπου.
Μετά τον ξανάσυνδεσα και δούλεψε!

Είχα δοκιμάσει με λιγότερη δύναμη μην τον αποτελειώσω, αλλά αφού δεν επαιρνε και πήγαινε για off το ξαναδοκίμασα

Θενξ!

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...