Προς το περιεχόμενο

Καλώδιο δικτύου


witty

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας,

Θέλω να γυρίσω τον φορητό σε ενσύρματη σύνδεση, και ψάχνω για καλώδιο δικτύου.
Βλέπω ότι υπάρχουν αρκετοί διαφορετικοί κατασκευαστές.

Ποιοι θεωρούνται ως οι ποιοτικότεροι στον χώρο ;
Και, ποια χαρακτηριστικά χρειάζεται να αναζητήσω σε ένα ποιοτικό καλώδιο δικτύου ;

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλωδιο δικτυου εαν ειναι σωστα τερματισμενο και φτιαγμενο οπως πρεπει ακομη και ιδιοκατασκευη θα δουλεψει απροβληματιστα. μιλαμε προφανως για ενα καλωδιο απο το ρουτερ μεχρι τον ΗΥ σου μηκους 5-10-15 μετρα. οποιο και να παρεις θα κανει την δουλεια του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, xsterg είπε

το καλωδιο δικτυου εαν ειναι σωστα τερματισμενο και φτιαγμενο οπως πρεπει ακομη και ιδιοκατασκευη θα δουλεψει απροβληματιστα. μιλαμε προφανως για ενα καλωδιο απο το ρουτερ μεχρι τον ΗΥ σου μηκους 5-10-15 μετρα. οποιο και να παρεις θα κανει την δουλεια του. 

Έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά επειδή δεν πιάνουν καθόλου τα χέρια μου, θέλω να αγοράσω ένα έτοιμο.

Πράγματι, το ρούτερ απέχει 6-7 μέτρα, και θα αγοράσω ένα καλώδιο 10 μέτρων.

Είσαι σίγουρος ότι όποιο και να πάρω, θα κάνω την δουλειά μου  ;
Σε ρωτάω διότι όπως σωστά είπες "εαν ειναι σωστα τερματισμενο και φτιαγμενο", και για αυτόν τον λόγο ενδιαφέρομαι για ποιοτικές εταιρείες, και όχι για εταιρείες που προκειμένου να ρίξουν την τιμή όσο πιο χαμηλά γίνεται, είναι πολύ πιθανό να μειώσουν και την ποιότητα αντίστοιχα
28 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Πάρε ένα UTP Cat5e patch cord

Μήκος μέχρι 15 μέτρα, αλλά πιθανολογώ πως δε χρειάζεσαι τόσα πολλά

Ευχαριστώ για την πρόταση.

Να σε ρωτήσω γιατί πρότεινες Cat5e, και όχι κάποιο άλλο π.χ. Cat6 ;
Επεξ/σία από witty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εννοείται πως θα πάρεις ένα έτοιμο.., μην ασχοληθείς να παραγγείλεις, πήγαινε σε κάνα μεγάλο κατάστημα με ηλεκτρολογικό υλικό με 5€ το πολύ θεωρώ θα βρεις

Το Cat5e έχει προδιαγραφές για 1Gbit μέχρι 90 μέτρα, ομοίως και το Cat6 (μπορεί και 10Gbit έως 55 μέτρα)

Φυσικά δε νομίζω να έχεις τέτοιες απαιτήσεις, απλά να κάνεις τη δουλειά σου😉 

Patch cord (πολύκλωνο)  και όχι μονόκλωνο (πιο ακριβό) αφού είναι για χρήση εκτός εντοιχισμού, αντέχει δηλαδή σε πολλαπλά απλωματα μαζεματα

Το Cat6 δεν είναι και τόσο εύκαμπτο

Cat6 αντί 5e χρησιμοποιώ εγώ όπου δίνω PoE (power over ethernet), προληπτικά

Λίγη προσοχή δώσε στους ακροδέκτες, να έχουν αυτό το κάλυμα πάνω από το γλωσσακι που ασφαλίζει ώστε να μη το σπάσεις αθελα σου

 

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιστήμη δεν είναι, αλλά όλα όσα μού είπες, αποκλείεται να τα έβρισκα μόνος μου.

Και πάλι σε ευχαριστώ !

Καλή συνέχεια

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας παιδιά!!
Προς αποφυγήν παρεξηγήσεως, θα ήθελα να τονίσω ότι είμαι παντελώς άσχετος με το θέμα, οπότε κάθε βοήθεια δεκτή!
Το router (Thomson TG585) του παρόχου μου τα φτυσε και σκέφτομαι να το αντικαταστήσω με το  TP-LINK TD-W9970 v4. Η σύνδεση είναι η κλασσική 24αρα (γελάμε εδώ :P ) και αφορά οικιακή χρήση.
Ψάχνοντας λοιπόν στο ίντερνετ, διάβασα ότι για το εν λόγω router, για να μην έχω προβλήματα,  να μην χρησιμοποιήσω καθόλου το splitter, που έχει μέσα η συσκευασία, γιατί κάνει παρεμβολές, επειδή έχει εσωτερικά πηνία και πυκνωτές.
Προτείνει λοιπόν να συνδέσω απευθείας το router στην γραμμή του τηλεφώνου και να αγοράσω φίλτρο τηλεφώνου και να βάλω σε κάθε συσκευή τηλεφώνου που έχω, να αλλάξω τα καλώδια δικτύου και να αγοράσω cat6-cat6a κατηγορία utp, που είναι θωρακισμένα και δεν επηρεάζονται από παρεμβολές από κινητά και ασύρματα τηλέφωνα και υποστηρίζουν μεγαλύτερες συχνότητες καθώς και να πάρω έναν διακλαδωτη πχ. TA-1014K ΔΙΑΚΛΑΔΩΤΗΣ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΣΕ 3 ΘΗΛΥΚΑ 6P4C και για φίλτρο τηλεφώνου πχ. CRYPTO VDSL FILTER PSTN.
Κοιτάζοντας λοιπόν για καλώδια δικτύου, παρατήρησα ότι εκτός από τις διάφορες κατηγορίες (5,5e,6,6a,6e,7) τα χωρίζει και στους εξής τύπους: 

S/FTP 

U/UTP 

Optical Fiber 

U/FTP (STP) 

F/UTP 

SF/UTP 

SF/FTP 

S/UTP 

Η ερώτησή μου λοιπόν έχει να κάνει με ποιόν τύπο utp πρέπει να πάρω εγώ από τους παραπάνω και ποιες οι διαφορές τους?

Κάθε πρόταση/συμβουλή καλοδεχούμενη!
Σας ευχαριστώ πολύ!

Επεξ/σία από Christos Vvs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο μας έκαψες.. 😜

Θέλεις δηλαδή να κάνεις νέα δομημένη καλωδίωση δικτύου στο σπίτι;

Πόσες γραμμές θέλεις να βγάλεις;

Στη συνέχεια τα υπόλοιπα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Λίγο μας έκαψες.. 😜

Θέλεις δηλαδή να κάνεις νέα δομημένη καλωδίωση δικτύου στο σπίτι;

Πόσες γραμμές θέλεις να βγάλεις;

Στη συνέχεια τα υπόλοιπα..

χαχαχαχ σόρρυ παιδιά, όπως είπα δεν το κατέχω το άθλημα!! :P 
Η απορία μου στην ουσία είναι αν αξίζει να αλλάξω το καλώδιο που συνδέει το τηλέφωνο με το router με κάποιο από αυτά https://www.skroutz.gr/c/694/kalodia-diktyou.html , και αν ναι, ποια κατηγορία (5,5e,6,6a,6e,7) και ποιον τύπο (S/FTP , U/UTP , Optical Fiber , U/FTP (STP) , F/UTP , SF/UTP , SF/FTP , S/UTP) πρέπει να διαλέξω?
Εκτός και αν δεν έχω καταλάβει σωστά και τα παραπάνω καλώδια δεν είναι για σύνδεση τηλεφώνου με router, αλλά για σύνδεση router με υπολογιστή...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καλώδια αυτά είναι δικτύου

Για οικιακή εγκατάσταση και να είσαι future proof, θα σου έλεγα να χρησιμοποιήσεις UTP Cat6 23AWG, όπου φτάνει τα 10Gbit έως 55 μέτρα μήκος..

Φυσικά ξεχωριστές οδεύσεις και μακριά από καλώδια χαμηλής τάσης (230V)

Βάλε αν θέλεις και τέτοιο από τον κατανεμητή μέχρι τη πρώτη πρίζα, χρησιμοποιώντας το μπλε/άσπρο-μπλε ζεύγος για την τηλεφωνία/ίντερνετ, αλλά μικρό μήκος..

Οτιδήποτε άλλο καλώδιο βάλεις, όπου θα είναι θωρακισμένο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί γειωμενος εξοπλισμός, βύσματα κλπ που εκτινάσσει το κόστος..

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 9/4/2021 στις 11:00 ΠΜ, Kozanitis1 είπε

Εννοείται πως θα πάρεις ένα έτοιμο.., μην ασχοληθείς να παραγγείλεις, πήγαινε σε κάνα μεγάλο κατάστημα με ηλεκτρολογικό υλικό με 5€ το πολύ θεωρώ θα βρεις

Καλημέρα σας και καλό μήνα.

Από ότι βλέπω, για τα χαρακτηριστικά που προτείνατε (UTP Cat5e patch cord), υπάρχουν 8 διαφορετικοί κατασκευαστές.
https://www.skroutz.gr/c/694/kalodia-diktyou/f/633778_633802/Cat-5e-5-1-10-0.html?keyphrase=patch+cord+utp+cat5e&o=patch+cord+utp+cat5e&order_by=pricevat&order_dir=asc

Υπάρχει κάποιος ή κάποιοι κατασκευαστές που εσείς θα προτιμούσατε ;

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ δεν έχω κάποια προτίμηση, απλά ένα καλώδιο είναι..

Τώρα αν βρεις κανένα  ελληνικό, προτίμησε το.., να στηρίξουμε και τον τόπο μας..

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για τις σκέψεις σου.
 
Απλά, μού έκανε εντύπωση το ότι οι τιμές κυμαίνονται από 1,30€ έως σχεδόν 8€.
Ιδιαίτερα μεγάλη διαφορά, και ήθελα να καταλάβω εάν αυτό οφείλεται σε ουσιαστική διαφορά στην ποιότητα τους ή έχει να κάνει με το τι κέρδος θέλει να βγάλει το κάθε κατάστημα από αυτόν τον κωδικό προϊόντος.

Σε ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...