Προς το περιεχόμενο

Τί μου θυμίζει...; Τί μου θυμίζει...;


Cristina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

'Delirio Sonoro - Darkest Hour (Crisis Remix 2004)'

 

Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει τί μου θυμίζει αυτό το τραγούδι;

Σε μερικά σημεία του μοιάζει με κάποιο/α άλλο/α.

Όποιος ενδιαφέρεται, μπορεί να το κατεβάσει από ε δ ώ, free.

Είναι μόλις... 7.53 mb. :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Cristina, νομιζω οτι τα εχουμε μπλεξει λιγο τα πραγματα. και εξηγουμαι:

υπαρχουν δυο περιπτωσεις που ενα τραγουδι μας θυμιζει ενα αλλο:

 

1) υπαρχει sample στο ενα παο το αλλο (κατι συνηθως νομιμο) ή γενικα ειναι μια σιασκευη (κατι που παλι ειναι νομιμο αν εχει παρθει η σχετικη αδεια)

 

2) υπαρχει απλα σχεση της μελωδιας, ενωρχηστρωσης , συγχωρδιων κλπ. , οχι ακριβης αντιγραφη ομως, κατι που συνηθως δεν απαιτει αδεια αλλα αν οι ομοιοτητες ειναι πολλες τοτε το χαρακτηριζουμε "κλεμμενο". σε αυτην την περιπτωση ο συνθετης του νεου τραγουδιου δεν ασχολειται με αδειες καθως δεν παιρνει κατι αυτουσιο απο το οριτζιναλ τραγουδι.

 

Ειχα την εντυπωση οτι αυτο το τοπικ ειχε ανοιχτει για την 1η κατηγορια οποτε το τοπικ που ειχε ανοιξει ο andrip δεν εχει σχεση με αυτο. βεβαια εχω δει οτι στις σελιδες υπαρχουν τραγουδια και απο τις 2 κατηγοριες απλα ηθελα καποια στιγμη να το επισημανω και το εκανα τωρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mika, το θέμα καλύπτει και την μια περίπτωση αλλά και την άλλη. :)

 

Πολλές φορές ακούμε ένα τραγούδι που μας θυμίζει ένα άλλο όμως δεν ξέρουμε τι, οπότε και δεν ξέρουμε αν είναι sample ή απλή... 'σύμπτωση' και μοιάζει με κάποιο άλλο. :)

 

Ακόμα και το 1ο μου post έχει και των 2 κατηγοριών, τραγούδια. :)

Επίσης το αναφερώ κιόλας:

 

Άλλα έχουν samples και άλλα απλώς για κάποιον λόγο μοιάζουν με κάποια άλλα που έχω ακούσει στο παρελθόν.

 

Πού ακριβώς είναι το πρόβλημά σου; Δεν κατάλαβα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι έχω την εξής απορία.Είναι κακό κάποιο κομμάτι να μοιάζει με κάτι άλλο?Εγώ δλδ που παίζω κιθάρα αν κάτσω και γράψω κάτι (που είτε έχω ακούσει αλλά δεν θυμάμαι, είτε δεν το έχω ακούσει) που μοιάζει με άλλο κομμάτι είμαι αντιγραφέας?Πιστεύω πως κάτι τέτοιο να γίνει είναι πολύ λογικό εφόσον υπάρχει πααααααρα πολύ μουσική...

 

Υ.Γ.:Ίσως γιαυτό τον λόγο κάποιος που έχει πάρα πολλά ακούσματα δεν έχει τρελή έμπνευση (συνήθως, όταν δεν μιλάμε για πραγματικά ταλέντα) γιατί γράφοντας κάτι λέει: "αυτό μου μοιάζει με ένα κομμάτι των τάδε"....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι έχω την εξής απορία.Είναι κακό κάποιο κομμάτι να μοιάζει με κάτι άλλο?Εγώ δλδ που παίζω κιθάρα αν κάτσω και γράψω κάτι (που είτε έχω ακούσει αλλά δεν θυμάμαι, είτε δεν το έχω ακούσει) που μοιάζει με άλλο κομμάτι είμαι αντιγραφέας?Πιστεύω πως κάτι τέτοιο να γίνει είναι πολύ λογικό εφόσον υπάρχει πααααααρα πολύ μουσική...

Εγώ πάντως δεν το βρίσκω καθόλου κακό...

Αντιθέτως, για μένα είναι μια πρόκληση προσπαθώντας να βρω με ποιο μοιάζει. :)

 

Βέβαια, αυτό που γίνεται σήμερις δε νομίζω να είναι τόσο αθώο και τόσο συμπτωματικό όοοολες τις φορές... :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μόλις άκουσα το 'One Way' από μια Maggie... :P

Βασίζεται στο 'One Way Ticket' και πλησιάζει την version των Eruption...

 

Δεν ξέρω αν έχουν σχέση, πάντως η εισαγωγή του 'Hommage a de Falla' του Agustin Maruri μου θύμισε το 'Right In The Night' των Jam & Spoon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 'Hilmarsson & Sigur Rσs - Colours':

Τα πρώτα δευτερόλεπτα μοιάζουν πάαααρα πολύ με το 'The Girl From Salina' του Christophe...

Γιώργο... ;) :D

 

Γενικότερα, μου θύμισε πολλά πραγματάκια, μεταξύ αυτών το 'Prospero's Book' του Michael Nyman και ίσως λιγάκι το 'Memorial' του ίδιου.

 

 

  • 'Massive Attack - Superpredators (Mad Professor Mix)':

Πρέπει να βασίζεται στο 'Metal Postcard' από Siouxsie And The Banshees.

Πολλά κοινά στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 'Hilmarsson & Sigur Rσs - Colours':

Τα πρώτα δευτερόλεπτα μοιάζουν πάαααρα πολύ με το 'The Girl From Salina' του Christophe...

Γιώργο... ;) :D

 

Εχεις δικιο! :shock: :shock: :shock:

Πως δεν το σκεφτηκα ο μ******?? :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...