Προς το περιεχόμενο

AGP 8x...!!


Pr3D@t0R

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!
Εχω μια μητρική ASUS A8V DELUXE η οποία παίρνει  AGP 8x
Στο manual γράφει και ξαναγράφει οτι υποστηρίζονται μόνο κάρτες γραφικών 1.5V!!!!
Τωρα φοράω μια nVIDIA GeForce FX 5200 64mb
Ποιες ειναι οι "οσο δυνατόν" καλύτερες κάρτες γραφικών που θα μπορούσα να ψάξω και να του βαλω ωστε να παρει λιιιιιιγο τα πανω του
(με γνώμονα οτι υποστηρίζονται μόνο κάρτες γραφικών 1.5V!!!!)?????
Φοράει windows XP, δουλεύει 2 οθόνες και χρησιμοποιείται μονο για επίλυση στατικών.
Ευχαριστώ πολυ

 

Επεξ/σία από Pr3D@t0R
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά, η ATI HD3850 ήταν απο τις πιο γρήγορες (αν όχι η πιο γρήγορη) AGP 8x.Απο Nvidia μεριά,οι 6800Ultra και 7900GS νομίζω.

Είχα μία 3850 πάνω σε ASROCK 775Dual-VSTA...ωραίες εποχές...

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός συγκεκριμένης εργασίας και φυσικά σαν retro μηχάνημα, δεν αξίζει ούτε το ρεύμα που καίει οπότε φυσικά και δεν υπάρχει νόημα σε σχέση με την fx 5200 να βάλεις οτιδήποτε άλλο πάνω αφού δεν θα σου δώσει απολύτως τίποτα....

Στο ερώτημα σου η μητρική σου υποστηρίζει οτιδήποτε σε agp ακόμα και σειρά geforce 6 με την 6600gt να είναι ότι καλύτερο μπορείς να βάλεις επάνω σε αυτό (αν τη βρεις και δουλεύει αυτό είναι άλλο θέμα φυσικά)  είναι backwards compatible το μόνο θέμα που θα είχε πάλι θεωρητικά γιατί και να θες δεν βρίσκεις είναι αν πας να του βάλεις κάρτα agp 1.0 3.3v, matrox, s3, bunshee (κωλόγερος mode on) και οτιδήποτε άλλο 2-3 χρόνια πριν ο jensen αρχίσει να μας τα μασουλάει κανονικά.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω αυτή τη μητρική από καινούργια (2004?) και λειτουργεί άψογα ακόμα.

Εγώ την έχω σ ένα ρετρό πλέον pc με Opteron 180 και ATI HD 2600 XT.

Όπως είπαν και τα παιδιά δεν έχει κάποιο νόημα να ασχοληθείς, αν παρ' όλα αυτά θες η HD 3850 που είπε και ο φίλος πρέπει να είναι η "δυνατότερη", και η πιο "σύγχρονη" αν δε με άπατα η μνήμη μου πρέπει να είναι η HD 4670.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτές οι κάρτες και ιδιαίτερα στα πιο παλιά παιχνιδια έχουν μεγάλο dependance στην cpu o athlon που φοράς δεν τερματίζει ουτε την 6800 οπότε μια 6600 7600 είναι καλά  

εγώ είχα σε tualatin 1266 μια 6600 και πήρε σε bench 3dmark 2001 30% όταν πήγα σε amd64 ολα win98se

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/4/2021 στις 6:05 ΜΜ, Pr3D@t0R είπε

Καλησπέρα!
Εχω μια μητρική ASUS A8V DELUXE η οποία παίρνει  AGP 8x
Στο manual γράφει και ξαναγράφει οτι υποστηρίζονται μόνο κάρτες γραφικών 1.5V!!!!
Τωρα φοράω μια nVIDIA GeForce FX 5200 64mb
Ποιες ειναι οι "οσο δυνατόν" καλύτερες κάρτες γραφικών που θα μπορούσα να ψάξω και να του βαλω ωστε να παρει λιιιιιιγο τα πανω του
(με γνώμονα οτι υποστηρίζονται μόνο κάρτες γραφικών 1.5V!!!!)?????
Φοράει windows XP, δουλεύει 2 οθόνες και χρησιμοποιείται μονο για επίλυση στατικών.
Ευχαριστώ πολυ

 

Καλησπέρα, λογικά ο περιορισμός σου είναι το πρόγραμμα, που μαλλον δουλεύει μόνο σε Windows XP.

Γνώμη μου πάρε ένα σετάκι 775 που σηκώνει σχεδόν native τα XP και θα είναι μέρα με την νύχτα σε σχέση με αυτό που έχεις τώρα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...